Jump to content



Απόφαση για νερο μετά απο 4 χρόνια


Vagosman

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα,

Με λένε Βαγγέλη και σας παρακολουθω σιωπιλά απο την εποχή που έφτιαξα το πρώτο μου pc με δικά μου χρήματα και custom ολο.

Απο τότε ήθελα να το υδροψύξω με πρωταρχικό σκοπό την αθόρυβη λειτουργία και οχι τόσο τις επιδόσεις. Όμως λογω οικονομικών (ειχαν φυγει όλα για το pc) και λόγω συντήρησης το ανέβαλλα.

Παρόλα τα χρονάκια του το σύστημα κρατά ακόμα πολύ δυνατά, μιας και τότε ήταν προς το high end πλευρά :patsak:

Πάμε λοιπόν στο τι έχουμε και τι θέλουμε.

Case:Lian Li PC-7FW

lian_li_pc_7fw.jpg

ενα midi case, με ομορφες λεπτομέρειες και τρύπες μαμα για το ψυγείο.

Μοbo: Asus P6t Deluxe V2

uZKfe4vqkPVaglyt_500.jpg

Ναι μεν Sata 2 και tripple channel αλλα αντέχει το γοριλάκι.

Ram: Crucial Ballistix 3X2Gb DDR3 + αγορά φετινή Mushkin 3X2Gb DDR3 και κλείσαμε τα dimms

CPU: i7 920 socket 1366

GPU: EVGA GTX 275

PSU: Enermax 800W +80efficiency semi modular, με sleeved καλώδια. Eνα κτήνος για την εποχή του που δεν σκοπευω να το αλλάξω άμεσα, αθόρυβο, αποδοτικό, απροβλημάτιστο.

images?q=tbn:ANd9GcSZZpv9YNPwZCAv97FP0appMPxnomO3ZGWq6IllbdZOid2hKnWV

Εξωτερικά ενα bulk DVD write και Kazu Server της Scythe για τετραπλό fan control & temp monitoringPER.807975.jpg

Storage:

1X SSD Crucial M4 - 256Gb

2X WD Green Caviar - 2Tb

1X SG - 2Tb

Μικρολεπτομέρειες:

Πάνω στην mobo έχω το SCYTHE SY124020L MINI KAZE ULTRA 40X20MM SILENT MINI FAN οπότε μπορεί ψυχετε και αμα φύγει η stock ψύχτρα της CPU.

Mεσα στο κουτί υπάρχει επίσης ενας ακόμη Scythe ανεμιστήρας 140αρης που μου διαφεύγει αυτή την στιγμή.

Εισαγωγή 140 και εξαγωγή 120 fans.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος απο την ψύξη, οι δίσκοι δεν ξεπερνούν τους 30C και τα πάντα σε load δεν ξεπερνούν τους 60C. (CPU, GPU)

Νομίζω δεν ξεχνώ κάτι οπότε πάμε στο παρασύνθημα.

Έχω 2 κενά bays οποτε θα πάω για μπροστινό ψυγείο λόγω περιορισμένου χώρου

παράδειγμα

twind5_01.jpg

σε CPU block βρίσκω διάφορα και απο διάφορα καταστήματα και με διάφορες τιμές.

σε GPU block δεν προκειτε πλέον να βρω λύση να τα καλύπτει όλα οποτε πάμε σε universal. Μελλοντικά αν θα πάρω κάρτα (ισως σε ενα χρόνο γιατι ακόμα κρατάει καλούτσικα) θα πάω σε hydro copper.

Σε αντλία εχω διαβάσει/ψάξει οτι η καλύτερη των καλύτερων ειναι η

Swiftech MCP655 οπου θα μπορώ να την κρατήσω και σε μελλοντικά σχήματα.

Ψυγείο έλεγα για τριπλό ωστε να παίζω χαμηλά τις στροφές και να το καρφώσω στο πάνω μέρος του κουτιού κάνωντας παράλληλα τρύπες για τους ανεμιστήρες. Ρουφάνε απο μέσα, φυσάνε προς τα πάνω.

Θα ήθελα λοιπόν την πολύτιμη βοήθεια σας να παντρέψω τα πάντα με το λιγότερο δυνατό downtime γιατι δεν εχω αλλο υπολογιστή στο σπίτι. Εκει ειναι κ το αγχος μου γενικά.

Θα πρέπει να χτίσω το σύστημα αφου τα έχω όλα έτοιμα για να μπούν, να μην λείπει τίποτα.

Τα μαγαζιά ειναι πολλά, οι επιλογές άπειρες, ακόμα και με τις διατομές εχω ανασφάλεια γιατι δεν γνωρίζω τι σημαίνουν οι διαστάσεις.

Καλως σας βρήκα λοιπόν και θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας.:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη καλημερα

Τριπλο ψυγειο στο συγκεκριμενο κουτι μπορει να μπει μονο εξωτερικα

κατι το οποιο κατα την αποψη μου χαλαει ολη την κομψοτητα του κουτιου σου.

Προσωπικα θα σου προτεινα αλλαγη κουτιου

εαν θες να στησεις ενα κυκλωμα της προκοπης που θα σου μεινει και για μελλοντικη αναβαθμιση.

Εναλλακτικα μπορεις με αρκετες μετατροπες να χωρεσεις ενα μονο κι ενα διπλο ψυγειο στο υπαρχον case

αλλα με τιμημα την καταργηση του HDD rack και τη μετακομιση των δισκων σε αλλο σημειο

Τελευταια εναλλακτικη εαν παραμεινεις με το συγκεκριμενο case

ειναι να στηθει μεν το νερο εκτος κουτιου

αλλα στεγασμενο σε καποιο αυτονομο case κατω απο το κουτι σου (σαν νοητη προεκταση του)

με φινιρισμα απο το ιδιο αλουμινιο σαν αυτο της LianLi για να δεσει αισθητικα.

Τα υπολοιπα, διατομες κτλ μην σε ανησυχούν

Μολις καταληξεις στο πως θα ηθελες να το στησεις

το να βρεις τα καταλληλα εξαρτηματα ειναι ευκολη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

@ GnF: Δεν με καίει και τόσο να σου πω την αλήθεια, με παθητική ψύξη θα ζήσουν τα υπόλοιπα chip της GPU.

Το κόστος για την GPU θα το κρατήσω χαμηλά γιατι δεν θα μείνει για πολύ.

Βέβαια ακόμη και σήμερα προβληματίζομαι με τα οποια προβληματα και τις άπειρες παραμέτρους έχει ενα σύστημα νερού.

Μόνο με high end υλικά μπορείς να είσαι λίγο πιο ήσυχος αλλα ποτε απόλυτα. Χαλκός, αγωγιμότητες, μετρήσεις, χρόνος ζωής. Δεν μπορώ να ξέρω κατα πόσο ειναι ο κανόνας ή η εξαίρεση τα προβλήματα που αναφέρονται εδώ, αλλα ειναι τρομακτικό. :suicide2:

Σχετικά με το ψυγείο έχεις δίκιο κοπρίτη, επίσης αν ειναι τοσο ψηλά (πιο ψηλά απο το τανκ) θα έχω και πρόβλημα και στην εξαέρωση.

Αν έβαζα 2 μονά;

Το ένα στην εξαγωγή απο την έξω μεριά και το άλλο δεν ξέρω :hang2:

Είναι όντως μικρό το κουτι αλλα δεν θα ήθελα να επενδύσω άμεσα σε κάτι νέο.

Link to comment
Share on other sites

σε GPU block δεν προκειτε πλέον να βρω λύση να τα καλύπτει όλα οποτε πάμε σε universal. Μελλοντικά αν θα πάρω κάρτα (ισως σε ενα χρόνο γιατι ακόμα κρατάει καλούτσικα) θα πάω σε hydro copper.

Με Universal μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και είναι λύση που έχω επιλέξει κι εγώ. Όμως, ο λόγος που το έχω κάνει είναι επειδή κάθε 1-1.5 χρόνο κάνω αναβάθμιση και τα full-cover-blocks είναι χασούρα στη μεταπώληση. Αν δεν αναβαθμίζεις συχνά, ψάξε για full cover που είναι καλύτερη λύση και αν βρεις μεταχειρισμένο, ίσως σου έρθει και φθηνότερα από ένα universal.

Σε αντλία εχω διαβάσει/ψάξει οτι η καλύτερη των καλύτερων ειναι η Swiftech MCP655 οπου θα μπορώ να την κρατήσω και σε μελλοντικά σχήματα.

Είναι όντως κορυφαία. Την έχω 5+ χρόνια και δεν έχει κάνει το παραμικρό. Επίσης, μεγάλο της πλεονέκτημα είναι, πως στο δοχείο που έχεις επιλέξει, μπορεί να ενσωματωθεί, κερδίζοντας έτσι χώρο κι απλουστεύοντας το κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν παω για 2 μονά ψυγεία ειμαι οκ;

Το δευτερο μπορώ να το βάλω μέσα στο κουτί.

Μπορώ να κάνω loop

Tank, Rad, CPU, GPU, Rad, Tank οποτε το μεγαλο θερμικό ζόρι να το τρώει το εξωτερικό rad.

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση.

Σχετικά τώρα με τις αγορές. Επειδη μάλλον θα παω για την Swiftech MCP655 και καλο ειναι να βρω ενα tank combo, απο που να ψωνίσω; Υπάρχουν ελληνικά καταστήματα που θα μου φέρουν οτι χρειαστώ; Η να ψαχτώ κατευθείαν απο το εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν παω για 2 μονά ψυγεία ειμαι οκ;

Το δευτερο μπορώ να το βάλω μέσα στο κουτί.

Μπορώ να κάνω loop

Tank, Rad, CPU, GPU, Rad, Tank οποτε το μεγαλο θερμικό ζόρι να το τρώει το εξωτερικό rad.

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση.

Σχετικά τώρα με τις αγορές. Επειδη μάλλον θα παω για την Swiftech MCP655 και καλο ειναι να βρω ενα tank combo, απο που να ψωνίσω; Υπάρχουν ελληνικά καταστήματα που θα μου φέρουν οτι χρειαστώ; Η να ψαχτώ κατευθείαν απο το εξωτερικό;

το eworld στην πατρα

Alphacool VPP655 Single Edition Watercooling Pump

XSPC Acrylic Dual 5.25? Reservoir for Laing D5

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.