Jump to content



PC Builder (last version: 4.1 @ 05/04/2007)


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Αν φτιάχνετε συχνά συνθέσεις PC ή γενικώς φτιάχνετε συνθέσεις θα σας φανεί χρήσιμο ένα αρχείο .xls που έφτιαξα γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Η έκδοση 3.0 είναι αρκετά αναλυτική περιλαμβάνοντας από κουτί μέχρι θερμοαγώγιμη πάστα, υπολογίζει τελικές τιμές για κάθε προϊόν και εμφανίζει το τελικό αποτέλεσμα με ή χωρίς οθόνη και με ή χωρίς ΦΠΑ. Συνολικά καταλαμβάνει 3 σελίδες. Για πιο απλά πράγματα έχω ακόμα την έκδοση 2.05 η οποία είναι πιο compact με αντίστοιχη μείωση πεδίων. συνολικά πιάνει 2 σελίδες αλλά η σύνθεση είναι μόνο η πρώτη. Γενικώς με έχει βολέψει πάρα πολύ η έκδοση 2.05 που τη χρησιμοποιώ αρκετό καιρό μιας και η 3 είναι φρέσκια ακόμα. Διορθόσεις, παρατηρήσεις, σχόλια και προτάσεις ευπρόσδεκτες.

Σημείωση: εννοείται οτι είναι free...

Κλικ εδώ για την τελευταία έκδοση

last update: Πέμπτη 5 Απριλίου 2007 (έκδοση 4.1)

.

pc builder.xls

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Α, και μια ερώτηση. Γίνεται στα πεδία της στύλης "περιγραφή" να έχει μια λίστα που να επιλέγεις το προϊόν και να στο αντιστοιχεί και με την τιμή του; Όπως π.χ. είναι στη σελίδα built to order του Πλαισίου. Έχω το excel 2000

Link to comment
Share on other sites

nice!!! καλη περιπτωση αλλα αν θες βαλε τις τελικες τιμες που εχεις "πρωτο μερος" στο τελος, η οθονη να μπει μαζι με τα αλλα χαρακτηριστηκα αλλα σε ξεχωριστο πεδιο και αν μπορεις να τα "βολεψεις" σε μια σελιδα σε περιπτωση που θελουν εκτυπωση να τα βλέπεις μαζεμενα.Καλη δουλεια :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ενωείς αν έχει κάποια σχέση με δικαιώματα κ.τ.λ.; Ενωείται όχι! Το έχω φτιάξει εγώ εκ' του μηδενός και δεν θέτω κανένα περιορισμό. Κατέβασέ το, χρησιμοποίησέ το, άλλαξέ το, γενικώς καν'το ότι θες. Σιγά το πράμα! Η φιλοσοφία και η κατασκευή είναι εξαιρετικά απλή και μπορεί να το φτιάξει ο καθένας. Απλώς θέλει λίγο χρόνο να φτιαχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Το GPL δεν είναι πατέντα. Δεν είναι δηλαδή πατενταρισμένο. Κάτι άλλο είναι που έχει να κάνει με open source προγράμματα, αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από satkok

nice!!! καλη περιπτωση αλλα αν θες βαλε τις τελικες τιμες που εχεις "πρωτο μερος" στο τελος, η οθονη να μπει μαζι με τα αλλα χαρακτηριστηκα αλλα σε ξεχωριστο πεδιο και αν μπορεις να τα "βολεψεις" σε μια σελιδα σε περιπτωση που θελουν εκτυπωση να τα βλέπεις μαζεμενα.Καλη δουλεια :T: :T:

Σε μία σελίδα δεν μαζεύονται με τίποτα! Εξάλου γι' αυτό και έβαλα και την πιο compact έκδοση οπότε δεν έχει νόημα να πάω και τις τιμές κ.τ.λ. στο τέλος. Πάντως έτσι είναι καλύτερα γιατί αυτός που το διαβάζει, βλέποντας την τιμή ξέρει τι θα δεί παρακάτω!!! (no coment)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έκδοση 3.1:

#Προσθήκη διαφοράς από το όριο τιμής

#Προσθήκη τρέχουσας ημερομηνίας και ώρας

#Διόρθωση των αποτελεσμάτων ωστε να περιέχουν μέχρι 2 δεκαδικά ψηφία

#Προσθήκη Thermometer στα accessories

#Μετονομασία του "Thermal paste" σε "Thermal material"

pc builder v.3.1.xls

Link to comment
Share on other sites

PC BUILDER compact (beta):

Μια όσο το δυνατόν πιο κομμένη έκδοση του PC Builder. Περιέχει τα πιο βασικά αλλά ωστόσο καλλύπτουν άνετα μια σύνθεση για έναν μέτριο χρήστη. Όλα χωράνε σε μια σελίδα .

pc builder compact beta.xls

Link to comment
Share on other sites

v.2.1:

#Προσθήκη ημερομηνίας και ώρας

#Προσθήκη ορίου τιμής και διαφοράς από αυτό

#Αφαίρεση των ενδείξεων "Copyright" (καλα, πως μου 'ρθε και έγγραψα για copyright; )

pc builder v.2.1.xls

Link to comment
Share on other sites

Ολοι θέλουμε κάτι τέτοιο φίλε

αλλά εσύ το έφτιαξες κιόλλας :worship: :worship: :worship:

Είναι σάν το ρητό που λέει τα υδραυλικά του υδραυλικού είναι χάλια άλλα των πελατών πετάνε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.