Jump to content



'Ηχος απο όλες τις εξόδους σε GIGABYTE ...


rs3

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω αυτή την μητρική http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-z77x-ud5hrev_11 και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να έχω ταυτόχρονη έξοδο ήχου απο όλες τις εξόδους (καρφί, HDMI, Optical ) από τις ρυθμίσεις δεν έχω βρεί κάτι, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή κάποιο πρόγραμμα? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω αυτή την μητρική GIGABYTE - Μητρικές - Socket 1155 - Chipset Z77 - GA-Z77X-UD5H (Rev. 1.1) - Επισκόπηση και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να έχω ταυτόχρονη έξοδο ήχου απο όλες τις εξόδους (καρφί, HDMI, Optical ) από τις ρυθμίσεις δεν έχω βρεί κάτι, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή κάποιο πρόγραμμα? :hmm:

Καμία βοήθεια...?

Link to comment
Share on other sites

πες μας καλύτερα τι θες να κάνεις και θα βρούμε τη λύση.

Απο το "καρφί" δίνω σε δύο ηχεία υπολογιστή, απο το Hdmi στην TV και απο την οπτική στον ενισχυτή μου. Έτσι όταν θέλω να βλέπω μια ταινία πχ και θέλω πολυκάναλο ήχο να μην χρειάζεται να αλλάξω απο hdmi της tv που έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ ή απο το καρφί όπου άκουγα πχ ειδήσεις...

Μήπως θέλει να έχει ήχο 15.3 ;;; :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Η ειρωνεία είναι ειδικότητα σου? (να ξέρω αν ποτέ χρειαστώ τέτοιου είδους βοήθεια αν και δεν το νομίζω) ή να το "πάρω" σαν ......αστείο?

Link to comment
Share on other sites

έλα να τα παρουμε ένα ένα. έχεις ένα ζευγάρι ηχειάκια για να ακούς τους ήχους του pc (youtube και τα λοιπα). το hdmi δίνει εικόνα και ήχο στην tv και ο ενισχυτής που λές τι είναι, πολυκάναλος; τον χρησιμοποιεις και αυτόν μαζί με την tv ή για να ακούς μόνο μουσικη;

αυτό που μπορείς να κάνεις σε πρώτη φάση είναι να ορίσεις ως κάρτα ηχου το καρφάκι έτσι ώστε να ακούς από τα ηχειάκια τα πάντα. για να μη χρειάζεται κάθε φορά να αλλάζεις κάνεις αυτό που είπα και ορίζεις μέσα από το πρόγραμμα που παίζει ταινίες (εγώ ας πούμε δουλεύω το vlc) να δίνει έξοδο στο hdmi. έτσι κάθε φορά που παίζεις ταινία, όταν τελειώσει και την κλείσεις ο ήχος συνεχίζει να έρχεται από τα ηχειάκια. αν ωστόσο θες και στα παιχνίδια να περνάει ο ήχος από τον ενισχυτή, δυστυχώς θα πρέπει κάθε φορά να το αλλάζεις από το control panel.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μέσα από control panel και μπορείς να έχεις ταυτόχρονα μια έξοδο. Δεν χρειάζεται να βαζεις-βγάζεις καλώδια αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε να διαλέγεις ποιο θα είναι η έξοδος.

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονως να παραγεις ηχο και απο τους 3 τυπους εξοδους της καρτας σου ΔΕΝ μπορεις ...... μπορεις να επιλεγεις ομως μια καθε φορα ( την επιθυμητη ) απο το Control Panel οπως σωστα αναφερθηκε και παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μονάχα σε NVIDIA και INTEL πολλαπλη υποστήριξη ήχου απο το Control Panel δεν υποστηρίζεται απο την AMD

Φιλος μου με gigabyte z77 και ati 7870 έχει κανονικά πολλαπλή υποστήριξη ηχου απο το control panel.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό δεν ξέρω αν παίζει , δοκιμάζω και σας λέω...

"1. Open Sound panel

2. Select Speakers as the default playback device

3. Go to the "Recording" tab

4. Right click and enable "Show Disabled Devices"

5. A recording device called "Wave Out Mix", "Mono Mix" or "Stereo Mix" (this was my case) should appear

6. Right click on the new device and click "Enable"

7. Right click on the new device and click "Set as Default Device"

8. Double click on the new device to open the Properties window

9. Go to the "Listen" tab

10. Click on the "Listen to this device" checkbox

11. Select your HDMI device from the "Playback through this device" list "

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου με gigabyte z77 και ati 7870 έχει κανονικά πολλαπλή υποστήριξη ηχου απο το control panel.

υποστηρίζει στις επιλογές ήχου δυο οθόνες ??? εγώ δοκίμασα με 7970,770 γιοκ !!

Τώρα περιμένω "Mini Displayport To HDMI" μήπως και βγάλει ήχο από το Mini Displayport

Μάλλον από την επόμενη αναβάθμιση θα πάω σε NVIDIA

Link to comment
Share on other sites

υποστηρίζει στις επιλογές ήχου δυο οθόνες ??? εγώ δοκίμασα με 7970,770 γιοκ !!

Τώρα περιμένω "Mini Displayport To HDMI" μήπως και βγάλει ήχο από το Mini Displayport

Μάλλον από την επόμενη αναβάθμιση θα πάω σε NVIDIA

ουπς άκυρο λάθος δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονως να παραγεις ηχο και απο τους 3 τυπους εξοδους της καρτας σου ΔΕΝ μπορεις ...... μπορεις να επιλεγεις ομως μια καθε φορα ( την επιθυμητη ) απο το Control Panel οπως σωστα αναφερθηκε και παραπανω.

Λυπάμαι που θα το κάνω αγαπητέ μου, αλλά θα σε αμφισβητήσω!

Μπορεί να καταφέρει κάποιος να το κάνει εύκολα χρησιμοποιώντας κάποιο audio routing software (π.χ. VAC = Virtual Audio Cable), το οποίο δρομολογεί τον ήχο είτε από φυσικές πηγές, είτε από εφαρμογές σε οποιεσδήποτε εξόδους θέλει ακόμη και ταυτόχρονα!!!

Καλό θα ήταν αν δεν είναι επαρκείς οι γνώσεις κάποιων να περιορίζονται σε ανάγνωση των θεμάτων και να μην το παίζουν γκουρού!

Link to comment
Share on other sites

δεν το έπαιξε κανείς γκουρού. τα πικρόχολα και ανούσια σχόλια να περισσεύεουν.να βοηθήσουμε θέλουμε μόνο. προφανώς και δεν μπορείς να περνάς το ίδιο σήμα από μία αναλογική στερεοφωνική έξοδο και μία ψηφιακή πολυκάναλη.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κι αντίο!!!

Αφού κάποιοι άλλοι το ξέρουν το θέμα απ' έξω κι ανακατωτά ή γνώμη μου περισσεύει!!!

Απλώς μια αναφορά μόνο για να συστηθώ: Το αντικείμενο της δουλειάς μου είναι ακριβώς αυτό!!!

Θεωρήστε ότι δεν συμμετείχα σ' αυτή τη συζήτηση και να είστε όλοι καλά!!!

Αποχωρώ από το θέμα και δεν θέλω να δοθεί καμμία περαιτέρω συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε μου καλο ειναι να μοιραζόμαστε γνώμες και να βοηθάμε συμφορίτες εδω μέσα.

Αυτο ειναι το νόημα των φορουμ.

Το να ερχεται καποιος εδω μεσα που μπορεί να έχει δίκιο σε αύτο που λέει κατα 99% το χάνει αμέσως με την συμπεριφορά του..

Φιλικα πάντα.

Καλά να περνάς!

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε μου καλο ειναι να μοιραζόμαστε γνώμες και να βοηθάμε συμφορίτες εδω μέσα.

Αυτο ειναι το νόημα των φορουμ.

Το να ερχεται καποιος εδω μεσα που μπορεί να έχει δίκιο σε αύτο που λέει κατα 99% το χάνει αμέσως με την συμπεριφορά του..

Φιλικα πάντα.

Καλά να περνάς!

Έχω ήδη απαντήσει...

Τώρα το να κάθομαι να πείσω κάποιους που παίρνουν θέση ενώ είναι ημιμαθείς, δεν θα το κάνω...

Είναι δικό τους το πρόβλημα κι όχι δικό μου!!!

Πολύ κακώς έκανα που ασχολήθηκα εξ αρχής!!!

Το πως λειτουργούν τα φόρουμς το γνωρίζω πολύ καλά... κι ίσως θα έπρεπε να περιμένω κάτι ανάλογο!

Επίσης φιλικά και να είστε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.