Jump to content



Δημιουργία ιστοσελίδας για αρχάριους


novice

Recommended Posts

Καλή σας ημέρα,

Έχω ακούσει ότι υπάρχουν ιστοσελίδες με την βοήθεια των οποίων, μπορεί κάποιος με απλά και εύκολα βήματα να φτιάξεις την δική του προσωπική ιστοσελίδα, δωρεάν και χωρίς να αφιερώσει πολλές ώρες για να μελετήσει εγχειρίδια.

Από την εμπειρία σας, ποιες ιστοσελίδες είναι ιδανικές για κάποιον που θέλει να φτιάξει την πρώτη του ιστοσελίδα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις ιδέες σας και για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι καθαρά τι σελίδα θέλει κάποιος να κάνει και πόσο χρόνο έχει σκοπό να αφιερώσει ανάλογα με τις γνώσεις/ανάγκες του...

Αν π.χ. το μόνο που ζητάς είναι μια σελίδα που να ναι up δωρεάν και να μη χρειαστεί να κάνεις το παραμικρό με το χέρι, υπάρχει και η εναλλακτική του wix.com που είναι όλα έτοιμα και free.

Εννοείται δεν τίθεται σύγκριση με Joomla που αναφέρει ο φίλος από πάνω (δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά θέλει σημαντικά περισσότερο χρόνο και ψάξιμο), απλά το ανέφερα ενημερωτικά ως κάτι free που χωρίς γνώσεις και δωρεάν φτιάχνεις μια υποτυπώδη σελίδα που οπτικά τουλάχιστον είναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ενδιαφέρεσαι να μάθεις html/css/js, ή απλά να φτιάξεις μια δική σου παρουσία στο web ;

Λόγω έλλειψης χρόνου και γνώσεων, με ενδιαφέρει απλά να φτιάξω μία σελίδα. Δε με ενδιαφέρει να μάθω κώδικα.

οποιαδήποτε ιδέα σου θα με βοηθούσε

Το θέμα είναι καθαρά τι σελίδα θέλει κάποιος να κάνει και πόσο χρόνο έχει σκοπό να αφιερώσει ανάλογα με τις γνώσεις/ανάγκες του...

Αν π.χ. το μόνο που ζητάς είναι μια σελίδα που να ναι up δωρεάν και να μη χρειαστεί να κάνεις το παραμικρό με το χέρι, υπάρχει και η εναλλακτική του wix.com που είναι όλα έτοιμα και free.

Εννοείται δεν τίθεται σύγκριση με Joomla που αναφέρει ο φίλος από πάνω (δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά θέλει σημαντικά περισσότερο χρόνο και ψάξιμο), απλά το ανέφερα ενημερωτικά ως κάτι free που χωρίς γνώσεις και δωρεάν φτιάχνεις μια υποτυπώδη σελίδα που οπτικά τουλάχιστον είναι οκ...

Οι ανάγκες μου είναι πολύ απλές: να έχω έναν σύνδεσμο που θα λέει "αρχική" και θα μιλάει για την χρήση των προϊόντων, έναν ακόμα σύνδεσμο που θα έχει τις τιμές και έναν σύνδεσμο που θα μιλάει για την εταιρεία.

Και επίσης, οπτικά να είναι σχετικά αξιοπρέπες.

Επομένως, έαν καταλαβαίνω σωστά, η λύση που θα μου πρότεινες είναι το wix.com

Ψάξε για joomla, αν έχεις χρόνο για κάτι καλό.

Σε ευχαριστώ για την πρόταση αλλά είναι αρκετά σύνθετο για τις γνώσεις μου και αρκετά χρονοβόρο στην παρούσα φάση για να κάνω μία τέτοια επένδυση χρόνου για κάποιον που είναι τελείως άσχετος με αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασικά κατάλαβα ότι δεν ενδιαφέρεσαι να μάθεις css,html κλπ και αυτός ήταν ο λόγος που πρότεινα το wix,με την έννοια δηλαδή οτι εκτός από το ότι δε χρειάζεσαι να ξέρεις κάτι, κάνει όλα τα υπόλοιπα που απαιτούνται για να ναι up το site μόνο του (πχ. και με dreamweaver να φτιάξεις τον κώδικα είναι παιχνιδάκι, αλλά το θέμα είναι που και πως θα το ανεβάσεις).

Βέβαια έχει περιορισμούς (π.χ. κάποιες διαφημίσεις στη σελίδα, το domain είναι της μορφής username.wix.com) αλλά όπως είπα δε χρειάζεται γνώσεις, οπτικά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και όλη η σελίδα στήνεται και δουλεύει εντός ολίγων λεπτών...

Όπως και να έχει κάνε μια free εγγραφή δοκίμασέ το και βλέπεις ανάλογα...Για αυτό που περιγράφεις ό,τι θέλεις, νομίζω είναι μια χαρά...

Ενδεχομένως υπάρχουν και αντίστοιχα του wix, απλά προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο υπόψιν μου...

Oρίστε και κάποια sample pages για να καταλάβεις τι εννοώ: http://www.wix.com/sample/website

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα στην ενημέρωση είναι τα CMS.

1) ένα σχετικά απλό CMS είναι το GetSimple CMS - The Fast, Extensible, and Easy Flat File Content Management System. Δεν θέλει βάση δεδομένων, αλλά φυσικά θέλει να ασχοληθείς λίγα λεπτά για το στήσιμο του.

2) υπάρχει το Wordpress, το οποίο απαιτεί μία βάση δεδομένων, αλλά είναι τρομερά απλό και φιλικό στο χρήστη. Όλα χειρίζονται μέσα από το panel και δεν ακουμπάς κώδικα πουθενά.

3) υπάρχουν templates που βάζεις 5-6 στοιχεία και κάνεις σελίδα, οι πιο πολλοί web hosters έχουν τέτοια και το λένε "Site Builder".

Όλα τα παραπάνω, με εξαίρεση του τελευταίου θέλουν να ασχοληθείς λίγο μαζί τους, αλλιώς μην περιμένεις αποτέλεσμα. Αν δεν έχεις το χρόνο να ασχοληθείς για να κάνεις κάτι αξιοπρεπές, μην ασχοληθείς, υπάρχουν γραφεία/developers που μπορούν να σου κάνουν ένα απλό site με λίγα χρήματα και είσαι ΟΚ.

Το τελευταίο δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο από σένα, κάτι άκουσα ότι δίνει κι ο ΟΤΕ τέτοια υπηρεσία και μάλιστα δωρεάν, αλλά το αποτέλεσμα είναι "του κιλού", αλλά αξιοπρεπές. Αλλά σκέψου, ότι αν θέλεις να προσθέσεις κάτι είναι συνήθως δύσκολο σε αυτά τα templates, ακόμα κι ένα τηλέφωνο να αλλάξεις θα σου βγάλει το λάδι.

Το joomla δεν σου το βάζω στη λίστα, γιατί είναι σοβαρότερο εργαλείο με μεγάλες δυνατότητες και θέλει να έχεις ασχοληθεί λίγο, έως πολύ παραπάνω για να κάνεις κάτι της προκοπής.

Διάλεξε ποια είναι η καλύτερη λύση για σένα και τα συζητάμε για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις αναλυτικότατες απαντήσεις

Θα πειραματιστώ για να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα.

Το ότι το "το domain είναι της μορφής username.wix.com", είναι μειονέκτημα και ξεφυλλίζοντας λίγο γρήγορα το GetSimple CMS, φαίνεται αρκετά απλό για τα δεδομένα μου.

Πάντως καταλαβαίνω ότι υπάρχουν πολλές εναλλακτικές και κάποιος που είναι απλά διατεθειμένος να αφιερώσει λίγο χρόνο, μπορεί να βγάλει καλό αποτελέσμα και χωρίς να στραφεί σε επαγγελματία.

Θα τα μελετήσω με την ησυχία μου και εάν προκύψουν άλλα θέματα θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Επειδή είδα ότι υπάρχουν πολλές εταιρείες, σε ποιες μου προτείνετε να απευθυνθώ για να αγοράσω domain names;

Ή τι κριτήρια χρειάζεται να έχω υπόψιν μου για να επιλέξω μία σοβαρή εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
.gr domains ?

Αν ναι, εγώ χρησιμοποιώ το Domain Names Registration | Web Hosting Greece | Dedicated Server

Αν όχι, χρησιμοποιώ το https://www.bookmyname.com

Γράφω γιατί θέλω να αναφέρω ότι μετά από 3 μήνες είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ομάδα www.ipdomain.net.

Όποτε τους χρειάστηκα (και ήταν πολλές φορές καθ'ότι άσχετος με την δημιουργία ιστοσελίδων), η ανταπόκριση τους ήταν άμεση με απόλυτα ξεκάθαρες και κατανοητές οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.