Jump to content



ATI HD 4870 προβλημα


tsilas

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα πρόβλημα με την καρτα γραφικων μου.Εδω και 2-3 μερες οταν παιζω καποιο παιχνιδι(ψιλο απαιτητικο) μερικες φορες βγανει ενα μηνυμα VIDEO TDR FAILURE και μετα πρεπει να το ανοιξω και να το κλεισω 2-3 φορες για να ξαναμπει κανονικα χωρις να μου βγαζει το ιδιο μηνυμα.Εχω windows 8 και διαβασα να κανω το furmark να δω για stability.Επειδη εχω 2 δισκους στον εναν windows 8 και στον αλλον windows 7 ειπα να το τρεξω και στα 2.Στα 8 με του που πατησα burn-in test βγηκε το μηνυμα TDR και εκλεισε.Στα 7 το ξαναετρεχε και μετα απο 1-2 λεπτα εσβησε.Επισης μια-δυο φορες παρατηρησα οτι ακομα και στα bios εκανε κατι ψιλογραμμουλες που μετα απο ενα rebot φευγανε.Να σημειωσω οτι εχω τροφοδοτικο corsair 850W αρα δεν νομιζω να φταει αυτο καθως το εχω 7-8 μηνες.Παμε για καρτα γραφικων μαλλον???Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια οταν δεν κανω τιποτα δηλαδη μονο σερφαρω ειναι στους 52-54 βαθμους.Το fan δουλευει γωρω στο 30%.Τωρα που επαιξα πηγε 61 με 40-50% fan.Θεωρω οτι επρεπε να ανεβει λιγο παραπανω το ανεμιστιρακι αλλα ποιος ξερει.Οχι δεν εχω κανει κανενα overclock.Μηπως να κανω reinstall τους drivers???

Link to comment
Share on other sites

Ποιους drivers φορας?

Σε μια 4850 που εχω με 12.6(που ειναι οι τελευταιοι για την συγκεκριμενη σειρα καρτων)

πολλες φορες μου μαυριζει την οθονη και με πεταει απο παχνιδια με την αφορμη οτι ο driver σταματησε να ανατποκρινεται..

Με τους 12.1 ειμαι μπομπα..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως στην δικη μου περιπτωση ειμαι με win7 και πολυ φοβαμαι οτι μπορει να μην κανουν οι 12.1 για win8...

Δοκιμασε ενα reinstall με τους τελευταιους μπας και....

Link to comment
Share on other sites

το να παει η καρτα γραφικων σιγα σιγα για βρουβες το αποκλειεις???Την εχω 4 χρονια και το pc παιζει να δουλευει 15 ωρες την μερα.Στα windows 7 πρεπει να εχω τους πιο παλιους drivers αλλα και εκει με το furmark εκλεισε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλειεται να ναι στα τελευταια της...

Εδω και οι πιο καινουριες κρατανε λιγοτερο...

Παντως αφου την εχεις για πεθαμενη αλλαξε της και παστα....

Ποτε δεν ξερεις τι παιζεται..

Link to comment
Share on other sites

το να παει η καρτα γραφικων σιγα σιγα για βρουβες το αποκλειεις???Την εχω 4 χρονια και το pc παιζει να δουλευει 15 ωρες την μερα.Στα windows 7 πρεπει να εχω τους πιο παλιους drivers αλλα και εκει με το furmark εκλεισε.

Aν με το furmark έκλεισε ίσως έχεις θέμα με την κάρτα γραφικών ή με το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τί έγινε με την κάρτα , βρήκες καμμία λύση; Ρωτάω γιατί αυτό το θέμα με τις γραμμούλες το είχα και γω και τώρα μετά από 2 reboot , μόνο γραμμούλες , δοκιμασμένο και σε άλλο PC.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.