Jump to content



[Το Ερωτημα]Smartphones And Tablets...Custom Rom or Stock?


petroSEXtreme

Recommended Posts

Καλος η κακος η smart τεχνολογια εχει μπει λιγο πολυ σε ολους.Ενα ομορφο ερωτημα που πιστευω εχει πολυ κουβεντα ειναι το ''To be custom or not''?

Πολυς κοσμος το φωβαται, αλλοι παλι οχι :).

Ας απαντησω εγω πρωτος απο δικη μου πλευρα.Οτι συσκευη και να ειχα δεν εμεινε ποτε stock λογο των πολλων βελτιωσεων και ελευθεριας που μου εδειναν οι custom rom.

Ποια ειναι ομως τα + και τα - αυτης της κινησης?

Εσεις πως δουλευετε το κινητο η το tablet σας?

Ποιος ο λογος που μεινατε σε stock η custom?

Πιστευω θα γινει ωραια κουβεντουλα...:rofl:

PS: Galaxy Note 2 first boot @Home+Volume Down+Power :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Custom άμα είναι παλιά συσκευή ή/και δε βγάζει γρήγορα roms ο κατασκευαστής. (blade και ideos x5)

Stock όμως στο n7 για το προσεχές μέλλον, μιας και φοράει σχεδόν ότι νεότερο υπάρχει.

Νταξ, προφανώς βάζω custom όταν δεν είμαι ευχαριστημένος με την stock (bloatware)/ υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή υπάρχει κάποια βελτίωση σε κάποιο τομέα με την custom.

Στη nexus 7 μου όμως, δεν έχω βρει κάποιο σοβαρό όφελος να αλλάξω ρομ, μιας και δεν έχει bloatware και βγάζει γρήγορα τα updates η google.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα εγγυηση δεν σας απασχολει?

Δεν μιλαω για περιπτωση που καποιος τιναξει μονος του τη συσκευη και την κανει τουβλο αλλα για περιπτωση που εισαι σε custom και χαλασει πχ το speaker και σου πουνε "Συγνωμη κυριε αλλα ειστε εκτος εγγυησης.."

Εμενα ποτε δεν με απασχολησε αλλα γενικα ειμαι και λιγο αναισθητος :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Nexus και το Nexus 7 μέχρι και τώρα δεν τα έχω πειράξει..

Αλλά το θέμα μου είναι ότι.. Δεν θέλω (για την ώρα)

Και το σημαντικότερο δεν έχω ιδέα τι παίζετε με τα ROM και τα Root (Τόσο χρόνια Apple και Iphone)

Και να πώ και την αλήθεια δεν έχω και όρεξη..

Και έχω ακούσει και έχω διαβάσει πάρα πολλά που έχω μπερδευτεί..

Μέχρι στιγμής η 4.2.1 και η 4.1.1 με έχουν καλύψει..

Ναι θα ήθελα το N7 να είναι λίγο πιο Smooth και να υπάρχει και Lag στο UI αλλά νταξ δεν με νοιάζει και πάρα πολύ αφού τα APPS και το Internet είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα εγγυηση δεν σας απασχολει?

Δεν μιλαω για περιπτωση που καποιος τιναξει μονος του τη συσκευη και την κανει τουβλο αλλα για περιπτωση που εισαι σε custom και χαλασει πχ το speaker και σου πουνε "Συγνωμη κυριε αλλα ειστε εκτος εγγυησης.."

Εμενα ποτε δεν με απασχολησε αλλα γενικα ειμαι και λιγο αναισθητος :whistle2:

Δε χάνεις την εγγύηση.

https://fsfe.org/news/2012/news-20121106-01.fr.html

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το δεχτούν κάνεις αναφορά στην εταιρία αναφέροντας και την εν λόγω οδηγία καθώς και το άρθρο. Παράλληλα επικοινωνείς και με το ΙΝΚΑ.

Για να γυρίσουμε στο θέμα: αν και είμαι με stock θα προτιμούσα να υπήρχε και κάποια custom για το κινητό μου (Alcatel OT 918mix) μιας και η stock δεν έχει παραμετροποιήσιμο cpu governor.

Link to comment
Share on other sites

custom και πάλι custom από την αρχή κιόλας!!!

Τα προνόμια που σου δίνουν οι custom λύσεις δεν υπάρχουν!!!

Είναι πιο γρήγορες οι roms, πιάνουν λιγότερο χώρο, μπορούν να προσφέρουν μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας ή και περισσότερη δύναμη στα games!

Για μένα άμα πας σε custom, δεν υπάρχει γυρισμός!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα εγγυηση δεν σας απασχολει?

Δεν μιλαω για περιπτωση που καποιος τιναξει μονος του τη συσκευη και την κανει τουβλο αλλα για περιπτωση που εισαι σε custom και χαλασει πχ το speaker και σου πουνε "Συγνωμη κυριε αλλα ειστε εκτος εγγυησης.."

Εμενα ποτε δεν με απασχολησε αλλα γενικα ειμαι και λιγο αναισθητος :whistle2:

Αμα εισαι σε custom και δεν μπορεις να την γυρισεις σε εργοστασιακη με κλειδωμενο BL σε χρονο DT δεν εχεις καμμια μα καμμια δουλεια να φλασαρεις custom εξ αρχης

Τωρα στο αρχικο ερωτημα: Εξαρταται την συσκευη, την εταιρια και τα specs. Εχω αυτην την περιοδο 3 συσκευες: Gnex, Nexus4 και LG Optimus G. Το GNex επειδη περιμενει τον επομενο κατοχο εντος 10ημερου, ουτε που το εχω βγαλει εκτος κουτιου. Το N4 το εχω με CyanogenMod 10.1 και τρωει καινουρια nightly ανα 2-3 μερες. Το Optimus G ειναι stock 'n' rooted

Γιατι θα πει κανενας; Γιατι δεν τα αφηνεις ολα stock ή δεν τους αλλαζεις το τάμτιριρί καθε τρεις και λιγο ολων μαζι; Απαντηση σε 3 σκελη:

Πρωτον, το hardware ειναι πλεον σε επιπεδο που δεν σκαλωνει που-θε-να. 2GB RAM + S4 Pro quad ειναι αρκετο να τρεχει και Eclair χωρις σπασιματα.

Δευτερον, το μαμα skin του LG ειναι ομορφο και χρησιμο ταυτοχρονα. Ισως λιγο περισσοτερο intrusive απ' οτι της Motorola στην τελευται εκδοση, αλλα δεν ενοχλει.

Τριτον και τελευταιο και κυριοτερο I 'm too old for this sh1t :haha: Ελικρινα αν το Nexus4 δεν ειναι TWRP και CyanDelta που κανει incremental updates σε λιγοτερα απο 2 κλικ θα ειχα μεινει stock.

Γενικα το android εχει φτασει σε σημειο που δεν χρειάζεται custom για να ειναι αριστο σε οτι λειτουργει. Βεβαια αυτο ισχυει στις συσκευες τελευταιας γενειας/6μηνου. Γιατι παλαιοτερα ημουν του δικου σου στυλ root/flash χωρις να εχει κανει boot σε stock rom :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.