Jump to content



Recommended Posts

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] για καποιο λογο εχω αισθητο vdrop στην δευτερη καρτα οταν παιζω SLI.

Διαβασα οτι και αλλα ατομα το εχουν!

Σαφως μου περιορίζει τα ρολογια που μπορω να πιασω σε SLI.

stock ταση

GPU 1 -> 1.21v asic 74

GPU 2-> 1.18v asic 69

+87mv ταση

GPU 1 -> 1.28v αλλα πεφτει σε 1.24v asic 74

GPU 2-> 1.23v αλλα πεφτει σε 1.20v asic 69

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει η τάση είτε είσαι σε sli είτε είσαι σε single. Μέχρι 1.24 πάνε όλες. Η τάση που πιάνει η κάθε κάρτα έχει να κάνει με το asic quality. Βέβαια όπως φαίνεται λειτουργεί αντίθετα από τις amd που είναι ψηλό asic χαμηλή τάση. Τα ρολόγια σου δεν περιορίζονται απλούστατα γιατί αν είχαν περισσότερη τάση οι κάρτες θα throttlαραν λόγω tdp. Στα 1548 ήδη πρέπει να είσαι τελείως οριακά από tdp.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] με MSI 970 GTX Gaming o τυπας..

NVIDIA GeForce GTX 970 video card benchmark result - Intel Core i7-3770K Processor,ASRock Z77 Extreme4 -> 26.400+

Καλα ρε Κωστα ποσο περνουν με τα 8αρια στα Maxwell ? Τα kepler 780gtx επερναν κοντα 1.800 ποντους στο SLI.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION]

NVIDIA GeForce GTX 970 video card benchmark result - Intel Core i7-3770K Processor,ASRock Z77 Extreme4 -> 26.400+

Καλα ρε Κωστα ποσο περνουν με τα 8αρια στα Maxwell ? Τα kepler 780gtx επερναν κοντα 1.800 ποντους στο SLI.

α δεν ξέρω αν το έχετε δει, αλλά από win 7 & win 8.1 τα 8άρια (κανονικά 8άρια, όχι 8.1) παίζουν πολύ καλύτερα και από τα δύο ;)

Link to comment
Share on other sites

Πως πήρε 3500 πόντους? Οι οδηγοί αυτοί στα release notes δε γράφουν πουθενά για βελτίωση σε επιδόσεις. Μόνο game ready για τρία παιχνίδια είναι η διαφορά τους από 344.16. Εκπλήσσομαι ευχάριστα. Μπορεί να τους βάλει και κανείς με kepler να μας πει αν έχουν βελτίωση ή αν είναι μόνο για maxwell? Τάκη σε σένα το λέω. Η κάρτα θα είναι λογικά στα 1548 - 2037 με πιθανές μικροαυξήσεις πάνω από 1548 σε κάποια σημεία?

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Πως πήρε 3500 πόντους? Οι οδηγοί αυτοί στα release notes δε γράφουν πουθενά για βελτίωση σε επιδόσεις. Μόνο game ready για τρία παιχνίδια είναι η διαφορά τους από 344.16. Εκπλήσσομαι ευχάριστα. Μπορεί να τους βάλει και κανείς με kepler να μας πει αν έχουν βελτίωση ή αν είναι μόνο για maxwell? Τάκη σε σένα το λέω. Η κάρτα θα είναι λογικά στα 1548 - 2037 με πιθανές μικροαυξήσεις πάνω από 1548 σε κάποια σημεία?

1552mhz/8260mhz -> 15.850 gpu score :)

Capture.jpg

NVIDIA GeForce GTX 970 video card benchmark result - Intel Core i7-4790K,ASUSTeK COMPUTER INC. MAXIMUS VII HERO (τσεκαρε για το windows 7)

Μα οταν σε single εχω 13.900, το λογικο ειναι στο SLI να εχω 15.800 (και οχι τα αρχικα 22.000).

Στις 780gtx ειχα single 11.700 και SLI 22.000+.

Οι καρτες εχουν να δωσουν πολυ πανω στα games, απλα στο firestrike τωρα πηρα τα σωστα νουμερα απο το SLI.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς 25800 και στο screenshot έχεις πάλι sli και όχι single. Το θέμα είναι στα παιχνίδια τι γίνεται. Τα σκορ τώρα πάντως είναι πολύ πιο λογικά και έχω μπει σε σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς 25800 και στο screenshot έχεις πάλι sli και όχι single. Το θέμα είναι στα παιχνίδια τι γίνεται. Τα σκορ τώρα πάντως είναι πολύ πιο λογικά και έχω μπει σε σκέψεις.

26.098 gpu score :)

26_098.jpg

NVIDIA GeForce GTX 970 video card benchmark result - Intel Core i7-4790K,ASUSTeK COMPUTER INC. MAXIMUS VII HERO

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τους βάλει και κανείς με kepler να μας πει αν έχουν βελτίωση ή αν είναι μόνο για maxwell? Τάκη σε σένα το λέω.

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] Ειμαι πλεον με μια 780GTX μιας και επερχονται αλλαγες.

Βλεπουμε λοιπον οτι ο νεος driver σε benchmarks δεν εδωσε κατι αξιοσημειωτο.

Ο πριν.

image.jpg

image.jpg

Ο νεος.

image.jpg

image.jpg

Ειδα ομως αισθητη διαφορα σε περιβαλλον παιχνιδιου υπερ του καινουργιου, ειδικα στο Shadow of Mordor, εδωσε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ομως αισθητη διαφορα σε περιβαλλον παιχνιδιου υπερ του καινουργιου, ειδικα στο Shadow of Mordor, εδωσε πολυ.

Ναι σε μονη καρτα δεν εδωσε ουτε σε εμενα (13.900), αλλα πηρα το score που επρεπε απο την αρχη να παρω σε SLI :)

Στα νεα παιχνιδια παει σουζα, το SLI. Παντως απο οσο διαβασα πιο πολυ για το SLI ειναι ο driver και ο PERFORMANCE DRIVER για Maxwell θα ερθει σε λιγο καιρο απο σημερα...

Eνα χαλαρο extreme Firestrike :)

Capture.jpg

http://www.3dmark.com/3dm/4466054?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.