Jump to content



7870 tahiti le o/ced vs 7950 o/ced


Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Παίδες μόλις γύρισα σπίτι.

Τρέχω κάποια benches και επιστρέφω.

Αυτό που ξέρω είναι ότι στα σίγουρα η 7950 θα είναι από πάνω στο 3d mark 13 μιας λόγο μνήμης όπως έχει ήδη ειπωθεί και διαπιστωθεί και στο ανάλογο thread.

Από κει και πέρα καλό θα είναι να τρέξουμε τα ΙΔΙΑ benchmarks για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Θεωρώ πως καλά είναι τα:

1)3d mark vantage

2)3d mark 11

3)3d mark 13

4)AvP

5)Tomb Raider

6)Unigine Valley

7)Resident Evil 6

8)Sniper Elite V2

Καλά δεν είναι?

Το λέω και το ξαναλέω αλλά το αποφεύγεις. Ακόμα και έτσι να ήτανε (ίσες επιδόσεις), δεν είναι μόνο αυτή η διαφορά των καρτών. bandwidth, μνήμη κτλ είναι κάποιοι ακόμα.

Ναι ρε συ,δεν αποφεύγω τπτ! Είναι και αυτοί που λες παράγοντες στις διαφορές τους, αλλά και αυτοί μαζί συνοψίζονται σε απόδοση δύναμης!

Λοιπόν, man τρέξε και εσύ τρέξω και εγώ τώρα και να ανεβάσουμε!

Κάνω μια θεωρία ότι η διαφορές θα είναι πολύύύ μικρές και όχι πάνω από 10%+-1, εκεί που θα υπάρχουν!

Να έχουμε ως δεδομένο αρχικά τη διαφορά τιμής τους και να συμφωνήσουμε ότι πρόκειται για μια διαφορά της τάξεως του 25%-30% πάνω κάτω.Σωστά?

edit

Ένας ακόμη λόγος του thread είναι ότι στο τόπικ που ξεκίνησε η κουβέντα είχε να κάνει με WATERCOOLED 7870 μιας και ο thread starter είχε πει ότι θα τις έβαζε στο νερό. Οπότε και το θέμα θόρυβος δε θεωρείται σαν λόγος επιλογής.Αλλά και να ήταν θα μπορούσαμε να αναφερθούμε στην sapphire 7870 xt, όπου και πάλι μπορεί να γίνει σύγκριση με την 7950 με μια με παρόμοια ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 3d mark που κολλάνε όταν υπάρχει τέτοια διαφορά μεταξύ των επεξεργαστών.

Tomb raider σου πόσταρα ήδη. Βάλε και το sleeping dogs μέσα.

Drivers οι 13.3 beta 3 και τα ρολόγια τα απολύτως σταθερα με τα οποία παίζεις με αέρα!

Δεν νομίζω να χρειάζεται εξήγηση το τελευταίο...

Link to comment
Share on other sites

Τα 3d mark που κολλάνε όταν υπάρχει τέτοια διαφορά μεταξύ των επεξεργαστών.

Graphics test only

Edit

Σημειωνω οτι στα δικα μου bench η μεταβιβαση απο 13.3 b2 σε 13.3 b3 δεν ειχε καμια απολυτως διαφορα στα fps..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο Πάρης για τα 3d marks.;)

Με αέρα και με νερό τα ίδια κλόκια φτάνω περίπου.

Με αέρα 1300\1650 και με νερό 1315/1675.Οπότε τρέχω με 1300\1650.

Καλό είναι να φαίνονται τα ρολόγια με ένα gpuz στο κάθε screenshot μαζί με το benchmark.

Link to comment
Share on other sites

1)3d mark vantage

Aν τρεξετε vantage performance εσυ με τον επεξεργαστη στα 4,8 και ο [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] με μαμα ρολογια(ουτε Κ δεν εχει ο ανθρωπος) τρομερη συγκριση θα κανετε.

Να έχουμε ως δεδομένο αρχικά τη διαφορά τιμής τους και να συμφωνήσουμε ότι πρόκειται για μια διαφορά της τάξεως του 25%-30% πάνω κάτω.Σωστά?

Λαθος.

Στην συγκεκριμενη συγκριση, η καρτα σου εχει φτασει(ισως και ξεπερασει) σε κοστος κτισης την 7950 του [MENTION=23268]Trexx[/MENTION], αν συνυπολογισεις και το waterblock για να βαλεις την καρτα σου στο νερακι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Καταρχάς ποιος είναι με μαμά ρολόγια???

Και δεύτερον έχεις παίσει λίγο έξω man!Έκανα αλλαγή κάρτας χωρίς να σκάσω δραχμή για waterblock.Είμαι με universal και απλά κάθε φορά το βάζω και στην καινούρια μου καρτούλα!Οπότε το κόστος είναι όπως τα λέω!ΔΕΝ αγόρασα την κάρτα και άλλα τόσα για την υδρόψυξη.Αυτά υπήρχαν εδώ και καιρό.

Και επίσης δεν έχει να κάνει με το τι έχω δώσει εγώ και το τι έχει δώσει ο άλλος.Κάρτες συγκρίνουμε με το πόσο κοστίζουν είτε μπουν και οι δύο σε νερό είτε όχι.Μπορεί να έκανα σύγκριση με κάποιον που την είχε και αυτός την 7950 σε νερό.Θα άλλαζε κάτι στη σύγκριση?Όχι.Πάλι το κόστος των καρτών θα κοιτούσαμε!

anyway...πάω να τρέξω κάποια ακόμη γιατί είμαι στα μισά!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Καταρχάς ποιος είναι με μαμά ρολόγια???

O [MENTION=23268]Trexx[/MENTION].

Ο cpu που εχει δεν ειναι Κ, (αν ισχυει αυτο που βλεπω στην υπογραφη του) οποτε και δεν μπορει να κλοκαρει.

Και δεύτερον έχεις παίσει λίγο έξω man!Έκανα αλλαγή κάρτας χωρίς να σκάσω δραχμή για waterblock.Είμαι με universal και απλά κάθε φορά το βάζω και στην καινούρια μου καρτούλα!

Το block για να βαλεις την καρτα σε νερο κοστιζει χρηματικα.

Τωρα αν εσυ προσωπικα το ειχες απο την προηγουμενη καρτα ουδεμια σχεση εχει με αυτο που λεω εγω.

Link to comment
Share on other sites

@9000+rpm

Να έχουμε ως δεδομένο αρχικά τη διαφορά τιμής τους και να συμφωνήσουμε ότι πρόκειται για μια διαφορά της τάξεως του 25%-30% πάνω κάτω.Σωστά?

Λαθος.

Στην συγκεκριμενη συγκριση, η καρτα σου εχει φτασει(ισως και ξεπερασει) σε κοστος κτισης την 7950 του [MENTION=23268]Trexx[/MENTION], αν συνυπολογισεις και το waterblock για να βαλεις την καρτα σου στο νερακι.

Το block για να βαλεις την καρτα σε νερο κοστιζει χρηματικα.

Τωρα αν εσυ προσωπικα το ειχες απο την προηγουμενη καρτα ουδεμια σχεση εχει με αυτο που λεω εγω.

Εχεις κανει 2 παρατηρησεις οι οποιες ειναι ατοπες τελειως κ δεν εχουν να κανουν με την παρουσα συγκριση των 2 καρτων...

Τι κ άν ειναι η 7870 του Γιαννη σε νερό τι κ αν ήταν σε αέρα...

Ο Γιαννης παραπανω σημειωνει απλα την διαφορα τιμων μεταξύ των δύο αυτών καρτών οπου ειναι κ ο λογος υπαρξης του topic.

Στο παρών θέμα συγκρινονται καρτες κ οχι παρελκομενα.....

Link to comment
Share on other sites

1)[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Όταν κάποιος πάει να πάρει μία κάρτα τότε αυτός είτε θα τη βάλει στο νερό είτε όχι.Δεν έχει να κάνει με το ποια κάρτα θα πάρει.Οπότε και το χρηματικό κόστος του μπλοκ στην περίπτωση αυτή φεύγει.Ένας χρήστης που είναι με αέρα θα κοιτάξει τη διαφορά των καρτών μιας και θα μπει ως έχει.Ένας άλλος που είναι με νερό πάλι θα κοιτάξει τη χρηματική διαφορά μεταξύ των καρτών και όχι του μπλοκ μιας και είτε τη μία πάρει είτε την άλλη πάλι θα μπει στο νερό.

2)Τώρα αν έχει σχέση αυτό που λες ή αν πρέπει να το εξηγήσω λεπτομερώς λες και μιλάω σε ανθρώπους που δε σκέφτονται σφαιρικά, αυτό αλλάζει τα πράγματα και φαίνεται ποιος δεν καταλαβαίνει.

Δε μιλάμε όταν κάποιος θα πάρει τη μία κάρτα με νερό και ο άλλος με αέρα.Μιλάμε όταν θα πάρει όποια πάρει και θα τις χρησιμοποιήσει με τον ίδιο τρόπο.Οπότε η τιμή της κάρτας και μόνο θα υπάρχει ως παράγοντας.

3)Όσον αφορά το θέμα του overclock του cpu.Έχω δοκιμάσει τα ίδια benchmarks και στα 4.3 και στα 4.7 αλλά και στα 5ghz και σε όλα οι διαφορές είναι απειροελάχιστες του στυλ...στο 3d mark 11 στο gpu σκορ στα 4.5 βγάζω 10032 και στα 5 βγάζω 10189.

4)Αν είναι να το πάμε σε προσωπικό επίπεδο τότε να το λήξουμε εδώ!!!

Το θέμα έχει καταντήσει κουραστικό.Είπαμε να κάνουμε ένα τόπικ εμείς εδώ μεταξύ μας στο lab και να έχουμε ένα καλό συγκριτικό ανάμεσα στις δύο κάρτες και να ξέρουμε όλοι μας με δικά μας "χειροπιαστά" αποτελέσματα και όχι από γειτονικά φόρουμ.Από κει και πέρα αν το τόπικ έχει να κάνει με το αν καταλαβαίνει κάποιος και όχι για ένα καλό συγκριτικό, τότε τι να πω...ας το τελειώσουμε εδώ.Δεν έχω κανένα κέρδος στην τελική!!!

Το όλο τόπικ ξεκίνησε με βάση τα αποτελέσματα που ανέβηκαν στο φόρουμ μας και για να δούμε ακόμα καλύτερα το τι παίζει και το εάν όντως αυτό που φαινόταν από τα benches στα αντίστοιχα threads ήταν και σωστό.Δλδ σε κάποια benches είδα ότι η δικιά μου είχε περάσει κάποιες 7950.Και με βάση αυτά επικαλέστηκα τα όσα ειπώθηκαν από εμένα.Μπορώ να δείξω και συγκεκριμένα ποια αποτελέσματα είδα και γιατί είχα\έχω αυτήν την άποψη.Δλδ μπορώ να την στηρίξω κάπου και όχι στον αέρα.Τώρα αν ήταν "παραπλανητικά" ή αν υπήρχαν άλλα θέματα από πίσω...αυτός είναι και ο λόγος που ανοίχτηκε αυτό το thread.

Υ.Γ.

Δεν το έχω το hitman και στο sleeping dogs που μόλις κατέβασα, δε ξέρω τι ρυθμίσεις να βάλω!(Το παιχνίδι δεν το έχω, απά κατέβασα το benchmark.Θα τρέξει χωρίς το game?)

Υ.Γ.2

Έχεις τρέξει τίποτα?Εγώ όπου να'ναι ανεβάζω...αν δεν το λήξουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Και δεύτερος μας βρήκε και δεν ξέρω πως θα βγει το βράδυ.

Αλήθεια, γιατί κάνετε σαν παιδιά? Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...

Τι συμπέρασμα θέλετε να βγει? Ότι η Α είναι 12% καλύτερη από την Β αλλά

είναι και 15% ακριβότερη άρα δεν συμφέρει και όποιος επέλεξε την Β ήταν έξυπνος?

Στο προηγούμενο θέμα ο @venom7 δεν μίλησε για ποσοστιαίες διαφορές πάντως.

Να τι έγραψε:

Καταρχάς το να μπει στο νερό το είπε ο thread starter! Οπότε είναι κάτι που το παίρνουμε ως δεδομένο.

Από κει και πέρα όταν μιλάω για κλοκαρισμένες εννοώ και για τις δύο!Δλδ και η 7950 αλλά και η 7870.Δεν λέω ότι η 7870 κλοκάρει και φτάνει και περνάει την 7950 αλλά ότι η 7870 κλοκάρει και περνάει την 7950 κλοκαρισμένη και αυτή και γλυτώνει και 60€. Είτε είναι στον αέρα είτε στο νερό ΚΑΙ οι δύο. Δλδ η 7870 τα παραπάνω mhz που παίρνει στον πυρήνα και στη μνήμη ή αλλιώς τα μεγαλύτερα κλόκια\ρολόγια που δέχεται από ότι η 7950, την κάνουν πιο δυνατή.

Οπότε σε ΑΥΤΗΝ την περίπτωση φίλε μου @Trexx, αυτό που λες δεν υφίσταται.

Και τελικώς η 7870 είναι προτιμητέα είτε από θέμα δύναμης πόσο μάλλον από θέμα κόστους!!!

Και εγώ εδώ που κατέληξα, κατέληξα μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο...!!!

@Trexx

Έχω την εντύπωση ότι επειδή έχεις 7950, για κάποιο λόγο δε θες να δεχτείς\παραδεχτείς κάποια πράγματα το πως έχουν!Ότι ίσως μια πιο φτηνή κάρτα από τη δικιά σου, αποδεικνύεται καλύτερη τόσο σε vfm όσο και σε δύναμη (λόγο μεγαλύτερου overclock).

Καταλαβαίνω πως ο καθένας καμαρώνει για το καινούριο του παιχνίδι, αλλά προσπαθείστε να σκεφτείτε λίγο σφαιρικά. Δεν είναι δύσκολο.

@venom7

Nα κατεβάσεις το hitman και να το τρέξεις αύριο. Τα ίδια και για το sleeping dogs. Απαιτείται το παιχνίδι και έχει ingame benchmark, δεν θα παίζουμε με tools.

Για δώσε ένα valley...

YG. Ένα αποτέλεσμα του [MENTION=190]panoc[/MENTION] στο valley είδες που κάτι παίχτηκε στο run του και είναι λάθος. Απο κει σου μπήκε η τρελή ιδέα στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν παίζει να κατεβάσω τα games(pirating) και δεν πρόκειται να τα αγοράσω.Που και δωρεάν να είναι δε θα μπω σε διαδικασία για να τρεξω ένα benchmark.Εδώ ολόκληρο crysis 2 έχω και μπορώ να το εγκαταστήσω και να τρέξω το benchmark του αλλά δεν πρόκειται να το κάνω!

Επίσης δεν έχει να κάνει με το ποιος είναι πιο έξυπνος αλλά καθαρά με το τι κάνει η κάθε κάρτα και αν συμφέρει και τι να αγοράσει ο καθένας και να ξέρει ακόμα καλύτερα τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ διαφορές τους πριν την αγορά τους.

Όσο για αυτά που έγραψα στο άλλο τόπικ, τα έγραψα εξαιτίας των όσων είδα.

Εδώ είμαστε για να βγάλουμε τα τελικά συμπεράσματα.

Αν είναι όπως είπα και πριν να τσακωθούμε και να δημιουργούνται αντιπαραθέσεις\"έχθρες"κ.τ.λ καλύτερα να λήξει όπως είπα.

edit

Άμα είναι να κάνουμε και μεταξύ μας "κλεψιές" στα benches για να βγούμε αληθινοί, τότε τι να πω!!!

Δοκίμασα το tomb raider σε full screen και windowed και οι διαφορές είναι μεγάλες!

Και είπε και κάτι και ο [MENTION=1117]steve_m[/MENTION].

Έχει γούστο να κάνεις και "τέτοια"...!!!

Τότε είναι που δεν έχει νόημα το τόπικ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και δεύτερος μας βρήκε και δεν ξέρω πως θα βγει το βράδυ.

Αλήθεια, γιατί κάνετε σαν παιδιά? Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...

Τι συμπέρασμα θέλετε να βγει? Ότι η Α είναι 12% καλύτερη από την Β αλλά

είναι και 15% ακριβότερη άρα δεν συμφέρει και όποιος επέλεξε την Β ήταν έξυπνος?

Στο προηγούμενο θέμα ο @venom7 δεν μίλησε για ποσοστιαίες διαφορές πάντως.

Να τι έγραψε:

Καταλαβαίνω πως ο καθένας καμαρώνει για το καινούριο του παιχνίδι, αλλά προσπαθείστε να σκεφτείτε λίγο σφαιρικά. Δεν είναι δύσκολο.

@venom7

Nα κατεβάσεις το hitman και να το τρέξεις αύριο. Τα ίδια και για το sleeping dogs. Απαιτείται το παιχνίδι και έχει ingame benchmark, δεν θα παίζουμε με tools.

Για δώσε ένα valley...

YG. Ένα αποτέλεσμα του @panoc στο valley είδες που κάτι παίχτηκε στο run του και είναι λάθος. Απο κει σου μπήκε η τρελή ιδέα στο μυαλό.

Για 2η φορα θα σου απαντησω το ιδιο ακριβως πραγμα....Εκτος κ αν δεν μπορεις να διακρινεις τα αυτονοητα σε λεγομενα που δεν εχουν να κανουν με το παρων θεμα...

Οποτε καποιος αλλος δεν σκεφτετε σφαιρικα.

Πες μου ποια απαντηση μου βλεπεις, η οποια να κλεινει σαν υποστηριξη στα λεγομενα του Γιαννη κ μετα ξαναποσταρησε..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν παίζει να κατεβάσω τα games(pirating) και δεν πρόκειται να τα αγοράσω.Που και δωρεάν να είναι δε θα μπω σε διαδικασία για να τρεξω ένα benchmark.

Νομίζω ότι μπορεί να κλείσει το θέμα...

@στηβ: Τίποτα δεν έκανα φίλε μου, το in-game-benchmack έτρεξα εγώ, δεν ξέρω σε ποιό κομμάτι το βάλανε

στο review. + ότι έχω το τελευταίο hitman. Tα updates παιζουν καθοριστικό ρόλο.

@venom7, δεν έτρεξε windowed το tomb, alt+tab για να τραβήξω το screenshot έκανα.

Ούτε καν αγγίζεις τα νούμερα και άρχισες?

Πόσταρε το tomb raider να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είδα 10-30% διαφορά σε απόδοση απο 7870xt σε 7950, με τη δεύτερη σε πιο χαμηλά ρολόγια (1220/1500 1.21v & 1150/1500 1.15v) με το υπολοιπο συστημα να είναι πανομοιότυπο.

Βέβαια η 7870xt ανέβαινε max 1220/1500 για bench μόνο (με μερικά artifacts, με το bios της vtx3d 1220/1625) ενω η 7950, παλι λόγω bios, στα 1150/1500 μπορεί και παίζει τα πάντα (ασχέτως αν τη δουλεύω καθημερινά stock οπως και τη 7870xt στο παρελθόν).

Εντύπωση βέβαια μου προκάλεσε και εμένα διαβάζοντας όλα τα reviews, αλλά ίσως εξαρτάται πολύ απο τη ανάλυση της οθόνης, θετικά σκεπτόμενος.

*mobile

Το αυτό απο μέσο χρήστη που έτρεξε τα ίδια πράγματα σε ίδιο σύστημα χωρίς λογο να κλέψει το εαυτό του.

*mobile

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.