Jump to content



Αγορά dslr


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Τον επόμενο μήνα σκοπεύω να προβώ σε αγορά dslr και όντας άσχετος σε ότι αφορά τις ψηφιακές, τους φακούς κλπ θα χρειαστώ την βοήθεια σας στην επιλογή μηχανής για αρχάριο.

Θα χρησιμοποιηθεί λίγες φορες για φωτογράφηση κτιρίων/χώρων/εγκαταστάσεων και θα τραβηχτούν κάποια interview videos.

Από εκεί και πέρα θα χρησιμοποιηθεί ως all around καθημερινή φωτογραφική.

Να βάλουμε ταβάνι τα 500€ για αρχή και βλέπουμε.

Όντας fan της sony έπεσε η ματιά μου στην nex f3 kit με 18-55 φακό. Θα με καλύψει μια τέτοια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αυτή:

Nikon D3200 Kit | Skroutz.gr

Αλλά περίμενε και άλλες απαντήσεις απο ειδικούς!

Ευχαριστώ.

Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες.

Εάν είναι εύκολο βέβαια να λέει και αυτός που προτείνει για ποιο λόγο την προτείνει για να μάθω και 2 πράματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ αυτή η φωτογραφική είναι entry level. Προσωπικά έχω το προηγούμενο μοντελο, την d3100 και είναι αρκετά καλη για αρχάριο όπως είμαι και γω. Όπως σου είπα όμως περιμενε τους ειδικούς!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι, αλλά my 2c, από προσωπικά βιώματα και εμπειρίες: :p

Μια χαρά σε καλύπτει η ΝΕΧ. Εκτός απο τον γενικής χρήσης ζουμ, παίρνεις και έναν γρήγορο(f/1.8) prime και είσαι αρχοντας στα χρήματα που διαθέτεις. Mικρό σωμα, πολύ καλή ποιοτητα εικόνας, 18-55-->για όλα, και ο prime για πιο low light, πορτραίτα, nightclub κτλ.

Μπορείς να πάρεις και μπαουλοντίβανο βέβαια, και να πάρεις την ΝΕΧ μετα, όταν βαρεθείς να μοιάζεις με paparazzi.

Υ.Γ. Καλό Σουκού!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι, αλλά my 2c, από προσωπικά βιώματα και εμπειρίες: :p

Μια χαρά σε καλύπτει η ΝΕΧ. Εκτός απο τον γενικής χρήσης ζουμ, παίρνεις και έναν γρήγορο(f/1.8) prime και είσαι αρχοντας στα χρήματα που διαθέτεις. Mικρό σωμα, πολύ καλή ποιοτητα εικόνας, 18-55-->για όλα, και ο prime για πιο low light, πορτραίτα, nightclub κτλ.

Μπορείς να πάρεις και μπαουλοντίβανο βέβαια, και να πάρεις την ΝΕΧ μετα, όταν βαρεθείς να μοιάζεις με paparazzi.

Υ.Γ. Καλό Σουκού!

Το αυτό...

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στη nex είναι ότι είναι πιο συμμαζεμένη διαφορετικά δεν βρίσκω κάποιο άλλο + στην NEX όντας άσχετος από φωτ.μηχανές.

Γενικά ο 18-55 κάνει για την πρώτη δουλειά που θα τον χρειαστώ;

Να'σαι καλά,καλό σ/κ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ιδανικη επιλογη για αρχαριο.

Οι οποιες αναγκες του ειναι απροσδιοριστες..και βαση του πρωτου ποστ αρκετα γενικες για να προταθει το οτιδηποτε.

Η δ3200 παντως θα σε καλυψει και με το παραπανω...

Απλα θα καλυψεις σχεδον ολο το ποσο για την αποκτηση της..δε θα σου μεινουν λεφτα για μικροφωνο (αν σχεδιαζες να παρεις) και τριποδο..

Οι τυπου rangefinder και αυτες καλες τηρουμενων των αναλογιων.Το κυριως προβλημα για μενα ξεκιναει οταν σκεφτεις τι αλλο φακο "πρεπει" να παρεις.

Οι επιλογες λιγοστες και μαλλον ακριβες ..και συνηθως χανεις το οποιο compactness κυνηγουσες βλεποντας τες.

υ,γ

Δεν ασχολουμε με video ..αλλα το καλο με την d3200 (χωρις να ξερω τι προσφερουν αλλες) ειναι οτι εχει και mic in ..οποτε αν καθεστε μπορειτε να καλωδιοθειτε ευκολα και φθηνα ωστε να μην ηχογραφειτε απο τον μαλλον απομακρυσμενο μικορφωνο της μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Τρίποδο και μικρόφωνο θα χρειαστώ έτσι και αλλιώς και δεν συμπεριλαμβάνονται στο αρχικό budget.

Τις ανάγκες μου δεν μπορώ να τις προσδιορίσω πιο ξεκάθαρα,πραγματικά.

Θα την χρησιμοποιήσω 2-3 φορές για φωτογράφιση εσωτερικών χώρων και από εκεί και πέρα all around χρήση ταξίδια και τοπία.

Σε club,πορτραίτα κλπ δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί γενικά.

Φακό δεν σκοπεύω να αγοράσω άμεσα,λόγω χρημάτων περισσότερο. Εάν μου αρέσει το ''άθλημα'' θα επενδύσω σε φακό αργότερα.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.