Jump to content



7870 tahiti le o/ced vs 7950 o/ced


Recommended Posts

Μετά την δυναμική είσοδο της 7870 tahiti le και λόγω του εξαιρετικου της value for money,

τέθηκε από τον φίλο @venom7 ευθέως το θέμα της σύγκρισής της με την 7950 http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/7870le-cf-i-perimenw-me-5970-mexri-120572.html#post1063458335 και μάλιστα

σε o/c καταστάσεις. Ανοίγω, λοιπόν, αυτό το θέμα ώστε να μαζέψουμε μερικά αποτελέσματα των

δύο καρτών και να βγει συμπέρασμα.

7950 (stock voltage)

Catalyst 13.3 beta3

i5 2500 @ 3.8GHz

ram 1333MHz cl9

Unigine Valley 1.0 (@1240/1600)

00010_zps51e3d721.png

Hitman absolution (maxed out, 4xAA) (@1200/1575)

hitmannewest_zps00c4dc22.jpg

Tomb Raider (maxed out, TressFX on) (@1150/1575)

tr-1150-1575patch_zps3acd69b2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Προσωπικά είδα 10-30% διαφορά σε απόδοση απο 7870xt σε 7950, με τη δεύτερη σε πιο χαμηλά ρολόγια (1220/1500 1.21v & 1150/1500 1.15v) με το υπολοιπο συστημα να είναι πανομοιότυπο.

Βέβαια η 7870xt ανέβαινε max 1220/1500 για bench μόνο (με μερικά artifacts, με το bios της vtx3d 1220/1625) ενω η 7950, παλι λόγω bios, στα 1150/1500 μπορεί και παίζει τα πάντα (ασχέτως αν τη δουλεύω καθημερινά stock οπως και τη 7870xt στο παρελθόν).

Εντύπωση βέβαια μου προκάλεσε και εμένα διαβάζοντας όλα τα reviews, αλλά ίσως εξαρτάται πολύ απο τη ανάλυση της οθόνης, θετικά σκεπτόμενος.

*mobile

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θέμα ίσως τίθεται λίγο παραπλανητικά.

Όπως γράφω και στο άλλο θέμα:

Πέρα από τις επιδόσεις

(που και πάλι δεν είναι όπως τα λες) υπάρχουν και άλλες διαφορές (μνήμη, shaders, ψύξη) που για ορισμένους μπορεί να δικαιολογούν την αγορά της 7950. Δεν πάει να

κοροϊδέψει κάποιον η amd κυκλοφορώντας την 7950, κάποιος λογος υπάρχει.

Εννοείται ότι η 7870xt έχει τρομερό vfm, δεν το συζητάμε.

Απλά το ζήτημα στο θέμα που λίνκαρα τέθηκε χοντροκομμένα

στο στυλ "το ίδιο είναι και η μία είναι φτηνότερη".

Αυτό θα μπορούσε κάποιος να το ισχυριστεί πχ. για τον FX 8320 με τον 8350

όπου αν σκοπεύει να κλοκάρει είναι το ίδιο. Στις κάρτες υπάρχουν διαφορές

και είναι εμφανείς, πέραν των επιδόσεων. Το πόσο σημαντικές είναι για τον

καθένα και κατά πόσο αξίζουν τα επιπλέον χρήματα είναι άλλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε σένα με αυτό το μήνυμα γι αυτό το έχω και σε italic. Είναι

η απάντησή μου σε άλλο τοπικ το οποίο λινκάρω παραπάνω.

Κινητό γαρ.

Και οι δυο είναι πολύ καλες καρτες στη τιμή τους, και η διάφορα στη τιμή έχει διάφορα και στην απόδοση (είτε σε επι τοις εκατό διάφορα σε επιδόσεις, ειτε σε σύστημα ψύξης και χαρακτηριστικά HW).

*mobile

Link to comment
Share on other sites

@Trexx δεν μπορω να καταλαβω τον λογο στον οποιο εχεις τρεξει τα benches με διαφορετικα ρολογια το καθενα τους..Θα ηταν καλυτερο να βρεις τα maximum ρολογια της καρτας σου σε (σταθεροτητα} ωστε αντιστοιχα κ η 7870 να μπορεσει max clocked να ποσταρει τα ιδια benchs.

Ουτως η αλλως η συγκριση γινεται για το εαν η 7950 δικαιολογει τα extra χρηματα εναντι της 7870..

Το ποσο κλοκαρει η καθε μια ειναι αλλο θεμα κ δεν εχει να κανει με την παρουσα συγκριση.....

Επισης αν μπορεις να editareis κ κανα 3dmark13/vantage/heaven/avp/resident evil..

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα απολύτως σταθερά ρολόγια σου είναι 1200\1500 τότε σε αυτά θα πρέπει να τρέξεις ΟΛΑ τα benches.

Από κει και πέρα, ανέβασε και τα benches που προανέφερε ο Πάρης για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Πάω να τρέξω και εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Να τα τρέξεις αλλά δεν είναι αυτό το θέμα εξαρχής. Το έχεις πάρει εντελώς στραβά.

Όσο για τα διαφορετικά ρολόγια, βγάλε το valley και τα άλλα θεώρησέ τα σαν τα υψηλότερα. Έτρεξα ξανά tomb raider 1200/1575 και δεν έχει διαφορά.

Αύριο θα σηκώσω valley και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί δεν το έχω δοκιμάσει, νομίζω ότι έχει διαφορά.

Για αυτό άλλωστε επιλέγουμε ως επί το πλείστον να τα τρέχουμε σε full screen!

Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο λόγος ύπαρξης είναι κυρίως οι διαφορές τους.

Από κει και πέρα το να δούμε το πόσο μια κλοκαρισμένα στα τσίτα της 7870 μπορεί να φτάσει ή να περάσει μια 7950 κλοκαρισμένη στα τσίτα της.Και αυτό γιατί η 7870 μπορεί και φτάνει 1300 ενώ μια 7950 1200 πάνω κάτω και οι δύο.Οπότε ίσως το αβαντάζ των 100mhz και το ότι πρόκειται για 7870 tahiti le, να τις κάνουν σχεδόν ισοδύναμες.Η πόσο της % είναι η διαφορά τους εν αντίθεσή με την της % χρηματικής διαφοράς τους(25%).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο λόγος ύπαρξης είναι κυρίως οι διαφορές τους.

Από κει και πέρα το να δούμε το πόσο μια κλοκαρισμένα στα τσίτα της 7870 μπορεί να φτάσει ή να περάσει μια 7950 κλοκαρισμένη στα τσίτα της.Και αυτό γιατί η 7870 μπορεί και φτάνει 1300 ενώ μια 7950 1200 πάνω κάτω και οι δύο.Οπότε ίσως το αβαντάζ των 100mhz και το ότι πρόκειται για 7870 tahiti le, να τις κάνουν σχεδόν ισοδύναμες.Η πόσο της % είναι η διαφορά τους εν αντίθεσή με την της % χρηματικής διαφοράς τους(25%).

Mαλιστα.

Απλα το ειχα απορια, γιατι ειπωθηκε οτι μια 7870 oced ειναι ταχυτερη μιας 7950 oced, πραγμα που φυσικα δεν ισχυει.

Επισης το οτι φτανει η δικη σου 1300mhz που ειναι σε νερο, δεν σημαινει οτι ειναι "ντεφακτο" οτι ολες θα φτασουν εκει και ποσο μαλλον να δουλεψουν σε τετοια ρολογια 24/7 με την στοκ ψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Throttling?

Όχι. Μάλλον δεν ρολάρει το παιχνίδι. Όταν λέω ακριβώς το ίδιο, εννοώ +0.1 fps σε minimum και -0.1 σε average.

windowed τα τρέχεις ή είναι η ιδέα μου???!!!

Όχι. Μόλις βγάλει το αποτέλεσμα το κάνω παράθυρο για να πάρω το screenshot.

Σου φαίνονται ψηλά, ε? :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο λόγος ύπαρξης είναι κυρίως οι διαφορές τους.

Από κει και πέρα το να δούμε το πόσο μια κλοκαρισμένα στα τσίτα της 7870 μπορεί να φτάσει ή να περάσει μια 7950 κλοκαρισμένη στα τσίτα της.Και αυτό γιατί η 7870 μπορεί και φτάνει 1300 ενώ μια 7950 1200 πάνω κάτω και οι δύο.Οπότε ίσως το αβαντάζ των 100mhz και το ότι πρόκειται για 7870 tahiti le, να τις κάνουν σχεδόν ισοδύναμες.Η πόσο της % είναι η διαφορά τους εν αντίθεσή με την της % χρηματικής διαφοράς τους(25%).

Το λέω και το ξαναλέω αλλά το αποφεύγεις. Ακόμα και έτσι να ήτανε (ίσες επιδόσεις), δεν είναι μόνο αυτή η διαφορά των καρτών. bandwidth, μνήμη κτλ είναι κάποιοι ακόμα.

Mαλιστα.

Απλα το ειχα απορια, γιατι ειπωθηκε οτι μια 7870 oced ειναι ταχυτερη μιας 7950 oced, πραγμα που φυσικα δεν ισχυει.

Επισης το οτι φτανει η δικη σου 1300mhz που ειναι σε νερο, δεν σημαινει οτι ειναι "ντεφακτο" οτι ολες θα φτασουν εκει και ποσο μαλλον να δουλεψουν σε τετοια ρολογια 24/7 με την στοκ ψυξη.

Μαζί σου είμαι, ο λόγος να ανοίξω το thread είναι στο πρώτο ποστ στο λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.