Jump to content



ASUS MAXIMUS IV EXTREME boot problem


manos_ir

Recommended Posts

μέχρι χθες όλα καλά , εδώ και ένα χρόνο .

σήμερα ξυπνάω , ανάβω το pc , εμφανίζει την πρώτη οθόνη ,

αλλά δεν ποσταρει (δεν κάνει μπιπ) , bios δεν μπαίνει με del ,

εμφανίζει αυτό :

nvy0ir.jpg

το manual αναφέρεται σε cpu dxe intialization is started

είμαι σε φάση με πολύ δουλειά και κάθε ώρα που χάνω με σκοτώνει .

ιδέες ..... πείτε !

Link to comment
Share on other sites

αρχικα προτεινω να αποσυνδεσεις τον υπολογιστη απο την πριζα,και να κανεις ενα clear cosmos ειτε βγαζωντας την μπαταρια ειτε πατωντας καποιο κουμπι που θα εχει πανω η μητρικη σου.απο εκει και περα αν δεν πιασει αυτο,αφαιρεσε τις μνημες και αφησε μονο μια πανω,και δοκιμασε να ξαναμπουταρεις

Link to comment
Share on other sites

Link

60 - DXE Core is started

61 - NVRAM initialization

62 - Installation of the PCH Runtime Services

63 - CPU DXE initialization is started

64 - CPU DXE initialization (CPU module specific)

65 - CPU DXE initialization (CPU module specific)

66 - CPU DXE initialization (CPU module specific)

67 - CPU DXE initialization (CPU module specific)

68 - PCI host bridge initialization

69 - System Agent DXE initialization is started

6A - System Agent DXE SMM initialization is started

6B - System Agent DXE initialization (System Agent module specific)

6C - System Agent DXE initialization (System Agent module specific)

6D - System Agent DXE initialization (System Agent module specific)

6E - System Agent DXE initialization (System Agent module specific)

6F - System Agent DXE initialization (System Agent module specific)

Link to comment
Share on other sites

3419209216_9b72203fb2.jpg

Αυτό δεν είναι σκόνη, έχει μετουσιωθεί σε χώμα..

Όπως θα βγάλεις τα ram modules, φύσα προσεκτικά τα slots..

Μόνο εγω λείπω από κει μέσα.

Χαχαχαχα...!Θα πεθανω απο τα γελια...

Φιλε Μανο,με τοση σκονη,φαντασου ουτε εσυ δεν βλεπεις ποσο μαλλον εμεις...η παροχη της CPU ειναι συνδεδεμενη καλα?Το ηλεγξες?φανταζομαι η ψυκτρα απο το chipset την εβγαλες,και δεν ηταν ετσι γυμνη...

Δοκιμασε να μπουταρεις με τις μνημες μια μια...και αν δεν παιζει η παροχη που σου ειπα,η' κατι με τις μνημες,τοτε μαλλον πας για mobo.CPU δυσκολα να καει,και να χαλασει...αν και με τοση σκονη και χωμα,ολα παιζουν....:)Χωρις πλακα,για κολλησεις κτλ...με τοση σκονη δεν μπορουμε να διακρινουμε τιποτε.Το τροφοδοτικο το τσεκαρες?Στην CPU εχει μια τροφοδοσια καλωδιο.Δες μηπως συμβαινει κατι με αυτο.Αν δεν παιρνει ρευμα η CPU πως θα παρει μπρος το μηχανημα?Ακομη τωρα που ξαναειδα την φωτο,η ψυκτρα chipset ειναι σπασμενη.Εσυ την εβγαλες?Ετσι ηταν?Πωπω φιλε,μονο που το ειδα ετσι το μηχανημα,πονεσε η ψυχη μου...συγχωρα με,αλλα ενα φυσηματακι με οτιδηποτε θα μπορουσες να το κανεις μια στο τοσο...αυτο μοιαζει σαν να ειναι μεσα σε χωρο βαρειας εργασιας.(ξυλουργειο κτλ...).

Link to comment
Share on other sites

Έμενα αν καθυστέρηση σε αυτό το σημείο το κάνει κάποια από τις συσκευές usb που έχω αλλά μετά συνεχίζει. Καθάρισε το σημείο που δείχνεις γιατί αν δεν κάνω λάθος δείχνεις το ολοκληρωμένο αλλά εγώ βλέπω κάτι και διπλά από αυτό σαν να είναι πασσαλωμένο με θ. πάστα .

Καπνίζει η στο χώρο που έχεις το pc καπνίζουν; γιατί το κίτρινο σκούρο που έχει κάτω από το ολοκληρωμένο που μάλλον δείχνεις μοιάζει με την κιτρινίλα με σκόνη που εχει στο σημείο που γραφεί το όνομα τις μητρικής και μου θυμίζει πίσσα από τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε το σημείο που δείχνεις γιατί αν δεν κάνω λάθος δείχνεις το ολοκληρωμένο αλλά εγώ βλέπω κάτι και διπλά από αυτό σαν να είναι πασσαλωμένο με θ. πάστα .

παιδες το pc καθαρίστηκε. μην σας πιανει η καρδιά σας.

επειδή ειναι με αερα, του εχω πολλα φουφουρια (~10)και γίνεται το μπάχαλο με την σκονη.

μνήμες ειπα.... δοκίμασα καθε συνδυασμό και τις απέκλεισα .

vga επίσης ...

αυτο διπλσ στο βελακι δεν ειναι πάστα, αλλα κατι σαν άλατα.

το ολοκληρωμένο εχει μια μικρή ''σκουριά'' στην βαση του.

την ψήκτρα της μητρικής την έβγαλα εγω για να βρω τπτ ...

Link to comment
Share on other sites

problem fixed ! ! !

δεν θα πιστέψετε τι ήταν ?

το ενα usb που κατέληγε στην μητρική , σύνδεε ενα card reader πάνω στο κουτί .

αυτο το card reader τα έπαιξε , και δεν ποσταρε η μητρική .

όλα αυτά ...μετά από αγορά 2ής μητρικής και επιστροφής της για να εντοπιστεί το πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

problem fixed ! ! !

δεν θα πιστέψετε τι ήταν ?

το ενα usb που κατέληγε στην μητρική , σύνδεε ενα card reader πάνω στο κουτί .

αυτο το card reader τα έπαιξε , και δεν ποσταρε η μητρική .

όλα αυτά ...μετά από αγορά 2ής μητρικής και επιστροφής της για να εντοπιστεί το πρόβλημα .

Αυτος ειναι και ο λογος που σου ειπε ο HellhammeR,να αποσυνδεσιες τα παντα και να δοκιμασεις...πιστεψε με,μας εχουν συμβει και πιο τρελα...το εκανες πιο μπροστα?Μαλλον οχι.Οποτε ταλαιπωρηθηκες λιγο τσαμπα.Δεν πειεαζει,αφου λυθηκε το ζητημα ολα οκ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.