Jump to content



GTX 470 Is Getting Hot


lazarosleon

Recommended Posts

Καλησπερα.

Κατοχος εδω και καιρο με την Palit GTX 470, προβληματα δεν εχω, παρα μονο του οτι ζεσταινεται και βγαζουν τα ανεμιστηρια πολυ μα πολυ θορυβο. Την εχω πεντακαθαρη(δεν εχει θεμα σκονης ουτε αυτη, ουτε το κουτι), τα καλωδια δεν την ενοχλουν καθολου.

Υπαρχει καμια λυση σε αερα η νερο?? Δεν αντεχω λεμε τη φασαρια(ακομα και στο 50%)

:ph34r::ph34r::ph34r::o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την παραγγειλα την ψυκτρα που μου προτεινες και σε ευχαριστω. Ελπιζω, να μην κανει θορυβο σε μεγαλο βαθμο. Αραγε να αλλαζουν οι 2 ανεμιστηρες που εχει επανω???

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά.

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τους ανεμιστήρες.

Οι δύο 92 mm, 900 - 2,000 RPM (controlled by PWM) που έχει είναι πολύ ήσυχοι και αποδοτικοί.

Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά και στο παρακάτω review:

Arctic Accelero Twin Turbo II VGA Cooler Review | Hardware Secrets

Επίσης πάστα βάλε αυτήν που έχει ήδη preapplied.

Έχει την MX-4 πάνω που είναι κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

Τα Reviews, καλα τα λενε. Δεν ξερω ομως, αν λενε την αληθεια για τον θορυβο των ανεμιστηρων. Αλλα και παλι τα 41 DB ειναι πολλα νομιζω, οταν λεμε για 2 ανεμιστηρες....

Link to comment
Share on other sites

στο παρελθον έχω χρησιμοποιήσει ψύκτρες της arctic cooling και πίστεψέ με, δεν θα έχεις ξανά πρόβλημα με θερμοκρασίες και θόρυβο. Κάνουν πολύ καλή δουλειά, και ο ανεμιστήρας θα σου δουλεύει σε χαμηλές στροφές,κάτω από 50%, γιατί απλά δεν χρειάζεται να δουλεψει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όσο είχα την 470 το είχα λύσει το πρόβλημα βάζοντας έναν 12άρη αθόρυβο σχετικά να χτυπάει την κάρτα από την κάτω πλευρά του κουτιού... το αποτέλεσμα; -10 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Τα Reviews, καλα τα λενε. Δεν ξερω ομως, αν λενε την αληθεια για τον θορυβο των ανεμιστηρων. Αλλα και παλι τα 41 DB ειναι πολλα νομιζω, οταν λεμε για 2 ανεμιστηρες....

Στο συγκεκριμένο review μετράνε τα db με σένσορα κολλημένο ακριβώς στο πλαινό του κουτιού

και όχι σε απόσταση x cm από αυτό, όπως μετράνε στα περισσότερα, γι'αυτό και σου φαίνονται μεγάλοι οι αριθμοί.

Στην απόσταση που είναι το αυτί σου από το κουτί, θα ακούγεται σαφώς λιγότερο ;)

Link to comment
Share on other sites

βαρυα η μαμα η ψυκτρα , βαρυα και η νεα!!!

ειπα και εγω θα γλυτωσω βαρος:slap:

εκνευριστικη η συσκευασια που τα εχουν ολα στριμωγμενα μεχρι αηδιας! μπορει η ψυκτρα επισης να κανει σε 20 καρτες γραφικων, αλλα θα μπορουσαν να εχουν βαλει εναν πιο καλο οδηγο βοηθειας :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεγαμε καποτε.....Τα καλα τα νεα?? Η τα κακα τα νεα???

Παμε στα κακα...

Α. 2 Καλωδια Sata, τελος. Τις ξεχασα. Δυστυχως η γομαροψυκτρα, ακουμπαει κυριολεκτικα πανω στα βυσματα τις μητρικης. Ουτε γωνιακο Sata δηλαδη δεν παιρνει.

Β. Βαρυα η ψυκτρα. Και γερνει η καρτα γραφικων. Οποτε, την στηριζω καπως προσωρινα.

Παμε στα καλα

Ανοιγω υπολογιστη, αθορυβο, ησυχιααααα. Λεω, τι στην ευχη, δεν δουλευουν οι ανεμιστηρες. Και ομως γυρνανε μια χαρα.

Παω να δω θερμοκρασια....και βλεπω 36.:crazy: Λεω, θα ανεβει, δεν μπορει. Συνηθως ειναι 65 στο ρελαντι. :sick:

Βαζω φουλ ανεμιστηρες και πεφτει 33, και μενει εκει. Και δεν ακουω τιποτα. ΤΙΠΟΤΑ!!!!! :hehe:

Παω να δω, μηπως και δουλευουν χαμηλα, γιατι δεν εχω ενδειξη ταχυτητας, μαλλον απο την συνδεση.

Επανερχομαι.

Ισως ανεβασω και φωτο , αν και γινεται........ :shutup::shutup::shutup::sick:

Link to comment
Share on other sites

Με γεια η ψύκτρα.

Άσχημο το ότι έχασες τις 2 sata και ότι γέρνει η κάρτα από το βάρος.

Καλή η θερμοκρασία...έβαλες κανα προγραμματάκι για να τεστάρεις θερμοκρασίες?

Πάντως ένδειξη ταχύτητας για τους ανεμιστήρες δεν παίζει συνήθως με τέτοιες ψύκτρες.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα ψυκτρα και η νεα

card4m.jpg

Η παλια....το τι μαζεψε σε ουτε 2 μηνες

card3p.jpg

Κουμπωμενη η νεα ψυκτρα

card2c.jpg

card1o.jpg

Και μια τοποθετημενη, μεχρι να γινει ενας σωστος προγραμματισμος στον πανικο που επικρατει, ειδικα με τη ψυκτρα

palitgtx470done.jpg

Link to comment
Share on other sites

μεγια αδερφε... θα ξεχασεισ απο εδω και στο εξεισ τισ θερμοκρασιεσ.. κατεβασε το msi afterburner να παιρνεισ θερμοκρασιεσ real time κατα την διαρκεια του παιχνιδιου..

ριξε μια ματια..

Screenshot by Lightshot

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους σας. Το HW Monitor, λεει οτι θελει. Επεξεργαστη 50, και στο Bios εχω 27!!!!! Θα δω αυτο που μου ειπες.

Το προγραμμα δειχνει 33-35 βαθμους, μολις μπει στα 7, και μετα μενει σταθερο στους 40-43. Καμια σχεση με 60-65 κλπ. Ησυχια ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε. Απλα θελω να βρω, πως να συνδεσω τα καλωδια για τους ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα. Θα δω τι κανει. Ευχαριστω. Εβαλα μια το κουτι μπρος, μονο με την Η70 στο φουλ, και την ψυκτρα της καρτας επισης φουλ. Δεν ακουω τιποτα. Πανε τα αυτια μου, :p

Link to comment
Share on other sites

VIRUS777, σε ευχαριστω και Δημοσια για την προταση που μου εκανες. Η ψυκτρα εν τελη, ειναι φοβερη, χτες εκανα και μερικα τεστ σε Crysis & Command and conquer + Train simulator 2013, παιχνιδια που ειχα κρατησει τις προηγουμενες θερμοκρασιες. Ειμαι σταθερα 15 τουλαχιστον κατω, μπορει και 25 σε καποια σημεια, που η καρτα εκανε πριν κοψιματα, που τωρα δεν κανει καθολου. Και φυσικα, η ησυχια, ειναι απιστευτη. Την συνιστω ανεπιφυλακτα. Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.