Jump to content



Αξιόπιστοι retailers εντός Ευρώπης


Dominus

Recommended Posts

Επιθυμώ να αγοράσω μια καινούρια κάρτα γραφικών και παρατήρησα ότι οι τιμές εντός ελλάδας είναι στον Θεό σε σχέση με το τι μπορεί να βρει κανείς σε Αγγλία και άλλες χώρες εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το πρόβλημα είναι ότι τα καταστήματα που βρήκα εγώ δεν φέρνουν προϊόντα στην ελλάδα (γενικά δεν στέλνουν έξω από την χώρα τους).

Γνωρίζει κανείς TheLabίτης κανένα κατάστημα που να φέρνει ελλάδα σε ανθρώπινες τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Άν κάνεις ένα απλό search στο thelab θα διαπιστώσεις ότι το 70%+ των απαντήσεων θα σε στείλουν σε amazon αγγλίας και γερμανικά site όπως Hoh.de, computeruniverse.net, hardwareversand.de etc κάτι που δέν είναι τυχαίο μιάς και είναι αξιόπιστα. Τα γερμανικά έχουν κάποια μεταφορικά από 18 εώς 30 ευρώ ενώ η αγγλία κυμαίνεται στα ίδια εκτός άν πάς από άμαζον με πωλητή το ίδιο το άμαζον που στέλνει σχεδόν πάντα Ελλάδα καρτούλες και με Δωρεάν μεταφορικά.

Ποιά κάρτα έχεις βάλει στο μάτι. Δώσε μοντέλο και τιμή από Ελλάδα./

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κάτι που κι εγώ πρόσφατα έμαθα.

Αν η αγορά γίνει απο χώρα εκτός της οικονομικής κοινότητας π.χ. αγγλία ,αμερικη,οι τράπεζες και οι πιστωτικές περνουν πολύ μεγαλύτερη προμήθεια

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κάτι που κι εγώ πρόσφατα έμαθα.

Αν η αγορά γίνει απο χώρα εκτός της οικονομικής κοινότητας π.χ. αγγλία ,αμερικη,οι τράπεζες και οι πιστωτικές περνουν πολύ μεγαλύτερη προμήθεια

Για Αγγλία δεν ισχύει, από προσωπική εμπειρία.

Στα 100€ είναι περίπου 3-4€.

Link to comment
Share on other sites

Βρε,αν δεν ίσχυε πως πλήρωσες 4€;

Λίγα σου φαίνονται 4€ προμήθεια για καθε συναλλαγή;

Ενδοκοινοτικές συναλλαγές,δεν χρεώνουν σχεδόν τίποτα οι τράπεζες.

Κι εγώ πήρα πριν μια βδομαδα mobo και gpu απο amazon uk.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Άν κάνεις ένα απλό search στο thelab θα διαπιστώσεις ότι το 70%+ των απαντήσεων θα σε στείλουν σε amazon αγγλίας και γερμανικά site όπως Hoh.de, computeruniverse.net, hardwareversand.de etc κάτι που δέν είναι τυχαίο μιάς και είναι αξιόπιστα. Τα γερμανικά έχουν κάποια μεταφορικά από 18 εώς 30 ευρώ ενώ η αγγλία κυμαίνεται στα ίδια εκτός άν πάς από άμαζον με πωλητή το ίδιο το άμαζον που στέλνει σχεδόν πάντα Ελλάδα καρτούλες και με Δωρεάν μεταφορικά.

Ποιά κάρτα έχεις βάλει στο μάτι. Δώσε μοντέλο και τιμή από Ελλάδα./

7970 -> 380 euro για να έρθει σπίτι μου

7950 -> 285 euro για να έρθει σπίτι μου

Το θέμα με τα γερμανικά site (τουλάχιστον για εμένα) είναι ότι δεν μπορώ να πληρώσω τόσα πολλά χρήματα σε ένα κατάστημα του οποίου η γλώσσα επικοινωνίας δεν μου είναι γνωστή. Δεν μπορώ ούτε τους όρους παραλαβής να διαβάσω, ούτε τους τρόπους πληρωμής. Γενικά δεν μπορώ να εξακριβώσω αν η αγορά μου θα ολοκληρωθεί όπως πρέπει.

Πράγμα που δεν ισχύει για αγγλόφωνα site και καταστήματα προφανώς

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κάτι που κι εγώ πρόσφατα έμαθα.

Αν η αγορά γίνει απο χώρα εκτός της οικονομικής κοινότητας π.χ. αγγλία ,αμερικη,οι τράπεζες και οι πιστωτικές περνουν πολύ μεγαλύτερη προμήθεια

Η δική μου πιστωτική δεν χρεώνει επιπλέον προμήθεια για αγορές από τέτοιες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

7970 -> 380 euro για να έρθει σπίτι μου

7950 -> 285 euro για να έρθει σπίτι μου

Το θέμα με τα γερμανικά site (τουλάχιστον για εμένα) είναι ότι δεν μπορώ να πληρώσω τόσα πολλά χρήματα σε ένα κατάστημα του οποίου η γλώσσα επικοινωνίας δεν μου είναι γνωστή. Δεν μπορώ ούτε τους όρους παραλαβής να διαβάσω, ούτε τους τρόπους πληρωμής. Γενικά δεν μπορώ να εξακριβώσω αν η αγορά μου θα ολοκληρωθεί όπως πρέπει.

Πράγμα που δεν ισχύει για αγγλόφωνα site και καταστήματα προφανώς

Απο προσωπικη εμεπειρια σε συναλλαγες με 2+1 (ακομα δεν εχω παραλαβει απο το τριτο) γερμανικα καταστηματα, μπορω να σου πω πως η γλωσσα ναι μεν ειναι ενα εμποδιο, αλλα απο αποψη "αξιοπιστιας" και "ασφαλειας" της συναλλαγης δεν θα πρεπει να εχεις κανεναν ενδοιασμο, περαν του δεδομενου οταν κανεις οποιαδηποτε συναλλαγη απο οποιοδηποτε αλλο καταστημα, ακομα και αν αυτο ειναι καποιο γνωριμο, ελληνικο ή που για χρονια προτιμας στις αγορες σου.

Οι οροι χρησης σε ολα τα σαιτ ειναι πανω κατω οι ιδιοι και δεν εχουν καμια διαφορα

Ακομα και στα Γερμανικα καταστηματα, μπορεις να επικοινωνησεις μαζι τους στα Αγγλικα και να λαβεις αναλογη απαντηση.

Προσωπικα θεωρω πως αξιζει την "δοκιμη", ειδικα αν προκειται για πολλα ή/και ακριβα πραγματα, γιατι η διαφορα τιμης ειναι αρκετα μεγαλη και μπορει να φτασει μεχρι και 20%-30%

Link to comment
Share on other sites

Eγώ γιατί δε πλήρωσα ποτέ προμήθεια??:rolleyes:

Η μικρή διαφορά τιμής στο amazon είναι στο checkout μόνο κι αυτό επειδή χρεώνει ελληνικό ΦΠΑ.

Μα δε λέω για τι αμαζον,αλλά για την τράπεζα ,που μαζί με την μετατροπή στο νόμισμά σου,τσααακ,σου φοράει και κάτι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.