Jump to content



Τοπικος Server για site


sakis697

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

εχω μια χαζη ισως ερωτηση και προβλημα που θα ηθελα να λυσουμε αν γινεται.

Εχω φτιαξει μια δικη μου σελιδα για εκπαιδευτικους σκοπους, οχι για να πουλησω κατι, απλα για να μαθω πως φτιαχνω γενικα ιστοσελιδες. Μολις σημερα σκεφτηκα και ενα ωραιο domain και μπηκα στον πειρασμο να το αγορασω.

Για να ανεβασω την σελιδα, οχι τιποτα σπουδαιο απλα για να την δειχνω σε φιλους μου κ τετοια, ειναι αναγκη να φιλοξενηθω σε server στον οποιο πρεπει να πληρωνω και συνδρομη?

Μπορω να φτιαξω εναν δικο μου στο σπιτι και απλα να εχω προσβαση εγω κ αντε 2-3 χρηστες ακομα μεσω ιντερνετ?

Ειναι κατι τετοιο δυνατο να γινει η σκεψη μου ειναι λαθος?

Λοικα αυτο το domain που αγορασα πρεπει να αντιστοιχει σε καποια ip μεσω dns, μπορω να κανω την δικη μου στατικη και να χρησιμοποιω αυτη?

Δεν ξερω απλα σκεψεις κανω!

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς το σκέφτηκες. Κάνεις static και στα settings του domain name του δηλώνεις την στατική σου.

Απλά δε προτείνεται για λόγους ασφαλείας και οτι θα σου τραβάει bandwidth απο το ιντερνετ σου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάτι αντίστοιχο πρόσφατα. Χρησιμοποιώ το https://freedns.afraid.org/dynamic/ που συνδυάζει dynamic dns και registar, οπότε το δημόσιο όνομά μου ανανεώνεται αυτόματα από την εκάστοτε dynamic ip που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάτι αντίστοιχο πρόσφατα. Χρησιμοποιώ το https://freedns.afraid.org/dynamic/ που συνδυάζει dynamic dns και registar, οπότε το δημόσιο όνομά μου ανανεώνεται αυτόματα από την εκάστοτε dynamic ip που έχω.

Μπορείς να μου πεις κάποια στιγμή αναλυτικά αν θες πως το έκανες για να δοκιμάσω κ εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

εχω μια χαζη ισως ερωτηση και προβλημα που θα ηθελα να λυσουμε αν γινεται.

Εχω φτιαξει μια δικη μου σελιδα για εκπαιδευτικους σκοπους, οχι για να πουλησω κατι, απλα για να μαθω πως φτιαχνω γενικα ιστοσελιδες. Μολις σημερα σκεφτηκα και ενα ωραιο domain και μπηκα στον πειρασμο να το αγορασω.

Για να ανεβασω την σελιδα, οχι τιποτα σπουδαιο απλα για να την δειχνω σε φιλους μου κ τετοια, ειναι αναγκη να φιλοξενηθω σε server στον οποιο πρεπει να πληρωνω και συνδρομη?

Μπορω να φτιαξω εναν δικο μου στο σπιτι και απλα να εχω προσβαση εγω κ αντε 2-3 χρηστες ακομα μεσω ιντερνετ?

Ειναι κατι τετοιο δυνατο να γινει η σκεψη μου ειναι λαθος?

Λοικα αυτο το domain που αγορασα πρεπει να αντιστοιχει σε καποια ip μεσω dns, μπορω να κανω την δικη μου στατικη και να χρησιμοποιω αυτη?

Δεν ξερω απλα σκεψεις κανω!

Αν η σελίδα είναι στατική, το πιο πιθανό είναι να μπορείς να τη φιλοξενήσεις σε χώρο που σου παρέχει δωρεάν αυτός που σου πούλησε το domain name.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θες γίνεται με δύο τρόπους θεωρώντας πως έχεις αγοράσει ένα domain name.

είτε βρίσκεις κάποια υπηρεσία web hosting η οποία σου παρέχει χώρο δωρεάν ή έναντι αντιτίμου για να ανεβάσεις τα αρχεία της ιστοσελίδας οπότε και η σελίδα σου θα είναι συνέχεια on και δεν θά έχεις προβλήματα ούτε με την σύνδεση σου ούτε θα χρειάζετε ο υπολογιστής να είναι ανοικτός 24/7 για να είναι προσπελάσιμη η σελίδα. Τέτοιες δωρεάν υπηρεσίες μπορείς να βρεις εύκολα στον γούγλη.

είτε στήνεις έναν web server τοπικά στον υπολογιστή σου όπου φορτώνεις τα αρχεία της σελίδας σου, και σε συνδυασμό με το domain name το βγάζεις στο νετ. ένα πολυ καλό και έτοιμο πακετάκι είναι o wampserver ο οποίος περιέχει και κάποια άλλα εργαλεία που μπορεί να χρησιμοποιήσεις και αργότερα. Εάν έχεις windows μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον IIS

Installing IIS 7 on Windows Vista and Windows 7

Link to comment
Share on other sites

Απο το papaki.gr το αγόρασα το domain για στατική σελίδα αλλα δεν είδα πουθενά για να την ανέβασω σε σερβερ.

Βασικα Mac OS X έχω κ θα ηταν καλύτερα εκει να μείνω για να μην ανοίγω κ τα windows.

O wamp server υπαρχει κ σε OS X. Μπορω απο εκει να ανέβασω την σελίδα; Ξανα Λεω δεν έχω πρόβλημα να ειναι μην ειναι on παντα. Άλλωστε για να μάθω το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις κάποια στιγμή αναλυτικά αν θες πως το έκανες για να δοκιμάσω κ εγώ;

Αγόρασα domain από το registar που έχει ο freedns. Αυτό φρόντισε να συμπληρώσει τα στοιχεία του κατάλληλα ώστε να είναι έτοιμο προς χρήση, δηλαδή υπεύθυνοι dns για το domain μου να είναι οι ns1-4.afraid.org . Τέλος έφτιαξα το dyndns κομμάτι ώστε να ανανεώνει τη διεύθυνση στο όνομα που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

το παπάκι από όσο ξέρω δεν δίνει δωρεάν hosting.

O wamp server υπαρχει κ σε OS X. Μπορω απο εκει να ανέβασω την σελίδα;

αν χρησιμοποιήσεις τον MAMP θα μπορέσεις να βγάλεις την ιστοσελίδα σου στο internet χωρίς πρόβλημα, έχοντας σαν διεύθυνση την ip σου κάθε φορά (Εφόσον έχεις δυναμική). αν θα βάλεις στατική θα μπορέσεις να ορίσεις και την ip sto papaki ώστε να ανοίγει και με το domain name και τότε θα είσαι κομπλέ.

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πως θα μπορούσες να σετάρεις δυναμική IP για το παπάκι αλλά εγώ θα έπαιρνα ένα free dns και θα το σέταρα έτσι όπως λέει παραπάνω ο trendy και εν συνεχεία να κάνει redirect στη σελίδα απο το παπάκι... φαντάζομαι θα υπάρχει και πιο απλός τρόπος

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πάει ίσως πιο ακριβά από hosting space η στατική IP.

Αν θέλεις στατικό html και όχι php με sql, σου κάνει άνετα και το Basic που έχει το papaki, 100MB δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.