Jump to content



Recommended Posts

Το μηχανακι στα καθημερινα του.

Πολυ σκληρο το ατιμο.:p

image.jpg

Ενα με max overclock τις καρτες για να εχουμε συγκριση οταν θαρθουν οι καινουργιες.

Βεβαια τα κοριτσια μου δεν πανε και πολυ ψηλα αλλα τι να κανουμε δεν μπορουμε να ταχουμε ολα!!!

image.jpg

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Στη Futuremark γράφουν για 3GB μνήμη κάρτας γραφικών (αλλά μάλλον θα εννοούν "recommended") γιατί εγώ το έτρεξα κανονικά με 2GB κάρτα.

Η καημενούλα η 7870 (tahiti) σέρνεται , αλλά τουλάχιστον το τρέχει :magic:

stock

TASOS`s 3DMark - Fire Strike Ultra score: 1161 marks with a Radeon HD 7870 (Tahiti Core)

o/ced

TASOS`s 3DMark - Fire Strike Ultra score: 1337 marks with a Radeon HD 7870 (Tahiti Core)

τασο εδω το τρεχει μια 6950 πουχω 800 ποντους εβγαλε σε στοκ η 7870 δε θα το τρεξει ;;:clap:

κατσε να ρθουν τα νεα τουφεκια στο δρομο ειναι !! να το γλεντησουμε και αυτο !!:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα νέα τουφέκια από περιέργεια? Μη μου πείτε gtx 970 γιατί θα φάτε τρελό ξενέρωμα.

ενταξει μπορει να μη ειναι και οι super duper καρτες αλλα σε σχεση με 760 που χα ενα βηματακι παραπανω ειναι :p!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα. Τις εξάντλησα στα τεστ και έπαθα μεγάλη απογοήτευση. Είναι αργότερες από απλή 290, μακράν αργότερες από 290Χ και titan, 780ti και τα τοιαύτα. Είναι περίπου σαν 780 χρονισμένη 200Μhz λιγότερο. Στα 1510-2000 βγάζει graphics score 13100 η μία και 21300 οι δύο. Όσο περίπου βγάζει ο Τάκης με 1240-1780 με τις 780. Σε ό,τι έτρεξα (Metro Last Light, Tomb Raider, Bioshock Infinite, 3D Mark 11, 3D Mark 13, AvP, Valley, Heaven), είναι περίπου 15-20% αργότερες από δύο απλές titan sli στα 1250-1800. Απλά καταναλώνουν πολύ λίγο ρεύμα και ανεβαίνουν πολύ υπό προυποθέσεις. Επειδή τυγχάνει και δοκίμασα πριν λίγες μέρες μια r9 290 custom, συνειδητοποίησα πόσο γρήγορη κάρτα είναι πλέον με τους τελευταίους οδηγούς και πόσο καλύτερη από την 970. Με όσα άλλα μειονεκτήματα έχει βέβαια. Με τις νέες τιμές σε 290 και 290Χ, δε συμφέρουν καθόλου. Τουλάχιστον το shadow of mordor παίζει αξιοπρεπώς με ultra hd textures σε 3440x1440.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Εγινε edit στο παραπανω ποστ μου με σκορακι με τις καρτες ετοιμες για RMA:hehe:

[MENTION=25128]kimon_ma[/MENTION] Κιμων μου φαινεται οτι εχεις μεινει πολυ καιρο χωρις μηχανακι και ανησυχω.

Η υπογραφη σου ειναι ολο τελιτσες...τελειωνε!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα. Τις εξάντλησα στα τεστ και έπαθα μεγάλη απογοήτευση. Είναι αργότερες από απλή 290, μακράν αργότερες από 290Χ και titan, 780ti και τα τοιαύτα. Είναι περίπου σαν 780 χρονισμένη 200Μhz λιγότερο. Στα 1510-2000 βγάζει graphics score 13100 η μία και 21300 οι δύο. Όσο περίπου βγάζει ο Τάκης με 1240-1780 με τις 780. Σε ό,τι έτρεξα (Metro Last Light, Tomb Raider, Bioshock Infinite, 3D Mark 11, 3D Mark 13, AvP, Valley, Heaven), είναι περίπου 15-20% αργότερες από δύο απλές titan sli στα 1250-1800. Απλά καταναλώνουν πολύ λίγο ρεύμα και ανεβαίνουν πολύ υπό προυποθέσεις. Επειδή τυγχάνει και δοκίμασα πριν λίγες μέρες μια r9 290 custom, συνειδητοποίησα πόσο γρήγορη κάρτα είναι πλέον με τους τελευταίους οδηγούς και πόσο καλύτερη από την 970. Με όσα άλλα μειονεκτήματα έχει βέβαια. Με τις νέες τιμές σε 290 και 290Χ, δε συμφέρουν καθόλου. Τουλάχιστον το shadow of mordor παίζει αξιοπρεπώς με ultra hd textures σε 3440x1440.

δηλαδη λεει καλυτερα να πας σε 2 X 290 custom trix πχ !!(παιζει αρκετα καλη τιμουλα )

Έγινε επεξεργασία από ultraex2005
Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν μιλω για καποιες συγκεκριμενες.

Μιας και ολο τον κοσμο τον εχει πιασει μια μανια και ολοι θελουν να παρουν 970, εγω δεν βιαζομαι θα περιμενω τις πιο μεγαλες.

Απ οσα διαβαζω εδω και εκει δεν μου πολυ γεμισαν το ματι, τωρα ηρθες και εσυ και εγραψες αυτα παραπανω τι να πω....αναμενω.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Ναι κοντευει ενας μηνας αν θυμαμαι καλα :)

Το βασανισα αρκετα το θεμα οσων αφορα τη μητρικη, τις μνημες και τις καρτες.

Τελικα κατεληξα στους συνηθεις υποπτους RVE, αν και καλο κοιταγα την Deluxe και την SOC της Gigabyte. Μνημες πηγα παλι σε G.Skill στα 2400 και θα περιμενω ταχυτερες στο μελλον. Τωρα στα δυσκολα... πηρα 2 970 της MSi (ειμαι σε αναμονη), με την προοπτικη να παω σε 980Ti οοοταν με το καλο βγουν, αλλα ελα που με τρωει το χερι μου για 980 referece ομως, αυτο το GeForce στο πλαϊ ειναι αξεπεραστο. Αυτα.

Έγινε επεξεργασία από kimon_ma
Link to comment
Share on other sites

Η 290Χ Tri-X OC είναι εκπληκτική κάρτα. Δύο τέτοιες γελοιοποιούν πλήρως τις 970. Και όσο ανεβαίνει η ανάλυση τόσο μεγαλώνει και η διαφορά λόγω διαύλου μνήμης. Από 970 η καλύτερη είναι η gigabyte g1 gaming, για τον απλούστατο λόγο ότι έχει TDP 100% 250w και στα 112% 280w, επομένως είναι πιο απίθανο να throttlάρει. Ας όψεται όμως που δεν έχει ψύκτρα ξεχωριστή στα vrms και για μένα που έχω universal waterblocks, αυτό είναι μέγα πρόβλημα. H MSI είναι η δεύτερη καλύτερη με 100% TDΡ τα 200w και 110% τα 220. Μετά πάνε οι strix και palit jetstream που δεν πιάνουν 1500 πυρήνα με κανένα τρόπο λόγω πολύ χαμηλού TDP.

Οι 290Χ για μένα αυτή τη στιγμή και μετά τις μειώσεις τιμών, είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να πάρει κάποιος. Από εκεί και πέρα μόνο 980 αν και η τιμή είναι τρομερά υψηλή για τις επιδόσεις της. Δηλαδή με λιγότερο από 150 ευρώ παραπάνω παίρνεις δύο 970.

Τάκη το να αναμένεις δεν είναι λύση γιατί δε θα μπορείς να παίξεις τίποτα σε full λεπτομέρεια μέσα στους επόμενους μήνες. Θα γίνει stuttering fest. Το αγαπημένο σου farcry 4 λογικά, δε θα μπορείς να το παίξεις full. Ελπίζω να διαψευστώ και να γίνει μια φορά ένα αξιόλογο optimization παιχνιδιού για pc και όχι watch dogs ή shadow of mordor. Όλα όμως πλέον ζητούν 4gb vram κατ'ελάχιστον για full γραφικά (the evil within, ryse, titanfall κτλ). Δοκίμασε shadow of mordor με ultra hd textures και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Η 290Χ Tri-X OC είναι εκπληκτική κάρτα. Δύο τέτοιες γελοιοποιούν πλήρως τις 970. Και όσο ανεβαίνει η ανάλυση τόσο μεγαλώνει και η διαφορά λόγω διαύλου μνήμης. Από 970 η καλύτερη είναι η gigabyte g1 gaming, για τον απλούστατο λόγο ότι έχει TDP 100% 250w και στα 112% 280w, επομένως είναι πιο απίθανο να throttlάρει. Ας όψεται όμως που δεν έχει ψύκτρα ξεχωριστή στα vrms και για μένα που έχω universal waterblocks, αυτό είναι μέγα πρόβλημα. H MSI είναι η δεύτερη καλύτερη με 100% TDΡ τα 200w και 110% τα 220. Μετά πάνε οι strix και palit jetstream που δεν πιάνουν 1500 πυρήνα με κανένα τρόπο λόγω πολύ χαμηλού TDP.

Οι 290Χ για μένα αυτή τη στιγμή και μετά τις μειώσεις τιμών, είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να πάρει κάποιος. Από εκεί και πέρα μόνο 980 αν και η τιμή είναι τρομερά υψηλή για τις επιδόσεις της. Δηλαδή με λιγότερο από 150 ευρώ παραπάνω παίρνεις δύο 970.

Τάκη το να αναμένεις δεν είναι λύση γιατί δε θα μπορείς να παίξεις τίποτα σε full λεπτομέρεια μέσα στους επόμενους μήνες. Θα γίνει stuttering fest. Το αγαπημένο σου farcry 4 λογικά, δε θα μπορείς να το παίξεις full. Ελπίζω να διαψευστώ και να γίνει μια φορά ένα αξιόλογο optimization παιχνιδιού για pc και όχι watch dogs ή shadow of mordor. Όλα όμως πλέον ζητούν 4gb vram κατ'ελάχιστον για full γραφικά (the evil within, ryse, titanfall κτλ). Δοκίμασε shadow of mordor με ultra hd textures και θα καταλάβεις.

Tρεξε και ένα Valley να τις πεταξεις από το παραθυρο μετα! Με 110 tmus και τοσο χαμηλο texture fill rate τι περιμενες ?

Οι καλυτερες καρτες είναι οι Τιτάνες! Το εχω πει χίλιες φορες!

Oi δικες μου 780gtx ειχαν 22.500 firestrike σε Windows 7 και 85 fps Metro last light!

Link to comment
Share on other sites

Για τις Titan σύμφωνοι. Οι καλύτερες κάρτες μακράν. Τώρα για τα υπόλοιπα άστο. Έχω δοκιμάσει ό,τι κάρτα υπάρχει στον κόσμο και όταν λέω κάτι το λέω με στοιχεία. Έχω screenshots από όλα τα τεστ που προανέφερα. Δύο 780 δε βλέπουν ούτε στον ύπνο τους σε παιχνίδι τα fps μιας 290Χ και μάλιστα χωρίς καν overclocking. Το valley δεν έχει απολύτως μα απολύτως καμμία σημασία. Τα παιχνίδια όμως έχουν. Ανέφερα τη 290 πριν γιατί είχα μετρήσεις από 290Χ, δύο κάρτες μάλιστα, σε στοκ και oc, αλλά προ εξαμήνου. Τώρα, η απλή 290 περίπου στα ίδια ρολόγια με τη 290Χ, με τους 14.9, είναι 15% γρηγορότερη. Σκέψου λοιπόν τι θα κάνει η 290Χ με 14.9. Η 970 είναι από 5 έως 15% πιο αργή από τη 290 τη στιγμή που στα review λέγανε ότι είναι λίγο πιο γρήγορη από την Χ.

Βλέπω στην υπογραφή 970 sli. Δεν συνειδητοποίησες ότι είναι αργότερες από τις 780 dcii που είχες πριν? Οι καρτούλες είναι χάλια. 22500 στο firestrike και 85 στο metro δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να δεις. Μετά βίας θα πιάσεις 80 σε full overclock με 1550 πυρήνα, λίγο πριν κάνει reset ο οδηγός. Στη συχνότητα της υπογραφής σου, θα έχεις περίπου 20500 στο firestrike και 75-77 στο metro.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στην υπογραφή 970 sli. Δεν συνειδητοποίησες ότι είναι αργότερες από τις 780 dcii που είχες πριν? Οι καρτούλες είναι χάλια. 22500 στο firestrike και 85 στο metro δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να δεις. Μετά βίας θα πιάσεις 80 σε full overclock με 1550 πυρήνα, λίγο πριν κάνει reset ο οδηγός. Στη συχνότητα της υπογραφής σου, θα έχεις περίπου 20500 στο firestrike και 75-77 στο metro.

Ελεγα να τις παρω, αλλα μαλλον θα προσπερασω!

Θα παω για το GTX TItan 2 μαλλον να τελειωνω!

Να παω να παρω μια 290Χ Trix να κανω την δουλεια μου για 2-3 μηνες ? Είναι και οικονομικη. :p

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που διαβάζω με βλέπω με R9 295x2 στο τέλος...

AMD : MSI RADEON R9 290X GAMING G4 PCI-E

Kιμωνα παμε για 4ερης καρτουλες να τις παρουμε και σε χαμηλοτερη τιμη ? :p

....εχω ξεμείνει με μια HD 4850 ATI. Την εχω για εφεδρα! :p

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] με 1.21v

performance -> 22.058

performance22_058.jpg

extreme ->10.437

extreme_10_437.jpg

Παντως κατι νουμερα που εχω (καπως παλια βεβαια) για 290Χ είναι για ΚΛΩΤΣΙΕΣ :p Αλλαξε τοσο πολύ με drivers ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Άλλαξε τόσο. Τότε έλεγα ότι δεν είναι δυνατόν να γράφουν σε reviews ότι η 290Χ είναι πιο γρήγορη από την Titan. Αυτό ήταν το ψέμα του αιώνα. Τώρα όμως αναθεώρησα και μάλιστα χωρίς να το περιμένω. Περίμενε λίγα λεπτά να ποστάρω κι εγώ κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.