Jump to content



Επιλογή Modem..


Recommended Posts

Καλησπέρα...επιτέλους αν και λίγο αργά ήρθε η ώρα μου και εμένα για αλλαγή γιατί η κατάσταση έφτασε ολίγον στο τελος...

Καταρχην να πω οτι τωρα στην παρουσα φαση η γραμμη μου ειναι της Cyta..

Ειμαι ο δυσαρεστημένος κατοχος ενος Thomson TG782..

Στο σπίτι λειτουργούν πάντα 3υπολογιστές..2σταθεροί...ένας συνδεμενος με ethernet...ένας στο διπλα στο δωματιο με wifi..και το λαπτοπ με wifi και αυτο...το κακο ειναι οτι οταν ενας απο τους δυο υπολογιστες ειναι στο διαδικτυο έχοντας 4-5καρτελες σε εναν Broswer και ο αλλος ειναι σε ενα On line game καποιος απο τους δυο η θα τρωεει disconnect η θα χανει σημα αποτομα 2-3γραμμες με αποτελεσμα να μην εχει δυναμη σαν ιντερνετ σε εκεινο το pc...με λιγα λογια το modem κατανέμει οπου θελει αυτο την δυναμη της γραμμης...

(Ολοι οι υπολογιστες εχουν full σημα σε idle Καταστασεις-Δεν ειναι θεμα οτι καποιος χανει σημα λογω αποστασης...στο περιπου ειναι στην ιδια ολοι τους)

Με αποτέλεσμα παντα να πρέπει να μπαινουμε με βαρδιες στα pc πραγμα που δεν βολεύει πλέον...

Εκτως των παραπάνω είχα και πολλά θέματα και με εναν υπολογιστη πανω συνδεμενο...

Υπερβολικα μεγαλος χρονος Επανακινησης-Εκινησης του μοντεμ...αν για παραδειγμα πεσει το ρευμα και κλεισει..για να μπει σε λειτουργεια θελει τουλάχιστον 20λεπτα...

Πολλά disconnect παλι χωρις λογο...

Βεβαια πηρα στην εταιρια για καθαρισμό γραμμης αλλα μου λενε ειναι θεμα ειτε μοντεμ ειτε απο τον διακλαδωτη που μπαινει και το τηλεφωνο.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για ενα καλο moder-router να αντικαταστήσω το υπάρχων..

Και να έχει μια σχετική εύκολη εγκατάσταση απο θέμα δικτυακο-ρυθμισεων ;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Θάνος

Έγινε επεξεργασία από THANOSJ3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πρωτα δοκιμασε με καποιο αλλο router (ολο και καποιο θα βρεις) ωστε να σιγουρευτεις οτι το θεμα σου ειναι απο αυτο.Επειτα κοιτα για Thomson TG585v7 απο αγγελιες με max 20€ και θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πρωτα δοκιμασε με καποιο αλλο router (ολο και καποιο θα βρεις) ωστε να σιγουρευτεις οτι το θεμα σου ειναι απο αυτο.Επειτα κοιτα για Thomson TG585v7 απο αγγελιες με max 20€ και θα εισαι μια χαρα.

Για πεταμα ειναι ουτε 10 ευρω δε θα εδινα για τετοιο router....

Παρε κατι της προκοπής

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι της προκοπής όπως?

Κατι να αξίζει...και να μην ειναι αυτο το θεμα παλι δεν θα πάει χαμένο...

στηριζω αρκετα pc πιστευω οποτε μια καλη επίνδυση πάντα προς το καλό πάει ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να αλλάξεις το Modem !! διότι είναι παντρεμένο με το τηλέφωνο

Γνώμη μου αγοράζεις ένα Router WiFi.

Δες Aerial.net :: 450Mbps Dual-Band Wireless N Gigabit Router

αχά καλημέρα καινουργίο αυτό δεν το ήξερα...

Δηλαδή παραμένει το Modem ώς έχει και συνδεω το ρουτερ πανω σε αυτο ασυρματα?μεσω καλωδίου?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Για πεταμα ειναι ουτε 10 ευρω δε θα εδινα για τετοιο router....

Παρε κατι της προκοπής

Εμενα παντως σε γραμμη με 55db attenuation (downstream) εινα "βραχος".Εσυ με τι κριτηρια το χαρακτηριζεις "για πεταμα"?

Δεν μπορείς να αλλάξεις το Modem !! διότι είναι παντρεμένο με το τηλέφωνο

Γνώμη μου αγοράζεις ένα Router WiFi.

Δες Aerial.net :: 450Mbps Dual-Band Wireless N Gigabit Router

Τι ακριβως σημαινει οτι "το modem ειναι παντρεμενο με το τηλεφωνο"?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως σε γραμμη με 55db attenuation (downstream) εινα "βραχος".Εσυ με τι κριτηρια το χαρακτηριζεις "για πεταμα"?

Απειρα dc για 3-5 λεπτα μεχρι να ξανασυνδεθει, τρελα buggy interface-telnet, λιγη ram -cpu και μπουκώνει συνεχως με 3-4 πισι ανοικτα κιολας. Εχε χαρη που δεν ειναι του χεριου μου να το αλλαξω...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Απειρα dc για 3-5 λεπτα μεχρι να ξανασυνδεθει, τρελα buggy interface-telnet, λιγη ram -cpu και μπουκώνει συνεχως με 3-4 πισι ανοικτα κιολας. Εχε χαρη που δεν ειναι του χεριου μου να το αλλαξω...:mad:

Και πως εχεις καταληξει στο οτι για ολα αυτα φταιει το thomson? Εχεις βαλει κατι αλλο επανω και εχουν λυθει τα προβληματα που αναφερεις? Τωρα για τα υπολοιπα που λες interface, telnet, ram, cpu αδυνατω να καταλαβω σε τι ακριβως σε περιοριζουν σαν οικιακος χρηστης που λογικα εισαι.Αν μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος...

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις 1-2 συσκευές που θα κοτσάρεις πάνω στο ρούτερ και δε σε νοιάζει να χάσεις 1-2 Μbps (στη περίπτωση μου π.χ.) ένας τυπικός χρήστης δε θα δει άλλες μεγάλες διαφορές. Άμα αρχίζεις και του κοτσάρεις όμως 4-5 συσκευές, και αρχίζουν να ρουφάνε όλες, θα δεις ότι τα φτηνιάρικα μπουκώνουν.

Στο φτηνιάρικο ρούτερ που έχω, με 2 wired + 2 wireless είναι στα όρια του. Άμα δε, για κάποιο λόγο κατεβάζουν 2 συσκευές p2p μπουκώνει κατευθείαν/δε βρίσκει dns κτλ. Συνδέεται στα 10Μbps.

Άλλαξα για λίγο ρούτερ, 12Μbps -στην ίδια γραμμή προφανώς- και δε μασάει. Το καταλαβαίνω κατευθείαν από το πόσο γρήγορα μπαίνει κι'ολας στο web interface όταν τρέχω p2p clients. Το παλιό έκανε 3-4s να μπει, το "νέο" κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...τελικά επειδη μπερδεύτηκα λιγο με της απαντήσεις...κάποια πρόταση για κάποιο ρουτερ ?(wifi εφοσον δεν μπορω να αλλαξω Modem)

Ευχαριστώ

p.s : Ένας φίλος που ασχολείται επι του θέματος δικτυου μου πρότεινε ενα απο τα κατω...

Καποια γνώμη γι αυτά?

Αξιζουν τα λεφτά?

TP-LINK TD-W8961ND 300MBPS WIRELESS N ADSL2+ MODEM ROUTER - DSL - E-SHOP.GR

BUFFALO WBMR-HP-GN-EU 150 WIRELESS N ADSL+ PSTN MODEM ROUTER - DSL - E-SHOP.GR

Θάνος

Έγινε επεξεργασία από THANOSJ3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό router που το χρησιμοποιώ εδώ και μερικούς μήνες είναι το Netgear DGN2200. Συγχρονίζει πολύ καλά σε γραμμές με πρόβλημα, δεν κάνει αποσυνδέσεις και έχει ότι μπορεί να χρειαστεί ένας καθημερινός χρήστης. Με 4 υπολογιστές συνδεδεμένους πάνω του (ethernet) + τα κινητά σε wifi δεν παρουσιάζει καμία αδυναμία να διαχειριστεί την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και το Netgear 2200 και το TP-Link 8961ND, θα πρέπει να αναφέρω οτι τουλάχιστον στην δική μου γραμμή το TP-Link συγχρονίζει κοντά στο 1ΜΒ ψηλότερα. Σαν σταθερότητα σύνδεσης είχα και με τα 2 το ίδιο σταθερό uptime.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Πώς τα έχεις συνδεμένα?

Και εγώ για το θεμα συγχρονισμου έχω ακουσει ;) και θα με βολεψει αρκετα αν πετυχει..

Εμένα η κατα ώρας σκέψη μου ειναι Πριζα τηλεφωνου > DGN2000 απο αυτο με ethernet στο Thomson και απο εκει με ethernet στο tower..και το τηλεφωνο συνδεμενο στο Phone 1 του thomson..

Στέκει σαν λογικη η καπως αλλιως πρεπει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μόνο ενα απο τα 2 στην γραμμή, αυτήν την στιγμή μονο το Netgear λόγω του μεγαλύτερου αριθμού στα rules του firewall. Τώρα για την σύνδεσή τους αν εχεις VOIP τηλεφωνο αν δεν κανω λάθος πρέπει να ειναι το modem που εχει είσοδο phone επανω του συνδεδεμένο με την πρίζα. Χωρίς να ειμαι και 100% σίγουρος βέβαια. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.