Jump to content



Ποιον ssd από τους δύο...???


venom7

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=129]Chosen[/MENTION]

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου.

Αλλά για να σου απαντήσω...είναι ο απλός και όχι ο pro.

Και από όσο έχω ψάξει, ο pro είναι αυτός που αξίζει και ο απλός είναι πιο κάτω από αυτούς που ρωτάω.

Αυτό το είχα δει και σε ένα review που είχε ανεβάσει και ο jax στο hwbox και το έδειξε και εδώ.

Στο review του ο samsung pro ήταν στην κορυφή μαζί λίγο πίσω με τον crucial m4.

Για αυτό!

Link to comment
Share on other sites

venon σε καθημερινή χρήση πάνω κάτω όλοι ίδιοι είναι. Όπως είπε ο Fαnistelrooy η αξιοπιστία μετρά στους SSD.

Η πας λοιπόν σε κάτι με μεγάλη εγγύηση 5 χρόνων, ή πας σε μια λίγο παλιότερη αλλα δοκιμασμένη λύση.

830

Μ4

Τον 830 δεν θα τον βρείς ευκολα όμως. Ο Μ4 είναι ακόμα διαθέσιμος και έτοιμος με το τελευταίο firmware.

Έπειτα απο όλα αυτά τα ποστ δεν είσαι ακόμα βέβαιος. Ξεκίνα λοιπόν το ψάξιμο αφου οι γνώμες των άλλων στην πραγματικότητα περισσεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Μπορεί ο 840 PRO να είναι ένα εκ των δύο κορυφαίων drives αυτή τη στιγμή, αυτό δεν σημαίνει όμως πως και ο vanilla 840 είναι κακός.

Οι αναγνώσεις παραμένουν αρκετά ψηλά. Μπορεί οι εγγραφές για το 120αρη μοντέλο να είναι χαμηλά, αλλά αυτό ισχύει μόνο στις σειριακές εγγραφές. Σε όλες τις υπόλοιπες είναι μια χαρα (4Κ). Επίσης εγγραφές ένα drive κάνει ελάχιστες σε σχέση με τις αναγνώσεις, οπότε θα συμφωνήσω πως ο 840 είναι εξίσου καλή επιλογή με τους 2 προαναφερθέντες, Crucial M4 και Sandisk Extreme. Από τη στιγμή που είναι φθηνότερος, αυτομάτως γίνεται η μοναδική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

H φθορά του 840 ειναι 50% μεγαλύτερη απο τους 840 pro, 830 και Μ40, γιαυτο ειναι πιο φτηνός επειδή έχει 50% λιγότερη NAND (TLC)

Οπότε δεν είναι η μοναδική επιλογή (τουλάχιστον οχι για μένα):spell:

Δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος για τις απόλυτες επιδόσεις σε SSD δίσκο, οι διαφορές είναι απειροελάχιστες και μονο για τους bench freaks. Όμως αντοχές τις χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά και εγώ αλλα αν θέλεις να τον πετάξεις και να μην τον χρησιμοποιήσεις σε κάποιο δεύτερο υποσύστημα μετά απο κάποια χρόνια, τότε ναι πάρε 840 TLC.

Μάλλον γίναμε Αμερικάνοι, σε λίγο δεν θα πλένουμε τα μπλουζάκια μας αλλα θα αγοράζουμε καινούργια. Άτιμη κρίση!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εντελώς φιλικά, αλλά την καραμέλα με τα Host Writes, αφήστε την κατά μέρους. Όλοι οι κάτοχοι SSD, θα έχουν αλλάξει drive πριν χαλάσει το drive από wear out.

Μαζί σου, αλλά αν είναι να αφεθούν οι "καραμέλες" τότε να αφεθούν ολοκληρωτικά:

Εγώ θα προτείνω τον kingston v300 στα ίδια λεφτά με τον 840.

Αλλά μην ακούσω την καραμέλα ότι φοράει sandforce. :)

Φιλικά εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

AnandTech | Samsung SSD 840: Testing the Endurance of TLC NAND

Αν γράφεις λοιπόν στον Samsung 840 120GB, 10GB την ημέρα, που έχει TLC μνήμες που χαλάνε, θα σου κρατήσει 11 χρόνια.

Τέλος,οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν ρίξει τις μνήμες MLC στα 1000-1500 ως 3000 P/E cycles, για να μειώσουν κι άλλο το κόστος.

Μαζί σου, αλλά αν είναι να αφεθούν οι "καραμέλες" τότε να αφεθούν ολοκληρωτικά:

Εγώ θα προτείνω τον kingston v300 στα ίδια λεφτά με τον 840.

Αλλά μην ακούσω την καραμέλα ότι φοράει sandforce. :)

Φιλικά εννοείται.

Δεν θυμάμαι να είπα κάτι για τους Sandforce.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το thread όχι. Στα καταπληκτικά -κατά τα άλλα- review σου, πολλά.

Σε κάθε περίπτωση γενικό ήταν το σχόλιο, απλά πόσταρα με αφορμή το δικό σου, όχι

για να σου απαντήσω.

Το μόνο κόλλημα που έχω με τους Sandforce είναι με τις εταιρείες που χρησιμοποιούν "λάθος" μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καμιά εβδομάδα στο Hardware.info “τρέχει” σε ζωντανή μετάδοση τεστ αντοχής ενός Samsung 840 250GB απλού.

Μέχρι στιγμής έχει γράψει περίπου 82,6 ΤΒ δεδομένων που μεταφράζεται με μια μέση εγγραφή τα 10GB την ημέρα σε 22+ χρόνια κανονικής χρήσης.

Αντέχει η TLC τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία επαναλαμβάνεται, θα δούμε ό,τι έγινε και με τον 830. Θα το πω ακόμα μια φορά: υπάρχει λόγος που οι μεγάλοι ΟΕΜ (Apple, Dell, HP) χρησιμοποιούν Samsung SSD... Για κάθε SSD που πουλάει η OCZ και η Kingston σε retail, η Samsung έχει πουλήσει 10 μέσω Macbook, XPS και Latitude.

Το μύνημα αυτό γράφτηκε από το Dell Latitude της δουλειάς μου, που φοράει έναν Samsung 2nd Gen MLC 128Gb με 945 Power On count και 9034 Power On hours. Και που ήρθε το 2009 με έναν (1) χρόνο εγγύηση :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες ακόμη μία σύγκριση και γνώμη θέλω από εσάς για ποιον από άλλους δύο αυτή τη φορά.

Samsung 840 pro

or

OCZ Vector???

Θα έβαζα μέσα και τον corsair neutron αλλά από ότι είδα, ακόμη και για λίίίίγο ο samsung είναι καλύτερος.?

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα εμπιστοσυνης...840pro.

Χρησιμοποιησα επιτηδες τη λεξη "εμπιστοσυνη" αντι για "αξιοπιστια" μιας και το πιο πιθανο σε 2-3 χρονια να αποδειχθουν το ιδιο αξιοπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.