Jump to content



ASUS K8V


SirGeorge

Recommended Posts

Υπάρχει κανείς που να έχει ασχοληθεί με τη συναρμολόγηση μιας ASUS K8V είτε απλής είτε Deluxe?

Έχω κάποιες εξειδικευμένες απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες συναρμολόγηση??? έχεις τα κομμάτια σε κιτ και θες να φτειάξεις μητρική??

Σοβαρά τώρα, ποιες είναι οι εξειδικευμένες απορίες σου που όσοι δεν έχουμε συναρμολογήσει παρόμοια, δεν θα μπορέσουμε να λύσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Υπάρχει κανείς που να έχει ασχοληθεί με τη συναρμολόγηση μιας ASUS K8V είτε απλής είτε Deluxe?

Έχω κάποιες εξειδικευμένες απορίες.

Για πες τες......!Ακουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή η μητρική έχει 4 θύρες SATA, 2 στο SouthBridge και 2 σε ξεχωριστό RAID Controller. Εγώ δίσκους συνδεδεμένους και στις 4 θύρες. Οι 2 δίσκοι που βρίσκονται στο Southbridge, παίζουν σε RAID 0 και φυσικά το ΒΙΟS τους βλέπει σαν ένα. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους άλλους 2 που παίζουν σε RAID 1. Επίσης η μητρική έχει και 2 κανάλια IDE ΑΤΑ/100 και ένα IDE ΑΤΑ/133. Στο πρώτο κανάλι έχω βάλει το DVD και το CD-R

To ζήτημα είναι το εξής:

Στα jumperακια όπου συνδέεις τα καλώδια του κουτιού, υπάρχει και το ζευγάρι IDE_LED όπου συνέδεσα το καλώδιο HDD LED από του κουτί. Βέβαια το λαμπάκι ανάβει μόνο όταν λειτουργεί το CD ή το DVD ενώ όλη την υπόλοιπη ώρα αναβοσβήνει συνεχώς.

Πως θα κάνω το λαμπάκι αυτό να ανάβει όταν λειτουργεί κάποια από τις συστοιχίες RAID και όχι όταν λειτουργεί κάποια από τις IDE συσκευές? Επισημαίνω ότι η μητρική δεν έχει άλλο jumperακι σχετικό.

Για αυτό το λόγο πρέπει να έχει κάποιος συναρμολογήσει τη μητρική αυτή μήπως και του έχει τύχει κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές μητρικές δεν στέλνουν το σήμα από hdd traffic από άλλο controller(έστω και onboard) στο led ώστε να σου δείχνει αν δουλεύουν οι δίσκοι.

Συμβαίνει σε πολλές, δεν είναι παραξενιά της δικής σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν μπορώ να κάνω τίποτε γι'αυτό? ’μα υπάρχει πάντως κάποιος που να έχει στήσει σύστημα με αυτή τη μητρική και μπορεί να μας "διαφωτίσει" πάνω στο θέμα, ας το κάνει!

Επίσης γιατί το λαμπάκι αναβοσβήνει ακόμη και όταν τα Drives δεν δουλεύουν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.