Jump to content



Recommended Posts

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] Κωστα σου ξαναλεω οτι δοκιμασες μια ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ με DRIVERS απο το CD καταλαβε ενα απλο πολυ απλο πραγμα οτι η 970gtx και 980gtx δεν εχει σωστους drivers.

Με gtx Titan που συγκρινω εχω εντελως διαφορετικα αποτελεσματα απο game σε game. Οσο παλιοτερα ειναι τα παιχνιδια τοσο δεν παιζουν στον Maxwell. Επισης στα νεα Mordor, Ryse εχουν θεματα με το gpu load μεσα στο game.

Με τον [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] που τα τσεκαρουμε εχουμε δει μεγαλες διαφορες απο game σε game.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Στη συχνότητα αυτή πάντως, διαλύει την 970 σε οποιοδήποτε παιχνίδι ή benchmark πλην bioshock infinite.
Τα πουλάκια μιλάνε σωστά. Για να αποδώσει τα αναμενόμενα ένα τσιπ πρέπει να είναι ισορροπημένο. Δε μπορεί να βάζεις ισχυρό πυρήνα και μνήμη χάλια. Όταν ανακοινώθηκαν τα αρχικά specs της 980 (3200 shaders και 256bit δίαυλος μνήμης), σκέφτηκα ότι μετά βίας θα είναι γρηγορότερη από 780ti. Τελικά τα specs ήταν πολύ χειρότερα αλλά το efficiency αυξημένο και επήλθε μια μικρή ισορροπία αλλά και πάλι είναι πιο αργή από ti. Θα μου πει κάποιος ότι σε στοκ είναι λιγάκι πιο γρήγορη η 980 αλλά με 1400+ πυρήνα και η ti λιγότερο από 1000. Ευχαριστώ πολύ. Βάλε μια 780ti στα 1300 και κάτσε να υπολογίσεις πόσο πρέπει να φτάσει η 980 για να την προσεγγίσει. 1700+. Τα αρχικά specs που είχαν ανακοινωθεί ήταν μάλλον της επερχόμενης "Titan 2" - "980Τi" και όχι της 980. Με 2048 shaders και 128TMUs δεν πας πουθενά. Ιδίως σε μεγάλες αναλύσεις. Γι'αυτό η 290Χ σε 4Κ τους αλλάζει τα φώτα. 512bit, 2816 shaders και 176TMUs είναι αυτά.

Ο αλλος περιμενει driver απο το βιλαμπαχο ... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ο αλλος περιμενει driver απο το βιλαμπαχο ... :hehe:

Σκαβε τον κηπο σου! Στο tomb raider επεσε τσαπου στα χαλαρα αλλα και στο thief με τα μισα watt και temps. Σε λιγο με bios και με 1-2 drivers θα θες στρατιωτική δίοπτρα για να με δεις :hehe:

Venex επειδη ειδα οτι τις εβγαλες για πουλημα περιμενε να παρεις 980 Class στις 9-10 Νοεμβριου θα ειναι στην αγορα. Ακομα και η 980gtx τρωνε μεγαλο μπουκαλι απο ταση κυριως αλλα και tdp.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά το maxwell από το kepler σε αρχιτεκτονική επομένως δε δικαιολογείται αυτή η διαφορά σε επιδόσεις. Ίσα ίσα έχει πιο αποδοτικά smms που μάλλον θα έκαναν ευκολότερη τη δουλειά των προγραμματιστών.

Φυσικά και θα βελτιωθούν με τον καιρό. Αυτό ισχύει πάντα σε όλες τις γενιές καρτών γραφικών. Δε βλέπω όμως πως είναι δυνατόν να πάρει τόση αύξηση μέσω των οδηγών ώστε να φτάσει ή ξεπεράσει τη 290. Και γιατί μόλις βγάλει η nvidia τους performance οδηγούς, να μη βγάλει και η amd κάτι αντίστοιχο αμέσως μετά;

Όπως ακριβώς έγινε τώρα με τους 14.9. Μόλις βγήκε η 970 και 980 κατευθείαν παρουσιάζονται οι 14.9 με σχεδόν 20% βελτίωση παντού. Τυχαίο; Δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς έγινε τώρα με τους 14.9. Μόλις βγήκε η 970 και 980 κατευθείαν παρουσιάζονται οι 14.9 με σχεδόν 20% βελτίωση παντού. Τυχαίο; Δε νομίζω.

Στο Tomb Raider λοιπόν:

970 GTX 1080p+ULTRA+4XSSAA+TRESS FX -> 36,9 / 51,0 / 66,1

R9 290 (1.125mhz/1.450mhz+ταση στον πυρηνα)Trix 1080p+ULTRA+4XSSAA+TRESS FX ->36,0 / 49,3 / 64,0

Εδω το 20% δεν εφτασε ? :p

Μετα watt που καιει η single 290 ocαρισμενη εγω εχω αυτό :p

SLI 970 GTX 1080p+ULTRA+4XSSAA+TRESS FX -> 72,0 / 101,4 / 140,1

Μονο o κηπουρός εμεινε να κραταει την σημαια της Α-M-D στο Firestrike...εχει βελαξει η καρτουλα βεβαια!

Θα βρεθει λυση για το 1,3v και μερικα watt tdp more και τελειωσε το παραμυθι. Κοντα ειμαστε....μεσα στο μηνα Noεμβριο θα εχουμε και bios και performance driver.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου μέτρηση με 970 στα 1516-2000, η συχνότητα που έπαιζε σταθερά όλα τα παιχνίδια και benches, σε 1080p με ultimate και fxaa, με 344.16 οδηγούς είχε 82fps. Η 290 με 14.9, στοκ τάση και +20% power target και συχνότητες 1150-1450 είχε 90fps. Όταν μου δοθεί ξανά η ευκαιρία να πάω μία στο φίλο με τη 290 και έχω λίγο περισσότερο χρόνο, θα κάνω περισσότερες μετρήσεις.

Ακόμα όμως και να είναι ακριβώς ίδιες όπως στις μετρήσεις σου, η 970 στα review εμφανίζεται σαν γρηγορότερη από 290Χ σε στοκ και 15% γρηγορότερη από τη 290. Αυτό δεν επαληθεύεται πουθενά.

Μέχρι να παραλάβω τις 970 τις περίμενα με ενθουσιασμό. Αφενός φανταζόμουν ότι είναι κάτι εξαιρετικό, αφετέρου ήθελα οπωσδήποτε nvidia για κάποιες άλλες ευκολίες που έχουν και χρησιμοποιώ αφειδώς, όπως το downsampling, το overclocking της οθόνης και το inspector. Όταν όμως παρέλαβα και δοκίμασα, και γνωρίζοντας ότι η κατάσταση θα βελτιωθεί με οδηγούς στο μέλλον, δε μπορούσα να καθίσω στη καρέκλα από την αγωνία μου. Δεν ήξερα πραγματικά τι να τις κάνω. Να τις σπάσω? Να τις πετάξω από το παράθυρο?

Δε μπορούσα να χωνέψω ότι έδωσα την Titan Black, την καλύτερη κάρτα που είχα ποτέ, η οποία παρεμπιμπτόντως ανέβαινε και 1350-2150 με στοκ ρεύμα 1,17, και πήρα τις 970.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορούσα να χωνέψω ότι έδωσα την Titan Black, την καλύτερη κάρτα που είχα ποτέ, η οποία παρεμπιμπτόντως ανέβαινε και 1350-2150 με στοκ ρεύμα 1,17, και πήρα τις 970.

Big mistake! Επρεπε να βρεις μια δευτερη... ισως απο εξωτερικο μτχ!

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] εχω καταληξει οτι η επιπλεον ταση στο Afterburner δεν κανει τιποτα! Ξερεις κατι γι αυτο ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Το προσπάθησα για τη δεύτερη titan. Αλλά δυστυχώς δε βρήκα ούτε από εξωτερικό. Είχα βάλει και αγγελία ζήτησης στο insomnia και στο overclock.net αλλά κανείς δεν βρέθηκε. Η τάση δουλεύει στο afterburner απλά δεν αυξάνεται 87mv. Αυξάνεται κατά 0,03-0,04 ανάλογα με την κάρτα. Η 75% asic που έχεις π.χ έχει περίπου 1,21 στοκ και με το +87 πηγαίνει περίπου 1,24. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι με τους νέους οδηγούς απλά γιατί εγώ δούλεψα με 344.16.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Το προσπάθησα για τη δεύτερη titan. Αλλά δυστυχώς δε βρήκα ούτε από εξωτερικό. Είχα βάλει και αγγελία ζήτησης στο insomnia και στο overclockers.net αλλά κανείς δεν βρέθηκε. Η τάση δουλεύει στο afterburner απλά δεν αυξάνεται 87mv. Αυξάνεται κατά 0,03-0,04 ανάλογα με την κάρτα. Η 75% asic που έχεις π.χ έχει περίπου 1,21 στοκ και με το +87 πηγαίνει περίπου 1,24. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι με τους νέους οδηγούς απλά γιατί εγώ δούλεψα με 344.16.

βγηκε Maxwell 1,31v bios editor. Δωσανε καποιοι 1.275ν σταθερο. Ο skynet ποτε θα δωσει ειναι το θέμα.

Παντως στο oc.net καλα κραταω με τα 14.029 gpu score.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα του maxwell είναι το tdp. Τι να την κάνεις την τάση αν δεν έχεις περιθώριο watt? Με gigabyte gaming και πολύ ψηλό asic, μπορεί να βοηθήσει το maxwell bios tweaker. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν προσφέρει κάτι προς το παρόν.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου μέτρηση με 970 στα 1516-2000, η συχνότητα που έπαιζε σταθερά όλα τα παιχνίδια και benches, σε 1080p με ultimate και fxaa, με 344.16 οδηγούς είχε 82fps. Η 290 με 14.9, στοκ τάση και +20% power target και συχνότητες 1150-1450 είχε 90fps. Όταν μου δοθεί ξανά η ευκαιρία να πάω μία στο φίλο με τη 290 και έχω λίγο περισσότερο χρόνο, θα κάνω περισσότερες μετρήσεις.

Αυτα ειναι τα ULTRA στο Tomb Raider:

Capture.jpg

Oταν βγάζεις Ultra Shadows και SSAA και μου βαζεις High και FXAA βοηθας την καρτουλα της A-M-D. Ουτε το xbox one τετοια image sets!

Δεν φτανει ο δiαυλος της με maxaρισμενα γραφικα :p!

Στη συχνότητα αυτή πάντως, διαλύει την 970 σε οποιοδήποτε παιχνίδι ή benchmark πλην bioshock infinite.

Οχι μονο στο Bioshosk! Ξεχασες και τις σφαλιαρες που τρωει στο 3D Mark Firestrike! Με τα χίλια ζόρια καταξεσκισμένος εφτασε τα 13.500 ο θερμοπομπος:hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έβγαλα shadows. Μόνο SSAA. Δε μιλάω για το adrenaline bench γιατί εκεί δε μπορείς να βάλεις high shadows. Μιλάω για το bench μέσα στο παιχνίδι απλά με fxaa αντί για ssaa. Όσο μεγαλύτερο το antialiasing, τόσο μεγαλύτερο το πλεονέκτημα της amd λόγω 512bit μνήμης.

Το 3D Mark δεν παίζει κανένα ρόλο στην καθημερινότητα. Η κάρτα είναι για τα παιχνίδια. Μόνο επαγγελματία overclocker ενδιαφέρει το 3D Mark. Όπως και να'ναι με τους καινούριους οδηγούς έχει βελτιωθεί αρκετά η κάρτα και αυτό μόνο καλό είναι. Αν βγει και ένα bios με ξεκλείδωτο tdp και τάση, θα αξίζει πραγματικά.

Ίσως βιάστηκα να την καταδικάσω, απλά εκείνη τη μέρα που έκανα τις δοκιμές είχα ξενερώσει τελείως και μου βγήκε αυθόρμητη κίνηση η πώληση.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο ξενέρωμα έφαγα κι εγώ.

Μου την έδωσε κι έβαλα την αγγελία στις 3 τα ξημερώματα.

Στις 9 το πρωί είχαν πουληθεί.

Πάμε για άλλα καλύτερα.

Κριμα που τις εδωσες, εαν καναμε μια 4αδα στου Τακη με 1550mhz/8.000mhz θα βγαζαμε 50.000 gpu score!

Eνημερωτικα:

3x980gtx στα 1.520mhz/2.000mhz εχουν -> 44.000 gpu score

http://postimg.org/image/aonr1ky3t/full/

4x980gtx στα 1.540Mhz/2.000mhz εχουν -> 55.000 gpu score

http://postimg.org/image/t9rgqujn7/full/

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

GTX 780 Sli vs R9 290X με τις καρτες out of the box χωρις παρεμβαση πουθενα.

Αυτα που αρεσουν στον Γιαννη [MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

sli_3.jpg

image.jpg

Οι καρτες ειναι ολες δικες μου.

Συμπερασματα δικα σας.

Link to comment
Share on other sites

Τακη η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη.

Μηπως απο τις 23/7 μεχρι σημερα που εχεις το σκορ με τις 780 εχει αλλαξει κατι.. π.χ. drivers, εκδοση 3dmark κτλ?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τακη η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη.

Μηπως απο τις 23/7 μεχρι σημερα που εχεις το σκορ με τις 780 εχει αλλαξει κατι.. π.χ. drivers, εκδοση 3dmark κτλ?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα 780gtx reference ηταν για τα μπαζα out of the box λογου του bios και του fan profile που ειχαν. Δεν κραταγαν ουτε το 1006Mhz :p αντιθετα με τις 290Χ custom του Τακη.

Αν βαλεις μια 780gtx GHZ edition custom θα εβγαζε σε SLI 22.000+

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Τακη η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη.

Μηπως απο τις 23/7 μεχρι σημερα που εχεις το σκορ με τις 780 εχει αλλαξει κατι.. π.χ. drivers, εκδοση 3dmark κτλ?

Οχι Χρηστο τιποτα απ ολα αυτα που λες, γιατι εχω και σκορ με τις 780 πιο προσφατο, που ειναι χειροτερο απ αυτο που ανεβασα.

Link to comment
Share on other sites

GTX 780 Sli vs R9 290X με τις καρτες out of the box χωρις παρεμβαση πουθενα.

Αυτα που αρεσουν στον Γιαννη [MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

sli_3.jpg

image.jpg

Οι καρτες ειναι ολες δικες μου.

Συμπερασματα δικα σας.

Καλοδουλευτες Τάκη.

Θα ήταν ενδιαφέρον αν είχατε τον χρόνο και την όρεξη μαζί με τον Ορεστη να βλέπαμε ένα συγκριτικό 290X CF VS 970 SLI.

Τα συμπεράσματα δικά μας ... GeForce GTX 970 SLI review - DX11: Futuremark 3DMark 2013

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.