Jump to content



Τι γνωμη εχετε για την μαρκα Albatron???


blade_pan

Recommended Posts

H μεχρι τωρα εμπειρια μου δειχνει οτι η albatron ειναι μια αξιοπρεπεστατη εταιρια... Ετυχε σχετικα προσφατα να αγορασω καρτα γραφικων και μ/β της εταιριας, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...

Συγκεκριμενα οι καρτες γραφικων της albatron (ιδιαιτερα οι high end) ειναι αρκετα ποιοτικες με (συνηθως) "δυνατα συστηματα ψυξης και καλο o/c...

Προσωπικα κατεληξα σε αυτο το brand name συγκρινοντας 2-3 προιοντα μεταξυ τους... Ποτε δεν πας "καρφωτος" για την ταδε μαρκα, αν δεν δεις και τον ανταγωνισμο...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κρύο ούτε ζέστη :)

Το μόνο που "μου τη δίνει" στην Albatron είναι το "shameless promotion" που της κάνουν στο ΠΛΑΙΣΙΟ (μιας και είναι οι αποκλειστικοί εισαγωγείς της) :p

Πληροφοριακά, η Albatron φτιάχτηκε από πρώην στελέχη της Gigabyte. Αρχικά έφτιαχνε οθόνες TFT αλλά γρήγορα επεκτάθηκε και σε motherboards και κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

I think it sucks!!Μόνο για χαμηλού κόστους λύσεις και ούτε!!Εμένα προσωπικά δεν με εμπνέει να δώσω τα λεφτά μου την στιγμή που μπορώ να τα επενδύσω σε κάποια άλλη πιο γνωστή και ποιό ποιοτική μάρκα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsunami

I think it sucks!!Μόνο για χαμηλού κόστους λύσεις και ούτε!!Εμένα προσωπικά δεν με εμπνέει να δώσω τα λεφτά μου την στιγμή που μπορώ να τα επενδύσω σε κάποια άλλη πιο γνωστή και ποιό ποιοτική μάρκα...

Έχεις δοκιμάσει τα προϊόντα της?

Link to comment
Share on other sites

Η Albatron δεν είναι καμμιά καινούρια στον χώρο. Επεκτάθηκε όμως ραγδαία με την ενίσχυσή της από στελέχη της Gigabyte. Είναι άλλωστε η μόνη μαζί με τη Gigabayte που ενσωματώνει Dual Bios σε μερικές μητρικές της.

Μπορει να φτιάξει και high-end και low-end hardware. Ενδεικτικά και μόνο, οι κάρτες γραφικών της βασισμένες στο GeForce4 Ti είναι της Triplex. (¨Η της Triplex τις έφτιαχνε η Albatron, πάντως το BIOS ήταν Triplex).

Στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο φθηνές. Καμμία σχέση με τις τιμές εξωτερικού. Αλλά το Πλαίσιο τις χρεώνει αρκετά ψηλά.

Ώς τώρα, και μητρική και κάρτα γραφικών μου έχουν βγει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια Albatron 6800GT, η οποια ειναι μια τελεια, μεχρι στιγμης. Βεβαια δεν διοαφερει σε τιποτα απο τις αλλες μιας και ειναι nVIDIA οριτζιναλ αλλα δεν νομιζω οτι υστερει σε κατι. Απο μητρικες εχω στην δουλεια 2 με 865 τσιπακι 1 χρονο τωρα και δεν εχω κανενα προβλημα απολυτως. Πολυ καλες για τα λεφτα τους. Αν μου βαλεις μια αλμπατρον και ΜSI διπλα θα παρω τη πρωτη ακομα και αν ειναι ακριβοτερη. Εχω δοκιμασει και τις 2 εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsunami

I think it sucks!!Μόνο για χαμηλού κόστους λύσεις και ούτε!!Εμένα προσωπικά δεν με εμπνέει να δώσω τα λεφτά μου την στιγμή που μπορώ να τα επενδύσω σε κάποια άλλη πιο γνωστή και ποιό ποιοτική μάρκα...

Σεβαστη η αποψη σου, αλλα προσωπικα δεν επιλεγω το hardware αναλογα με το brand name... Εχω δοκιμασει και πιο "γνωστες" μαρκες αλλα κατεληξα σε Albatron... Οσο για την ποιοτητα θα ελεγα οτι τα προιοντα της συγκεκριμενης εταιριας ειναι αρκετα ποιοτικα. Μια δοκιμη θα σε πεισει...

Δεν υποστηριζω φυσικα οτι ειναι η Albatron ειναι κορυφαια... Υπαρχουν μητρικες πχ που κλοκαρουν σαφως καλυτερα (πχ Abit NF7s) αλλα δεν αγοραζουν ολοι με βαση το o/c... Προσωπικα μου φτανει το o/c που δινει η KX18d Pro II ... (Αmd 2600 @2400-2450MHz)

Οσο για τις vga, τουλαχιστον η δικια μου "πεταει" σε o/c αλλα και οσων αφορα την ποιοτητα κατασκευης... Κατα τη γνωμη μου εχει το καλυτερο συστημα ψυξης μετα απο το υδροψυκτο της Gainward και αυτο της Leadtek...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να έχω άποψη μόνο για τις μητρικές της ALBATRON ότι είναι μέτριες .

Συγκεκριμένα μια 865pe pro II είχε χαλασμένη την υποδοχή για τον ανεμιστήρα της CPU και με sata σκληρό δίσκο δεν μπορούσε να κάνει o/c .

Μια 865pe lite ήταν καμένη μέσα από το κουτι. Σε καμία από αυτές δεν υπήρχε δισκέτα για driver του sata controller .

AYTA

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που βλέπω σε sites & περιοδικά είναι μια εταιρεία με αξιόλογες επιδόσεις

Πάντως κοίτα και τον ανταγωνισμό και σύγκρινε τις επιδόσεις της και με άλλες.

Πάρε με γνώμονα τις επιδόσεις, τον εξοπλισμό και την τιμή όχι με το όνομα και την φήμη

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι αληθεια.στελεχωθηκε απο αποστατες της γιγαμπαιτ.θα ελεγα μια η αλλη με την γιγαμπαιτ τα προιοντα της,δλδ αξιοπιστα,γρηγορα και σχετικα bugfree...οχι για πολλα πειραγματα,αλλα σε γενικες γραμμες σοβαρες υλοποιησεις και καλη υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

Οϊ δα!!!

Οι συγχρονες καρτες γραφικων ειναι τοσο πολυπλοκες που οι εταιριες που φτιαχνουν τα PCB δεν μπορουν να κανουν σχεδον καμια επεκταση στις δυνατοτητες που ειδη εχουν. Το μονο που μπορει να αλλαξει απο εταιρια σε εταιρια ειναι οι μνημες.

Και δεν μπορει να γινει συγκριση με τις mobo οπου η καθε εταιρια αναπτυσσει δικο της PCB.

Εδω στις καρτες τις ΑΤΙ δεν μπορουν να βαλουν εναν αισθητητα να μετραει την θερμοκρασια........ και σεις ψαχνεται διαφορες στις καρτες.:jump: :jump:

Για μενα το μονο που μετραει ειναι το συστημα ψηξης αν και οι μνημες που φοραει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.