Jump to content



Πρόβλημα με Turbo-x ; (κλασσικά πράγματα)


Recommended Posts

Καλησπέρα,παιδιά.

Έχω αναλάβει ένα Turbo-x φίλης οικογενειακής,της έπεσε απο το γραφείο, χτύπησε σκληρό ακούγετε όταν το ανάβεις οτι χτυπάει. (Laptop), ενώ περνάει το BIOS Boot Screen, μετά απλά κολλούσε.

Πήγα της πήρα καινούργιο σκληρό δισκο με εγγύηση κτλ. , βάζω τον σκληρό. Κάνω Reset ακόμα και στην μπαταρία της μητρικής, το ανάβω περνάει BOOT Screen,κτλ. και μόλις φτάσει στο Boot από USB/DVD για να κάνω φορμάτ σβήνει.

Έβαλα απο δικό μου Laptop,άλλες μνήμες,άλλο σκληρό με Windows (SSD) ,ξανά το ίδιο , σβήνει μετά το BOOT Screen του BIOS.

Έβγαλα μπαταρίες, ξανά το ίδιο χωριστά όλα , άλλαξα και το AHCI σε IDE. Όλα , δηλαδή έπαιξα με όλα και πάλι τίποτα σβήνει.

Αναγνωρίζει στην αρχή και τον επεξεργαστή οτι είναι i5. Οπότε δεν ξέρω.

Τι μπορεί να παίζει ;(Έφαγε γερό πέσιμο , απο το γραφείο)

Μοντέλο : W251HP Turbo-X (Clevo).

(εντομεταξύ ψάχνει να βρεί και την απόδειξη ,απο το πλαίσιο γιατί το πήρε πέρυσι το καλοκαίρι και έχουν 1 χρόνο εγγύηση μπορεί να την γλυτώσει φθηνά , αν είναι μέσα στην εγγύηση.)

Για πείτε ιδέες;

Ευχαριστώ. :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση δεν καλύπτει το "γερό πέσιμό" σε κανένα μαγαζί/κατασκευαστή.

Πόσο εξοικειωμένος είσαι με service laptop; Εγώ θα έψαχνα να δω αρχικά να τα fan και τα heatsink εσωτερικά στο laptop αν είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση δεν καλύπτει το "γερό πέσιμό" σε κανένα μαγαζί/κατασκευαστή.

Πόσο εξοικειωμένος είσαι με service laptop; Εγώ θα έψαχνα να δω αρχικά να τα fan και τα heatsink εσωτερικά στο laptop αν είναι εντάξει.

ε, δεν υπάρχει κάτι που να μην ξέρω πως να το λύσω η φτιάξω!

Εντάξει είναι το έλυσα πριν , και το ξανα έδεσα.

Νext Thought ;

Link to comment
Share on other sites

και το πεσιμο να μην ήταν ,την εγγύηση την έχασες αφού το έλυσες

γιατί φαίνετε πουθενά οτι το άνοιξα;

δεν είχε κανένα χαρτάκι απο πίσω να δείχνει οτι το άνοιξα ;)

Link to comment
Share on other sites

ε, δεν υπάρχει κάτι που να μην ξέρω πως να το λύσω η φτιάξω!

Εντάξει είναι το έλυσα πριν , και το ξανα έδεσα.

Νext Thought ;

Όταν λες ότι είναι εντάξει τι εννοείς, τι ακριβώς κοίταξες;

Τσέκαρες π.χ για ψυχρές κολλήσεις στη πλακέτα; Φαινόμενο πολύ συχνό μετά από πτώση και γερή όπως λες μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ενα acer - dell-hp αν επεφτε δεν θα παθαινε τπτ?

:nono: Φυσικά και όχι. Ειδικά αν ήταν macbook.

γιατί λίγο πριν σκάσει κάτω θα το έπιαναν τέσσερεις μικροί φτερωτοί άγγελοι και θα το κατέβαζαν απαλά στο έδαφος.

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

πάμε ανά σειρά, να σας απαντήσω όλους και ευχαριστώ πάρα πολύ για την ασχολία σας.

Καλημέρα κιόλας.

Όταν λες ότι είναι εντάξει τι εννοείς, τι ακριβώς κοίταξες;

Τσέκαρες π.χ για ψυχρές κολλήσεις στη πλακέτα; Φαινόμενο πολύ συχνό μετά από πτώση και γερή όπως λες μάλιστα.

Είδα τις "πλακέτες" έλενξα το Heat Sink, Fan και γενικότερα εκείνα τα σημεία αν δουλεύουν, κατά την έναρξη παράλληλα, αλλά έτσι όπως τα έβλεπα ήταν νορμάλ.

Πολύ μάπα μηχανήματα αυτά το Turbo-X τελικά, μα να μην αντέχουν ένα απλό πέσιμο ;;; :whip:

Έλα μου ντε :p

δηλαδη ενα acer - dell-hp αν επεφτε δεν θα παθαινε τπτ?
:nono: Φυσικά και όχι. Ειδικά αν ήταν macbook.

γιατί λίγο πριν σκάσει κάτω θα το έπιαναν τέσσερεις μικροί φτερωτοί άγγελοι και θα το κατέβαζαν απαλά στο έδαφος.

:hehe:

άνα μπράβο! χαχα

Παιδιά,μίλησα με το Plaisio,Καθώς δεν έχω πολλά αντικείμενα πλέον για να το ελένξω περαιτέρω και χρόνος περιορισμένος , ρώτησα και με είπαν οτι το έχει στην εγγύηση ακόμα, οπότε το έκλεισα σαν να μην φαίνετε τίποτα, έτσι και αλλίως ούτε ειδική ταινία είχε ούτε τίποτα.Έκλεισα με αριθμό πελάτη και σήμερα θα πάω να τους το αφήσω έκανα τον ανήξερο, από τεχνολογικές γνώσεις,οπότε οτι και αν μου πούν οφείλουν να το φτιάξουν εφόσων είναι στην εγγύηση ,μέχρι 09/2013.

Σας ευχαριστώ όλους για την εξυπηρέτηση,και θα μάθουμε απο "δαύτους" τι έχει τελικά το λάπτοπ. :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μίλησα με το Plaisio,Καθώς δεν έχω πολλά αντικείμενα πλέον για να το ελένξω περαιτέρω και χρόνος περιορισμένος , ρώτησα και με είπαν οτι το έχει στην εγγύηση ακόμα, οπότε το έκλεισα σαν να μην φαίνετε τίποτα, έτσι και αλλίως ούτε ειδική ταινία είχε ούτε τίποτα.Έκλεισα με αριθμό πελάτη και σήμερα θα πάω να τους το αφήσω έκανα τον ανήξερο, από τεχνολογικές γνώσεις,οπότε οτι και αν μου πούν οφείλουν να το φτιάξουν εφόσων είναι στην εγγύηση ,μέχρι 09/2013.

Μάλιστα... Και μετά κάποιοι κραζετε τα καταστήματα που εξυπηρετούν με το στογονομετρο.

Ωραιοοος

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάμε ανά σειρά, να σας απαντήσω όλους και ευχαριστώ πάρα πολύ για την ασχολία σας.

Παιδιά,μίλησα με το Plaisio,Καθώς δεν έχω πολλά αντικείμενα πλέον για να το ελένξω περαιτέρω και χρόνος περιορισμένος , ρώτησα και με είπαν οτι το έχει στην εγγύηση ακόμα, οπότε το έκλεισα σαν να μην φαίνετε τίποτα, έτσι και αλλίως ούτε ειδική ταινία είχε ούτε τίποτα.Έκλεισα με αριθμό πελάτη και σήμερα θα πάω να τους το αφήσω έκανα τον ανήξερο, από τεχνολογικές γνώσεις,οπότε οτι και αν μου πούν οφείλουν να το φτιάξουν εφόσων είναι στην εγγύηση ,μέχρι 09/2013.

Σας ευχαριστώ όλους για την εξυπηρέτηση,και θα μάθουμε απο "δαύτους" τι έχει τελικά το λάπτοπ. :daisy:

αν καταλάβουν ότι το άνοιξες ή ότι έπεσε (πράγμα πολυ πιθανό) μην τους κάνεις φασαρία τουλάχιστον :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Και μετά κάποιοι κραζετε τα καταστήματα που εξυπηρετούν με το στογονομετρο.

Ωραιοοος

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

μέσα σε 5' αναμονής στο τηλ. με τα κεντρικά, και μετά 5' να δώσω στοιχεία,να μου βρούν την υπολοιπόμενη εγγύηση,κτλ . να δώσουν και το σήμα στο κατάστημα,ειλικρινά δεν έκατσα 10' στο τηλ. άκρως εξυπηρετικός το παλικάρι,και άκρως ευγενικότατος.

αν καταλάβουν ότι το άνοιξες ή ότι έπεσε (πράγμα πολυ πιθανό) μην τους κάνεις φασαρία τουλάχιστον :daisy:

Δεν παίζει με τίποτα,ξες γιατί ; Γιατί το λάπτοπ έπεσε "οριζόντια". Δεν έχει πουθενά χτύπημα ή σπασμένο πλαστικό. Επίσης ταινία δεν υπάρχει,οπότε θα κάνω τον ανίξερο και μιας και είναι στην εγγύηση μακάρι να το φτειάξουν γιατί λεφτά δεν παίζουν , απο την κοπελιά. :yu:

Link to comment
Share on other sites

έχεις χάσει εντελώς το νόημα.

Το θέμα δεν ειναι οτι σε εξυπηρέτησαν γρήγορα. Το θέμα ειναι οτι προσπαθείς να εξαπατήσεις το κατάστημα προσπαθώντας να περάσεις στην εγγύηση ένα προϊόν το οποίο δεν δουλεύει λόγω υπαιτιότητας του χρήστη, όχι του hardware.

Link to comment
Share on other sites

έχεις χάσει εντελώς το νόημα.

Το θέμα δεν ειναι οτι σε εξυπηρέτησαν γρήγορα. Το θέμα ειναι οτι προσπαθείς να εξαπατήσεις το κατάστημα προσπαθώντας να περάσεις στην εγγύηση ένα προϊόν το οποίο δεν δουλεύει λόγω υπαιτιότητας του χρήστη, όχι του hardware.

Απο ένα πέσιμο ,να έχει χτυπήσει καμία μητρική ; Χωρίς να υπάρχει εμφανές, σπάσιμο.

Μου έχουν πέσει Laptop ,και Laptop Προσωπικά απο τα χέρια,και δεν έχουν πάθει οτι έπαθε αυτό.Δεν φτάνει που είναι Turbo-X ,προσπάθησα να δώ τι παίζει , ο σκληρός έχει χτυπήσει 100 % ,τον άλλαξα και πάλι τίποτα, μνήμες και οτι είπα.

Οπότε , μάλλον δυσλειτουργία του υπολογιστή γενικότερα ήταν,γιατί το παλικάρι που μίλησα είπε οτι τα Steel είχαν πρόβλημα με την θερμότητα , οπότε έτσι και αλλίως έπρεπε να το πάω πίσω.Άρα στο δια ταύτα;Ελλατωματικό προϊον της έδωσαν ;)

Link to comment
Share on other sites

καλα εντάξει...δεν έχει νόημα να το συνεχισουμε...καλή επιτυχία και αν τυχόν σου πουν τίποτα παπάντζες για πτώσεις και κομμένη εγγύηση μην ξεχάσεις να πάρεις το Συνήγορο του Καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ακούσει ιστορίες για τεχνικούς σε μεγάλο κατάστημα που "καίγανε" μητρικές για να τις στείλουν για χρήση εγγύησης στον κατασκευαστή...

Λέτε να μην περισσεύει κανά λειτουργικό-refurbished κομμάτι hardware να κάνει ο άνθρωπος τη δουλειά του;

Link to comment
Share on other sites

This thread is public.

Αν θές να κάνεις νιντζιές με την εγγύηση keep it for yourself. Μην το ποστάρεις σ' ένα πολυσύχναστο tech-φόρουμ.

Και κάρτα να μη φάς από τους mods, αν το δεί ο mrPLAISIO τον ήπιες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.