Jump to content



Asus P8Z77-V vs AsRock Z77 Extreme4 επιλογή μητρικής


CROESUS

Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθειά σας, για την επιλογή μητρικής. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν τα παρακάτω:

CPU: 3570K

VGA: ASUS 6950

PSU: COOLERMASTER 750W

SSD: 2x SAMSUNG 830 128GB

HDD: 2x WD 640GB SATA III

RAM: 2x CORSAIR VENGEANCE 4GB

Η χρήση του υπολογιστή είναι γενικής χρήσης, δουλειές γραφείου, internet, θέαση ταινιών και κυρίως χρήση εμπορικών εφαρμογών σε sql 2005. Σκοπεύω να δημιουργήσω ένα raid-0 με τους ssd και για "αποθήκη" τους μηχανικούς δίσκους. Προβληματίζομαι στην επιλογή της μητρικής, είμαι ανάμεσα σ'αυτές τις δύο, Asrock Z77 Extreme 4, Asus P8Z77-V.

Η μεν asrock είναι πλήρης, για τις δικές μου ανάγκες, αλλά με "φοβίζει" ότι είναι σχετικά "άγνωστη" ως όνομα, από την άλλη η asus, κοστίζει περισσότερο, χωρίς κατά την γνώμη μου, να μου προσφέρει, κάτι περισσότερο.

Όποιος έχει εμπειρία, από τη χρήση της asrock καθώς και γενικότερα η γνώμη σας, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι σε RAID είναι πεταμένα λεφτά. Οι δίσκοι της WD στα 640GB είναι σειράς blue που σημαίνει χαμηλές επιδόσεις. Δεν νομίζω να κερδίσεις τίποτα. Προσωπικά θα πήγαινα είτε σε 2TB Black που βγαίνει και φθηνότερος είτε σε 3TB red/enterprise ανάλογα βέβαια και με τι χρήση θα κάνεις στον δίσκο. Βέβαια αν υπάρχουν ήδη ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16578]pmakr[/MENTION]

Συμφωνώ μαζί σου, όπως λες είναι να μην σου τύχει, hp pavilion αγορασμένο για 1.250,00€ κάηκε τρεις φορές η vga (8600m), οπότε σε καταλαβαίνω.

[MENTION=559]vagsk[/MENTION]

Όπως λες και εσύ στο τέλος, όλα υπάρχουν, είναι αγορασμένα οι ssd από μια προσφορά του amazon πριν από τρεις περίπου μήνες, οι δε μηχανικοί δεν είναι της σειράς blue, αλλά κανονικοί αν θυμάμαι καλά AAEX αυτοί με τα 64Mb cache.

[MENTION=28642]gr_hunter[/MENTION]

Eλπίζω να δικαιωθώ από τις "συμπαθειές" σου:yes4:

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους, που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε.

Link to comment
Share on other sites

φαντάσου οτι βαριέμαι να ξεστήσω ολο το μηχανημα και να παω τη μητρικη πίσω.

Εβαλα μια pci καρτα ήχου

Μεταχειρισμένη 6 μηνών την αγόρασα μιση τιμη (65 απο 130) αλλα δούλευε οταν την πήρα.Μετά κάηκε.

Εχει αλλα 2 χρόνια εγγύηση...καποια στιγμη θα την παω...αν δεν βαρεθώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.