Jump to content



Πρόβλημα σε ATI Shapphire 6970 ?!


Ellhnas

Recommended Posts

Λοιπον,

ειχα μερες που ηθελα να ανοιξω ενα θεμα για να μου προτεινεται μια αεροψυκτρα για την καρτα μου,

αλλα, μαλλον με προλαβε αλλο προβλημα (?) και μου φαινεται οτι δεν θα χρειαστει για την ωρα...

Στο θεμα μου asap.

Το μεσημερι ειπα να κανω εγκατασταση το Crysis 3 να δω τι λεει... Οντας ευχαριστημενος απο τα δυο

πρωτα ξεκιναω τα πρωτα βηματα. Για την ακριβεια καμια 20αρια... Πρωτη BSOD... RR και παμε παλι,

τα ιδια ξανα, αλλο μηνυμα αυτη τη φορα. Το αφηνω και δοκιμαζω τωρα το βραδυ. Αυτη τη φορα σταματησε

τα BSODs και αρχισε να πεταει ενα error το game: dxgi_error_device_removed.

Αρχιζω το ψαξιμο στα φορα, και βλεπω αλλοι να κατηγορουν την Crytec, αλλοι την ΑΤΙ (drivers) και αλλοι την M$.

Εναν που να ειπε "αυτο φταιει, καντε αυτο και τελος" δεν βρηκα.

1) ΔΕΝ εχω κανει o/c στη καρτα.

2) Εχω κανει στο CPU και στις RAM και ηταν full stable μερες τωρα !!! Ελεγμενα ωρες με prime και memtest !!

3) Το παιχνιδι το ξαναεγκατεστησα και περασα και το update του.

4) Drivers περασα τους τελευταιους απο το site της ATI.

5) Τα settings δε τα πειραξα στο game, οτι εβαλε μονο του τα αφησα ετσι.

Το κυριοτερο...

Λεω, ισως να μην επαρκει η καρτα για τα settings που ορισε το game, οποτε ας κανω ενα μινι o/c και βλεπουμε.

Πριν κανω οτιδηποτε κατεβαζω furmark να τσεκαρω για artifacts την vga σε στοκ καταστασεις εντελως !!!

Παταω benchmark preset 720, ξεκιναει και στα μισα περιπου, μαυριζει η οθονη και κολλαει το συστημα εντελως.

Μου κανει restart το πισι, δε δειχνει τιποτα η οθονη οσο κι αν περιμενω. Κλεινω το πισι και το ξανανοιγω και μπαινω

windows. Το ξαναδοκιμαζω και παλι τα ιδια. Τη 2η φορα νομιζω οτι προλαβα να δω artifacts αλλα δεν ειμαι εντελως

σιγουρος, γιατι μου το ξανακανε.

Τι παιζει? Πως να τη δοκιμασω και να ειμαι σιγουρος οτι φταιει η καρτα και οχι κατι αλλο? Την εχω αγορασει 2nd hand,

και μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα. Ισως εχει ακομη εγγυηση οποτε αν ειναι να τη προλαβω να κανω κατι αμεσα.

To Crysis 2 το επαιξα full details, οπως και το Skyrim, αν δε κανω λαθος, χωρις προβληματα. Αυριο θα παρω αλλο ενα

Crysis 3 να δοκιμασω μηπως αυτο που εχω τωρα εχει προβλημα. Αλλα, περισσοτερο με ανησυχει το θεμα με το furmark.

Επισης παραθετω και δυο εικονες με τα στοιχεια της καθως και τις θερμοκρασιες που σηκωσε σε 4-5 λεπτα παιχνιδιου.

Καθε βοηθεια ειναι παραπανω απο αποδεκτη !!

post-29041-1416077275,5192_thumb.png

post-29041-1416077275,5638_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

τι συστημα εχεις?

Εγω με την 6970 επαιζα το crysis 3 χωρις κανενα προβλημα.Οταν την κλοκαρα στα 950 (δεν θυμαμαι τις μνημες ποσο της ειχα χρονισει) επρεπε να βρω το καταληλο ρευμα γιατι στο Crysis 3 κρασαρε συνεχεια, ενω ολα τα υπολοιπα παιχνιδια bf3,far cry 3 δεν ειχα κανενα θεμα).

Δοκιμασε να το τρεξεις χωρις OC πουθενα να δεις αν θα σου τρεξει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις απόδειξη πέρνα μια βολτίτσα από το service να προλάβεις την εγγύηση.

Το θεμα ειναι οτι την πηρα 2ο χερι απο ατομο στην Αθηνα. Το πιο κοντινο μου Πλαισιο ειναι Λαρισα.

Δε νομιζω να εχω προβλημα σωστα?

τι συστημα εχεις?

Εγω με την 6970 επαιζα το crysis 3 χωρις κανενα προβλημα.Οταν την κλοκαρα στα 950 (δεν θυμαμαι τις μνημες ποσο της ειχα χρονισει) επρεπε να βρω το καταληλο ρευμα γιατι στο Crysis 3 κρασαρε συνεχεια, ενω ολα τα υπολοιπα παιχνιδια bf3,far cry 3 δεν ειχα κανενα θεμα).

Δοκιμασε να το τρεξεις χωρις OC πουθενα να δεις αν θα σου τρεξει.

Φιλε μου νομιζω οτι το γραφω ξεκαθαρα οτι ΔΕΝ εχω κανει o/c στη καρτα.

Δοκιμασα να παιξω σε στοκ κατασταση και μου εβγαζε τα προβληματα.

Ετσι αποφασισα να κανω λιγο o/c για να δω αν θα παιξει, και πριν το κανω ετρεξα

furmark να δω αν ειναι οκ? Και εκει παρατηρησα οτι σε στοκ σετινγς δεν ολοκληρωνει

το τεστ και κρασαρει !!

Τι τροφοδοτικό εχεις;

*smartphone

Ξεχασα να βαλω χαρακτηριστικα του υπολογιστη μου, με συγχωρεις.

PSU: Corsair HX850Watt

CPU: I5 3570K @ 4.2GHz

CPU Cooler: Bequiet! Dark Rock Pro 2

M/B: GigaByte Z77X-D3H

RAM: Corsair Vengeance 8Gb (1600MHz) @ 2000MHz 9-11-9-30-2T

VGA: Shaphire 6970 2Gb

SSD: OCZ Vertex 4 120Gb

HDD: 3 x Samsung @ 320Gb / 500 Gb / 1Tb (int.)

. . . . 1 x WD Elements 500Gb (ext)

MONITOR: DELL U2412M

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο HWiNFO 64 οι maximum θερμοκρασίες είναι 100 βαθμοί κελσίου... το θεωρώ υπερβολικό ενώ το ανεμιστιράκι να δουλεύει στα 5897 rpm... ίσως μαυρίζει η οθόνη από υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών, δουλειά που ίσως προέρχεται από αρκετή σκόνη μέσα στην ψύκτρα ή η θερμοαγώγιμη πάστα έχει φύγει, ή η ψύκτρα δέν πατάει καλά στην mobo.. τσέκαρέ τα αυτά και έπειτα τρέχα για αντικατάσταση... ;)

Link to comment
Share on other sites

100 βαθμοι εφτανε και στο Crysis 2 και Skyrim και συνεχιζε να τρεχει χωρις να μου πεταει

καποιο error ή bsod. Αποψε θα βγαλω τη καρτα και θα ελεγξω για σκονες και την παστα.

Το συστημα δεν εχω πολυ καιρο που το εφτιαξα, ουτε 2 μηνες... Οποτε σκονη αποκλειω.

Οταν λες "...η ψύκτρα δέν πατάει καλά στην mobo.", εννοεις της VGA ?

Σκευτομαι να κανω μια καθαρη εγκατασταση τα Windows αποψε και να ξαναβαλω το game.

Αν μου το κανει και παλι τοτε μονο RMA μενει. Σε αυτη τη περιπτωση με τι να αλλαξω

αν δεν υπαρχει 6970 να μου δωσουν?

Link to comment
Share on other sites

"...η ψύκτρα δέν πατάει καλά στην mobo.", εννοεις της VGA ?

yup εννοώ στην mobo της VGA. προσπάθησε εάν σου είναι εύκολο να δείς εάν οι 4 (κυρίως) βίδες που πατάει η mobo έχουν την ίδια πίεση στον επεξεργαστή της VGA. 8151b5e9_sapphire-6970-cooler.jpeg

Link to comment
Share on other sites

υποψιάζομαι οτι είναι υπερθέρμανση γιατί βάσει review,

σε stock clocks:

FurMark 1.9.0, GPU core: 900MHz, Vcore=1.175V. Total power consumption: 403W (HD6970 alone: 263W), GPU temp: 93°C

και

overclocked:

FurMark 1.9.0, GPU core: 940MHz, Vcore=1.175V. Total power consumption: 417W (HD6970 alone: 276W), GPU temp: 95°C

ενώ

FurMark 1.9.0, GPU core: 950MHz, Vcore=1.175V. FREEZE!!!

τσέκαρε και την πηγή

[Tested and Burned] SAPPHIRE Radeon HD 6970 2048MB Review - 3D Tech News and Pixel Hacking - Geeks3D.com

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ εντελως ομως... στο review την φτανουν στα 940Mhz και σηκωνει 95°C

και εγω σε στοκ με 3mins of gaming φτανω στους 103°C χαλαρα...

Να σου πω skate.

Αν ανοιξω εστω και για ελεγχο και αλλαγη παστας τη καρτα, δεν βγαινει εκτος εγγυησης?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω skate.

Αν ανοιξω εστω και για ελεγχο και αλλαγη παστας τη καρτα, δεν βγαινει εκτος εγγυησης?

Θα σου πρότεινα να την πας κατευθείαν για αλλαγή γιατί είπες οτι είναι καινούρια.. να την είχες κανα χρόνο να πώ ασχολήσου.. το θέμα της πρέπει να είναι ηλεκτρολογικό και όχι τόσο στην ψύκτρα.. και να την ανοίξεις δε πιστεύω να βρείς κάτι.. εάν είχες ξανα ανοίξει κάρτα VGA ας το ξανα έκανες.. πάνε πες τους ότι με stock ρυθμίσεις δοκίμασες να μπεις σε όποιο game θες πες τους και freezare και πως όταν έτρεξες κάποιο διαγνωστικό πρόγραμμα για σφάλματα της κάρτας γραφικών freezare και εκεί.. θα την τσεκάρουν και θα στην αλλάξουν.. λογικά είναι από τη μαμά της έτσι.. απλά γεννήθηκε με κάποια προβληματάκια τι να κάνουμε :p καλή εξυπηρέτηση από τον υπεύθυνο σου εύχομαι μόνο και να πέσεις σε έμπειρο τεχνικό :p

Link to comment
Share on other sites

Στραβομάρα.

Δεν είχα δει καλά τις θερμοκρασίες που ανεβάζεις.

Τροφή για σκέψη:

Idle, around 40c. Load, no more than 80c. Max safe, 85c. Max temp in general, 95c. Temp limit 105c before system shutdown.
Η κάρτα σου ψήνεται!

Ανοίγεις, καθαρίζεις με αέρα την κάρτα και αλλάζεις πάστα asap.

Θερμοκρασίες πάνω από 90 και δη 95 είναι καταστροφικές, και όσο περισσότερη ώρα βρίσκεται σε αυτή τη ζώνη τόσο το χειρότερο.

Αν ανοίξεις προσεκτικά την κάρτα χωρίς να φας τις βίδες και να πλυμμηρίσεις την κάρτα με πάστα, δεν τρέχει τίποτα.

Δοκίμασε και πόσταρε θερμοκρασίες πριν τραβηχτείς Π.

Link to comment
Share on other sites

το αγόρι μας (δίχως παρεξήγηση) δέν έχει ξανά ανοίξει όμως κάρτα γραφικών, εάν μπορεί κάποιος φίλος του που έχει ανοίξει να του δείξει κ όλας πως γίνεται να ξέρει την επόμενη φορά θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.. αλλά δέ ρώτησα κ όλας εάν κάποιος γνωστός του γνωρίζει ακόμα και η ποσότητα της πάστας και πού θα μπεί η πάστα έχει σημασία :) θεωρώ πως και για αυτό είμαστε όλοι εμείς για να τον βοηθήσουμε.. απλά μήν πάνε και χαμένα τόσα ευρώ :p κάπως έτσι σκεύτομαι στις μέρες μας... ότι απόφαση και να πάρει εδώ είμαστε όλοι πάντως :) όσον αφορά για αντικατάσταση θα πρότεινα την ίδια πάντως :p

Link to comment
Share on other sites

Aν πιστεύει πως το 'χει ας το δοκιμάσει.

How to (CAUTION καγκουροmusic :nono:):

https://www.youtube.com/watch?v=jzmcLqfto3Q

Αν όχι, απόδειξη και πίσω. Παίζει βέβαια η απόδειξη να είναι ονομαστική και να τον ζαλίσουν στο Πλαίσιο, δεν είμαι σίγουρος πια για την πολιτική τους, έχω κάνα 2χρόνο+ να ψωνίσω οτιδήποτε από κει.

Link to comment
Share on other sites

Aν πιστεύει πως το 'χει ας το δοκιμάσει.

How to (CAUTION καγκουροmusic :nono:):

https://www.youtube.com/watch?v=jzmcLqfto3Q

Αν όχι, απόδειξη και πίσω. Παίζει βέβαια η απόδειξη να είναι ονομαστική και να τον ζαλίσουν στο Πλαίσιο, δεν είμαι σίγουρος πια για την πολιτική τους, έχω κάνα 2χρόνο+ να ψωνίσω οτιδήποτε από κει.

AN είναι δυνατόν μόνο εγω ειχα την εντυπωση πως το εκανα με πινελάκι την επιστροση της πάστας όλοι με κοροιδευαν καντο με τηλεκαρτα ειναι καλυτερα κλπ κλπ!!χαχαχα!!

Στο θέμα μας φίλε μου ειχα παλιοτερα και γω μια 6970 second hand και ο φιλος που την ειχε τελικα την ειχε ανοιξει παρ όλο που μου ελεγε πως δεν το ειχε κάνει...είχε πνήξει τον πυρηνα με θερμοαγωγιμη με αποτελεσμα αντι για καλυτερα ηταν χειροτερα συν του οτι ειχε βγάλει απο τις μνημες την αυτοκολητη ταινια αυτη την ασπρη σαν τσιχλα οπότε η καρτα σε Idle βαραγε 95 βαθμους σε game 110!!! Την άνοιξα αμέσως μεσα σε 6-7 ωρες απο την ωρα που την πρα στα χερια μου και την ετρεξα και ειδα αυτα τα νουμερα..καθαρισε και με μια οδοντοβουρτσα παλία το ανεμηστηράκι αν εχει πολυ σκόνη.Μετά απο ολα αυτα η καρτα ηρθε στα φυσιολογικά της.Σε φιλο που την εχω δωσει την εχει ακόμα χωρις κανενα πρόβλημα και δεν εχει αλλάξει παστες απο τότε που το έκανα εγω!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εγγύηση το πας Πλαίσιο ασυζητητί. Μην την ανοίξεις.

Μονο στην EVGA δεν χάνεις την εγγύηση αφαιρώντας την αερόψυξη. :happy2:

Σχετικά με την θερμοαγώγιμη είχε ποσταριστεί ένα πολύ χρήσιμο βίντεο σε κάποιο thread στο forum. Το Χ pattern ειναι το καλύτερο, το άπλωμα είναι το χειρότερο είτε με κάρτα είτε με πινέλο, αφήνει μικρο φυσαλίδες αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.