Jump to content



Βοηθεια Σχετικα Με WaterCooling


DjAzDeck

Recommended Posts

Aφού τα λεφτά δεν είναι θέμα γενικά θα σου πρότεινα να πάρεις όσα περισσότερα και μεγαλύτερα ψυγεία μπορείς να αγοράσεις και να έχεις χώρο γι αυτά (απο οτι ξέρω το κουτί σου χωράει τα αίσχη). Θα σου επιτρέψει να έχεις τους ανεμιστήρες σου χαμηλά και σε θωρακίζει απο μελλοντικές αναβαθμίσεις. Βέβαια 2χ480 για τέτοια λούπα είναι λίγο υπερβολή εδώ που τα λέμε εκτός και αν πας για ultra low noise. Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει να ψύξεις οτιδήποτε πέρα από cpu+gpu. Με την έννοια οτι τα οφέλη είναι πολύ λιγότερα απο αυτά που δίνεις (λεφτά, δυσκολία, restriction, παραπάνω heatload κτλπ). Επίσης γνώμη μου φτιάξε μια 'λογική΄λούπα και κράτα τα λεφτά σου καλύτερα για hardware (ή κάτι άλλο).

Τubing, πάρα πολύ βασικό διάλεξε primo advanced LRT (αρκετά πιο σκληρό απο το μέσο) ή tygon E-1000 (αρκετά πιο μαλακό απο το μέσο). Μάλλον καλύτερα το primo. Γενικά στους σωλήνες μην κάνεις καμμία οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

Aφού τα λεφτά δεν είναι θέμα γενικά θα σου πρότεινα να πάρεις όσα περισσότερα και μεγαλύτερα ψυγεία μπορείς να αγοράσεις και να έχεις χώρο γι αυτά (απο οτι ξέρω το κουτί σου χωράει τα αίσχη). Θα σου επιτρέψει να έχεις τους ανεμιστήρες σου χαμηλά και σε θωρακίζει απο μελλοντικές αναβαθμίσεις. Βέβαια 2χ480 για τέτοια λούπα είναι λίγο υπερβολή εδώ που τα λέμε εκτός και αν πας για ultra low noise. Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει να ψύξεις οτιδήποτε πέρα από cpu+gpu. Με την έννοια οτι τα οφέλη είναι πολύ λιγότερα απο αυτά που δίνεις (λεφτά, δυσκολία, restriction, παραπάνω heatload κτλπ). Επίσης γνώμη μου φτιάξε μια 'λογική΄λούπα και κράτα τα λεφτά σου καλύτερα για hardware (ή κάτι άλλο).

Τubing, πάρα πολύ βασικό διάλεξε primo advanced LRT (αρκετά πιο σκληρό απο το μέσο) ή tygon E-1000 (αρκετά πιο μαλακό απο το μέσο). Μάλλον καλύτερα το primo. Γενικά στους σωλήνες μην κάνεις καμμία οικονομία.

Tι αλλο hardware να βαλω δεν πιστευω οτι χρειαζομαι κατι αλλο!Το μονο που σκεφτομαι στο μακρινο μελλον ειναι να κανω SLI με 1 ακομα η 2 GTX 680 Classified αν επανελθουν τα Hydro cooper η καμια εταιρια κατασκευασει full plates για αυτη τη καρτα γραφικων!

Για την αντλία εχει κατι να μου προτεινεις?Ο Elgreco me κατατοπισε καπως αλλα περιμενω την απαντηση του σχετικα με τις Eheim.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα λεφτα δεν ειναι θεμα ευτυχως!!Σε ευχαριστώ πολυ καλη η προταση σου!!Δηλαδη κατα την γνωμη σου χρειαζομαι 2 αντλιες και οχι μια ε?Eheim να αποφυγω λες ε??Γιατι εχω διαβασει πως ειναι οι πιο καλες και αποδοτικες!

Δυστυχως ΔΕΝ γνωριζω τιποτα για eheim pumps. Ειδα μερικες των 80w AC power με εξαιρετικες δυνατοτητες κ αλλες στα 12v με πολυ χαμηλα specs.

Εγω θα πηγαινα (οπως κ το εκανα) στη λυση των 2x D5 vario withRPM sensor cable.

Σχετικα με το αν τις χρειαζεσαι ή οχι...

Η βασικη αρχη ειναι να πετυχεις ενα flowrate του 1GPM=4.5ltr/min Οτιδηποτε παραπανω δινουν αμελητεο οφελος σε ψυξη σε σχεση με την ενεργεια που δαπαναται (μην αναφερω κ τον ενδεχομενο θορυβο)

Αν χαλασει η μια αντλια αυτοματως πας σε flwrate 0.5GPM κ το hardware σου θα ειναι μια χαρα... Συνεπως εχεις ενα fail-operational system κ με την μιση ισχυη

Αυτος ηταν κ ο δικος μου στοχος, μονο που λογω του αρκετα restrictive loop που εχω, αν θελω να κρατησω τις αντλιες μου σε ενα χαλαρο setting ~3.5=3360rpm, μου δινουν flowrate 0.5pm.

Συνεπως, θα σου προτεινα να βαλεις δυο αντλιες σε σειρα... στην καλυτερη ΑΝ το loop σου βγει με μικρο restriction θα εχεις εξαιρετικο flowrate που κ η μια να χαλασει κ δεν το παρεις χαμπαρι, το hardware σου θα ειαι safe. Στη χειροτερη, οπου το loop σου βγει πολυ restrictive, τοτε ουτως η αλλως χρειαζεσαι δυο αντλιες να δουλευουν σε ενα μεσο setting.

Ενδεικτικα να σου πω πως μονο με 0.5gpm κ parallel configuration στα gpu (δηλαδη 0.25gpm σε καθε gpu block) εχω max core temp 34C κ max vrm 42c :)

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!

Link to comment
Share on other sites

Tι αλλο hardware να βαλω δεν πιστευω οτι χρειαζομαι κατι αλλο!Το μονο που σκεφτομαι στο μακρινο μελλον ειναι να κανω SLI με 1 ακομα η 2 GTX 680 Classified αν επανελθουν τα Hydro cooper η καμια εταιρια κατασκευασει full plates για αυτη τη καρτα γραφικων!

Για την αντλία εχει κατι να μου προτεινεις?Ο Elgreco me κατατοπισε καπως αλλα περιμενω την απαντηση του σχετικα με τις Eheim.

Κανε μια χαρη στον εαυτο σου κ μελετησε τις δυνατοτητες του κουτιου σου! Εισαι τυχερος που αρκετος κοσμος εχει δουλεψει πανω στο κουτι σου κ διαβαζοντας τι εχουν κανει κ που την πατησανε θα αποκτησεις αποψη.

Με το πολυ λιγο ψαξιμο που εκανα πιστευω πως πρεπει να χρησιμοποιησεις:

2x 480 rads push configuration only

8x noiseblocker fans Aquatuning - Der Wasserk

2x d5 vario pumps with rpm sensor

bitspower dual top (αν κ το κουτι σου εχει κ αλλες δυνατοτητες)

Primochill ADVANCED LRT Tube (αν θες κατι αλλο πας σε copper or E22 acrylic hardtube... long story :))

MayhemsX1 liquid ή Mayhems pastel (το πρωτο εχει καλυτερα temps, το δευτερο εχει λιγοτερη συντηρηση)

BP compression fittings (black matte μου βγηκαν πολυ καλυτερα σε σχεση με τα απειρα shiny silver/nickel που εχω)

Flowmeter and filter (πολλοι διαφωνουν, εγω χρησιμοποιω κ τα δυο μια χαρα :))

Edit:

Μερικα forum που παρακολουθω κ ισως σου φανουν χρησιμα...

http://www.overclock.net/t/584302/ocn-water-cooling-club-and-picture-gallery/42410

http://www.overclock.net/t/1199158/plasticizer-problems-discussion-gallery/2550

http://www.overclock.net/t/1280153/pipe-bending-101/990

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ΔΕΝ γνωριζω τιποτα για eheim pumps. Ειδα μερικες των 80w AC power με εξαιρετικες δυνατοτητες κ αλλες στα 12v με πολυ χαμηλα specs.

Εγω θα πηγαινα (οπως κ το εκανα) στη λυση των 2x D5 vario withRPM sensor cable.

Σχετικα με το αν τις χρειαζεσαι ή οχι...

Η βασικη αρχη ειναι να πετυχεις ενα flowrate του 1GPM=4.5ltr/min Οτιδηποτε παραπανω δινουν αμελητεο οφελος σε ψυξη σε σχεση με την ενεργεια που δαπαναται (μην αναφερω κ τον ενδεχομενο θορυβο)

Αν χαλασει η μια αντλια αυτοματως πας σε flwrate 0.5GPM κ το hardware σου θα ειναι μια χαρα... Συνεπως εχεις ενα fail-operational system κ με την μιση ισχυη

Αυτος ηταν κ ο δικος μου στοχος, μονο που λογω του αρκετα restrictive loop που εχω, αν θελω να κρατησω τις αντλιες μου σε ενα χαλαρο setting ~3.5=3360rpm, μου δινουν flowrate 0.5pm.

Συνεπως, θα σου προτεινα να βαλεις δυο αντλιες σε σειρα... στην καλυτερη ΑΝ το loop σου βγει με μικρο restriction θα εχεις εξαιρετικο flowrate που κ η μια να χαλασει κ δεν το παρεις χαμπαρι, το hardware σου θα ειαι safe. Στη χειροτερη, οπου το loop σου βγει πολυ restrictive, τοτε ουτως η αλλως χρειαζεσαι δυο αντλιες να δουλευουν σε ενα μεσο setting.

Ενδεικτικα να σου πω πως μονο με 0.5gpm κ parallel configuration στα gpu (δηλαδη 0.25gpm σε καθε gpu block) εχω max core temp 34C κ max vrm 42c :)

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και τις συμβουλες σου!!

Χριστος Ανεστη Χρονια Πολλα !! :p

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και τις συμβουλες σου!!

Χριστος Ανεστη Χρονια Πολλα !! :p

glad to help :)

κ αν εχεις το μερακι και κυριως τον χρονο να ασχοληθεις τοτε... μολις ανοιξε νεο thread για acrylic tybe:

Acrylic pipebending 101

Link to comment
Share on other sites

Που τις θυμήθηκες τις Eheim? Είχα μια πριν 10 περίπου χρόνια.

Οκ τα λεφτά κάτι θα βρεις να τα κάνεις. Αν είναι ποτέ δυνατόν:p Κράτα τα για μελλοντικό build στην τελική!

Για αντλία οκ... 2 βασικά παίζουν όλες και όλες και ενα κτήνος της iwaki που δεν ασχολούνται και πολλοί. Η καλύτερη θεωρώ πως είναι αυτή που σου πρότεινε ο Greco.

Νομίζω οτι υπάρχει και μια D5 που είναι PWM controlled. Ίσως να κοίταζες και τίποτα τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια χαρη στον εαυτο σου κ μελετησε τις δυνατοτητες του κουτιου σου! Εισαι τυχερος που αρκετος κοσμος εχει δουλεψει πανω στο κουτι σου κ διαβαζοντας τι εχουν κανει κ που την πατησανε θα αποκτησεις αποψη.

Με το πολυ λιγο ψαξιμο που εκανα πιστευω πως πρεπει να χρησιμοποιησεις:

2x 480 rads push configuration only

8x noiseblocker fans Aquatuning - Der Wasserk

2x d5 vario pumps with rpm sensor

bitspower dual top (αν κ το κουτι σου εχει κ αλλες δυνατοτητες)

Primochill ADVANCED LRT Tube (αν θες κατι αλλο πας σε copper or E22 acrylic hardtube... long story :))

MayhemsX1 liquid ή Mayhems pastel (το πρωτο εχει καλυτερα temps, το δευτερο εχει λιγοτερη συντηρηση)

BP compression fittings (black matte μου βγηκαν πολυ καλυτερα σε σχεση με τα απειρα shiny silver/nickel που εχω)

Flowmeter and filter (πολλοι διαφωνουν, εγω χρησιμοποιω κ τα δυο μια χαρα :))

Edit:

Μερικα forum που παρακολουθω κ ισως σου φανουν χρησιμα...

OCN Water Cooling Club And Picture Gallery

Plasticizer Problems / Discussion / Gallery

Pipe bending 101

Δηλαδη τι εννοεις??Για εξηγησε το μου αν μπορεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι εννοεις??Για εξηγησε το μου αν μπορεις!!

Φυσικα να σου πω...

Εχει αρκετα threads στο ιντερνετ με build logs σχετιζομενα με το 900D, read these...

Επισης εχει ενα thread των 450 σελιδων στο OCN για το 900d... read it :)

[MC/Corsair] Corsair 900D "Godzilla" unveiled

Μονο ετσι θα μαθεις τι ακριβως χωραει κ που στο κουτι σου...

Για παραδειγμα, οκ ειπαμε να βαλεις 2x 480 ψυγεια, τι παχος θα εχουν? θα χωραει το τροφοδοτικο κατω μαζι με το 480αρι κ ενα fan? Τι clearance limit εχεις για να χρησιμοποιησεις fittings?

Γενικα, αλλη μα βασικη αρχη -που ισως γνωριζεις- ειναι οτι παιρνουμε εικονα προφιλ του κουτιου κ σχεδιαζουμε το loop μας, ωστε να δουμε ακριβως τι μπαινει που, ποσα fittings θελουμε κλπ κλπ

Ξαναλεω βεβαια πως μπορεις ανετα να αντιγραψεις ενα απο τα πολλα buildlogs ...

*** OMG !!!! one 111one!!1one!one Amazing OcUK Corsair 900D Build *** - Overclockers UK Forums

[build Log] "900CSQ" - 900D Maxed Out - Everything Watercooled - Acrylic Tubing

...οσον αφορα την αρχιτεκτονικη κ απλα να κανεις μικρομετατροπες σε αντλιες, tubes κ blcks που επιθυμεις.

Κοινως αυτο που λεω ειναι: μαθε τι δυνατοτητες εχει το κουτι σου, πρωτου ξεκινησεις να αγοραζεις πανακριβα υλικα που ενδεχομενως να μην χωρανε μαζι.

Παω για δουλεια :)

cu

:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω ακομα μια ερωτηση !

Τι fans θα μου προτεινατε??Θα προτιμουσα με Speed COntrol για ν βαλω και ενα Speed COntroller!

Προτιμω μεγαλο airflow και δεν με καιει και πολυ ο θορυβος αφου θα μπορω να τους ελεγχω!

Μιλαω για fans σε 2 radiator 4χ120 μμ μαλον μεγαλα σε μεγε8ος!

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω ακομα μια ερωτηση !

Τι fans θα μου προτεινατε??Θα προτιμουσα με Speed COntrol για ν βαλω και ενα Speed COntroller!

Προτιμω μεγαλο airflow και δεν με καιει και πολυ ο θορυβος αφου θα μπορω να τους ελεγχω!

Μιλαω για fans σε 2 radiator 4χ120 μμ μαλον μεγαλα σε μεγε8ος!

Οπως σου εγραψα παραπανω, εγω θα προτεινα την οικογενεια αυτων των ανεμιστηρων...

Aquatuning - Der Wasserk

ΟΜΩΣ, πρωτου επιλεξεις fans πρεπει να δεις τι ψυγειο θα παρεις, τι fpi εχει (πυκνοτητα fins) ωστε να δεις κ τι ανεμιστηρες θες.

Αλλα ψυγεια πολυ πυκνα θελουν πολυ δυνατους ανεμιστηρες ενω αλλα με low FPI ενα βασικο flow. Ενδεικτικα το ψυγειο μου MORA3 9x 140 PRO εχει 1200rpm fans που τους τρεχω στα 800rpm-ΑΘΟΡΥΒΑ- με εξαιρετικα αποτελεσματα cooling!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πρέπει να υπολογίσεις πόσα watt ενέργειας και πόσο καλά θέλεις να ψύξεις για να μπορέσεις να το κάνεις αυτό λίγο πιο συγκεκριμένα. Αλλιώς όλη η συζήτηση γίνεται στον αέρα.

Αφού βρείς πόσα watt θα πρέπει να ψύξεις και εφόσον σε ενδιαφέρει η επίδοση και οχι ο θόρυβος, το τι ψυγεία θα πάρεις, πόσο θα τρέχεις τους ανεμιστήρες και τί θα είναι αυτοί εξαρτάται απο το πως αυτός ο συνδυασμός θα προσφέρει ένα delta αέρα-νερού της τάξης των 5 βαθμών.

Κάπου στα 1800rpm το fpi count δεν είναι τόσο σημαντικό ανάμεσα σε διαφορετικά ψυγεία. Πιο πάνω και πιο κάτω αλλάζει λίγο.

Ξεκίνα με τα watt λοιπόν. Χοντρικά έστω.

Link to comment
Share on other sites

...εξαρτάται απο το πως αυτός ο συνδυασμός θα προσφέρει ένα delta αέρα-νερού της τάξης των 5 βαθμών.

Το delta αέρα-νερού της τάξης των 5 βαθμών (υπο φορτιο φυσικα) για χειμωνα καλοκαιρι

σε μεγαλα κυκλωματα με μητρικη, gpu και cpu ειναι κατα την αποψη μου λιγο τραβηγμενο και υπερεκτιμημενο.

Η χρηματικη διαφορα που καλειται να πληρωσει ο χρηστης για να παει απο την κατηγορια deltaT 10-15C στο 5C

ειναι πολυ μεγαλη ενω το πρακτικο οφελος ειναι ουσιαστικα ελαχιστο εως μηδαμινο

Θεωρω δεδομενο βεβαια οτι μιλαμε για normal καταστασεις υδροψυξης οπου οι παραγοντες θορυβος/κοστος/πρακτικοτητα ειναι εξισου σημαντικοι με αυτον της αποδοσης.

Για να το θεσω απλοποιημενα

Εαν σε ενδιαφερει η αποδοση σε αριθμους ασχετως το ποσο χρησιμη ειναι αυτη στην πραξη

και αποσκοπεις σε κυκλωμα αποδοσης επιπεδου deltaT 5C

ειτε ξεχνας τον παραγοντα θορυβο οποτε πας σε ψυγεια πυκνης διαταξης fins με high rpm fans και παρε να χεις

ειτε ανεβαζεις budget και πας σε πολλα καλα χοντρα ψυγεια με πιο χαμηλοστροφα fans

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν χρειαζονται υπερβολες

κι ακομα κι αν υπαρχει περιθωριο στον προυπολογισμο δεν σημαινει οτι αυτο πρεπει να εξαντληθει σωνει και καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα, γι αυτό του είπα και εγώ να φτιάξει ένα 'λογικό' σύστημα. Αλλά δεν ξέρω αν θέλει να φτιάξει ένα λογικό σύστημα.

Κοιτα ενα λογικο σύστημα ναι!!Οπως μου προτειναν τα παλικαρια αποφασισα να ψύξω μονο GPU kai CPU για αρχη!!Αλλα αυτή τη στιγμη επειδη εχω μια Α οικονομικη ευχέρεια θελω να στησω κατι ΠΟΛΥ αποδοτικο μιλαω για χαμηλες θερμοκρασιες καθως θελω να ασχοληθω με το O/C!Οποτε δεκτες ολες οι ακραιες λυσεις απο αποψης χρηματων και συζηταμε να καταληξουμε στην πιο αποδοτικη που να συνδιαζει Ποιοτητα και αποδοση!!Budget Free!Ενδεικτικα προσφερω χαλαρα 1κ Ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το θεμα OC δεν εξαρταται τοσο πολυ απο το εαν το κυκλωμα θα ειναι κατηγοριας αποδοσης 5 ή 10c deltaT

Κοινως ειναι πολυ πιο πιθανο να σε κοβουν οι δυνατοτητες του ιδιου του hardware

παρα το θεμα ψυκτικης ικανοτητας του κυκλωματος σου.

Γνωμη μου ειναι οτι καλα εκανες κι εβγαλες τις μνημες απο τη λιστα των εξαρτηματων προς υδροψυξη

δεν θα σου προσεφεραν τπτ ουσιαστικο

αλλα η μητρικη ισως και να μην εβλαπτε να μπει στο νερο.

Απο την αλλη, επειδη το ΟC εχει δυο πλευρες

αυτη της καθημερινης σταθερης κι απροβληματιστης χρησης

κι αυτη του περιστασιακου παιχνιδιου, max freq, benching κτλ...

Ισως μια λυση ενδιαμεσων ψυγειων και δυνατων fans πανω σε ρυθμιστη

που θα σου επιτρεπει να επιλεξεις τον τροπο λειτουργιας του συστηματος σου

αναλογα με τις εκαστοτε αναγκες χρησης

να ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω πιστευω πως καλο θα ηταν περαν cpu-gpu να μπει και mobo στην υδροψυξη ειδικα αν περαν της ησυχιας σκεφτεσαι το overclock.

Σχετικα με τα fans, απολαμβανω τοσο πολυ την ησυχια των 9x noiseblocker fans που αντι για 1200 τους τρεχω στα 800 με εξαιρετικη αποδοση, που προτεινω παρομοια λυση ανεπιφυλακτα (rads για fans max 1300 rpm που με controller θα τους τρεχεις στα 800rpm). Υποψιν, πως τα 12v fan με ενα fan controller μπορεις να τα τρεξεις minimum στα 5volt δηλαδη σχεδον μεχρι τα μισα rpm. Συνεπως αν παρεις τιποτα 2500rpm fans θα μπορεις να τους τρεχεις minimum στα 1200rpm με τον αντιστοιχο θορυβο!

Σχετικα με το κοστος, το 1κ θελει πολυ καλη διαχειριση για να φτιαξεις κατι καλο κ παλι ισως σου βγει παραπανω,... με λιγη απροσεξια μπορει κ σου κοστισει τα διπλα (στο λεω εκ πειρας), αν βαλεις μεσα εξτρα sleeved καλωδια, fans, fan controller, blocks, pumps, reservoir, tubing liquid etc etc ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ!

Τελος τα 2x 480 rads σιγουρα σε υπερκαλυπτουν ακομα κ για low noise/rpm fans αρκει να βρεις τα καταλληλα. Συνηθως, οταν παμε να γλυτωσουμε 50ευρω για ενα μικροτερο ψυγειο, συντομα πληρωνουμε τα διπλα για ενα εξτρα ψυγειο+ρακορ κλπ κλπ γιατι δεν αντεχουμε τον θορυβο.

Κλεινοντας, να πω πως ο Γιωργος [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] ειναι επαγγλματιας στον χωρο κ αναλαμβανει τετοιες δουλειες αν δεν εχεις τον χρονο να ασχοληθεις εσυ προσωπικα με το θεμα. Εχει εργαστηρι (candy store :) ) με τα παντα μεσα... συν του οτι προτεινει ισοροπημενες λυσεις (το ειδες κ στο μηνυμα του πιο πανω) σε αντιθεση με πολλους απο εμας που καμια φορα υπερβαλουμε "λιγο" ή "τσιγκουνευομαστε¨ :neo:

EDIT: George Χρονια Σου Πολλα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Any news?

Μιλησα με τον ΓΙωργο "Kοπριτης" και προσφερθηκε να με βοηθησει!Περιμενω τωρα να τελειωσω τις Πανελληνιες και να ηρεμησω για να προβώ σε αγορες!

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τον ΓΙωργο "Kοπριτης" και προσφερθηκε να με βοηθησει!Περιμενω τωρα να τελειωσω τις Πανελληνιες και να ηρεμησω για να προβώ σε αγορες!

Το φανταστικα :T:

Καλη επιτυχια στις Πανελληνιες :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.