Jump to content



Βοήθεια για WiFi mod σε android TV dongle


Diamantius

Recommended Posts

Δεν ήμουν σίγουρος σε ποιο ακριβώς section να το γράψω αυτό, καθώς δεν ξέρω σε ποια ακριβώς κατηγορία να κατατάξω αυτό το μαραφέτι.

Ας πούμε ότι είναι ένα mini PC λοιπόν.

Μια μικρή εισαγωγή πριν το ερώτημα:

Αγόρασα από το DealExtreme - Cool Gadgets at the Right Price - DX Free Shipping Worldwide ένα Android TV stick, ένα MK809II κλώνο με πολύ ενδιαφέροντα τεχνικά χαρακτηριστικά: Dual-Core A9 CPU @ 1,2GHz + Quad-core Mali-400 GPU (το περίφημο Rockhip RK3066 SoC), 1GB DDR3, 8GB NAND Flash, Wifi N και Bluetooth 2.1. Αφού το παρέλαβα και το έψαξα λίγο βέβαια, κατάλαβα ότι μόνο το πλαστικό case είναι ΜΚ809ΙΙ: το PCB γράφει ΜΚ806 και έχει Mediatek chips για το WiFi και το BT, πράγμα που το κάνουν κλώνο του iMito ΜΧ1/ΜΧ2 περισσότερο. Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες, άλλωστε όλες αυτές οι συσκευές είναι χτισμένες γύρω από το RK3066 που είναι πράγματι καταπληκτικό για τα λεφτά που ζητάει.

Φυσικά πέταξα από την πρώτη στιγμή το stock firmware και πειραματίζομαι με διάφορα άλλα, μερικά από τα οποία απαιτούν ψύξη στο CPU, κάτι που θα κάνω σύντομα. Και μια και θα πέσει modding λοιπόν, έχω την εξής απορία: Πώς στο λύκο να δυναμώσω το wifi σήμα; Όλες οι αντίστοιχες συσκευές που είδα στο net έχουν καλώδιο που συνδέει τις επαφές του PCB με ένα μεταλλικό φύλλο που είναι κολλημένο στο πλαστικό καπάκι. Κάποιοι βγάζουν το καλώδιο εκτός και αυτό βοηθάει πολύ το reception όμως το δικό μου δεν έχει καν τέτοιο καλώδιο. Όπως φαίνεται και στις φωτό, το μεταλλικό φύλλο ακουμπάει απευθείας στα pins του PCB!

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος στα τεχνικά θέματα του WiFi, μήπως διαβάζει κάποιος που ξέρει να με καθοδηγήσει;;;

post-72-1416077258,2044_thumb.jpg

post-72-1416077258,303_thumb.jpg

post-72-1416077258,7829_thumb.jpg

post-72-1416077259,4681_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου,επ'ώμου το κολλητήρι, και κολλάς καλώδια στις 2 επαφές του PCB και αντιστοιχα στο μεταλλικό φύλλο και το βγάζεις έξω απο το πλαστικό.Και αφου θα έχει πλέον τα καλώδια έτοιμα δοκιμάζεις και με καμία αλλη κεραία.

Στις παντέντες που δείχνουν για αυτα τα μηχανάκια καπου είχε πέσει το μάτι μου που χρησιμοποιόυν μια συγκεκριμένη aftermarket.

Λογικα επειδη θα έχεις διαβάσει τα αντίστοιχα forum θα το έχεις δεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Υποθέτω ότι οι 2 επαφές είναι μία για κάθε chip (ΒΤ και wifi)? Παρατηρώντας το φύλλο από κοντά, βλέπω ότι καταλήγουν στο ίδιο κομματάκι χαλκού. Δοκίμασα με το κατσαβίδι να τις βραχυκυκλώσω και το σήμα του WiFi έκανε φοβερό peak. Αλλά δεν έχω τρόπο να δοκιμάσω το Bluetooth... Τι λέει η θεωρία;

Σκέφτομαι να πάρω μια παλιά κεραία από router για να χρησιμοποιήσω, όμως πρέπει να πάρω και το αντίστοιχο βύσμα; Δεν το φοβάμαι το κολλητήρι. Θα μπορούσα πχ να κολλήσω απευθείας το βύσμα πάνω στις επαφές και να κάνω μια τρύπα στο πλαστικό ώστε να βιδώσω πάνω την κεραία; Και τι βύσμα ακριβώς πρέπει να είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το pcb στην άκρη του δίπλα από τα κοννεκτοράκια της κεραίας, έχει ένα ίχνος που είναι όπως οι ενσωματωμένες κεραίες στις κάρτες BT για laptop. Υποθέτω ( με αμφιβολία βέβαια) πως αυτό είναι η κεραία του BT και ότι οι δύο επαφές είναι Main και Aux κεραία για το wifi...

Αυτό που έκανες με το γεφύρωμα ίσως είναι το ότι έκανες το κατσαβίδι σου κεραία...δοκίμασε να πάρεις 2 καλώδια μεγάλου μήκους σχετικά με τo pcb και δές αν έχεις διαφορά στο σήμα όταν τα ενώνεις στις 2 επαφές...ένα την κάθε φορά και μετά και τα 2 ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Το pcb στην άκρη του δίπλα από τα κοννεκτοράκια της κεραίας, έχει ένα ίχνος που είναι όπως οι ενσωματωμένες κεραίες στις κάρτες BT για laptop. Υποθέτω ( με αμφιβολία βέβαια) πως αυτό είναι η κεραία του BT και ότι οι δύο επαφές είναι Main και Aux κεραία για το wifi...

Αυτό που έκανες με το γεφύρωμα ίσως είναι το ότι έκανες το κατσαβίδι σου κεραία...δοκίμασε να πάρεις 2 καλώδια μεγάλου μήκους σχετικά με τo pcb και δές αν έχεις διαφορά στο σήμα όταν τα ενώνεις στις 2 επαφές...ένα την κάθε φορά και μετά και τα 2 ταυτόχρονα.

Καλή ιδέα. Θα σκαλίσω την αποθήκη για να βρω καλώδιο και θα βγάλω screens με το WiFi analyzer για κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.