Jump to content



IIS - δεν φαίνεται απ'έξω


neuromancer

Recommended Posts

Έστησα ένα win7 pc με IIS/PHP. Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο - όπως το έχω κάνει πολλές φορές ως τώρα και πάντα δουλεύει με τη μία. Αυτή τη φορά δεν θέλει να δουλέψει.

Το υποτειθέμενο site (μια σελίδα είναι - index.htm στο wwwroot - δεν πείραξα κάτι άλλο) φαίνεται μόνο από το ίδιο PC όταν το καλείς με localhost ή με την ip του υπολογιστή. Μέσω internet (από το σπίτι π.χ.) δεν απαντάει καθόλου. Από laptop που είναι στο ασύρματο του ίδιου lan πάλι τίποτα). Ο admin του δικτύου προφανώς δεν με βλέπει με browser.

Το port 80 είναι ανοιχτό στο κεντρικό firewall - ζήτησα και το άνοιξαν. Επίσης στο pc αυτό συνδέομαι από το σπίτι με remote desktop - χρειάστηκε πάλι επέμβαση στο κεντρικό firewall για την ip μου γιατί δεν επιτρέπεται γενικά.

Πέρα από την νέα εγκατάσταση win, αυτό που άλλαξε είναι ότι πήγα σε άλλο κτίριο. Επειδή το router του κτιρίου έδινε δυναμικά IPs, κάποιος ρύθμισε κάτι για να έχω στατική ip ώστε να φαίνομαι απέξω.

Γιατί όμως δεν φαίνομαι? Μήπως ξέχασαν κάτι? ping δεν επιτρέπεται από έξω και δεν μπορώ να δω τι γίνεται αλλά το γεγονός ότι το remote desktop προς αυτό το pc λειτουργεί λέει ότι είναι θέμα ρυθμίσεων, ΑΛΛΑ ΠΟΥ;

Στον IIS (έτσι μου είπαν κατ'αρχήν)? Τόσα χρόνια πώς δούλευε με την πρώτη;

Σε firewall? Υποτείθεται ρυθμίστηκαν?

Μήπως στο router του κτιρίου πρέπει να γίνει τίποτα εξτρα για να προωθεί κλήσεις http προς την ip μου και το ξέχασαν?

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή tracert [ip] παίζει?

παίζει (με 1 hop) αλλά μπορώ να δοκιμάσω

από το ίδιο pc (που δεν έχει νόημα) ή από το laptop

που συνδέεται ασύρματα στο lan και το ασύρματο

είναι στο ίδιο κτίριο, άρα και στο ίδιο router φαντάζομαι

(οπότε πάλι δεν έχει νόημα, έχει?)

πάντως χτες που έκανα από το σπίτι traceroute, δεν έβλεπε

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να θέλει αντιστοιχιση των requests στο port 80 του router με την δικιά σου ΙP στο port 80 aka port forwarding.

To setup είναι κάπως έτσι?

Hairpin NAT - MikroTik Wiki

Σου δώσανε static ip αλλά μέσα στο 192.168.1 range που διαχειρίζεται το router?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να θέλει αντιστοιχιση των requests στο port 80 του router με την δικιά σου ΙP στο port 80 aka port forwarding.

To setup είναι κάπως έτσι?

Hairpin NAT - MikroTik Wiki

Σου δώσανε static ip αλλά μέσα στο 192.168.1 range που διαχειρίζεται το router?

Δεν έχω ιδέα!

Τους ζήτησα να το ξανασκεφτούν ως προς το router, μήπως και ξέχασαν κάτι.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, στην εγκατάσταση δεν έβαλα κάτι σχετικά

με IIS 6 compatibility (που παλιά έβαζα). Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? :confused:

Αλλά πάλι τοπικά γιατί παίζει...?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.