Jump to content



Rendering και αναβάθμιση συστήματος: στα πόσα λεφτά αξίζει;


tragikos

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

τωρα κατι παει και ερχεται...μιας και δεν ειναι 1600 τελικα :p

Oυτε 1066..

Υποθετω με τοσα διμμακια το qpi θα πρεπει να παει στο θεο για να το σταθεροποιησεις σε ψηλα mhz τοσο το cpu oσο και τις μνημες..

Αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις..καλως..δειχνει να εχει ζουμι παντως απο θεμα μνημων.(αν δεν εχει γινει αλλο λαθος)

Sweet spot στο δικο μου 920 ειχα βρει 21χ160 με τις μνημες 1608mhz εχοντας σφιξει οσο πηγαινε-μπορουσα απο θεμα timmings(ειχα και 7αρια μεσα..)

Mιας και εχεις 930 δες αν σε παιρνει απο θερμοκρασιες το 22χ160..

Αν περιηγηθεις στο bios θα τα βρεις ολα..

Link to comment
Share on other sites

τωρα κατι παει και ερχεται...μιας και δεν ειναι 1600 τελικα :p

Oυτε 1066..

Υποθετω με τοσα διμμακια το qpi θα πρεπει να παει στο θεο για να το σταθεροποιησεις σε ψηλα mhz τοσο το cpu oσο και τις μνημες..

Αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις..καλως..δειχνει να εχει ζουμι παντως απο θεμα μνημων.(αν δεν εχει γινει αλλο λαθος)

Sweet spot στο δικο μου 920 ειχα βρει 21χ160 με τις μνημες 1608mhz εχοντας σφιξει οσο πηγαινε-μπορουσα απο θεμα timmings(ειχα και 7αρια μεσα..)

Mιας και εχεις 930 δες αν σε παιρνει απο θερμοκρασιες το 22χ160..

Αν περιηγηθεις στο bios θα τα βρεις ολα..

Τι εννοείς δεν είναι 1600; Δεν είναι x3 αφού είναι triple channel;

Προς το παρόν το άφησα εκεί. Ζήτησα να μου το στείλουν κάποια στιγμή Αθήνα να το καθαρίσω και να το ψάξω περισσότερο. Οπότε θα το συνεχίσουμε τότε πάλι ;)

Ποσό λέτε να κοστίσει μια υδρόψυξη από το μηδέν; Ή να μην το σκέφτομαι αφού θα πάει σε κάποιους μήνες για αναβάθμιση (4770);

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν είναι 1600; Δεν είναι x3 αφού είναι triple channel;

Προς το παρόν το άφησα εκεί. Ζήτησα να μου το στείλουν κάποια στιγμή Αθήνα να το καθαρίσω και να το ψάξω περισσότερο. Οπότε θα το συνεχίσουμε τότε πάλι ;)

Ποσό λέτε να κοστίσει μια υδρόψυξη από το μηδέν; Ή να μην το σκέφτομαι αφού θα πάει σε κάποιους μήνες για αναβάθμιση (4770);

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Όχι, δεν είναι x3.

Η συχνότητα των μνημών είναι τα MHz που γράφει το CPUz ( δηλαδή 512MHz ) [ η "ονομαστική" συχνότητα είναι 2x λόγω του DDR [ Double Data Rate ], δηλαδή DDR3-1024 ]

Εκεί που τις έχεις αν οι μνήμες είναι τίποτα DDR3-1600 ή και πιο πάνω "χαραμίζονται".

Παραπάνω θα πάρεις κάποια διαφορά αλλά από ένα σημείο και μετά ( αυτό θα είναι λογικά τα DDR3-1333 ή γύρω στα DDR3-1500ish ) θα σταματήσεις να παίρνεις όπως και να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] μου κάνει εντύπωση γιατί στα default τους οι μνήμες ήταν 512, δηλαδή το σύστημα από μόνο του τις έκανε underclock; Τώρα όπως είναι τρέχουν στην "ονομαστική" των 1024 δηλαδή;

[άσχετος mode]

Για να τις φέρω στα 1600 τουλάχιστον, ποια επιλογή στο BIOS πρέπει να πειράξω; DRAM Frequency (η οποία έχει επιλογές που ξεκινάνε από 1000κάτι); Για να τρέχουν στα 1600 πρέπει να βλέπω στο CPU-z 800MHz;

[/άσχετος mode]

Link to comment
Share on other sites

ναι ...αυτα...δοκιμασε ..δε θα γινει κατι..στη χειροτερη δεν θα bootarei..

Ενδεχεται να θες ταση στο qpi ..και λιγοτερο πιθανα στο cpu..

Bαλε τις παραπανω τιμες που ανεφερα..22χ160..και dram..τετοιο ωστε να παιζουν οι μνημες @ ~1608 .Δεν ξερω αν θα το βλεπεις με πολλαπλασιαστη ή με το νουμερο αυτο καθευατο..Ειναι και αναλογα το bios.

Link to comment
Share on other sites

Bαλε τις παραπανω τιμες που ανεφερα..22χ160..και dram..τετοιο ωστε να παιζουν οι μνημες @ ~1608 .Δεν ξερω αν θα το βλεπεις με πολλαπλασιαστη ή με το νουμερο αυτο καθευατο..Ειναι και αναλογα το bios.

Τώρα πάντως το άφησα στα 22x171 και τις μνήμες auto, όταν θα το πιάσω ξανά στα χέρια μου (γιατί επέστρεψα τώρα) θα έχεις mention ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αφαίρεσε τους ανεμιστήρες της megahalems και τράβα με ηλεκτρικό σκουπάκι ή σκούπα τις ... αράχνες και τα χαλιά που έχει μαζέψει η ψύκτρα από μέσα :p Θα δεις πτώση 10-15C σίγουρα!

Άνοιξα το κουτί και καθάρισα τα πάντα, έβαλα και νέα πάστα και όντως κατέβηκε 10 βαθμούς...

ναι ...αυτα...δοκιμασε ..δε θα γινει κατι..στη χειροτερη δεν θα bootarei..

Αυτό το στη χειρότερη δεν θα bootάρει δεν το αξιολόγησα σωστά. Όντως δεν bootαρε όταν ανέβασα τις μνήμες και αναγκάστηκα να επαναφέρω τις ρυθμίσεις. Δεν ξέρω αν έπρεπε να είχα κάνει κάτι άλλο, αλλά το RAID-1 που είχα χάθηκε και τώρα κάθομαι και το επαναφέρω...

Μου φαίνεται σε "ξένα" PC δεν θα παίζω εκεί που δεν ξέρω... :p

Link to comment
Share on other sites

Ti επαναφερεις??

Rebuilding εννοεις?(που το κανει μονο του δλδ :p)

Eυκολο δεν ειναι ..θελει κοπο...κυριως qpi..αλλα με c0 που ειχα και με το τροπο που ειχα τις μνημες..δε παιζει να σε βοηθησω λεγοντας σου νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ti επαναφερεις??

Rebuilding εννοεις?(που το κανει μονο του δλδ :p)

Ναι rebuilding κάνω, αλλά δεν το κάνει μόνο του όχι... Έπρεπε να το κάνω μέσα από το Utility της Intel...

Τεσπα, νομίζω ότι προσωρινά η αύξηση στα 3,75GHz του επεξεργαστή έδωσε έναν παραπάνω αέρα μέχρι να δούμε τι τραβάνε και αν αξίζουν αναβάθμιση οι 4ΧΧΧ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.