Jump to content



Καινούργια τηλεόραση


Gregorypeg1000

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,ενδιαφέρομαι μέσα στον επόμενο μήνα να πάρω μια τηλεόραση με budget 300-400 ευρώ.Όσο πιο κάτω μέσα σε αυτό το όριο τόσο καλύτερα.Θέλω να είναι τουλάχιστον 32 ίντσες.Η χρήση που θα κάνω είναι πολλές ταινίες και σειρές κατά κύριο λόγο (είτε από λαπτοπ με hdmi,είτε απο σκληρό δίσκο usb). Αρκετό pro και τελευταία χρήση σαν τηλεόραση.Αυτή είναι η σειρά προτεραιότητας.Μέχρι στιγμής έχω δει αυτές τις 3 αλλά με μπερδεύουν οι ορολογιες στα hz(cmr,mci)

LG 32LS5600 LED TV 32" FULLHD 100Hz

Samsung UE32EH6030 LED 3D TV 32" FULLHD 200Hz

LG 37LS5600 LED TV 37" FULL HD 100Hz

Οι πρώτες 2 32 ιντσών και η 3η 37.Αξίζει τα παραπάνω χρήματα που ζητάει η samsung από την lg?Eπίσης είναι κάποια από αυτές 100true hz ?Γιατί από ότι είδα στα φορουμ δεν λένε με ακρίβεια και τα mci,cmr που χρησιμοποιουν κάνουν τα πράγματα χειρότερα.Έχετε να προτείνεται κάποια άλλη?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Άκου\δες πως έχουν τα πράγματα...

1ον)Καταρχάς και οι δύο είναι 50Hz πραγματικά.Απλά από κει και πέρα η κάθε εταιρία με το αντίστοιχο πρόγραμμα+hardware τα πολλαπλασιάζει και τα κάνει 100.

Η lg το ονομάζει mci και η samsung cmr.

Κάνουν την ίδια περίπου δουλειά με παρόμοιο τρόπο.

2ον)Η samsung είναι πιο παχιά ενώ η LG τελείως λεπτή.

3ον)Η LG είναι με ips ενώ η samsung με PVA.Οπότε προτιμάμε samsung.

4ον)Ιδιαίτερες διαφορές σε αυτά τα μοντέλα και ίντσες δε θα δεις.Περισσότερη σημασία έχει σε τι απόσταση θα κάθεσαι παρά το ποια από τις 2\3.Δλδ καλύτερα να είναι λίγο μεγαλύτερη και ας είναι και ips παρά 32 με pva αφού δεν κοιτάμε για ιδιαίτερα ακριβά μοντέλα έτσι ώστε να πάμε και σε άλλες λεπτομέρειες.

Οπότε εν τέλη για μένα πήγαινε στην 37άρα κάνε και ένα καλιμπράρισμα όμως και θα είσαι μια χαρά.

Σημαντικό είναι να κάνεις και ένα καλιμπράρισμα.

Αν δεν ξέρεις περί καλιμπραρίσματος στείλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Άκου\δες πως έχουν τα πράγματα...

1ον)Καταρχάς και οι δύο είναι 50Hz πραγματικά.Απλά από κει και πέρα η κάθε εταιρία με το αντίστοιχο πρόγραμμα+hardware τα πολλαπλασιάζει και τα κάνει 100.

Η lg το ονομάζει mci και η samsung cmr.

Κάνουν την ίδια περίπου δουλειά με παρόμοιο τρόπο.

2ον)Η samsung είναι πιο παχιά ενώ η LG τελείως λεπτή.

3ον)Η LG είναι με ips ενώ η samsung με PVA.Οπότε προτιμάμε samsung.

4ον)Ιδιαίτερες διαφορές σε αυτά τα μοντέλα και ίντσες δε θα δεις.Περισσότερη σημασία έχει σε τι απόσταση θα κάθεσαι παρά το ποια από τις 2\3.Δλδ καλύτερα να είναι λίγο μεγαλύτερη και ας είναι και ips παρά 32 με pva αφού δεν κοιτάμε για ιδιαίτερα ακριβά μοντέλα έτσι ώστε να πάμε και σε άλλες λεπτομέρειες.

Οπότε εν τέλη για μένα πήγαινε στην 37άρα κάνε και ένα καλιμπράρισμα όμως και θα είσαι μια χαρά.

Σημαντικό είναι να κάνεις και ένα καλιμπράρισμα.

Αν δεν ξέρεις περί καλιμπραρίσματος στείλε μου π.μ.

Καταρχάς venom ευχαριστώ για την απάντηση.Για το πάχος δεν με ενδιαφέρει.Να δείχνει καλά θέλω.Η απόσταση που θα κάθομαι είναι 2,5 μέτρα περίπου.Είδα και την αντίστοιχη samsung 40αρα στα 425 Samsung UE40EH6030 3D LED 40" FULLHD 200Hz .Aπό τα λεγόμενα σου ότι το pva της samsung είναι καλύτερο από το ips της lg,συν ότι ότι τηλεόραση πάρω τώρα θα την έχω μέχρι να χαλάσει πιστεύω πως είναι καλύτερα να βγω λίγο εκτός budget για καλύτερη/μεγαλύτερη τηλεόραση που θα μου μείνει παρά να πάρω την lg που όπως λες είναι χειρότερη.Για το καλιμπράρισμα θα ψάξω στο google για ρυθμίσεις άλλων κατόχων αλλά και πως γίνεται και άμα δεν βγάλω άκρη θα σου στείλω pm. :)

Link to comment
Share on other sites

Το pva δεν είναι που παραμορφώνει τα χρώματα όταν την κοιτάς από γωνία και το ips που είναι σχεδόν το ίδιο από παντού?Θυμάμαι για κάποιο λόγο ότι το ips είναι ανώτερο από pva

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κανανοίγω το θέμα μιας και η παραγγελία θα γίνει αύριο και οι τιμές έχουν αλλάξει αρκετά.Οι διαθέσιμες επιλογές είναι αυτές οι 2 :

Samsung UE32EH6030 | Skroutz.gr

Samsung UE39F5000 | Skroutz.gr

Για την πρώτη έχω διαβάσει πως έχει εξαιρετικά καλό contrast και πανελ samsung pva,καλές γωνείς θέασης.100 true hertz(dlna ψιλοαδιάφορο και 3δ στις 32 ιντσες απότι διαβασα δεν βλεπω οποτε παλι αδιαφορο).

Η δευτερη είναι αρκετά μεγαλύτερη αλλά δεν βρίσκω κανένα review δυστηχως.Τη γνώμη σας παίδες

Link to comment
Share on other sites

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι η f5000 είναι 39άρα και η 6030 που δείχνεις 32άρα,ε?

Πάντως σε όποια ίντσα και να πας εγώ...

...από αυτές προτείνω f5000 καθώς τις έχω φάω με το κουτάλι και σου μιλάω εκ πείρας!

Link to comment
Share on other sites

ας δωσω και εγω μια αποψη. πηρα χθες αυτην: Toshiba 32RL933G LED TV 32'' - Όλες οι τηλεοράσεις - plaisio.gr για 340 ευρω. για τα λεφτα της ειναι αψογη. smart tv, υπεροχο design-παχος,full hd, 100hz.νομιζω πως με 350 ευρω τετοια τηλεοραση δεν βρισκεις. στην προτεινω ανεπυφηλακτα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28685]sakinor[/MENTION]

Η ποιότητα εικόνας όμως δεν είναι ίδια με την f5000.

Μην κοιτάς μόνο τα έξτρα χαρακτηριστικά.Σαν έξτρα ναι έχει κάποια περισσότερα.Σαν ποιότητα εικόνας όμως η samsung είναι καλύτερη.

Βέβαια αν καλιμπραριστούν φτιάχνονται και οι δύο και θα δείχνουν πολύ καλύτερα.Όμως στην τελική και πάλι η samsung θα δείχνει έστω και λίγο καλύτερα λόγο πάνελ...

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι και γω σε αναζήτηση τηλεόρασης ιδιου μεγέθους και budget.

Μεγιστο φαρδος τα 90cm. Full HD εννοείται. Τουλάχιστον 37" γιατί η αποσταση απ τον καναπε είναι λίγο παραπάνω από 3 μέτρα.

Samsung UE39F5000 | Skroutz.gr αυτή που αναφέρατε μου φαίνεται πολύ καλή και με καλύπτει απο πλευράς χαρακτηριστικών και μεγεθους. Και τα 400€ που την βρίσκω πιστευω είναι πολύ καλα.

Ομως σκεφτόμουν και για smart tv. Ή καλύτερα να τη συνδιασω με ενα raspberry pi?

Το θέμα είναι οτι θα τη χρησιμοποιουν οι γονείς μου κυρίως, εγω μόνο όταν θα επιστρεφω Ελλάδα. Άρα λίγο τηλεόραση, καμια ταινία η μικρή (απο pc/φλασάκι) και κανενα dvd.

Οπότε δεν ξέρω κατα πόσο θα δυσκολευτουν με το RPi. (για ταινίες/browsing/skype)

Με smart tv δεν ξέρω τι παίζει καθόλου. Μπορεις να κάνεις απλή περιηγηση στο internet (fb παιχνιδάκια κλπ) και να χρησιμοποιήσεις skype? Και αν ναι, αξίζει?

[η σκέψη σκεψή μου περί smart tv η RPi είναι ότι το λαπτοπ του σπιτιου χαλάει οπότε και οι 2 επιλογές είναι πιο οικονομικές.]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17242]apostolis159[/MENTION]

Αφού θα πας σε tv και σε ενδιαφέρει και το νετ τότε θα πας σε smart.

Επίσης επειδή θα τη χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο οι γονείς σου, δε χρειάζεται να πας σε ότι καλύτερο.Το πολύ πολύ κάνεις ένα καλιμπράρισμα και είσαι πένα.

Σε αυτήν την περίπτωση μπορείς κάλλιστα να πας στην ίδια Toshiba που είναι σε πολύ καλή τιμή και πήρα και ο sakinor.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι και γω σε αναζήτηση τηλεόρασης ιδιου μεγέθους και budget.

Μεγιστο φαρδος τα 90cm. Full HD εννοείται. Τουλάχιστον 37" γιατί η αποσταση απ τον καναπε είναι λίγο παραπάνω από 3 μέτρα.

Samsung UE39F5000 | Skroutz.gr αυτή που αναφέρατε μου φαίνεται πολύ καλή και με καλύπτει απο πλευράς χαρακτηριστικών και μεγεθους. Και τα 400€ που την βρίσκω πιστευω είναι πολύ καλα.

Ομως σκεφτόμουν και για smart tv. Ή καλύτερα να τη συνδιασω με ενα raspberry pi?

Το θέμα είναι οτι θα τη χρησιμοποιουν οι γονείς μου κυρίως, εγω μόνο όταν θα επιστρεφω Ελλάδα. Άρα λίγο τηλεόραση, καμια ταινία η μικρή (απο pc/φλασάκι) και κανενα dvd.

Οπότε δεν ξέρω κατα πόσο θα δυσκολευτουν με το RPi. (για ταινίες/browsing/skype)

Με smart tv δεν ξέρω τι παίζει καθόλου. Μπορεις να κάνεις απλή περιηγηση στο internet (fb παιχνιδάκια κλπ) και να χρησιμοποιήσεις skype? Και αν ναι, αξίζει?

[η σκέψη σκεψή μου περί smart tv η RPi είναι ότι το λαπτοπ του σπιτιου χαλάει οπότε και οι 2 επιλογές είναι πιο οικονομικές.]

Με τις smart tv γενικά μπορείς να κάνεις σερφάρισμα στο internet απροβλημάτιστα, αρκετές έχουν browser τον opera. Για να μην σου σπάει τα νεύρα όμως, θα πρέπει να σκεφτείς την λύση ενός μικρού πληκτρολογίου μεγέθους παλάμης. Με 30 ευρώ περίπου από ebay βρίσκεις αρκετά. Από την εμπειρία μου οι samsung έχουν συνεργαστεί με όσα noname πληκτρολόγια έχουμε δοκιμάσει. Αν δεν το έχεις άμεση ανάγκη το σερφάρισμα μπορείς να το προσπεράσεις. Αυτό που κυρίως χρησιμοποιώ εγώ είναι το να βλέπω βίντεο μέσω youtube (είναι ενσωματωμένη εφαρμογή εκτός browser)

Για skype που αναφέρεις, αν δεν έχει η τηλεόραση ενσωματωμένη κάμερα και αναφέρει ότι είναι skype ready, θα πρέπει να πάρεις μία πρόσθετη.

Πάντως αυτό που για μένα είναι σημαντικό από την στιγμή που μιλάμε ότι η τηλεόραση θα έχει χρήση τις ταινίες, είναι οι ίντσες. Η δικιά μου είναι 52" και είμαι σε απόσταση 2,5 μέτρα. Όταν βλέπεις κανάλια σου φαίνεται χορταστική, στις ταινίες όμως που συνήθως δεν είναι full hd και μικραίνει η οθόνη, το μέγεθος είναι απλά ικανοποιητικά. Σε κάθε περίπτωση το μεγαλύτερο μέγεθος δεν πρέπει να σε προβληματίζει γιατί το συνηθίζεις σε 2 - 3 ημέρες. Πρίν από 3 χρόνια που πήρα την δικιά μου όλοι μου έλεγαν ότι ήταν υπερβολικά μεγάλη, τώρα όλοι μου λένε ότι και η 60ρα δεν θα ήταν άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να πάμε σε απλή τηλεόραση, δεν εχει αποφασιστεί ακόμα.

Η παραπάνω Samsung είναι μονοδρομος σε αυτή την περίπτωση? Υπάρχει κατι αλλο σε 37"-39" περίπου στα 350-400€?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να πάμε σε απλή τηλεόραση, δεν εχει αποφασιστεί ακόμα.

Η παραπάνω Samsung είναι μονοδρομος σε αυτή την περίπτωση? Υπάρχει κατι αλλο σε 37"-39" περίπου στα 350-400€?

Για δες και αυτή εδώ με ips panel. Από ότι λένε οι ιδιοκτήτες panasonic ο ενσωματωμένος media player που έχουν παίζει τα πάντα. https://www.skroutz.gr/c/12/television/m/39/Panasonic.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.