Jump to content



laptop 1000-1200£ για CAD,simulation,etc


sofix

Recommended Posts

από τη δουλειά μου δίνουν 1000-1200£ για να αγοράσω laptop από uk. θέλω κάτι δυνατό και ανθεκτικό με ξεχωριστή vga και αρκετή μνήμη,γιατί όχι και ένα ssd..

χρήση στην εταιρεία κυρίως για internet,παρουσιάσεις,3d cad,moldflow,προσομοιώσεις,finite element analysis etc..

με απασχολεί το θέμα φορητότητας,οποτε πάμε σε 15,6" και ίσως αργότερα πάρω -αν χρειαστεί- δεύτερη ξεχωριστή οθόνη

έχετε να προτείνεται κάτι σε αυτά τα λεφτά,μιας και από τη κατηγορια business των εταιριών δεν έχω ιδέα..

dell,lenovo,toshiba,hp,samsung qualified suppliers from the company..

Link to comment
Share on other sites

δες τα refurbished Dell m4700

http://outlet.euro.dell.com/Online/InventorySearch.aspx?c=uk&cs=ukdfb1&l=en&s=dfb&brandid=6&fid=1476

υπάρχουν και με ssd αλλά συμφέρει χωρίς και βάζεις εσύ έναν 256 @ ~170-200 λίρες (Vector/M4/Samsung 840Pro)

Link to comment
Share on other sites

πολιτισμικό σοκ..από την ελλάδα,όπου στη δουλειά είχα celeron και αυτό με το ζόρι,στην αγγλία του "διάλεξε οποιο σου αρέσει" να στο παραγγείλουμε..

χρειάζομαι κάτι σε quadro?

αρκεί ένας i7,16GB ram και ένας γρήγορος ssd,μαζί με οποιαδήποτε κάρτα γραφικών?

Link to comment
Share on other sites

mac book pro βγαινω εκτος budget,αν και μεχρι να συνηθισω απο win σε mac..

clevo/XMG φαινονται τουμπανακια..κατι σαν alienware-dell τα κοβω..

η "αποικια" της DELL εχει να συμβουλεψει καμια σειρα ανθεκτικη,χωρις προβληματα στα high end μηχανακια..?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1300 £ for a business dell and there is no integrated camera...

epic fail ! :slap:

βεβαια απο την αλλη,θα μου πεις οτι μου χαρισαν γαιδαρο και τον κοιταω...στην καμερα

το λαπτοπ ηρθε με ενα ssd 256GB απο την DELL

στο BIOS έχει τις εξης επιλογες:

ATA

AHCI

RAID On (Intel Rapid Storage)

και επιλεγμενη την τελευταια.. πρεπει να το γυρισω σε achi?

και αν ναι μετα ξαναπερναω windows?

Link to comment
Share on other sites

Τσου. Απο την στιγμή που δεν ειναι μερος συστηχιας raid πρεπει να δουλευει σε ahci mode.

Τρέξε ένα as ssd να δεις.

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για ναδεις καλύτερα νούμερα πρεπει να κλείσεις εξοικονόμηση ενέργειας, που δεν προβλέπεται για την ζωή της μπαταρίας του φορητού.

Jet !!!

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε αυτο εδω απο την origin einai εκτος budget αλλα σε καλυπτει απο ολες τις πλευρες EON15-S Pro Mobile Workstation | Details and Features | ORIGIN PC Μπορεις να το κανεις customize και τα πεσει η τιμη εαν δεν χρειαζεσε καποια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σήμερα ανοίγω το λάπτοπ φορτώνει windows αλλά δεν εκκινούν οι περισότερες εφαρμογές.. Μερικές τυχαία ξεκινάμε ,οι αλλες βγάζουν DLL or .exe errors.

Check with ssd life healthy 95%,όλα δείχνουν καλά. Check disk απο windows όλα καλά. δοκίμασα system restore ,τα ίδια. Safe mode ,τα ίδια...

Πήρα ενα back up data..

Σε ασχετες στιγμές το λάπτοπ πάγωνε και χρειαζόταν restart για να ξεκολλήσει.. Και σήμερα αυτό..

Τα έφτυσε ο ssd? Μόλις 6 μηνών λάπτοπ, αλλά έχει τρέξει αρκετά simulation projects.. Κάτι άλλο δεν έχει στρεσαρει τον δισκο..

Να το στείλω dell , να το γυρίσω σε εργοστασιακή ρύθμιση και φτου κ απο την αρχή τα προγράμματα?

Sent from my Nexus 4

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.