Jump to content



Βοηθεια Σχετικα Με WaterCooling


DjAzDeck

Recommended Posts

Καλησησπερα σ ολους

Επειδη ειμαι λιγο νέος στο χώρο της υδρόψυξης θα ηθελα τις συμβουλες σας σε ορισμενα θέματα που με απασχολουν.Αρχικα ο υπολογιστης που θέλω να υδροψύξω αποτελειται:

-Case: Corsair Obsidian 900D

-CPU: Intel i7 3930K

-RAM: 8x2GB Corsair Platinum 2400 MHz

-Motherboard: Asus Rampage IV Extreme

-PSU: Corsair AX1200

-GPU : EVGA GTX 680 Classified Edition

Οι ερωτήσιες μου ειναι:

1) Θέλω να ψυξω CPU GPU RAM MotherBoard Chipset αξίζει??Η θα πρεπει να αρκεστω στην ψυξη μονο CPU kai GPU για πιο καλες επιδόσεις?

2) Λογο του κουτιου που εχω πιστευω πρεπει να εχω 2 radiator 4x120mm το θέμα ειναι που συμφέρει να τα τοποθετήσω?

3) Αν δεν σας ειναι κοπος μπορείτε να μου προτείνετε ενα δικό σας Set up υδρόψυξης που να τεριαζει κουτι στο συστημα μου?

4)Συμφερει να εχω την GTX 680 Classified χωρίς block γιατι τελειωσε η παραγωγη τους νομιζω ή να προμηθευτω x2 EVGA GTX 680 να κάνω SLI και να αγορασω διαφορα block που κυκλοφορούνε?

5) Ποία waterblock για την καρτα γραφικών GTX 680 θα μου προτέινατε??

6) Ισχύει οτι οσο ποιο μεγαλο το radiator τοσο πιο καλη αποδοση εχει το συστημα?Ενοοω σε παχος (μιλάω για radiator 4x120 h 3x 120mm )

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μυριζομαι troll?

*GNex*

Εγγραφή: 02-05-2013

-Case: Corsair Obsidian 900D

4)Συμφερει να εχω την GTX 680 Classified χωρίς block γιατι τελειωσε η παραγωγη τους νομιζω ή να προμηθευτω *x2 EVGA GTX 680 να κάνω SLI και να αγορασω διαφορα block που κυκλοφορούνε?*

*

damn :dots::rolleyes: :sorry: :offtopic2:

Επίσης η απορία σου έτσι εύκολα να αγοράσεις 2 κάρτες 500 ευρό έκαστη είναι λίγο περίεργη θα έλεγα..

Φιλικά Θάνος..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ακομα σκεφτομαι πολλα πραγματα αλλα με νευριασε η EVGA γιατι σταματησε την πωληση EVGA GTX Hydro Cooper και οπου και ν ψαξω ακομα και στο Ebay δεν βρίσκω τιποτα!Συνεπως η καρτα που εχω ειναι αχρηστη για υδροψυξη!Και επειδη μπορω να την πουλησω αρκετα ευκολα και ν χασω ουσιαστικα 100 $ δν εχω προβλημα!

Τα λεφτα δν ειναι το προβλημα μου!Εχω αρκετα που θελω να ξοδεψω για να φτιαξω κατι ομορφο!

Οσο για το κουτι αυτη τη στιγμη εχω το 650 D και περιμενω το shipment να φτασει μετα τις γιορτες με το 900

Αρα εκει θα στησω το εργαλειο μου!

Καμια αλλη απορια εχεις??

Εγω Ιδεες θελω να ακουσω , την κοινοτητα σας σημερα την βρηκα οποτε σημερα εγγραφτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Απλά μιλάς για υλικά που έχουν μαρούλι λες και είμαστε κουνέλια και ζούμε σε λαχανόκηπο...

Έτσι όπως τα υπολόγισα με τα λίγα σχόλια σου το νούμερο που σκέφτηκα ξεκινάει απο πέντε και τελειώνει σε χιλιάρικα...

u know crysis? greek crysis

Link to comment
Share on other sites

Απλά μιλάς για υλικά που έχουν μαρούλι λες και είμαστε κουνέλια και ζούμε σε λαχανόκηπο...

Έτσι όπως τα υπολόγισα με τα λίγα σχόλια σου το νούμερο που σκέφτηκα ξεκινάει απο πέντε και τελειώνει σε χιλιάρικα...

u know crysis? greek crysis

Κλασικο θεμα στο OCN forum με private builds των 10k$

Εχω την αισθηση πως το αν καποιος εχει τη δυνατοτητα να ξοδεψει ή οχι αυτη την δυσκολη εποχη, δεν αφορα το φορουμ. Αντιθετα αν μπορει καποιος να βοηθησει απο τεχνικης μεριας, καλο θα ητανε :)

Σχετικα με τα ερωτηματα, εγω ειμαι υπερ των ανεξαρτητων blocks στα GPU. Στις δικες μου χρησιμοποιω Swiftech Komodo 7900 blocks, που εχουν παρεμφερες σχεδιασμο με τις EVGA HYDROCOPER αν δεν κανω λαθος με τα led στην πανω μερια (both by Swiftech)

Παρολο που εχω εξαιρετικα χαμηλες θερμοκρασιες με ελαχιστο flowrate 2ltr/min= ~0.5GPM σε parallel configuration, κ ισως το ιδιο να ισχυει κ για την Hydrocopper, θα σου προτεινω σαν γενικη αρχη να αποφυγεις ετοιμες λυσεις τυπου 680GTX CLASSIFIED HYDROCOPER κ διαβαζοντας να δεις τι πραγματικα ειναι καλυτερο οχι μονο σε επιδοσεις αλλα κ σε ποιοτητα.

Προσωπικα θεωρω σε θεματα blocks πολυ καλη την watercool.de, σιγουρα ομως υπαρχουν κ αλλες εταιρειες με καλη ποιοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα blocks αυτης της εταιριας αλλα για την Classified 680 δεν uπαρχει κανενα συμβατο!Διορθωσε με αν κανω λαθος!Μιλαω για full plate οχι μονο για GPU block!

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα blocks αυτης της εταιριας αλλα για την Classified 680 δεν uπαρχει κανενα συμβατο!Διορθωσε με αν κανω λαθος!Μιλαω για full plate οχι μονο για GPU block!

Σε μια προχειρη ερευνα που εκανα ΔΕΝ βρηκα διαθεσιμο full cover block για την classified version. Το μονο που βρηκα ειναι το backplate:

EVGA GeForce GTX 680 Classified Backplate (M021-00-000016) - FrozenCPU.com

Ισως να κοιτουσες για εναλλακτικη λυση με πιο πολλες επιλογες σε blocks. Δυστυχως εχω ασχοληθει κυριως με amd κ δε μπορω να πω κατι για τις διαφορετικες εκδοσεις της 680...

Link to comment
Share on other sites

Καλησησπερα σ ολους

Επειδη ειμαι λιγο νέος στο χώρο της υδρόψυξης θα ηθελα τις συμβουλες σας σε ορισμενα θέματα που με απασχολουν.Αρχικα ο υπολογιστης που θέλω να υδροψύξω αποτελειται:

-Case: Corsair Obsidian 900D

...

2) Λογο του κουτιου που εχω πιστευω πρεπει να εχω 2 radiator 4x120mm το θέμα ειναι που συμφέρει να τα τοποθετήσω?

....

Υποθετω πως εχεις δει αυτα τα λινκ... αν οχι ριξε μια ματια...

Corsair Obsidian 900D - Cooling options | bit-tech.net

[build Log] "900CSQ" - 900D Maxed Out - Everything Watercooled - Acrylic Tubing

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τι σας κόφτει αν ο άλλος έχει ή δεν έχει φράγκα να χαλάσει???!!!

Στην τελική τον ξέρετε και από χτες ή δεν υπάρχουν γύρω μας άτομα που τα έχουν?!

Αμάν πια!Έτσι φαίνεται σαν να trollάρετε εσείς ρε μάγκες!

Είστε εδώ για να κρίνετε ή για να βοηθήσετε?

Εντελώς φιλικά.

[MENTION=29914]DjAzDeck[/MENTION]

1)Δεν αξίζει να ψύξεις ram.

2)Είναι σχετικό.

4)Για μένα πάρε ή μία ή δύο titan ultra αφού τα έχεις και βάλε πάνω τους από ένα universal block στην κάθε μία.

5)Σου απάντησα έμμεσα στο 4.

6)Εσύ αναφέρεσαι σε πάχος και με το παράδειγμά σου στην παρένθεση μιλάς για μήκος!

Πάντως ότι και να είναι ισχύει ότι όσο πιο μεγάλο(μήκος και πάχος :laughing: ) μην αρχίσετε το trollάρισμα μάγκες :hehe:, τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλο Πάσχα σε ολους σας και ευχαριστω για τα σχόλιά σας!

Και αλλη μια ερώτηση που 8ελω να κανω:

Απ`οτι εχω διαβασει και εγω απο το λιγο ψαξιμο που εκανα συμπερανα πως οι 120 mm fans εχουν καλυτερες αποδοσεις σε Airflow απο οτι οι 140 mm! Ισχυει??Δηλαδη συμφερει να εχεισ 1 radiator με 120 η με 140 ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα πάλι..και καλό Πάσχα σε όλους..

Φίλε @[MENTION=9875]venom7[/MENTION] κανένας δεν έκρινε σε κάτι..απλά είπαμε κάτι...

Τώρα [MENTION=29914]DjAzDeck[/MENTION] για μένα..εφόσον στα σχέδια σου είναι να πάρεις το κτήνος 900D..αξίζει να ψύγείς εφόσον δεν σε ενοχλούν τόσο τα χρήματα..cpu-gpu-mobo..

Απο θέμα ψυγείων..πάς σε ενα 4πλο12αρη κάτω..ενα 140αρη για πισω και ενα τριπλο120αρη πάνω..κανεις μια ωραια λοοπα και εισαι άρχοντας σε θερμοκρασίες :)

τώρα σε θέμα block καρτων δεν ξερω πολλά..

σε επεξεργαστή πήγαινε εδώ ;)

Aquatuning - Der Wasserk

και για την μητρική

Aquatuning - Der Wasserk

Αυτά απο εμένα :)

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως εχεις δει αυτα τα λινκ... αν οχι ριξε μια ματια...

Corsair Obsidian 900D - Cooling options | bit-tech.net

[build Log] "900CSQ" - 900D Maxed Out - Everything Watercooled - Acrylic Tubing

Ναι τα εχω δει και εχω μια απορια!Γιατι χρησιμοποιει 2 σειρες ανεμιστηρων σε καθε radiator?Μονο εφε ειναι η ειναι και αποδοτικοτερος τροπος ψυξης?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εχω δει και εχω μια απορια!Γιατι χρησιμοποιει 2 σειρες ανεμιστηρων σε καθε radiator?Μονο εφε ειναι η ειναι και αποδοτικοτερος τροπος ψυξης?

οχι, δεν ειναι για εφε αν κ καποιες φορες αναλογα με τα χαρακτηριστικα του ψυγειου,.... δεν αξιζει.

Εδω δες full review

HESmelaugh’s Radiator Sandwich Testing | martinsliquidlab.org

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα προτεινα 2x 480 rads one top one bottom watercool τα παντα (EDIT: εκτος απο ΜΝΗΜΕΣ) 2x d5 vario pumps with bitspower dual top and primochill ADVANCED LRT tube αν οχι coppper/acrylic tube που θελει αρκετη δουλεια.

Liquid: Mayhems X1

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα προτεινα 2x 480 rads one top one bottom watercool τα παντα (EDIT: εκτος απο ΜΝΗΜΕΣ) 2x d5 vario pumps with bitspower dual top and primochill ADVANCED LRT tube αν οχι coppper/acrylic tube που θελει αρκετη δουλεια.

Liquid: Mayhems X1

Αυτο δεν το καταλαβα ακριβως!Απο την ερευνα που εκανα σαν να καταλαβα οτι ειναι 2 αντλιες σε ενα " κουτακι " μαζι!!ΤΙ κερδιζω? Που με βοηθανε? Λειτουργουν σε μια Loop η ειναι για 2 ξεχωριστες loop?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το καταλαβα ακριβως!Απο την ερευνα που εκανα σαν να καταλαβα οτι ειναι 2 αντλιες σε ενα " κουτακι " μαζι!!ΤΙ κερδιζω? Που με βοηθανε? Λειτουργουν σε μια Loop η ειναι για 2 ξεχωριστες loop?

Αν κ ευελπιστω να φτιαξεις κατι πολυ καλυτερο απο εμενα :) δες λιγο τα δικα μου d5 pumps με EK DUAL TOP για SINGLE Loop.

http://www.thelab.gr/1063379701-post2217.html

Ο λογος των 2 αντλιων σε σειρα κ οχι παραλληλα, σε ενα loop σου δινει redudancy (αν χαλασει μια αντλια, η αλλη σου κραταει το κυκλωμα) καθως κ λειτουργεια των αντλιων σε χαμηλοτερες στροφες-μηδενικο θορυβο.

Στη δικη μου περιπτωση βεβαια, το loop βγηκε αρκετα restrictive κ χρειαζομουν 2 pumps οπως κ να εχει (χωρις να το ξερω απο πριν)

Αγοραζεις δυο αντλιες d5 vario (με rpm sensor) κ ενα dual top της ΕΚ ή της Bitspower κ εισαι οκ. Παρολο που της ΕΚ το dual top ειναι εξαιρετικο, προτεινω Bitspower ωστε μετα να αγορασεις κ τα δυο μαυρα καλυματα για τα pumps, που δεν εχει η ΕΚ κ θα σου βγει κουκλι.

Ολα αυτα με το σκεπτικο οτι τα χρηματα δεν ειναι θεμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κ ευελπιστω να φτιαξεις κατι πολυ καλυτερο απο εμενα :) δες λιγο τα δικα μου d5 pumps με EK DUAL TOP για SINGLE Loop.

http://www.thelab.gr/1063379701-post2217.html

Ο λογος των 2 αντλιων σε σειρα κ οχι παραλληλα, σε ενα loop σου δινει redudancy (αν χαλασει μια αντλια, η αλλη σου κραταει το κυκλωμα) καθως κ λειτουργεια των αντλιων σε χαμηλοτερες στροφες-μηδενικο θορυβο.

Στη δικη μου περιπτωση βεβαια, το loop βγηκε αρκετα restrictive κ χρειαζομουν 2 pumps οπως κ να εχει (χωρις να το ξερω απο πριν)

Αγοραζεις δυο αντλιες d5 vario (με rpm sensor) κ ενα dual top της ΕΚ ή της Bitspower κ εισαι οκ. Παρολο που της ΕΚ το dual top ειναι εξαιρετικο, προτεινω Bitspower ωστε μετα να αγορασεις κ τα δυο μαυρα καλυματα για τα pumps, που δεν εχει η ΕΚ κ θα σου βγει κουκλι.

Ολα αυτα με το σκεπτικο οτι τα χρηματα δεν ειναι θεμα... :)

Οχι τα λεφτα δεν ειναι θεμα ευτυχως!!Σε ευχαριστώ πολυ καλη η προταση σου!!Δηλαδη κατα την γνωμη σου χρειαζομαι 2 αντλιες και οχι μια ε?Eheim να αποφυγω λες ε??Γιατι εχω διαβασει πως ειναι οι πιο καλες και αποδοτικες!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.