Jump to content



προβλημμα με τροφοδοτικο corsair 650w TX


panos 12

Recommended Posts

παιδια τελικα με δωσανε καινουριο αλλα και το καινουριο το οποιο ειναι το ειδιο τροφοδοτικο κανει ακριβως τα ειδια πραγμματα, παλι ο ανεμιστηρας δεν γυριζει για 1 λεπτο ουτε 2 αλλα γυρναει για καποια δευτερολεπτα

Link to comment
Share on other sites

H Corsair τι σου απάντησε;

Εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται ελαττωματικό το PSU σου αλλά ακόμα και αν ήταν αν πήρες από το ίδιο μαγαζί το ίδιο μοντέλο είναι η ίδια παρτίδα και αν είχε το πρώτο κάποιο πρόβλημα οι πιθανότητες είναι ότι έχει και το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η corsair επειδη ειναι παρα πολυ καλη εταιρεια δεν μου απαντησε ακομα, επισης οταν το εβαλα αυτο το καινουριο, ακουγεται και ενας ελαφρυς θορυβος απο μεσα σαν τρακτερ ενα πραγμμα αλλα λιγο ακουγεται αυτος ο τεχνικος με ειπε να βρω ενα προγραμμα που λεγεται riva tuner και να γυριζω στο φουλ τις στροφες του τροφοδοτικου, αλλα δεν ειχε τετοια επιλογη

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο τεχνικος με ειπε να βρω ενα προγραμμα που λεγεται riva tuner και να γυριζω στο φουλ τις στροφες του τροφοδοτικου, αλλα δεν ειχε τετοια επιλογη

RivaTuner

RivaTuner is a complete powerful tweaking environment, providing you everything you may need to tune NVIDIA GPU based display adapters. The widest driver-level Direct3D / OpenGL and system tuning options, flexible profiling system allowing to make custom settings on per-application basis, both driver-level and low-level hardware access modes, unique diagnostic and realtime hardware monitoring features and exclusive power user oriented tools like built-in registry editor and patch script engine make RivaTuner's feature set absolutely unmatched.

RivaTuner supports all NVIDIA display adapters starting from Riva TNT family up to the latest GeForce 7 series and widest range of NVIDIA drivers starting from the oldest Detonator 2.08 up to the newest ForceWare drivers family.

και φουλ στροφές τροφοδοτικού = does not compute does not compute!

Link to comment
Share on other sites

να βάλεις full στροφές του psu από το riva?

από που?

γτ δεν είπες του "τεχνικού" αυτού να σου δείξει πως το κάνει αυτός?:whistling

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το ηξερα το προγραμμα αυτο καν οποτε και ξεγελαστικα, τωρα με αυτο το τροφοδοτικο τι θα γινει; τουλαχιστον η corsair δεν πρεπει να με απαντησει στο ερωτημα που την εκανα; συνηθως ποτε απαντανε αυτοι; ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ εναν εναν τελικα τελειωσε μου ειπανε απο την corsair οτι ειναι ετσι αυτα τα τροφοδοτικα οποτε δεν μπωρο να πω εγω κατι αλλο, νομιζω ειναι μια καινουρια τεχνολογια και απ οτι καταλαβα πολοι τεχνικοι και χρηστες δεν το ξερουνε ακομα αυτο, κατι τελευταιο ομως που με προβλιματιζει ειναι οτι ακουω εναν πολυ χαμηλο θορυβο απο το τροφοδοτικο, ετσι ακουγοτανε απο την αρχη, αλλα ακουγεται μονο αν βαλεις το αφτι σου πανω απο την φτερωτη, κανει σαν τρακτερ, δεν ξερω γιατι το κανει

Link to comment
Share on other sites

επισήμανση

μην ακούς τους "τεχνικούς" του Πλαισίου και του κάθε πλαισίου

αν ακούς τι σου λένε αυτοί τότε πήγενε να κάνεις και μια ασφάλεια σπιτιού:T:

αν και βγενω εκτοσ θεματοσ.. ασφαλεια σπιτιου ΠΡΕΠΕΙ να εχεισ.. διοτι το σπιτι σου δεν κοστιζει ουτε χιλια ευρο ουτε δυο χιλιαδεσ ευρο.. το σπιτι δεν ειναι υπολογιστησ.. κοστιζει μια περιουσια , και αν παθεισ μια ζημια ειτε απο σεισμο- φωτια- καπνο- πλυμμηρα , πιστεψε με για να το επαναφερεισ στην αρχικη του κατασταση θα πληρωσεισ πολλα λευτα.. σκεψου, απο τη ζημια που εχεισ παθει, να προκαλεσεισ ζημιεσ και σε τριτουσ!! και αυτοι να σε κυνηγησουν δικαστικα για να αποζημιοθουν!!!

επομενοσ ειναι αστοχο αυτο που ειπεσ ..

εντελοσ φιλικα ..

Link to comment
Share on other sites

αν και βγενω εκτοσ θεματοσ.. ασφαλεια σπιτιου ΠΡΕΠΕΙ να εχεισ.. διοτι το σπιτι σου δεν κοστιζει ουτε χιλια ευρο ουτε δυο χιλιαδεσ ευρο.. το σπιτι δεν ειναι υπολογιστησ.. κοστιζει μια περιουσια , και αν παθεισ μια ζημια ειτε απο σεισμο- φωτια- καπνο- πλυμμηρα , πιστεψε με για να το επαναφερεισ στην αρχικη του κατασταση θα πληρωσεισ πολλα λευτα.. σκεψου, απο τη ζημια που εχεισ παθει, να προκαλεσεισ ζημιεσ και σε τριτουσ!! και αυτοι να σε κυνηγησουν δικαστικα για να αποζημιοθουν!!!

επομενοσ ειναι αστοχο αυτο που ειπεσ ..

εντελοσ φιλικα ..

φιλαράκι είτε έχεις είτε δεν έχεις ασφάλεια σπιτιού αν πάθεις κάτι τότε το χέρι σου θα μπει στην τσέπη

δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι η ασφάλειες είναι καραγκιοζιλίκια λεφτά και υπάρχουν μόνο για να τρώνε λεφτά

ελπίζω να μην χρειαστείς να πάρεις από ασφάλεια λεφτά γτ όταν θα τα χρειαστείς πραγματικά ή δεν θα πάρεις τπτ ή για να πάρεις ένα μέρος από αυτά που θες θα σου βγει η παναγία

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι είτε έχεις είτε δεν έχεις ασφάλεια σπιτιού αν πάθεις κάτι τότε το χέρι σου θα μπει στην τσέπη

δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι η ασφάλειες είναι καραγκιοζιλίκια λεφτά και υπάρχουν μόνο για να τρώνε λεφτά

ελπίζω να μην χρειαστείς να πάρεις από ασφάλεια λεφτά γτ όταν θα τα χρειαστείς πραγματικά ή δεν θα πάρεις τπτ ή για να πάρεις ένα μέρος από αυτά που θες θα σου βγει η παναγία

εφοσον εισαι τοσο σιγουροσ για αυτα που λεσ δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω...

πεσμου μονο πιοσ δεν εχει αποζημιωθει?.. αν σε εχει τυχη καπια περιπτωση, τοτε θα χρειαστω στοιχεια.. δηλαδη..

τισ καλυψεισ που εχει το πυρασφαλιστηριο , τα ασφαλιζομενα ποσα, περιγραφη του κινδυνου ,και τισ εξαιρεσεισ απο τουσ ειδικουσ ορουσ του συμβολαιου... ολλα αυτα στειλτα στο mail μου που ειναι το εξησ xristos-f@hotmail.gr

πολυ ευχαριστωσ να σε βοηθησω... παντα θεωρω ωσ δεδομενο για να εχεισ σχηματισει μια τετοια αποψη θα εισαι παθον..

ευχαριστω..

οτιδηποτε αλλο στειλε μηνυμα, δεν χρειαζετε να γραψουμε τιποτα αλλο στο τοπικ διοτι εχουμε ξεφυγει..

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ετσι δουλεύουν σαν βεντιλατέρ αυτοκινήτου μόλις ζεσταθεί μόνο τοτε γυρνάει τα τελευταία corssair που εχω έχουν το ιδιο συστημα οπότε δεν είναι πρόβλημα μην αγχώνεσαι ίσα ισα το κάνουν για να μην εχεις καθόλου θόρυβο ειδικά χρήστες που ειναι φουλ με υδρόψυκτα συστήματα και δεν ακουγεται ουτε κιχ ενα τετοιο τροφοδοτικό ειναι οτι καλύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο το δευτερο τροφοδοτικο που πηρα οταν ακουμπας το αφτι σου επανω ακουγεται ενας θορυβος σαν τρακτερ ενταξει οχι πολυ εντονος αλλα ακουγεται ενα brrrr με το που ανοιγω τον υπολογιστη, συνεχεια ακουγεται μηπως τωρα επεσα σε ελλατωματικο;

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ετσι δουλεύουν σαν βεντιλατέρ αυτοκινήτου μόλις ζεσταθεί μόνο τοτε γυρνάει τα τελευταία corssair που εχω έχουν το ιδιο συστημα οπότε δεν είναι πρόβλημα μην αγχώνεσαι ίσα ισα το κάνουν για να μην εχεις καθόλου θόρυβο ειδικά χρήστες που ειναι φουλ με υδρόψυκτα συστήματα και δεν ακουγεται ουτε κιχ ενα τετοιο τροφοδοτικό ειναι οτι καλύτερο!!!

Τα υδρόψυκτα έχουν ένα μικρό θόρυβο από την αντλία. Είναι μικρός αλλά είναι εκεί.

ναι αλλα αυτο το δευτερο τροφοδοτικο που πηρα οταν ακουμπας το αφτι σου επανω ακουγεται ενας θορυβος σαν τρακτερ ενταξει οχι πολυ εντονος αλλα ακουγεται ενα brrrr με το που ανοιγω τον υπολογιστη, συνεχεια ακουγεται μηπως τωρα επεσα σε ελλατωματικο;

Βλακεία του κυκλώματος ελέγχου του fan. Μόλις ενεργοποιηθεί αρχικά το ανεβάζει σε full στροφές και μετά κόβει.

Φυσικά υπάρχει μια περίπτωση που το σύστημα αυτό όχι μόνο δεν είναι πιο ήσυχο αλλά πολύ πιο εκνευριστικό. Είναι η περίπτωση από θερμοκρασίες να είσαι οριακά πάνω από το threshold του fan οπότε κάθε τρεις και λίγο να ανάβει για μερικά secs σε full rpm και μετά να κλείνει πάλι.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι vagsk ετσι κανει αλλα δεν θυμαμαι αν το παλιο εκανε τα ειδια το προηγουμενο καινουριο που ειχα δηλαδη, τωρα να ρωτησω και κατι αλλο, επανω στο πολυμπριζο ακουω ενα πολυ δυνατο σφυριγμα καθε φορα που κλεινω τον υπολογιστη, και κατι σα να σπυνθιριζει αλλα σπιθες δεν βλεπω, μια φορα να πω οτι εκανε βραχυκηκλωμα ο διακοπτης, αλλα μετα λειτουργησε παλι, χωρις ομως να αναβει ενα πρασινο λαμπακι που εχει επανω, ενα δευτερο το κοκκινο αναβει κανονικα, το πολυμπριζο ειναι ασφαλειας το πηρα 35Ε και ειναι πανω σε ups ειναι επικυνδινο να το εχω;

Link to comment
Share on other sites

επανω στο πολυμπριζο ακουω ενα πολυ δυνατο σφυριγμα καθε φορα που κλεινω τον υπολογιστη, και κατι σα να σπυνθιριζει αλλα σπιθες δεν βλεπω, μια φορα να πω οτι εκανε βραχυκηκλωμα ο διακοπτης, αλλα μετα λειτουργησε παλι, χωρις ομως να αναβει ενα πρασινο λαμπακι που εχει επανω, ενα δευτερο το κοκκινο αναβει κανονικα, το πολυμπριζο ειναι ασφαλειας το πηρα 35Ε και ειναι πανω σε ups ειναι επικυνδινο να το εχω;

μου έχουν τύχει κατά καιρούς 2 πολυμπριζα με πρόβλημα το ένα είχε ψυχρές κολλήσεις τις πλακας έκανε έναν ήχο σα να σπινθήριζε κάπως

το αλλο ήταν ασφαλειας σχετικά ακριβό αλλα όχι επώνυμο με ροοστάτη για να ρυθμίζει στα ποσα watt να ενεργοποιείται και να δίνει ρεύμα και με βατομετρο βραχυκύκλωσε από μονο του και έπεσε η ασφάλεια όταν το άνοιξα είχαν λιώσει κάποια καλώδια τα οποια ήταν πολύ λεπτά

αν δεν έχει εγγύηση και το κατέχεις εσύ η κάποιος γνωστός σου ανοιξε το να δεις τι παίζει μήπως και την γλιτώσει και δεν πάει στον κάδο 35 euro έχει αν πάλι όχι (με το ρεύμα δεν παίζουμε) αλαξετο με κάποιο άλλο επώνυμο, πάντως όπως και να έχει καλά είναι να το αλλάξεις - επισκευάσεις το συντομότερο για λόγους ασφαλειας πρωτα και δευτερον για να μην σου κάνει κάποια ζημια στις συσκευές που έχεις συνδεμένες

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε μου αλλα ακουγεται ομως και καποιος σπινθιρισμος αλλα δεν τον βλεπω, μπωρει να φταιει καποιος μετασχηματιστης; το εχω περιπου 6 χρονια αν δεν κανω λαθος, επισης σε καπια φαση ακουστηκε και το τροφοδοτικο να κανει δυνατο ηχο παλι σαν συχνοτητα, πολυμετρο μπωρο να βαλω μεσα στο πολυμπριζο τωρα; ειχα κανει μια μετρηση πιο παλια δινει 226ν

Link to comment
Share on other sites

Ο διακόπτης του πολύπριζου που ανέφερες ότι βραχυκύκλωσε , μάλλον δεν βραχυκύκλωσε διότι το βραχυκύκλωμα επιφέρει σοβαρή καταστροφή στα 2 μεταλλικά τμήματα που το αποτελούν όταν τα διαπεράσουν 230V και επιπλέον ένα βραχυκύκλωμα ποτέ δεν επιδιορθώνεται μόνο του. Εκτιμώ ότι κάτι άλλο έγινε.

Απομόνωσε το πολύπριζο από το ups για να είσαι βέβαιος τι φταίει και ψάξε τι είναι αυτό το λαμπάκι που κάποτε άναβε και τώρα δεν ανάβει (πχ στο δικό μου APC υπάρχει τέτοια λυχνία που είναι ένδειξη καλής γείωσης του σπιτιού).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.