Jump to content



lucidvirtu


AGRIMI

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω πως συμπεριφέρεται το lucidvirtu γενικώς και πως γίνεται η συνδεσμολογία.

Γενικώς απ' ότι διάβασα στο ινερνετ συνδέουμε την hdmi υποδοχή στην μητρική κάρτα και το software αναλαμβάνει τις εντολές για το πότε θα δουλεύει η ενσωματωμένη και πότε η pcie κάρτα.

Οι επιδόσεις είναι ίδιες, ή έχουμε μείωση?

και αν έχουμε μείωση πόσο της % ας πούμε?

Οποιοδήποτε site με review είναι ευπρόσδεκτο.

Το chip στο οποίο αναφέρομαι κυρίως είναι το z77 (Δεν ξέρω αν παίζει φυσικάκάποιο ρόλο).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 μορφές του virtu. Και στις 2 έχεις την δυνατότητα του "γρήγορου" encoding από την igp του επεξεργαστή. Δε θυμάμαι ακριβώς πώς ονομάζονται, αλλα η συνδεσμολογία είναι η εξής:

1) Σύνδεση της οθόνης στο igp.

Πλεονεκτήματα: Όταν δεν τρέχεις κάτι απαιτητικό, η κύρια κάρτα σου δε καταναλώνει καθόλου ρεύμα.

Μειονεκτήματα: Υπάρχει μία μικρή μείωση στην απόδοση της κάρτας γραφικών. Κάνα 5% άμα θες νούμερα.

2)Σύνδεση της οθόνης στην κύρια κάρτα γραφικών.

Πλεονεκτήματα: Δεν υπάρχει μείωση της απόδοσης. Όπως ανέφερα, μπορείς μια χαρά να κάνεις "γρήγορο" encode και έτσι.

Μειονεκτήματα: Μεγαλύτερη κατανάλωση. Αν και όταν είναι idle μία σύγχρονη κάρτα γραφικών δε ρούφαει πολύ, πάλι συγκριτικά με το igp, ρουφάει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει στο μυαλό μου να πάρω μία mini itx μητρική - κουτί και να βάλω μέσα το σύστημα της υπογραφής μου.

σκέφτομαι να δουλεύει 24/7.

o/c δεν θα γίνει αλλά καμιά φορά θέλω να παίζω και κανά παιχνίδι.

Το παιχνίδι που παίζω είναι crysis 2 και pro 2010-2013

Αυτά.

Στο hardware rendering δεν νομίζω να έχει θέμα?

Ο μεγαλύτερος λόγος είναι η μεταφορά του η/υ από το γραφείο στο σαλόνι με ευκολία.

ακόμα σκέφτομαι και την αντικατάσταση του τροφοδοτικού για χαμηλότερη κατανάλωση.

αν οι διαφορές στην κατανάλωση είναι αμελητέες θα πάρω μητρική χωρίς Lucid Virtu .

Φυσικά δεν είναι κάτι άμεσο αλλά υπάρχει σαν σκέψη

Link to comment
Share on other sites

Το virtu είναι προεραιτικό. Άμα δε χρειάζεσαι το boost στο encoding (δεν κάνεις encode ταινίες κτλ ή το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς δεν το υποστηρίζει) δε χρειάζεται καν να ασχοληθείς.

Με λίγα λόγια, μπορείς να το απενεργοποιήσεις τελείως να μη σου καίει ρεύμα, δε χρειάζεται να ψάξεις για άλλη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

To 20-30% αύξηση επιδόσεων στα γραφικά ισχύει στη πράξη;

Αν ναι σε nvidia, amd ή ανεξαρτήτως εταιρείας;

Στα benchmarks, ναι. Και παραπάνω ίσως. Στην πραγματικότητα όχι.

Πολλές φορές μπορεί να έχεις και αντίθετα αποτελέσματα.

http://www.hwbox.gr/news-vga/16081-lucidlogix-mvp-ti-einai-pos-mas-epireazei-poia-i-stasi-ton-futuremark-hwbot.html

Link to comment
Share on other sites

Στα benchmarks, ναι. Και παραπάνω ίσως. Στην πραγματικότητα όχι.

Πολλές φορές μπορεί να έχεις και αντίθετα αποτελέσματα.

LucidLogix MVP: Τι είναι, πώς μας επηρεάζει, ποια η στάση των FutureMark & HWBOT - ( HWBOX ) O/C on first boot

Στο συγκεκριμένο λινκ λένε πως εξαλείφει το tearing, το input lag και προσφέρει παραπάνω fps.

Που είναι η φάκα λοιπόν;

Σε gaming πάντα δηλ έχω μία 7970 και παίζω σε 1440p.

Εκεί που είμαι με 50fps κοτσάρω το mvp και πάω στα 60-65 ή κάτι άλλο παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Στα benchmarks, ναι. Και παραπάνω ίσως. Στην πραγματικότητα όχι.

Πολλές φορές μπορεί να έχεις και αντίθετα αποτελέσματα.

LucidLogix MVP: Τι είναι, πώς μας επηρεάζει, ποια η στάση των FutureMark & HWBOT - ( HWBOX ) O/C on first boot

Στο συγκεκριμένο λινκ λένε πως εξαλείφει το tearing, το input lag και προσφέρει παραπάνω fps.

Που είναι η φάκα λοιπόν;

Σε gaming πάντα δηλ έχω μία 7970 και παίζω σε 1080p ή 1440p.

Εκεί που είμαι με 50fps κοτσάρω το mvp και πάω στα 60-65 κομπλέ smooth ή κάτι άλλο παίζει;

Link to comment
Share on other sites

στο hwbox λέει για το virtu mvp.

εμένα με ενδιαφέρει που κουμπώνεις το hdmi στην μητρική ή στην κάρτα γραφικών.

δηλ. υπάρχει διαύλος στον οποίο στέλνει την δύναμή της η κάρτα γραφικών και βγαίνει έξοδο από την hdmi υποδοχή της μητρικής για παιχνίδια κι όταν δεν παίζεις γυρνάει αυτόματα στην intel κάρτα για εξοικονόμηση ενέργειας?

ή κάνει κι τίποτα παραπάνω με την προσθήκη του mvp

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο λινκ λένε πως εξαλείφει το tearing, το input lag και προσφέρει παραπάνω fps.

Που είναι η φάκα λοιπόν;

Σε gaming πάντα δηλ έχω μία 7970 και παίζω σε 1080p ή 1440p.

Εκεί που είμαι με 50fps κοτσάρω το mvp και πάω στα 60-65 κομπλέ smooth ή κάτι άλλο παίζει;

Λείπουνε αντικείμενα από την σκηνή... και προσθέτονται και παραμορφώσεις ( artifacts ) :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.