Jump to content



Θόρυβος απο καινούργιο σκληρό!


fab

Recommended Posts

[MENTION=3208]zomg[/MENTION] σε ευχαριστω για την απάντηση!!

Θα δω τι ξαναβγεί διότι ειναι ο μοναδικός δίσκος αυτή την στιγμή που έχω κ δεν γίνεται να μείνω χωρίς υπολογιστή!!

Μια ερώτηση,αυτοί που κάνουν θόρυβο σου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα??

Σίγουρα οι θερμοκρασίες ειναι οκ??

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3208]zomg[/MENTION] σε ευχαριστω για την απάντηση!!

Θα δω τι ξαναβγεί διότι ειναι ο μοναδικός δίσκος αυτή την στιγμή που έχω κ δεν γίνεται να μείνω χωρίς υπολογιστή!!

Μια ερώτηση,αυτοί που κάνουν θόρυβο σου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα??

Σίγουρα οι θερμοκρασίες ειναι οκ??

Περί θερμοκρασίες, αυτή τη στιγμή στο PC μου που

έχει να κλείσει μέρες άλλοι σκληροί έχουν 34, άλλοι

36 και οι 2 WD 40. (ο 3ος που κάνει σσσσσσ είναι σε

άλλο PC δεν τον αντέχω) Τους σκληρούς τους φυσάν

2 χαμηλόστροφοι Enermax, ίσα ίσα για να μην πιάνουν

πάνω από 42. Τους WD τους έχω χρόνια, ακόμη να

χαλάσουν.

Όσο για τον αν σκληρός με θόρυβο με έχει δημιουργήσει

πρόβλημα, (πέρα από το να μου δαιμονίζει τον εγκεφαλο)

έχει συμβεί και αυτό. Πχ ένας έκανε σαν να διάβαζε γκρου

γκρου, σταματούσε και μετά από λίγο το ξανάκανε. Αυτός

είχε πρόβλημα. Ένας άλλος πάλι ρευόταν και ακουγόταν

σπαστικά και η βελόνα. Αυτός ψόφισε μετά από λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3208]zomg[/MENTION] Λοιπόν ο δίσκος θα πάει και σε άλλο pc (στον φίλο που έδωσα τον 500αρη μου) και θα πάρει τον 1tb!!

Το pc δεν θα το χει τόσο κοντά όσο εγώ οπότε μου είπε δεν τον ενοχλεί ο θόρυβος!!

Θα τον αφήσω και εάν παρουσιάσει πρόβλημα!!!

Θα σταλεί πίσω!!

ή να το στείλω τώρα?? :/

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3208]zomg[/MENTION] Λοιπόν ο δίσκος θα πάει και σε άλλο pc (στον φίλο που έδωσα τον 500αρη μου) και θα πάρει τον 1tb!!

Το pc δεν θα το χει τόσο κοντά όσο εγώ οπότε μου είπε δεν τον ενοχλεί ο θόρυβος!!

Θα τον αφήσω και εάν παρουσιάσει πρόβλημα!!!

Θα σταλεί πίσω!!

ή να το στείλω τώρα?? :/

Θα συνιστούσα να κάνεις μια προσπάθεια

για RMA και αν τον δεχτούν χωρίς πολλά

μα-μου, άλλαξέ τον. Αν τώρα αρχίσουν

τα περίεργα, απόφαση σου αν ψήνεσαι

να το κυνηγήσεις. :X:

Link to comment
Share on other sites

Θα συνιστούσα να κάνεις μια προσπάθεια

για RMA και αν τον δεχτούν χωρίς πολλά

μα-μου, άλλαξέ τον. Αν τώρα αρχίσουν

τα περίεργα, απόφαση σου αν ψήνεσαι

να το κυνηγήσεις. :X:

Ωραία!! Να ρωτήσω και κάτι αλλο!!

Δεν έχουν περάσει 7 μέρες θα πληρώσω μεταφορικΑ γιΑ να το στείλω Αθήνα..?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πιστευω οτι οι περισσοτεροι Black κανουν θορυβο. Ισως μερικοι να ειναι ποιο αθυρυβοι.

Αν κανει RMA, στειλει με δικα του εξοδα και παρει πισω εναν που παλι κανει θορυβο τι κανει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ψωνησει απο U ποτε και δεν ξερω την πολιτικη τους, αλλα, για το θεμα του θορυβου και μονο δεν θα τον εστελνα. Εμενα 1.5 χρονο δεν εχει το παραμικρο θεμα αν και απο το καλοκαιρι εβαλα εναν Vertex 4 για C: και κρατησα τον Black ως backup.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι BLACK και οι enterprise που έχουν καλύτερες επιδόσεις και περισσότερα ηλεκτρονικά είναι πιο θορυβώδεις σε σχέση με green/red και κάποιους blue.

Βέβαια έχω πετύχει και παρτίδες στους ίδιους δίσκους που το μοτέρ έκανε ένα υψίσυχνο θόρυβο το μοτέρ ανά 2-3sec. Δυστυχώς είναι δύσκολα τα πράγματα. Στην δική μου περίπτωση τον ζόρισα αρκετά και μετά από μήνες συνεχούς και βασανιστικής χρήσης παρέδωσε πνεύμα το ηλεκτρονικό τμήμα του δίσκου. Εστάλη rma και γύρισε αθόρυβο.

Υ.Γ. Πάντως ένας WD 1TB Black SATA3 που είναι εδώ στο χώρο σχετικά ήσυχος είναι σε σύγκριση με WD 2TB green που επίσης είναι σε διπλανό pc.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι BLACK και οι enterprise που έχουν καλύτερες επιδόσεις και περισσότερα ηλεκτρονικά είναι πιο θορυβώδεις σε σχέση με green/red και κάποιους blue.

Βέβαια έχω πετύχει και παρτίδες στους ίδιους δίσκους που το μοτέρ έκανε ένα υψίσυχνο θόρυβο το μοτέρ ανά 2-3sec. Δυστυχώς είναι δύσκολα τα πράγματα. Στην δική μου περίπτωση τον ζόρισα αρκετά και μετά από μήνες συνεχούς και βασανιστικής χρήσης παρέδωσε πνεύμα το ηλεκτρονικό τμήμα του δίσκου. Εστάλη rma και γύρισε αθόρυβο.

Υ.Γ. Πάντως ένας WD 1TB Black SATA3 που είναι εδώ στο χώρο σχετικά ήσυχος είναι σε σύγκριση με WD 2TB green που επίσης είναι σε διπλανό pc.

Μάλιστα!!!

Θα δω τι θα κάνω!!

Θα τους πάρω σίγουρα τηλεφωνο αυριο να δω τι θα μου πουν και θα πραξω αναλογα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα με το You μου είπαν να τον στείλω με δικά τους μεταφορικά στα κεντρικά τους για ελεγχω και θα με ενημερώσουν αυτοί!!!

Οπότε περιμένουμε!! (έστειλα και επί της ευκαιρίας ένα usb stick που κλάταρε :p:dirol: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.