Jump to content



ACER = ΜΑΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! ΜΑΚΡΙΑ!!!!


augi

Recommended Posts

Τελικά πήρα το Acer 292 LMi από το COSMODATA στην Στουρνάρη.

Χαρακτηριστικά:

Centrino 1.5 GHz (Banias)

512 Mb RAM (2x256)

40 MB hard disk 4200rpm

intel 2200bg wireless 802.11g

ATI Mobility Radeon 9700 64MB

DVD-RW ( 4x rec)

1 ΚΑΜΜΕΝΟ PIXEL ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ!!!!!!!!!!!!!!! *

Ωραίο, ε????

Οπότε, ένα πράγμα συμβουλεύω:

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ACER! Ο,ΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ!

*Και αν νομίσετε ότι ισχύει η εγγύηση, είστε γελασμένοι! Πρέπει να καούν τουλάχιστον 4 pixels και να μην βρίσκονται εντός του ίδιου τεταρτημορίου της επιφάνειας της οθόνης.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα καλύτερα αλλά ούτε τα χειρότερα. Μακράν καλύτερα από ποιότητα κατασκευής είναι τα Toshiba-Sony-Samsung-ΙΒΜ. Τα Dell είναι γενικά ψεύτικα αλλά είναι τα μοναδικά με Radeon 9800 πάνω και τέλος τα επαγγελματικά HP (nc4000-6000-8000) είναι κάπου στην μέση.

Οι υπόλοιπες "μαϊμούδες" (Asus, Acer, Mitac και δεν συμμαζεύεται) είναι ότι ακριβώς πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

augi δυστυχώς shit happens. Πιστεύω πως θα μπορούσε να σου συμβεί σε οποιαδήποτε μάρκα... τώρα δε ξέρω σε αυτή την περίπτωση πως πρέπει να αισθάνεσαι...

Αρχική απάντηση από legionnaire

pws akrivws fainetai to kameno pixel?

legionnaire (aka Ποδι) σε παρακαλώ να γράφεις ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες όπως τα συμφωνήσαμε... :)
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η οθόνη να είναι τουλάχιστον 1400Χ1050. 15" με 1024Χ768 είναι απαράδεκτο πια.

Τα λεφτά είναι η κάρτα γραφικών η οποία αν και είναι ελάχιστα πιο γρήγορη από την 9600 (δεν είναι σαν την "πραγματική" 9700 των desktop) είναι η δεύτερη καλύτερη επιλογή (μετά την 9800 βέβαια που είναι με διαφορά η καλύτερη).

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος φίλε μου θέμα τύχης είναι το καμένο πιχελ εγώ αγόρασα 292LMi και ειμαι απόλυτα ευχαριστιμένος!!! Επίσης και ο θείος μου που πήρε το ίδιο ακριβώς δεν είχε ουτε και αυτος κανενα προβλημα... Το συγκεκριμένο λαπτοπ ειναι ΑΨΩΓΟ!!! Το θέμα του καμμένου πίξελ δεν ειναι θέμα αν ειναι μούφα η εταιρία... Και μιά TFT οθόνη ( εκτώς LG ) να πάρεις και να σκάσεις 400+++ ευρώ πάλι μπορεί να πετυχεις καμμένο πιχελ... Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!:rant: :rant: :rant:

Link to comment
Share on other sites

Το καμμένο pixel σαφώς δεν αποτελούσε πρόβλημα πριν μερικά χρόνια. Τώρα ευτυχώς για τους καταναλωτές το επίπεδο κατασκευής TFT είναι πολύ ψηλότερο και τα προβληματικά pixels πολύ λιγότερα. Όταν είχαν πρωτοβγεί οι πρώτες TFT για φορητούς δικαιολοούσαν και 4 και 5 καμμένα (με αναλύσεις 640Χ480!!).

Ο ποιοτικός έλεγχος πάντως είναι διαφορετικός από εταιρεία σε εταιρεία. Δύσκολα θα βρεις IBM με παρόμοιο πρόβλημα (εκτός βέβαια αν πρόκειται για οθόνη 1900Χ1200 που είναι σπάνιες και πανάκριβες και δεν συμφέρει να τις απορρίπτουν για 1 και 2 pixel).

Τώρα η Acer που αφήνει οθόνες 3 ετίας να κυκλοφορούν με καμμένα pixels είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως για ένα μεμονωμένο περιστατικό βγάλαμε μια εταιρία "μάπα?" έχω δώσει αρκετά Acer κ έχω δουλέψει άλλα τόσα..πήρα κ εγώ κάποτε ενα plextor cdr καμένο είναι μάπα η plextor?Οταν παίρνεις laptop και εσύ που είσαι ο πελάτης αλλά και εγώ πρέπει να το ανοίξουμε κ να το δουλέψουμε εγώ το κάνω πάντα για να περάσω και τα win μιας και δεν τα έχει φορτομένα πλήρως...οπότε μην τα βγάζουμε όλα μάπα για δικιά μας.....μπιπ...στις TFT οθόνες πολύ λίγες εταιρίες αλάζουν με 1 pixel monitor και πόσο μάλλον στα laptop..

Link to comment
Share on other sites

βασικά θέμα τύχης είναι, οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι, μόνο αν το άνοιγες πριν το αγοράσεις.

πάντως 1 pixel δε νομίζω να σε προβληματίσει και τόσο, η crt sony μου έχει ολόκληρη

γραμμή (ελέω trinitron) και δε με έχει προβληματίσει ακόμα:)

πολύ καλό laptop πάντως, κι εγώ αυτό σκεφτόμουνα να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως φταίει η Acer που εσυ δεν πρόσεξες και δεν κοίταξες το laptop πριν το πάρεις.

Όπως έιπαν και οι άλλοι δεν έχει σημασία τόσο η εταιρεία καμένα pixel μπορείς να βρεις και σε Samsung και σε Eizo.

Και το πήρες και άπο την Cosmodata, εγω Θεσσαλονίκη μένω και έχει φτάσει η φήμη τους μέχρι εδώ

Και στο κάτω κάτω ε δεν ήξερες, ε δε ρώταγες??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.