Jump to content



ΜΟΝΤΑΡΟΝΤΑΣ ΤΟ CORSAIR T600


venex58

Recommended Posts

Βλέποντας εδώ τόσα και τόσα κουτιά μονταρισμένα,πήρα κι εγώ την απόφαση να κάνω κι εγώ κάτι και στο δικό μου Τ600.

Θα προσπαθήσω να φτιάξω, με τα μέσα που διαθέτω αυτό που σκέφτηκα και φαντάστηκα για το κουτί μου.

Να προσθέσω επίσης ότι έχω ήδη παραγγείλει από νέα parts που θα αντικαταστήσουν,όχι και τα πολύ παλιά προηγούμενα,αλλά με νέα μεγαλυτέρων δυνατοτήτων.

Ετσι μαζί με το moding του Τ600 θα αντικατασταθούν η οθόνη,μητρική,επεξεργαστής,μνήμες,ψύξη,κάρτα γραφικών,ανεμιστήρες κλπ.Και θα προστεθεί ssd.

Πριν ξεκινήσω όλα αυτά το κουτί μου είναι αυτό και σε αυτήν την κατάσταση εμφανισιακά και με τα parts που βλέπετε.

DSC00021.jpg

Εδώ είναι όλη μοντα που έγινε στο corsair T600

Τα πάντα είναι by venex,

Όλα ξεκίνησαν με την αγορά του mesh.Δεύτερη αγορά το χαρτόνι με το οποίο έφτιαξα τα πατρόν για την κοπή του mesh.Το ίδιο χαρτόνι μετά το χρησιμοποίησα μέσα από το mesh ώστε να μην είναι διάφανο το αποτέλεσμα λόγο του τρυπητού mesh.

DSC00054-1.jpg

Τα πατρόν κολλήθηκαν πάνω στο mesh,ώστε να κοπεί εκεί που πρέπει.

DSC00057.jpg

Και το mesh κομμένο.

DSC00058.jpg

Κατόπιν πρέπει να γίνουν τα γυρίσματα στις άκρες ώστε να μην κάνει σημάδια στο κουτί αλλά να γίνει και ωραιότερο

DSC00062.jpg

DSC00064.jpg

Μετά με τον ίδιο τρόπο εργασίας έγιναν οι γωνιές του για να πάρει το κάθε κομμάτι την τελική μορφή,

DSC00066.jpg

Ήρθε η ώρα να ταιριάξει στο κουτί.

DSC00078.jpg

Αφού έκατσαν όλα καλά βάφτηκε με μαύρο ματ σπρέι.

Και στο μπροστινό μέρος κολλήθηκε με ταινία διπλής επικολλήσεως το ταμπελάκι που είχα είδη παραγγείλει με το σήμα της corsair και το λογότυπο by venex.

Και να το αποτέλεσμα.

DSC00003-2.jpg

Τα εργαλεία που χρησιμοποίησα ήταν όλα κι όλα αυτά.

DSC00061.jpg

Τώρα ήρθε η ώρα για το πλαϊνό παράθυρο.

Το είχα παραγγείλει από την προηγούμενη μέρα,αφού είχα δώσει το σωστό πατρόν για την κοπή του.

Μόλις το παρέλαβα και νάτο.

DSC00018.jpg

Τώρα έπρεπε να βρω τον τρόπο που θα το στηρίξω στο κουτί.

Έτσι επινόησα τα εξής,

Έβαλα δυο βίδες από την έξω μεριά στο πάνω μέρος ώστε να μπορώ να το πιάνω άνετα και να το βάζω βγάζω.

Κατόπιν έβαλα 4 μαγνητάκια τα οποία στήριξα με μαύρη ταινία διπλής επικολλήσεως,σε τέσσερα σημεία.

Εκτός του ότι τώρα στηρίζετε,οι μαγνήτες μου κάλυψαν και το καινό που άφηνε γύρω γύρω στο κουτί.

kj.png

Ως εδώ όλα καλά και η δοκιμή τέλεια.

lk.png

Και φτάσαμε στον φωτισμό.

Αφού μελετήθηκε αποφάσισα να αγοράσω 2 cathod 30αρες,και τέσσερις 10αρες,

Και ενώ όλα φαινόντουσαν εύκολα,εδώ ήταν το πιο χρονοβόρο κομμάτι της όλης μοντας.

Ήθελα όταν το κοιτάς να μην σε στραβώνουν τα φώτα.Να μην φαίνονται δηλαδή καθόλου από έξω.

Έτσι αποφάσισα να τις καλύψω με μονωτική ταινία , όσο έπρεπε ώστε να μην φανούν από έξω αλλά και να κατευθύνω και το φως εκεί που έπρεπε.

Εκεί λοιπόν ήταν το μαρτύριο ,αφού για δέκατα του χιλιοστού,ή δεν φώταγαν εκεί που ήθελα,ή φαίνονταν τελικά από έξω.

DSC00008-1.jpg

Τελικά μετά από 5ωρη προσπάθεια το επιθυμητό αποτέλεσμα ήρθε.

Τελικά εδώ βλέπετε το πριν

DSC00006-1.jpg

Και το μετά.

ngcv.png

Εν το μεταξύ ήρθε η νέα οθόνη

DSC00067-1.jpg

Και τα νέα parts.

DSC00235.jpg

DSC00119.jpg

Σειρά τώρα έχει η κατασκευή του back plait της κάρτας γραφικών.

Καταρχήν παρήγγειλα μαύρο πλέξη στις διαστάσεις της κάρτας γραφικών

.DSC00146.jpg

Στην μια μεριά κόλλησα μαύρο ματ αυτοκόλλητο και τα γράμματα που ήθελα,με το ονομα της καρτας.

DSC00148.jpg

Κατόπιν αφού το κάλυψα με χαρτοταινία...

DSC00154.jpg

Σημάδεψα τα τρυπήματα και ανέλαβε δουλεία το δράπανο,τοποθετημένο στη βάση του.

DSC00157.jpg

DSC00161.jpg

Και να το αποτελεσμα.

DSC00162.jpg

Εδώ όμως κάτι δεν μου άρεσε.

Τα γράμματα ήταν πολύ μεγάλα,και θα φαίνονταν σαν πινακίδα μέσα στο κουτί.

Ετσι αποφάσισα να τα αλλάξω με αυτά.

DSC00182.jpg

Τώρα ήρθε η ώρα να πάει στη θέση του.Πάνω στην κάρτα δηλαδή.

Για να μην χωρίσω την πλακέτα από την ψύξη,ώστε να το τοποθετήσω με βίδες ,αφού υπήρχαν και τρύπες πανό στην πλακετα,σκέφτηκα και το στηρίξω με τρείς ταινίες διπλής,την μια πάνω στην άλλη,ώστε να μου αφήσουν το επιθυμητό καινό μεταξύ πλακέτας και πλέξι.

Και νάτο τελειωμένο.

Πριν

DSC00167.jpg

Μετά

DSC00188.jpg

Κατόπιν έβαλα στην πρόσοψη του Τ600 τρεις διακόπτες για τα φώτα,αλλά και clear cmos.

DSC00061-1.jpg

Τέλος στηρίχτηκε και ο ssd πάνω στο mesh με βίδες από πίσω.

Και το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό.

DSC00195.jpg

DSC00219.jpg

DSC00217.jpg

DSC00198.jpg

DSC00191.jpg

Link to comment
Share on other sites

@venex58 πολυ ωραιο το αποτελεσμα και μπορω να πω οτι μ'αρεσε αρκετα απλα μια απορια για την καρτα, γιατι επελεξες να βαλεις πλεξι και οχι καποια λαμα ;

Μα το πλέξι είναι πολύ πιο ευκολοδούλευτο στο τρύπημα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

οκ το παω πασο τοτε, γιατι σκεφτηκα για θερμοκρασιες και με προβληματησε :p

Ηρακλή δεν υπάρχει θέμα με την θερμοκρασία.Άλλωστε είναι τόσο κρύα η κάρτα που και 2-3 βαθμούς να ανέβηκε δεν την έχω δει ποτέ πάνω από 60 βαθμούς ακόμη και μετά απο πολύωρα bench.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο αποτελεσμα.Με την καρτουλα τι παιζει και γερνει ετσι?Σε αρκετα pc εχω δει ετσι την καρτα και ακομα να καταλαβω!!Επισεις θα ηθελα να σε ρωτησω για τα μαγνητακια που εβαλες απανω στο plexy απο που τα αγορασες και πως θα μπορουσα να βρω και εγω!Συγχαρητηρια και παλι για την δουλεια:clap:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο αποτελεσμα.Με την καρτουλα τι παιζει και γερνει ετσι?Σε αρκετα pc εχω δει ετσι την καρτα και ακομα να καταλαβω!!Επισεις θα ηθελα να σε ρωτησω για τα μαγνητακια που εβαλες απανω στο plexy απο που τα αγορασες και πως θα μπορουσα να βρω και εγω!Συγχαρητηρια και παλι για την δουλεια:clap:

Η κάρτα όντως γέρνει λίγο προς τα δεξιά.Την τραβάνε τα καλώδια προς τα κάτω.

Τα μαγνητάκια τα αγόρασα απο χρωματοπωλείο.Είναι τα μαγνητάκια που έχουν μέσα αυτά που μπαίνουν στα γύαλινα πορτάκια σε ντουλάπια κουζίνας και σε σύνθετα.Είναι αυτό που βιδώνεται μέσα στο ντουλάπι και στο τζάμι πάει ενα σιδεράκι.Το παίρνεις,είναι μέσα σε πλαστικό κουτάκι,και τα βγάζεις από εκεί μέσα

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα όντως γέρνει λίγο προς τα δεξιά.Την τραβάνε τα καλώδια προς τα κάτω.

Τα μαγνητάκια τα αγόρασα απο χρωματοπωλείο.Είναι τα μαγνητάκια που έχουν μέσα αυτά που μπαίνουν στα γύαλινα πορτάκια σε ντουλάπια κουζίνας και σε σύνθετα.Είναι αυτό που βιδώνεται μέσα στο ντουλάπι και στο τζάμι πάει ενα σιδεράκι.Το παίρνεις,είναι μέσα σε πλαστικό κουτάκι,και τα βγάζεις από εκεί μέσα

Και πως τα ζητας?

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγάλο ποσοστό χρηστών γέρνει η κάρτα , όντως έχει δίκιο ο Venex φταίνε τα καλώδια ( και στην δικιά μου τα ίδια ήταν αλλά το έλυσα το πρόβλημα ) , δεν παθαίνει κάτι πάντως , εννοώντας ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά αλλα έχω μια απορία και εγώ.

Η φοβερή mobo που πήρες είναι hybrid και δέχεται custom hydro. Πως και επέλεξες έτοιμη λύση και μονο για CPU?

Δεν βρίσκω το λόγο γιατί θα πρεπει να πληρώσω 400 ευρώ για castom υδρόψυξη,για να στείλω νερό στην μητρική το οποίο δεν θα χρειαστεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Πολύ ωραίο το κουτί σου. Μιας και μοντάρω και εγώ και εσωτερικά δεν το βλέπω να βάζω plexiglass, το mesh που χρησιμοποίησες που μπορώ να το ψάξω και πώς το ζητάω;

Έχεις μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.