Jump to content



Καινούργια τηλεόραση


Gregorypeg1000

Recommended Posts

Για δες και αυτή εδώ με ips panel. Από ότι λένε οι ιδιοκτήτες panasonic ο ενσωματωμένος media player που έχουν παίζει τα πάντα. https://www.skroutz.gr/c/12/television/m/39/Panasonic.html

Ποιά απ όλες?

Το χω ακούσει κι εγώ αυτό για τις Panasonic και ότι γενικά είναι πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

κι εδώ κάποιες plasma Panasonic

Edit: apostolis159, το μοντέλο που θεωρείται πολύ καλό στα χρώματα είναι από τη σειρά ST, π.χ. στις 42 ίντσες το P42ST50 αλλά αυτά ξεφεύγουν από το budget σας, απλώς κοιτάξτε μη τυχόν καταφέρετε να τα βρείτε κάπου φτηνότερα

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε γιατί οι Panasonic δε συνεργάζονται με ποντίκι αλλά μόνο με πληκτρολόγιο αυτές που λέτε και οι περισσότερες(σχεδόν όλες).

Ξέρεις αν οι samsung smart tv συνεργάζονται κανονικα με ποντικι/πληκτρολόγιο/καμερα?

Edit

Είδα αυτή https://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/smart-tv/UE39F5300AWXXH που είναι ίδια με την https://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE39F5000AWXXH αλλα είναι smart tv.

Αλλά δεν μπορω να τη βρω καθόλου Ελλάδα. Ξέρει κανείς τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν οι samsung smart tv συνεργάζονται κανονικα με ποντικι/πληκτρολόγιο/καμερα?

Edit

Είδα αυτή https://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/smart-tv/UE39F5300AWXXH που είναι ίδια με την https://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE39F5000AWXXH αλλα είναι smart tv.

Αλλά δεν μπορω να τη βρω καθόλου Ελλάδα. Ξέρει κανείς τιποτα?

Οι Samsung συνεργάζονται και με τα τρία αλλά η κάμερα θα πρέπει να είναι της samsung και όχι οποιαδήποτε.Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες\μάρκες.Θέλουν δικές τους κάμερες.

Οι τηλεοράσεις που λες κάποιες δεν έρχονται καθόλου Ελλάδα.Κοίτα την f5500 και την f6100.

Link to comment
Share on other sites

Οι Samsung συνεργάζονται και με τα τρία αλλά η κάμερα θα πρέπει να είναι της samsung και όχι οποιαδήποτε.Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες\μάρκες.Θέλουν δικές τους κάμερες.

Οι τηλεοράσεις που λες κάποιες δεν έρχονται καθόλου Ελλάδα.Κοίτα την f5500 και την f6100.

Λογικό αυτό περι καμερας.

Οι 2 που υπέδειξες είναι πολυ μεγαλες, δεν χωράνε στο χωρο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο φίλος venom7. Μάλιστα σε μία es5500 φίλου μου έχει συνδεθεί ένα πληκτρολόγιο Noname από ebay με ενσωματωμένο touchpad και δουλεύει μία χαρά. Οι samsung γενικά είναι τηλεοράσεις all around και δεν έχουν άμεσα μειονεκτήματα. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να αποφασίσεις ποιες είναι πραγματικά οι ανάγκες σου, ή πως αυτές θα διαμορφωθούν με βάση το budget σου.

Προτού όμως πάρουμε τηλεόραση, πηγαίνουμε πάντα σε 2 - 3 μεγάλα μαγαζιά και τις βλέπουμε live και ανάλογα και με τα γούστα μας αποφασίζουμε. Για παράδειγμα εγώ προσωπικά προτιμώ το ρεαλιστικό χρώμα μίας sony ή μίας sharp, από το τονισμένο και τελικά ψεύτικο μίας samsung, βέβαια με τις κατάλληλες ρυθμίσεις - καλιμπράρισμα ακόμα και αυτά αντριστρέφονται μέχρι κάποιου σημείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες,πήρα μία τελικά την samsung ue39f5000 και αντιμετωπίζω 2 προβλήματα.

Πρώτο και κυριότερο ότι δεν μου παίζει σωστα τα mkv από σκληρό δίσκο πάνω την usb.Αμα πατήσω pause αργεί να σταματίσει και τα σχετικά.Στα 1080p κολάει η εικόνα κιόλας.Πατάω να χαμηλώσει η ένταση και αργεί να το κάνει.Μπορεί και 20 δευτερα.Όλα αυτά όταν παίζει απτον media player.Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

Και δεύτερον ότι σε απόλυτα μαύρη οθόνη διακρίνω μια ασπρίλα στο κέντρο.

Κάποια βοήθεια?

EDIT: Επίσης άμα ενώ παίζει η ταινία πάω να κάνω fast forward παίζει να κάνει απλά να κλείσει και να ξανανοίξει η τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έκανες καλή επιλογή!

Τώρα όσον αφορά αυτά που λες δεν τα έχω παρατηρήσει εγώ αλλά τη μία λες για σκληρό στη usb και την άλλη από media player.

Για γίνε λίγο πιο ξεκάθαρος τι σου κάνει με το καθένα ακριβώς.

Θα δοκιμάσω και εγώ στη δική μου και από βδομάδα σε 39αρα f5000 στη δουλειά.

Αν μπορείς πήγαινε και εσύ σε κανα κατάστημα και τέσταρε αν στο κάνει και σε άλλη ίδια f5000 καταστήματος.

edit

Η ασπρίλα λέγεται clouding.Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα και με τον καιρό θα μειωθεί.

edit2

Δοκίμασε με διάφορα φλασάκια όπως και με διάφορους τύπους φορμάτ ταινιών.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έκανες καλή επιλογή!

Τώρα όσον αφορά αυτά που λες δεν τα έχω παρατηρήσει εγώ αλλά τη μία λες για σκληρό στη usb και την άλλη από media player.

Για γίνε λίγο πιο ξεκάθαρος τι σου κάνει με το καθένα ακριβώς.

Θα δοκιμάσω και εγώ στη δική μου και από βδομάδα σε 39αρα f5000 στη δουλειά.

Αν μπορείς πήγαινε και εσύ σε κανα κατάστημα και τέσταρε αν στο κάνει και σε άλλη ίδια f5000 καταστήματος.

edit

Η ασπρίλα λέγεται clouding.Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα και με τον καιρό θα μειωθεί.

edit2

Δοκίμασε με διάφορα φλασάκια όπως και με διάφορους τύπους φορμάτ ταινιών.

Eννοούσα με τον ενσωματωμένο media player της τηλεόρασης :p.(δλδ τον σκληρό πάνω στη usb)

Τελικά ο σκληρός φταίει.Με stickακι όλα μια χαρά, αλλά γιατί ??Σε άλλες τηλεοράσεις φίλων αλλά και σε μία 22αρα monitor-tv παίζει μια χαρά. :/

Το πρόβλημα που παρουσιάζει με τον σκληρό πάνω είναι ότι η τηλεόραση, μόλις αρχίσει να παίζει η ταινία, σταματάει να ανταποκρίνεται.Ότι πατήσεις στο χειρηστήριο γίνεται αρκετά δευτερόλεπτα μετά ή ακόμα και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως o σκληρός είναι χωρίς τροφοδοσία και δεν τον τροφοδοτεί καλά? Ή μήπως είναι αργός και γι'αυτό κολλάει τα mkv? Είχα θέμα με αργό στικακι σε media player.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως o σκληρός είναι χωρίς τροφοδοσία και δεν τον τροφοδοτεί καλά? Ή μήπως είναι αργός και γι'αυτό κολλάει τα mkv? Είχα θέμα με αργό στικακι σε media player.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

2.5' τροφοδοτουμενος απο το usb.Aπλά σε όποια άλλη τηλεόραση τον εχω βαλει επαιζε. Στην δικια μου βρηκε να μην παίζει?Αργος δεν ειναι.Σε copy paste πιανει 70mb/s.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.