Jump to content



Δίλημμα για υπολογιστή. Αναβάθμιση ή όχι ;


Lavredis

Recommended Posts

Για χαρά σε όλους ,έχω έναν υπολογιστή πολύ παλιό που κατάφερα και τον χρησιμοποιώ μέχρι και σήμερα αυτός αποτελείτε από :

έναν Intel Pentium D στα 3.4

μια Asus p5q deluxe

2 GB DDR2 ram ocz gold

μια AMD x800xt 256mb

ένα τροφοδοτικό thermaltake 500 (ακριβός δεν θυμάμαι ποιο είναι)

και ένα σκληρό 320GB WD

θέλω να ρωτήσω (αν αξίζει) τι αναβάθμιση μπορώ να κάνω με μέχρι 500 ευρό ή μήπως είναι καλύτερα να πάρω μια κάρτα γραφικών πχ ATI 7750 με 100 ευρό και να το κρατήσω το υπόλοιπο όσο με βγάλει ;

Τον υπολογιστή τον θέλω κύριός για ίντερνετ και κάνα “ελαφρύ” photoshop και καμιά μετατροπή video αρχείων τώρα δεν με νοιάζει να δω τρέλες διάφορες άπλα να την παλέψει περισσότερο από ότι το τωρινό μου. Ακόμα σαν τελευταίος παράγοντας είναι αν γίνετε να μπορώ να παίξω κανένα LOL και COD 4.

*το κουτί μου είναι ένα thermaltake Armor και η οθόνη μου μια LG 17” 1280x1024 (που ελπίζω το καλοκαίρι να μπορέσω να πάρω μια 22” -24 “ )

(όλα αυτά γιατί κάηκε η κάρτα γραφικών)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα φαει bottleneck με την 7750,αλλα δεν ειμαι τοσο σιγουρος.

Αποψη μου,περιμενε λιγακι ακομα,παρε μια καινουρια οθονη,πουλα την παλια κανα 40-50 και τσεπωσε μια 23 με κανα 160αρι.πουλα και το παλιο το set up και μετα μιλαμε για αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα σκοπό να κάνω άλλα κάηκε η κάρτα γραφικών μου και χρειάζομαι τον υπολογιστή όποτε κάτι πρέπει να κάνω, δεν μπορώ να περιμένω το καλοκαίρι και την αλλαγή οθόνης που θα προσπαθήσω να κάνω τότε δυστυχώς... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα φαει bottleneck.Ειναι πολυ ανισχυρος ο cpu για τα συγχρονα games και θα πρεπει να κανεις παρα πολλες υποχωρησεις στα γραφικα.

Λοιπον,για να μην μακρυγορουμε,αν διαθετεις τα 500,πουλα το υπαρχον και προσθετοντας το κατιτοις ακομα,παιρνεις μηχανακι νεας γενιας,ετη φωτος μπροστα.

Το μονο που ισως θα μπορουσες να κρατησεις,αναλογως τις αναγκες σου,ειναι το τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά σε όλους ,έχω έναν υπολογιστή πολύ παλιό που κατάφερα και τον χρησιμοποιώ μέχρι και σήμερα αυτός αποτελείτε από :

έναν Intel Pentium D στα 3.4

μια Asus p5q deluxe

2 GB DDR2 ram ocz gold

μια AMD x800xt 256mb

ένα τροφοδοτικό thermaltake 500 (ακριβός δεν θυμάμαι ποιο είναι)

και ένα σκληρό 320GB WD

θέλω να ρωτήσω (αν αξίζει) τι αναβάθμιση μπορώ να κάνω με μέχρι 500 ευρό ή μήπως είναι καλύτερα να πάρω μια κάρτα γραφικών πχ ATI 7750 με 100 ευρό και να το κρατήσω το υπόλοιπο όσο με βγάλει ;

Τον υπολογιστή τον θέλω κύριός για ίντερνετ και κάνα “ελαφρύ” photoshop και καμιά μετατροπή video αρχείων τώρα δεν με νοιάζει να δω τρέλες διάφορες άπλα να την παλέψει περισσότερο από ότι το τωρινό μου. Ακόμα σαν τελευταίος παράγοντας είναι αν γίνετε να μπορώ να παίξω κανένα LOL και COD 4.

*το κουτί μου είναι ένα thermaltake Armor και η οθόνη μου μια LG 17” 1280x1024 (που ελπίζω το καλοκαίρι να μπορέσω να πάρω μια 22” -24 “ )

(όλα αυτά γιατί κάηκε η κάρτα γραφικών)

Αν το κουτί και το τροφοδοτικό σου είναι καλά τότε θα κοιτάξεις το παρακάτω σύστημα !

AMD FX 8320

GIGABYTE 970A-UD3

G. SKILL 8GB DDR3 1866Mhz

KINGSTON V300+ 120GB SSD SATA III

AMD HD7850 2GB DDR5

------------------------------------------------------

550€ !

Αλλά πρέπει να μας πεις ποιο τροφοδοτικό έχεις ακριβώς !!!

Οχι μικρές διαφορές αλλά την μέρα με την νύκτα θα δεις !!! :happy2:

Αν το τροφοδοτικό είναι για τα σκουπίδια τότε :

Βάλε μια MSI 7770 1GB DDR5 για κάρτα γραφικών !

Και τροφοδοτικό THERMALTAKE BERLIN 630Watt 80plus !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για σας και πάλι , αυτή την φορά είμαι έτοιμος να αγοράσω το καινούριο μου υπολογιστή, άργησα λιγάκι αλλά δεν μαζεύονται εύκολα τα λεφτά…

Αυτή την στιγμή γραφώ από ένα :

Cpu :Intel Pentium D 3.4

Vga: atix800xt 256

Mobo: asus p5q (p45)

Ram :2gb ddr2 ocz

HD: 320Gb wd

Psu : thermaltake 500αρι (δεν θυμάμαι πιο ακριβός)

Case : thermaltake Armor(το παλιό)

Οθόνη : LG L1715s….

Όπως είχα γράψει και στην αρχή .

Μπορώ να ξοδέψω μέχρι 900 ευρώ και αν γίνετε μέσα σε αυτά να αγοράσω και μια οθόνη , ο κύριος λόγος αναβάθμισης είναι τα games (μέχρι τώρα δεν έπαιζα παιχνίδια αλλά ο μικρός μου αδελφός δεν την αντέχει άλλο στο laptop που έχει… και με τη ευκαιρία θα αρχίσω κι εγώ κάνα game).

Σκεπτόμουν να φτιάξω μόνο τον πύργο με τα 900 και σε κάνα 2μηνο να αγοράσω μια οθόνη(δεν είναι και τόσο πρόβλημα διότι την έχουμε συνηθίσει αυτή ), όποτε την οθόνη την έχω πιο δευτερεύον πράγμα.

Αν γίνετε και χρησιμεύει κάτι από όλα αυτά θέλω να το κρατήσω (πχ το κουτί εάν κάνει για να γλιτώσω κάποια χρώματα από εκεί και να τα βάλλω σε κάτι άλλο).

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφυγεις καποιες υπερβολες (που σιγουρα θα ακουστουν)..με τα 900 παιρνεις καλο pc με οθονη μεσα για να παιζει παιχνιδια ο μικρος αδερφος και εχεις αυτο που εχεις τωρα αυτουσιο ως εχει για να μπαινει ιντερνετ ο αλλος οταν το αλλο χρησιμοποιειται σε παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα μπορεις κουτι τροφοδοτικο (εφοσον γραψεις ακριβως ποιο ειναι ομως) και ισως σκληρο ..ωστε να τη βγαλεις μονο με ενα 250αρη ssd -κλασσικα samsung 840 @~150E- ωστε να μη δωσεις δλδ 100Ε για ενα μεγαλο σκληρο-μηχανικο- που δε θα σου προφερει κατι αλλο περα απο την μεγαλη χωρητικοτητα.)

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό μου είναι το thermaltake purepower RX-500A , όσο αφορά το σκληρό δίσκο ναι μπορώ να τον κρατήσω και νομίζω ότι δεν μου χρειάζεται ο ssd ακόμα τουλάχιστον , θα μπορούσα να τον αγοράσω πιο μετά , αν δεν κάνω λάθος στα games δεν μου δίνει τίποτα παραπάνω εκτός από γρηγορότερο loading .

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοιο σύστημα -επεξεργαστή και κάρτα γραφικών-. Η διαφορά είναι μέρα νύχτα. Μπορείς να κρατήσεις κουτί, σκληρό κι ίσως τροφοδοτικό, πάντως θα έβαζα οπωσδήποτε SSD για το λειτουργικό. Στο νέο σύστημα, έβαλα intel με ενσωματωμένο 4000 χωρίς να βάλω ακόμη ξεχωριστή κάρτα. Η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέση με την x800, δεν την έχω βάλει καν στον υπολογιστή. SSD θα προτιμούσα 128 και πιο γρήγορο παρά 256 και πιο αργό (γύρω στα 100€+ βρίσκεις νομίζω καλό 128άρη). Αν πας σε AMD που θα σου προτείνουν σίγουρα, ίσως να σου έρθει και φτηνότερα από ότι σε intel.

Την οθόνη καλώς κάνεις να την αντιμετωπίζεις ξεχωριστά από το υπόλοιπο pc, μη την θεωρείς παρακατιανή αγορά όμως. Μάζεψε με την ησυχία σου και πάρε την καλύτερη που μπορείς. Κι αν πρόκειται να την χρησιμοποιείς κυρίως για χρήση «γραφείου» να εξετάσεις όποτε πάρεις και 16:10 μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκεφτεί και εγώ να πάω σε Intel i5 ,i7 με την ενσωματωμένη κάρτα μέχρι να ανέβω σε οθόνη , δεν νομίζω πως η ενσωματωμένη κάρτα τους δεν μπορεί να σηκώσει κάποια games όπως το lol το cod4 κλπ σε 1280x1024.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολουμε με παιχνιδια αλλα κατι μου λεει οτι το L.O.L στην αναλυση που παιζεις θα το σηκωσει η ηδ4000.

Αλλα αν ειναι να δωσεις λεφτα για την hd4000..καλυτερα θα ειναι να πας σε haswell που εχει καλυτερη καρτα on-chip(hd4600).

Εξαιρειται ο 3125 ..αν και δεν νομιζω να πας για αυτον.

ΠΕρι haswell 4570 ή 4670k ..πιο φθηνοι ακομα δεν υπαρχουνε..

Μητρικη Gigabyte GA-Z87M-D3H | Skroutz.gr.

300Ε τα πανω...

μνημες 60-70Ε

Aν οτι βρεις πλησιαζει τα 70Ε..(ακομα και 60ε δλδ..-για μενα-) προτιμησε αυτες

G.Skill SNIPER F3-17000CL11D-8GBSR | Skroutz.gr

καρτα γραφικων...πχ PowerColor Radeon HD7850 2GB V2 | Skroutz.gr

και βλεπεις τι κανεις με σκληρο...

Το τροφοδοτικο σου τα σηκωνει αυτα ..

(κουτι επισης χρησιμοποιεις το παλιο..)

Edit

15E τα κοβεις απο μητρικη αν δε πας στον Κ επεξεργαστη με αυτην εδω..

http://www.skroutz.gr/s/3425935/Gigabyte-GA-H87M-D3H.html

Αν πας σε αυτην..κοβεις και τα -πες- 10-15Ε απο μνημες αγοραζοντας 1600αρες μιας και δεν θα μπορεις να τις πας πανω απο εκει στο H87.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κάνει το τροφοδοτικό και το κουτί όπως και ο σκληρός έχουμε και λέμεCpu :

Intel i7 4770k -326 ευρώ

Vga: 7850 ή 650ti-boost ή κατι παραπάνω;

Mobo: Κάτι σε atx ? που να κλοκάρι και λίγο τον 4770κ

HD: Αυτόν που εχω

Ram: G.skil sniper 8gb στα 2133 MHz (F3-17000CL11D-8GBSR) -77 ευρώ

Psu: Κράτω αυτό που έχω εφόσον κάνει

Case: Κρατάω αυτό που έχω εφόσον κάνει

*Οι τιμές είναι από το visionstudio από όπου και θα κάνω την παραγγελία

Link to comment
Share on other sites

αν αγοράσεις 8 μνήμη, δες και την προσφορά του crazysundays στο e-shop, γενικώς κοίτα να κατεβάσεις λίγο την τιμή στις μνήμες αφού είσαι πιεσμένος οικονομικά μην κοιτάς μονάχα για 2133.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να πας στον 4770Κ.

Τζαμπα το 100αρικο...παρε ssd καλυτερα.

Αν δεν πας στη φθηνοτερη 7850 (με 2γβ) τοτε πηγαινε σε 7870χτ....

Η ζ87 που εβαλα δεν θα εχει προβλημα να πας τον Κ επεξεργαστη σου(4670Κ θα προτιμουσα ουτως η αλλως) στα 4.5γηζ...

Απο κει και περα θα χρειαστεις και ψυξη και καλο κομματι σε cpu..

Ο σκληρος που εχεις ειναι λυση αναγκης..Συνοδεψε τον καλυτερα με τον samsung 840 @250gb..(τα λεφτα τα "παιρνεις" σχεδον απο 4770Κ->4670Κ...)

Και βαλε τα παιχνιδια που παιζεις σπανια στο μηχανικο..

Αν κανεις ολα τα παραπανω ..το πιο πιθανο ειναι να σε περιορισει το οριο 18Αμπ στη καθε 12αρα του τροφοδοτικου σου.

Εχετο και αυτο στα υποψιν.

(βασικα μονο η καρτα γραφικων ειναι το ολο ζητημα..Αν φτασεις τα 250φευγα ευρω δες και την 660τι )

Περα του οτι σαν cpu θα σε καλυψει και με το παραπανω @ default....πανω απο 4γηζ δε θα σου χαρισει κατι σε επιδοσεις.(εμφανεις εννοω)

12% ειναι απο 4->4.5..μη νομιζεις οτι θα βλεπεις διαφορες απο αυτο σε παιχνιδια..

Δες και αυτο..

http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/metriseis-scaling-klp-se-sandybridge-2600k-103939.html

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αυτές μόνο και μόνο επειδή αυτές μου πρώτινε ο NTG.

Αν μπορείς πες μου πιες λες να πάρω από το visionstudio ;

Ωραία θα πάω στον 4670κ και με το 100αρι σε ssd Samsung 840 250gb (όχι τον pro έτσι;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.