Jump to content



Δίλημμα για υπολογιστή. Αναβάθμιση ή όχι ;


Lavredis

Recommended Posts

Έχω και μια ασύρματη κάρτα που είναι pci (TL-WDN3800 της TP-Link)

Δεν νομίζω πως έχει τέτοια θύρα ο μητρική αυτή

(σορρυ που ξέχασα να το γράψω στην αρχή και σας ταλαιπωρώ τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψιλώ καταλήξει σε αυτά μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας κι αν χιάζετε να αλλάξω κάτι ;.

(το τροφοδοτικό θα τα σηκώνει αυτά;)

CPU: Intel 4770k =326

MOBO: Gigabyte-Z87X-UD3H =191

RAM: Corsair Vengeance Pro 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz =71

VGA: Asus GTX 650 Ti Boost DirectCU II 2GB = 170

HD: Αυτόν που έχω προσωρινά και μετά πάω σε SSD

PSU: Αυτό που έχω εφόσον κάνει

CASE: Αυτό που έχω εφόσον κάνει

Σύνολο : 758 /900 που διαθέτω για το νέο pc ,τα υπόλοιπα αφού είμαι διατεθειμένος να τα δώσω να δώσω σε οθόνη , ssd ή τροφοδοτικό να είμαι σίγουρος ;

Link to comment
Share on other sites

Παίζεις games τελικά ή δεν παίζεις? Αν δεν παίζεις δεν χρειάζεσαι καθόλου κάρτα γραφικών. Αν παίζεις ελάχιστα και ελαφριά παιχνίδια, επίσης δεν χρειάζεσαι.

Σε καλύπτει η ενσωματωμένη του επεξεργαστή.

Σκοπεύεις να κάνεις overclocking? Αν ναι, πόσο? Αν όχι πάρε τη φτηνότερη

z87 μητρική, δεν σου προσφέρει ουσιαστικά κάτι παραπάνω αυτή που κοιτάς.

Έτσι κι αλλιώς πάρε μια ψύκτρα όπως αυτή: COOLERMASTER HYPER 412S - -

Μνήμες: CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT - RAM -

To case κάνει όπως και το psu.

Άσε τον i7 στην άκρη, πάρε i5, οθόνη και ssd. Η διαφορά που θα έχεις στην τελική

χρήση θα είναι απείρως μεγαλύτερη από τη διαφορά i5 με i7. Για να γίνει αυτό, κόβεις

από τη μητρική και τον i7 και δίνεις ελάχιστα ακόμα.

Αν δεν κάνεις overclocking κοίτα και τους κλειδωμένους i5.

Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια όπως έγραψα θέλει να παίζει ο αδελφός μου αλλά όχι πολύ απαιτητικά πχ LOL COD 4 κλπ

Όποτε μένω με την ενσωματωμένη κάρτα και όταν αλλάξω οθόνη αγοράζω μια καινούρια .

Επίσης παίρνω ssd και πάω στο 4670κ και σε πιο φθηνή υλοποίηση του z87

Overclocκing θα κάνω όσο μπορέσω θα προσπαθήσω για το μεγαλύτερο δυνατό .(Θα πάρω και την ψήκτρα που μου προτείνεις)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα αφηνα τον ssd για αργοτερα και θα εδινα τα 100 ευρω για μια καλυτερη καρτα γραφικων.

Μπορει να μην χρειαζονται πολλες απαιτησεις τα παιχνιδια που παιζεις τωρα αλλα με καινουριο pc σιγουρα ειδικα και με μικρο αδερφο, θα αρχισεις να παιζεις και πιο απαιτητικα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα βήμα πριν κάνω την παραγγελία

Cpu : Intel 4670k = 230

Mobo: Gigabyte Z87-D3HP = 140

Ram : Corsair Vengeance Pro 8GB 1600MHz =71

VGA : GIGABYTE GEFORCE GTX650 TI BOOST = 170

Οθόνη : LG 23EA63V-P 23' =157

HD : κρατάω αυτόν που έχω (σκέπτομαι για ssd Samsung 840 120Gb)

PSU: κρατάω αυτό που έχω

Case: κρατάω αυτό που έχω

Σύνολο: 768 (μπορώ να δώσω αλλά 130 όπως έγραψα, τι μπορώ να ανεβάσω /αλλάξω ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα 71E δεν παιρνεις 1600αρες..

Βρισκεις ενα σωρο 2133 με ελαχιστα παραπανω(~5Ε).

Mη σκεφτεσαι για 840 non-pro @128gb.Για 250..οκ..

Απο τη μητρικη μπορεις να γλιτωσεις ενα 20ευρω αν θες να το τσονταρεις αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Cpu : Intel 4670k = 230

Mobo: Gigabyte Z87-D3HP = 140

Ram : G.SKILL SNIPER F3-17000CL11D-8GBSR 8GB 2133MHZ = 80

VGA : GIGABYTE GEFORCE GTX650 TI BOOST = 170

Οθόνη : LG 23EA63V-P 23' =157

SSD : Samsung 840 250Gb ή 256GB pro αξίζουν τα 60 ευρώ παραπάνω ; =163 /230

PSU: κρατάω αυτό που έχω

Case: κρατάω αυτό που έχω

Συνολο: 940/1000

Η οθόνη που έχω επιλέξει είναι καλή;

Link to comment
Share on other sites

και ο νον-προ μια χαρα θα ειναι (με 250γβ).

Προσωπικα θα εδινα 110Ε για μητρικη ..απλα για να διατηρηθω στα 900Ε που ειχες θεσει ως αρχικο budget..αλλα οκ.

ΠΕρι οθονης δε μπορεις να κανεις και πολλα.

Αν θες να ξεπερασεις το budget δες καμμια 27αρα ips (της lg παλι λογικα) να ευχαριστηθειτε με το μεγεθος.(θα παει +100Ε ομως).

ips 27 - Οθόνες | Skroutz.gr

To μεγεθος σιγουρα θα σε κερδισει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου , να σου κάνω και μια τελευταία ερώτηση πιστεύεις ότι αξίζει να αφήσω τον SSD προσωρινά και τα χρήματα να τα δώσω για μια πιο καλή οθόνη στις 27 ίντσες ;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω να πω..

Ειναι θεμα καθαρα του εκαστοτε χρηστη.

Για τετοιο μηχανημα προσωπικα δεν θα θελα να εμενα με τον 320αρη.

Πολυ πιθανων να μη επαιρνα αμεσα οθονη...η να εκοβα πχ απο την μητρικη τα 30Ε..ωστε να μου ελειπε ενα 50αρι για την 27αρα ..και να εκανα την υπερβαση εκει (οπως σκεφτηκες για pro-non pro στον ssd)

Eπισης δε προτεινα "καλυτερη" αλλα μεγαλυτερη.Δεν την εχω δει αυτη που προτεινεις..αλλα το 27αρι οντως σε καθηλωνει.Προσωπικα εβλεπα και καλυτερα απο μακρια λογω dot pitch.Aλλον μπορει να τον ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

να προσέξεις την τελευταία φράση του NTG. Επειδή η διαφορά από 17 είναι τεράστια σε διάσταση (και σε ανάλυση από εκεί που είσαι τώρα) θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο μαγαζί και να κοιτάξεις μόνος σου διάφορα μεγέθη οθονών, αγνοώντας τυχόν εσφαλμένες ή πειραγμένες ρυθμίσεις που μπορεί να έχουν βάλει (δηλαδή μη βασίσεις την απόφαση για την αγορά στο πόσο εντυπωσιακή ή όχι είναι η εικόνα που θα δεις σε μαγαζί εκτός αν γνωρίζεις καλά τις παραμέτρους των ρυθμίσεών τους, απλώς να επικεντρωθείς στη διάσταση και πώς σου φαίνεται). Αν έχεις κανένα φίλο/γνωστό με μεγαλύτερη οθόνη και μπορείς να πας εκεί να πάρεις μια ιδέα περί των διαστάσεων ακόμη καλύτερα.

Να προσπαθήσεις να δεις σε διαφορετικές χρήσεις, δηλαδή και εικόνα (παιχνιδιού, ταινίας, βίντεο) αλλά και κείμενο.

Αν μπορείς οικονομικά να εξασφαλίσεις περισσότερα χρήματα για οθόνη σε εύλογο χρονικό διάστημα (κάνα τρίμηνο αργότερα) θα σου έλεγα να μην πάρεις ακόμη οθόνη. Είναι το πιο εύκολο τμήμα για να το αποσυνδέσεις ως αγορά από τα υπόλοιπα. Επίσης αν αντέχεις λίγο καιρό χωρίς κάρτα γραφικών, λογικά αυτή που επέλεξες σε κανένα δίμηνο θα πουλιέται πιο χαμηλά (ή περίμενε να την αγοράσεις σε καμιά προσφορά και τέτοια). Το newegg την είχε πριν 2-3 βδομάδες γύρω στα 110 δολλάρια ΗΠΑ (κάτω των 100 ευρώ). Αργούν λίγο να εμφανιστούν οι ίδιες τιμές στην Ευρώπη αλλά τελικά εμφανίζονται.

Να υπολογίσεις και ψύκτρα για τον επεξεργαστή ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει 22αρα οθόνη αρκετές φορές και σε games αλλά και σε ταινίες, μου αρέσει αρκετά το μέγεθος για αυτό είπα να πάω στις 24 (λίγες ίντσες παραπάνω), τώρα στις 27 πιστεύω πως θα μου αρέσουν ακόμα περισσότερο μιας και βλέπω ταινίες. (εννοείτε ότι πρώτα θα πήγαινα σε κάποιο κατάστημα να δω από κοντά πως είναι).

Για την κάρτα γραφικών θα το σκεφτώ αυτό που λες , είναι σωστή σκέψη, ούτος η άλλος στις 17 η ενσωματωμένη κάρτα θα παίζει κανονικά κάποια ελαφριά games μέχρι να πάρω την οθόνη .

Link to comment
Share on other sites

για ταινίες λογικά το 27άρι θα σου αρέσει περισσότερο (16:9 αναλογία αν θες ταινίες). Για το κείμενο το είπα πιο πολύ να έβλεπες κάπου μήπως κάτι σε ενοχλεί, κουράζει κλπ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.