Jump to content



Μετατροπή οθόνης pc σε TV


theosdor

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

Θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να μετατρέψω την οθόνη του pc μου μόνο σε TV,αν ναι με ποιο μηχάνημα,

να μπορεί να παίξει και τα ψηφιακά κανάλια και να αγοράσω μια καινούργια πλέον για το pc.

Έχω την παρακάτω:

LG 22'' L226WTQ-SF WIDE SILVER - - E-SHOP.GR

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα παιξει, εγω το χω κανει σε tv-monitor που δεν εχει ψηφιακο δεκτη.

Καπου ειχα διαβασει βεβαια οτι ισως υπαρχει προβλημα λογω συχνοτητων που παιζουν τα μονιτορ.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη θα φύγει από το Pc και θα πάει στην κουζίνα.Όσον αφορά τον ήχο,είδα πως αυτός ο αποκωδικοποιητής έχει και έξοδο για ήχο.όποτε βάζω και δύο ηχεία και έτοιμο.

Και έτσι αγοράζω και εγώ μια καινούργια οθόνη για το pc μου. :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Αλλα θα χρειαστεί ενα καλώδιο hdmi to dvi για να το στειλεις στην tv

*S2

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ...τοτε κομπλε!!! νομιζα για το pc το ηθελες!!! Τοτε μονο ηχεια χρειαζεσαι....αφου ετσι και αλλιος δεν εχει hdmi!!! DVI-D εχει συνδεση και θα χρειαστεις εναν ανταπτορα αλλα τον ψαχνω στο eshop Και δεν το βρησκω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το είχα δοκιμάσει (με κάποιον άλλον δέκτη και monitor βέβαια) η οθόνη άναβε και έδειχνε κανονικά, αλά εμφανιζόταν ένα πλαίσιο στο κέντρο που έλεγε κάτι για το σήμα εισόδου ότι δεν είναι σωστό. Επίσης μετά από την δεύτερη- τρίτη δοκιμή ο δέκτης κάηκε, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλά το αναφέρω.

Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν είναι συμβατά τα δυο σήματα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αδερφέ δε πολύαξίζει. Μόνο το καλωδιομάνι που θα υπάρχει (1 καλώδιο ρεύματος οθόνης, 1 dvi, 1 καλώδιο ρεύματος του δέκτη, 1 καλώδιο για την κεραία, 1 καλώδιο ρεύματος για τα ηχεία, 2 καλώδια τα ηχεία + 1 καλώδιο από τον "ενισχυτή των ηχείων" στο δέκτη + rca adaptor....

Με 50-60€ παιρνεις μίνι tv (5-7"), χωρίς κεραίες κτλ, μόνο μία μπρίζα ρεύματος. Δεν απέχει πολύ από τα 30 του δέκτη + 10-15 τα ηχεία + κάνα τάληρο οι adaptoρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.