Jump to content



Mετατροπη παλιων κασσετων VHS σε ψηφιακη μορφη (τα φωτα σας)


sobi

Recommended Posts

καλησπερα!

αγορασα απο το eshop το συγκεκριμενο προιον που το ειχε σε προσφορα λογω crazy sundays

LIFEVIEW NOT ONLY TV USB VIDEO EDITOR LV5EDLX - VIDEO PRODUCTS - E-SHOP.GR

με σκοπο να μετατρεψω ολες τις παλιες ταινιες που ειχε τραβηξει η μητερα μου με την καμερα την δεκαετια του 90 σε ψηφιακη μορφη...

εγκατεστησα λοιπον το προγραμμα που δινεται μαζι με το συγκεκριμενο προιον αλλα οταν βαζω να κανει την μετατροπη ναι μεν ολα δουλευουν μια χαρα αλλα για παραδειγμα βιντεο 35 δευτερολεπτων γινεται capture σε αρχειο avi με μεγεθος 700 mb..

και απο οτι κοιταξα μεσα στο προγραμμα δεν δινεται επιλογη για λιγοτερη χωρητικοτητα..

το ερωτημα μου ειναι το εξης....

εχετε στο νου σας καποιο αλλο προγραμμα με το οποιο μπορω να κανω την ιδια δουλεια και να δινει σαφως περισσοτερες επιλογες ?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα κάνει το πρόγραμμα.

Βασικά σου μεταφέρει αυτούσιο το video στο PC, στην ποιότητα με την οποία γράφτηκε ( δίχως να υποβαθμίσει την ποιότητα του video δηλαδή ), και μετά το κάνεις εσύ συμπίεση σε ότι ρυθμίσεις και program θες.

Μπορείς να κάνεις capture σε συμπιεσμένο format με άλλο πρόγραμμα, π.χ. το VirtualDub, αλλά η 1η λύση είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου...

μετα απο λιγο ψαξιμο παραλληλα ισως πειραματιστω και με το pinnacle studio 16 για να εχω οσες περισσοτερες ρυθμισεις γινεται...

αλλα αυτο που μου προτεινες σαν πρωτη λυση μου δημιουργησε μια απορια...

αναλογικα αν το παρουμε δηλαδη το βιντεο μιας ωρας θα μου βγει περιπου 6 γιγα...

με την μετατροπη μετα ποσω μπορει να κατεβει?με ενδιαφερει να γραφτει σε δισκακια των 4.7

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου...

μετα απο λιγο ψαξιμο παραλληλα ισως πειραματιστω και με το pinnacle studio 16 για να εχω οσες περισσοτερες ρυθμισεις γινεται...

αλλα αυτο που μου προτεινες σαν πρωτη λυση μου δημιουργησε μια απορια...

αναλογικα αν το παρουμε δηλαδη το βιντεο μιας ωρας θα μου βγει περιπου 6 γιγα...

με την μετατροπη μετα ποσω μπορει να κατεβει?με ενδιαφερει να γραφτει σε δισκακια των 4.7

Με codec AVC-HD/H.264 βγάζεις 1μιση ώρα ταινία στα 4.7GB με τέλεια ποιότητα.

Δεδομένου ότι μιλάμε για VHS ( τρομερά μικρότερη ανάλυση ), μπορείς να βγάλεις τουλάχιστον 5 ώρες στα 4.7GB με τζάμι ποιότητα ( όσο ήτανε επί της ουσίας το αρχικό υλικό ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.