Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Στο συγκεκριμενο review ΔΕΣ πως ακομα και οι ιδιοι δεν εχουν καταληξει στα "αληθες" τεχνικα χαρακτηριστικα της GTX 770 .....xaxaxa :D

το ειδα και πριν αλλα λεω θα εχουν κανει λαθος..χαχαχαχαχα:D

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. αν εχει 3gb θα αγορασεις?

Αν ειχα 3 οθονες και εχει μια λογικη τιμη γιατι οχι; Ειλικρινα πιστευεις μεσα σου οτι ειμαι fanboy της οποιαδηποτε εταιριας; Fanboy του να μην με θεωρουν οι εταιρίες μ@λ@κ@ ειμαι, γι' αυτο δεν συμπαθω NVidia και Apple ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα 3 οθονες και εχει μια λογικη τιμη γιατι οχι; Ειλικρινα πιστευεις μεσα σου οτι ειμαι fanboy της οποιαδηποτε εταιριας; Fanboy του να μην με θεωρουν οι εταιρίες μ@λ@κ@ ειμαι, γι' αυτο δεν συμπαθω NVidia και Apple ;)

προτιμω nvidia και ελπιζω να μην καταντησει ποτε σαν την ατι, να αγοραζω μια καρτα 600e να την βλεπω μετα απο 3μηνες στα 350e(με παιχνιδια δωρο) και να ταλαιπωρουμε ενα χρονο με τους κωλο οδηγους της

αμα θες 3 μονιτορ μια χαρα ειναι και τα 2g,

μ@λ@κας ειναι αυτος που δεν σκεφτεται και αγοραζει μονο με το τυρακι που του δεινουν:p

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα 2gb για 3 μονιτορ...

Επισης η Nvidia στην ιδια αναλυση SURROUND με την ΑΤΙ δεσμευει αρκετα λιγοτερη μνημη. Ο [MENTION=10015]csaris[/MENTION] που τα εχει τεσταρει αναφερει μεχρι και 500mb κατω για την nvidia.

Link to comment
Share on other sites

προτιμω nvidia και ελπιζω να μην καταντησει ποτε σαν την ατι, να αγοραζω μια καρτα 600e να την βλεπω μετα απο 3μηνες στα 350e(με παιχνιδια δωρο) και να ταλαιπωρουμε ενα χρονο με τους κωλο οδηγους της

αμα θες 3 μονιτορ μια χαρα ειναι και τα 2g,

μ@λ@κας ειναι αυτος που δεν σκεφτεται και αγοραζει μονο με το τυρακι που του δεινουν:p

Ποια ηταν η τελευταια καρτα της AMD που ειχες;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα 2gb για 3 μονιτορ...

Επισης η Nvidia στην ιδια αναλυση SURROUND με την ΑΤΙ δεσμευει αρκετα λιγοτερη μνημη. Ο [MENTION=10015]csaris[/MENTION] που τα εχει τεσταρει αναφερει μεχρι και 500mb κατω για την nvidia.

Skyrim ENB + 8k Texture pack και ελα λιγο να μου πεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

5870

Αν και προσωπικα δεν ειχα καποιο προβλημα με τις 5850/5970, η 7950 ειναι μακραν οτι πιο ποιοτικο εχω δοκιμασει και στην ιδια κατηγορια με την 670 την οποια ειχα για μικρο χρονικο διάστημα δανεικη.

Θα σου προτεινα αν εχεις την δυνατοτητα να δανιστεις μια 7950/7970 και να συγκρινεις

Link to comment
Share on other sites

Αν και προσωπικα δεν ειχα καποιο προβλημα με τις 5850/5970, η 7950 ειναι μακραν οτι πιο ποιοτικο εχω δοκιμασει και στην ιδια κατηγορια με την 670 την οποια ειχα για μικρο χρονικο διάστημα δανεικη.

Θα σου προτεινα αν εχεις την δυνατοτητα να δανιστεις μια 7950/7970 και να συγκρινεις

εχει περασει για 3ημερο 7970

Link to comment
Share on other sites

Και τι πρόβλημα αντιμετώπισες;

δεν την γουσταρα stut...+οτι αυτο που εβλεπα δεν μου αρεσε(για να ειμαι δικαιος δεν ασχοληθηκα και πολυ μαζι της)

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ακουω διαφορα περι μνημης αν εχετε surround θελετε 4gb για να στε καλυμενοι και 1440p 3gb.

Tα game ειναι λιγα προς το παρον αλλα crysis 3 VHQ+3D και skyrim με custom textures ειναι η εξαιρεση και στο γονατιζουν.Υποθετω ισως και το νεο metro.

Hell εμενα το skyrim μου τερματισε σε 1680*1050 με 3D Vision τα 2GB της 670 και ετρωγα βουτες λογω ελλειψης μνημης σε fps σε μερικες πολεις.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα 2gb για 3 μονιτορ...

Επισης η Nvidia στην ιδια αναλυση SURROUND με την ΑΤΙ δεσμευει αρκετα λιγοτερη μνημη. Ο @csaris που τα εχει τεσταρει αναφερει μεχρι και 500mb κατω για την nvidia.

Aυτό μπορείς λίγο να το εξηγήσεις? Η μνήμη που θα δεσμευτεί με την εφαρμογή δεν έχει να κάνει? Εμπλέκεται

ο driver ή κάτι άλλο ώστε να έχουμε λιγότερη δέσμευση μνήμης από την ίδια εγαρμογή και στα ίδια settings?

Ρωτάω γιατί με τεζαρισμένα settings έχω δει κατά καιρούς (αν είναι ακριβές το afterburner και το gpu-z)

περισσότερα από 2GB χρήση μνήμης.

Για να μιλήσω συγκεκριμένα, πάνω από 2gb έχω δει σε hitman absolution, bioshock infinite και arma 3 alpha. Στο τελευταίο μάλιστα (οκ είναι beta) έγραψε 2700+

Link to comment
Share on other sites

δεν την γουσταρα stut...+οτι αυτο που εβλεπα δεν μου αρεσε(για να ειμαι δικαιος δεν ασχοληθηκα και πολυ μαζι της)

Νομιζω οτι με αυτην την απαντηση θα καταλαβουν οι περισσοτεροι τις αντικειμενικες δυσκολίες με τους οδηγους που αντιμετωπίζεις και εχεις τετοιο μενος εναντιον των κοκκινων :T:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με αυτην την απαντηση θα καταλαβουν οι περισσοτεροι τις αντικειμενικες δυσκολίες με τους οδηγους που αντιμετωπίζεις και εχεις τετοιο μενος εναντιον των κοκκινων :T:

ξεκολα ομως το κεφαλι σου και διαβαζε καλα

(για να ειμαι δικαιος δεν ασχοληθηκα και πολυ μαζι της)

ξεχασα να σου πω οτι εχω και καλυτερες επιδοσεις με αυτην που ηδη εχω:whistle2:

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Aυτό μπορείς λίγο να το εξηγήσεις? Η μνήμη που θα δεσμευτεί με την εφαρμογή δεν έχει να κάνει? Εμπλέκεται

ο driver ή κάτι άλλο ώστε να έχουμε λιγότερη δέσμευση μνήμης από την ίδια εγαρμογή και στα ίδια settings?

Ρωτάω γιατί με τεζαρισμένα settings έχω δει κατά καιρούς (αν είναι ακριβές το afterburner και το gpu-z)

περισσότερα από 2GB χρήση μνήμης.

Για να μιλήσω συγκεκριμένα, πάνω από 2gb έχω δει σε hitman absolution, bioshock infinite και arma 3 alpha. Στο τελευταίο μάλιστα (οκ είναι beta) έγραψε 2700+

Λοιπον η εμπειρια μου σε μενα και το θυμαμαι καθαρα ειναι στο GTA4 που στην 580gtx μου δεσμευε με ολα στο max 1,2gb ενω στην 5870 6eyefinity 2gb που ειχα 1,75gb σε 5760χ1080.

Σε αυτο τοτε δεν εδωσα σημασια, ο Csaris προσφατα το τσεκαρε ξανα με MSI screens και το επισημανε...

Στο GTA4 εαν δεν επαρκουσε η μνημη απλα δεν σε αφηνε να maxareis τα γραφικα...

Link to comment
Share on other sites

ξεκολα ομως το κεφαλι σου και διαβαζε καλα

(για να ειμαι δικαιος δεν ασχοληθηκα και πολυ μαζι της)

ξεχασα να σου πω οτι εχω και καλυτερες επιδοσεις με αυτην που ηδη εχω:whistle2:

Μια χαρα διαβαζω φιλος. Οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα. Τωρα καλυτερες επιδοσεις ειμαι σιγουρος οτι θα ειχες και με GTX470 σε σχεση με 7970 γιατι σιγουρα θα ηταν πιο smooth και χωρις stuttering :hehe:

δωσε link...

1) Skyrim HD - 2K Textures at Skyrim Nexus - Skyrim mods and community

2) Improved NPC Clothing - High Res at Skyrim Nexus - Skyrim mods and community

3) Project ENB at Skyrim Nexus - Skyrim mods and community

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα 3 οθονες και εχει μια λογικη τιμη γιατι οχι; Ειλικρινα πιστευεις μεσα σου οτι ειμαι fanboy της οποιαδηποτε εταιριας; Fanboy του να μην με θεωρουν οι εταιρίες μ@λ@κ@ ειμαι, γι' αυτο δεν συμπαθω NVidia και Apple ;)

Η τελεια καρτα δεν υπαρχει μαν ουτε το τελειο τηλεφωνο... και την apple που αναφερεις καπου κερδιζει, καπου χανει απο τον ανταγωνισμο ασχετως αν δεν σου αρεσει! Mην ξεχναμε οτι ολοι τo iphone εχουν αντιγραψει...:T:

Στο θεμα μας τωρα, το πιο πολυ που εχω δει με την Τατιανα ειναι 2300+Mb σε 5760χ1200 στο ΒF3 σε ultra... Σε αυτα τα settings παιζεις με 70-80avg. Με 2χ680 τα καρεδακια αυτα ειναι 40-50% κατω, που σημαινει οτι πριν τελειωσει η μνημη σου θα εχει ψοφησει η καρτα απο θεμα δυναμης...

Και με τα 6GΒ που εχουν οι Τατιανιτσες μπορω να δω στο crysis 3 σε 5760, very high & 8XMSAA 3800ΜΒ μνημης και καρεδακια οχι πανω απο 25-30fps -κοινως unplayable-. Αν ειναι ετσι ουτε τα 3gb της 7970 δεν σε καλυπτουν.. Το συμπερασμα ειναι οτι πριν το black screen της μνηνης θα εχει ηδη παει για τσαγακι ο πυρηνας!:computer:

Mην κοιτας τωρα τον γνωστο κνιτη κηπουρο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] που εχει οργωσει ολα τα site να μας βρει ενα διαγραμμα που τελειωνουν τα 2GB της 680... :hehe::p

Aυτό μπορείς λίγο να το εξηγήσεις? Η μνήμη που θα δεσμευτεί με την εφαρμογή δεν έχει να κάνει? Εμπλέκεται

ο driver ή κάτι άλλο ώστε να έχουμε λιγότερη δέσμευση μνήμης από την ίδια εγαρμογή και στα ίδια settings?

Ρωτάω γιατί με τεζαρισμένα settings έχω δει κατά καιρούς (αν είναι ακριβές το afterburner και το gpu-z)

περισσότερα από 2GB χρήση μνήμης.

Για να μιλήσω συγκεκριμένα, πάνω από 2gb έχω δει σε hitman absolution, bioshock infinite και arma 3 alpha. Στο τελευταίο μάλιστα (οκ είναι beta) έγραψε 2700+

Θα σου πω εγω συγκεκριμενα.

Στον zpaf ειδα σε BF3 πανω απο 3gb vram σε τρια μονιτορ... Με την Τατιανα 1GB κατω και σε πιο μεγαλη αναλυση εγω... Τα ιδια σε crysis 1/2/3 και bioshock.

Eιναι πολυ large η ΑΤΙ στις μνημες. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.