Jump to content



Κουτι που βραχυκλωνει


paris

Recommended Posts

Εκκινεις το pc αλλα δεν υπαρχει εικονα(το led της οθονης αναβοσβηνει).

Μετα κινεις λιγους ποντους πλαγια το κουτι, ακους το χαρακτηριστικο ηχο 'μπιπ' και το pc εκκινει κανονικα.

Εν τω μεταξυ, εαν εχεις ολο το συστημα εξω, χωρις κουτι δηλαδη, το συστημα δουλευει απροβληματιστα.

Αρα καταληγω οτι παιζει καποιο βραχυκυκλωμα με το κουτι.

Πως προκυπτει αυτη η κατασταση? Που μπορει να το βραχυκυκλωνει? Πρεπει να πεταχτει το κουτι και να αγοραστει αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα βιδακια ή η βαση υποστηριξης τους. Υπηρχε απο παλιοτερα προβλημα με τις βιδες γυρω απο τις μνημες, οποτε εμεναν ξεβιδωτες. Φαινεται ομως οτι τωρα δεν αρκει αυτο.

Πως λυνεται αυτο το θεμα? Η mobo πρεπει να βιδωθει....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βάλει τους αποστάτες με τους οποίους ήρθε το κουτί;

Εχουν όλοι το ίδιο μήκος;

Αφαίρεσε το backplate της μητρικής και κάνε μία εγκατάσταση στο κουτί και δες αν εκκινήσει.

Και τέλος ένα κουφό που μου έτυχε τελευταία. Αν γύρεις μόνο το τροφοδοτικό (μη το βιδώσεις επάνω στο κουτί) και έχεις βιδωμένη τη μητρική ξεκινάει κανονικά; (θα φανεί περίεργο αλλά συνέβη και αυτό)

Link to comment
Share on other sites

To κουτι δεν παρθηκε τωρα, εχει καπου 3,5 χρονια χρησης.

Τι ειναι οι αποστατες? οι βασεις που βιδωνουν οι βιδες? χωρις αυτους δε γινεται βιδωμα.

Αν αφαιρεσω το backspace πως θα στερεωθει η cpu cooler??

Δε καταλάβα τι εννοεις να 'γυρω το psu,' παντως οπως ειπα αν βγαλω το συστημα εντελως εξω απ το κουτι, δουλευει κανονικα. Εντος βραχυκυκλωνει.

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα μεταλλικα που βιδωνουν πανω σε αυτα η μητρικη ,μπορει καποιο να περισσευει και να μην το εχεις προσεξει και να μην παταει σε τρυπα... (την εχω πατησει εγω για αυτο το λεω)

Αυτο ειναι το ενα.

Οποτε αρχικα τσεκαρεις αυτο.Μετα εφοσον εισαι εδω οκ ,βαζεις την μητρικη πανω χωρις να την βιδωσεις πουθενα και τσεκαρεις.

Αν εισαι ετσι οκ απλα βαλε 2-3 βιδες και εισαι ωραιος.

Μια αλλη λυση που εκανα παλια ηταν να παρω μια δυο γομες (καλα διαβασες) να τις ξυσω λιγο και να της βαλω αναμεσα σε μητρικη και λαμας πισω-μπρος για να ειμαι σιγουρος οτι δεν ακουμπα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βιδωσω φιλε μου, πως θα στερεωθει?

Η γομα που λες τι ειναι? Υπαρχει καποιο υλικο που μπορει να μπει μεταξυ της βιδας και τηε μεταλικης βασης στην οποια βιδωνεται?

Link to comment
Share on other sites

ναι η γομα που χρησιμοποιεις για να σβησεις ειναι το καλυτερο μονωτικο,μπαινει στα κενα και οχι εκει που βιδωνεις και παταει η μητρικη

ANA.PEL2092.jpg

θα βαλεις το κουτι στο πλαι και θα τα ακουμπησεις ολα πανω...δεν θα κλεισει το κουτι...ελεγχο κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγχος ολοκληρωθηκε... Αφαιρεθηκε η μεσαια δεξια βιδα και εκκινει κανονικα.

Δηλαδη εχουν αφαιρεθει και οι 4 βιδες που ειναι γυρω-γυρω απο τις ram.

Πως θα βαλω τη γομα στα κενα? (ποια κενα?)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κουνιεται η μητρικη και ειναι σταθερη ,σφηνωνεις και μια γομα ενδιαμεσα μητρικης και λαμας κατω απο την θεση των μνημων (γιατι εφοσον εκει δεν εχει βιδακια μπορει να παιζει και να ακουμπησει απο κατω)

Link to comment
Share on other sites

ολοκληρη η γομα σφηνωνει αναμεσα στην μητρικη και στο μεταλλικο πλαισιο.επειδη αν εκει δεν εχεις βαλει βασεις και βιδες ,η μητρικη θα παιζει και μπορει να ακουμπησει κατω.Δες το σχημα

post-649-1416077048,0763_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tωρα καταλαβα, λες να βαλω ολοκληρη τη γομα πισω απο τις μνημες(στο σχεδιο σου οι μνημες ειναι ψηλοτερα). Θα πρεπει να ειναι πολυ λεπτη γομα, στο μηκος δηλαδη της βασης της βιδας. Σε τι θα χρησιμευσει κατι τετοιο, φιλε μου?

Αφαιρωντας 4 βιδες απο τις 9 η μητρικη δεν παιζει, στεκεται κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Tωρα καταλαβα, λες να βαλω ολοκληρη τη γομα πισω απο τις μνημες(στο σχεδιο σου οι μνημες ειναι ψηλοτερα). Θα πρεπει να ειναι πολυ λεπτη γομα, στο μηκος δηλαδη της βασης της βιδας. Σε τι θα χρησιμευσει κατι τετοιο, φιλε μου?

Αφαιρωντας 4 βιδες απο τις 9 η μητρικη δεν παιζει, στεκεται κανονικα.

αφου εισαι οκ αστο ετσι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.