Jump to content



nvidia 5200


saradis1

Recommended Posts

βρε παιδιά, έχει ένας φίλος το εξής πρόβλημα. εχει μια 5200 nvidia fx και του βγάζει μύνημα κατα την εκκίνηση των windows οτι δεν έχει η κάρτα αρκετή ενέργεια. Η κάρτα απ'ότι μου είπε παίζει αλλα απλά του βγάζει αυτό το μύνημα. έχει δοκιμασει να ξαναinstallώσει τους drivers αλλα τα ίδια. Έχει κανεις καμιά ιδέα.

:jump:

Link to comment
Share on other sites

το μεγάλο βύσμα του τροφοδοτικού.

μερικές κάρτες το χρησιμοποιούν για την

τροφοδοσία του, αλλά δεν ξέρω 5200 με molex.

να δοκιμάσει μερικά παιχνίδια, μπορεί να έχει πρόβλημα.

ανάλογο θέμα είχε φίλος μου πρόσφατα και έφταιγε ότι

η μητρική του ήταν παλιά και δεν μπρούσε να τροφοδοτήσει την

κάρτα σωστά.

τι μητρική έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα για το αν η mobo ειναι παλιά γιατι το αγόρασε το pc πριν κανα χρόνο και ίσως λιγότερο απο χρόνο. Το μεγάλο βύσμα ειναι για να τροφοδοτεί την mobo όχι για την κάρτα γραφικών. Για ποιό βύσμα λές @sotiris ?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% βέβαιος νομίζω οτι έχει ένα 350W αλλα παραπάνω δεν ξέρω. Όταν είχε πρωτοinstallώσει την ΄κάρτα ήταν όλα οκ. μετα απο κανα μήνα νομίζω οτι του το έβγαλε το μύνημα και απο τώτε όποτε ανοίγει τον υπολογιστή του πετάει αυτό το μύνημα. Το μύνημα του το παρουσιάζει η ίδια η nvidia και όχι παράθυρο των windows.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν είχε πρόβλημα η κάρτα θα το έλεγε απο την αρχή. Όχι μετα απο ένα μήνα. ’λωστε δεν έκανε καμια αλλαγή άλλη στα windows (Δεν ξέρει και παρα πολλά πράγματα απο υπολογιστές, Μερικά παιχνίδια παίζει και γράφει καμια εργασία στο word).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, η κάρτα του τελικά ειναι Nvidia 5700 FX :

το μύνημα που βγάζει ειναι: Το σύστημα semtinel της nvidia αναφέρει οτι η κάρτα γραφικών της nividia δεν λαμβάνει επαρκή ενέργεια. Για να προστατέψει το υλικό εξοπλισμού απο ενδεχόμενη ζημιά ή πρόκληση κλειδώματος το συστήματος, ο επεξεργαστής γραφικών έχει μειώσει την απόδοση του σε ένα επίπεδο που επιτρέπει συνεχής ασφαλείς λειτουργείες.

Αυτή έχει molex?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή έχει.Είναι το καλώδιο του ρεύματος όπως αυτά που συνδέεις τον σκληρό ,τα cdrom με το τροφοδοτικό.Είναι άπρα με τέσσερα καλώδια(κόκκινο,μαύρο,μαύρο,κίτρινιο)

post-1039-1416071228,393_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saradis1

λοιπον, η κάρτα του τελικά ειναι Nvidia 5700 FX :

το μύνημα που βγάζει ειναι: Το σύστημα semtinel της nvidia αναφέρει οτι η κάρτα γραφικών της nividia δεν λαμβάνει επαρκή ενέργεια. Για να προστατέψει το υλικό εξοπλισμού απο ενδεχόμενη ζημιά ή πρόκληση κλειδώματος το συστήματος, ο επεξεργαστής γραφικών έχει μειώσει την απόδοση του σε ένα επίπεδο που επιτρέπει συνεχής ασφαλείς λειτουργείες.

Αυτή έχει molex?

Φιλε μου αυτο ελεγε και στη δικια μου! Σε μια καρτα 360+ ...

Και εμενα δεν μου το εκανε απο την αρχη! Νοεμβριο εστησα το πισι της υπογραφης μου και κατα την περιοδο των εξετασεων αν θυμαμαι καλα μου το εκανε....εχω κανει σχετικο θεμα αν θες ψαξε!

Επισης δεν υπηρχε προβλημα τροφοδοσιας γιατι ειχα Tagan 480 απο το Enermax 360 του κουτιου του Πλαισιου...

Link to comment
Share on other sites

Αν η κάρτα είναι η 5700, τότε τι νόημα έχει ( ????? ????? ????? ) αυτό το μήνυμα; Μήπως έχει πειραχτεί το AGP voltage από το BIOS; :wall::wall::wall: Μήπως η κάρτα είναι η ultra;

Αν έχει φύγει από τη θέση της η τροφοδοσία του PSU τότε όλα καλά. Αλλιώς ίσως να φταίει το PSU. Το υπόλοιπο μηχάνημα τι έιναι; Μήπως εγκατέστησε κάτι άλλο (κάρτα PCI, σκληρό, κτλ) την εποχή που το πρωτοεμφάνισε;

Πάντως αν κοντεύει ένας χρόνος από τότε που πήρε το PC, καλύτερα να το πάει στο κατάστημα πριν λήξει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εμαθα κατι πολυ κουλό. Όντως δεν έχει συνδεθει καταρχήν η extra τροφοδοσία αλλα περα απο αυτό σε κάποιον που είχε το ίδιο πρόβλημα ακόμα και μετα την εγκατάσταση του molex του έκανε το ίδιο πρόβλημα και το έλησε βάζοντας παλιούς drivers (45.23Version) και του δούλεψε. Θα πάω μια βόλτα απο εκει αποψε να δώ. Ευχαριστώ ρε παιδια για τη βοήθεια.

Υ.Γ oddy δεν έχει προσθέσει κατι άλλο. Εδώ δεν μπορεί να εγκαταστήσει ενα παιχνίδι μόνος του, θα έβαζε και συσκεή? :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saradis1

Υ.Γ oddy δεν έχει προσθέσει κατι άλλο. Εδώ δεν μπορεί να εγκαταστήσει ενα παιχνίδι μόνος του, θα έβαζε και συσκεή? :tomato:

Ωχ..! κατάλαβα για ποιον μιλάς.....:slap: Γι αυτό σερνόταν το NFSU... :wall: Ποιος είχε συναρμολογήσει το PC;

Για τον άλλον που λες, ΔΕΝ έλυσε το πρόβλημα. Αυτό δεν είναι πρόβλημα στους οδηγούς αλλά στο hardware. Απλά τόσο παλιοί drivers δεν προορίζονται για τις GeForce 5 και δεν μπορούν να ανιχνεύσουν αυτό το πρόβλημα και να σε προειδοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

το pc ήρθε έτοιμο απο πλαισιο αλλα την κάρτα την είχε βάλει ή εκείνος ή εγώ. Δεν θυμάμαι. Πάντως θυμάμαι οτι έπρεπε σε μια φαση να την βγάλει οποτε.... μάλλον κάτι θα ξέχασε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.