Jump to content



Linux Firewall


agentsmith

Recommended Posts

Χερεται παιδια

Πριν μια εβδομαδα περιπου εκανα σεμιναρια για δυκτια και ενας τυπος μας ειπε οτι γινετε να φτιαξουμε linux firewall εχοντας ενα pc στην διαθεση μας και μαλιστα θα ειναι και αρκετα καλο και σοβαρο firewall.Εχει κανενας καπια εμπιρια πως μπορει να γινει?:smoke:

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χερεται παιδια

Πριν μια εβδομαδα περιπου εκανα σεμιναρια για δυκτια και ενας τυπος μας ειπε οτι γινετε να φτιαξουμε linux firewall εχοντας ενα pc στην διαθεση μας και μαλιστα θα ειναι και αρκετα καλο και σοβαρο firewall.Εχει κανενας καπια εμπιρια πως μπορει να γινει?:smoke:

Ευχαριστω

Sorry για το offtopic αλλά κοίταξε και σεμινάρια ορθογραφίας. Μου βγήκαν τα μάτια.:wassat:

Link to comment
Share on other sites

IPcop, clearOS, Squid(Σκετο firewall). τσεκαρε τα να δεις τι παιζει. Αυτα ξερω εγω.

Το clearOS ειναι πολυ παραπανω απο firewall

To IPCop είναι μια διανομή Linux που ως σκοπό έχει να λειτουργεί ως firewall σε μικρά δίκτυα. Το IPCop έχει στηθεί γύρω απ' το netfilter framework.

To clearOS απ' ότι κατάλαβα είναι πάλι μια τέτοια διανομή αλλά cloud-based (?!).

To Squid όμως δεν εκτελεί καμιά διεργασία firewall. Το Squid einai ένας proxy. Λειτουργεί σε πιο πάνω επίπεδο από ένα firewall.

Χερεται παιδια

Πριν μια εβδομαδα περιπου εκανα σεμιναρια για δυκτια και ενας τυπος μας ειπε οτι γινετε να φτιαξουμε linux firewall εχοντας ενα pc στην διαθεση μας και μαλιστα θα ειναι και αρκετα καλο και σοβαρο firewall.Εχει κανενας καπια εμπιρια πως μπορει να γινει?:smoke:

Ευχαριστω

Μετά τα παραπάνω, και αφού το netfilter framework στην ουσία έρχεται με τον Kernel του linux πακέτο όλες οι διανομές μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να κάνουν τη δουλεία ενός firewall για ένα μικρό δίκτυο. Μια ενδεικτική λίστα τέτοιων διανομών μπορείς να βρεις εδώ.

Και για να ολοκληρώσω την απάντηση μου, θα ήθελα να σε ενημερώσω και για την ύπαρξη του PF το οποίο υπάρχει στα *BSD και εκτελεί αντίστοιχες εργασίες. Υπάρχουν και εκεί κάποιες επιλογές αλλά σαφώς λιγότερες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποια διανομή θέλεις για να κάνεις ένα Firewall. Το αν θα μπορεις να κάνεις και routing αυτό είναι άλλο θέμα. Αν θέλεις απλά να δοκιμάσεις το firewall στο linux τότε ένα σχετικά απλό firewall είναι το Shoreline Firewall που ουσιαστικά δίνει εύκολο configuration για το iptables.

Το IPCop είναι σχετικά απλό και δεν έχει και απαιτήσεις. μπορείς να το στήσεις και να το έχεις μόνιμα αντί για τον router σου. Μάλλος θα κάει λίγο παραπάνω αλλά θα έχεις πλήρη έλεγχο :)

Link to comment
Share on other sites

Firewall μπορεί αν γίνει καθαρά και μόνο με iptables όπως είπε και ο Inglor, αλλά θέλει το διαβασματάκι του. Εναλλακτικά υπάρχει το ufw, και σαν πολύ πιο πλήρης λύση και με web interface που μπορείς να κάνεις παπάδες το pfSense το οποίο όμως είναι βασισμένο σε BSD.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο σπίτι έχω στήσει σε μια πλατφόρμα ALIX 2D13, σύστημα με pfSense. Σε μια CF κάρτα 8GB.

Πέρα από firewall και DHCP, κάνει και load balancing των 2 γραμμών Conn x που έχω.

Πανεύκολο στο στήσιμο και έχει πολλά extras...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.