Jump to content



Amd fx και temps


AstraLgr

Recommended Posts

Εξαρτάται με το αν κλοκάρεις ή όχι.

Αν κλοκάρεις βάλε υδρόψυξη, αν όχι κάποια αερόψυξη με μεγάλη θερμοχωρητικότητα για να μην έχεις μεταβολές των στροφών του ανεμιστήρα με την παραμικρή αύξηση του φορτίου.

Πχ. Εγώ αυτή την στιγμή έχω scythe mugen 2100 και την αγόρασα για αυτό τον λόγο όταν είχα phenom. Πολύ χαμηλές στροφές και για να πάρουν μπρος τα ανεμιστήρια θέλει πολύ ώρα ! Τον χειμώνα δεν γυρίζουν κάν αν δεν το φορτώσω το cpu.

Αλλά mugen 2100 δεν βρίσκεις, ενώ αν κλοκάρεις εκεί που έχω κλοκάρει είσαι στο όριο του ορίου το καλοκαίρι ... Εγώ κάποια στιγμή θα πάω για υδρόψυξη, από Ιούνιο και μετά ή θα τον ρίξω στα 4,6Ghz μέχρι να πιάσουν τα κρύα ...

H SCUTHE MUGEN 3100 (η καινούρια) είναι καλή με 40€ πολύ καλό vfm ! Δεν ξέρω όμως αν έχει την ίδια συμπεριφορά με την μεγαλύτερη σε διαστάσεις 2100.

Μια ακόμα καλή ψύκτρα με 140mm ανεμιστήρα είναι μια καινούρια scythe ashura

Link to comment
Share on other sites

στα 1475/4.425 που τον εχω τον 8320 24/7με 0.984/ 1.44 max ρευμα[απο cpu-z μετρημενο) ειχα 35 idle

και χτυπησα στο prime 95 ενα γρηγορο 100% load max 75αρι με 28 βαθμους δωματιου

με ψυκτρα prolimatech genesis και με 2 ψοφιομαστερ πανω της με 120αρηδες στις 1000 στροφες !!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δε κλοκαρω κ οταν το κανω ειμαι πολυ κατω απο το μεσο ορο κλοκαρισματος που κανει ο μεσος χρηστης. Ο θορυβος μ'ενδιαφερει κ μ'ενοχλει γιατι το εχω διπλα στο αυτι μου.

Εβλεπα ξανα κ ξανα τα reviews απο ψυκτρες κ υδροψυξεις κ δε μπορω να καταληξω.

Η Noctua U14S ειναι αρκετα αθορυβη απ'οτι ειδα αλλα πολυ ακριβη.

Η Η80i μ'αρεσει επειδη ειναι μικρη κ βολικη, αν κ εχει 2 ανεμιστηρες μπρος πισω. Η Η100i μου φαινεται μεγαλη σε μεγεθος κ δυσκολη στο συμμαζεμα εντος ή εκτος του κουτιου.

το HWinfo64 μια θερμοκρασια εμφανιζει ως CPU. Δε μου δειχνει στους πυρηνες, ξεχωριστα οπως εκανα παλια με το CoreTemp.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δε κλοκαρω κ οταν το κανω ειμαι πολυ κατω απο το μεσο ορο κλοκαρισματος που κανει ο μεσος χρηστης. Ο θορυβος μ'ενδιαφερει κ μ'ενοχλει γιατι το εχω διπλα στο αυτι μου.

Εβλεπα ξανα κ ξανα τα reviews απο ψυκτρες κ υδροψυξεις κ δε μπορω να καταληξω.

Η Noctua U14S ειναι αρκετα αθορυβη απ'οτι ειδα αλλα πολυ ακριβη.

Η Η80i μ'αρεσει επειδη ειναι μικρη κ βολικη, αν κ εχει 2 ανεμιστηρες μπρος πισω. Η Η100i μου φαινεται μεγαλη σε μεγεθος κ δυσκολη στο συμμαζεμα εντος ή εκτος του κουτιου.

το HWinfo64 μια θερμοκρασια εμφανιζει ως CPU. Δε μου δειχνει στους πυρηνες, ξεχωριστα οπως εκανα παλια με το CoreTemp.

Θα το δοκίμαζα σε αντιδιαστολή με το hwmonitor να σου πω τι δείχνει αλλά είμαι σε ubuntu αυτή την στιγμή !

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι σωστο ειναι το reading του cpu0 , τα ιδια readings εχω και με το HWmonitor,Hwinfo και ΑIDA64 σε idle κατασταση στους πυρηνες δεν νομιζω να ειναι θεμα σενσορα γτ στα max ανεβαινει γρηγορα και ψηλα παντα με 10-15 βαθμους διαφορα με το socket temp

post-17865-1416077401,0126_thumb.jpg

post-17865-1416077401,2965_thumb.jpg

post-17865-1416077401,5_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι σωστο ειναι το reading του cpu0 , τα ιδια readings εχω και με το HWmonitor,Hwinfo και ΑIDA64 σε idle κατασταση στους πυρηνες δεν νομιζω να ειναι θεμα σενσορα γτ στα max ανεβαινει γρηγορα και ψηλα παντα με 10-15 βαθμους διαφορα με το socket temp

ME 16 βαθμους στο reading στο cpu 0 που σκοπευεις να πας; μπορεις να το εμπιστευτεις αυτο για πεσμου τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας που είναι στα cores δουλεύει σε ένα εύρος τιμών ... Αν πέσει η θερμοκρασία κάτω από την min τιμή που μπορεί να διαβάσει, σου δείχνει πολύ χαμηλές τιμές που δεν είναι ορθές ...

Επίσης ΔΕΝ είναι πραγματική θερμοκρασία (βαθμοί κελσίου) αλλά μια αναγωγή για να μπορεί να δουλέψει ο αισθητήρας που έχει πολύ συγκεκριμένο εύρος που παράγει μετρήσεις. Αρα το μόνο που σε ενδιαφέρει από τα cores είναι να μην δεις τιμή πάνω από 62c !!!!

Για μια ένδειξη της θερμοκρασίας σε C σε ότι αφορά το cpu κοιτάξτε το socket !

Link to comment
Share on other sites

ME 16 βαθμους στο reading στο cpu 0 που σκοπευεις να πας; μπορεις να το εμπιστευτεις αυτο για πεσμου τωρα;

Δλδ τα readings είναι λάθος και υπάρχει θέμα με το σενσορα στο mobo?γενικά από ότι έχω δει και σε αλλά αλλοδαπά forums τα readings κάπου εκεί παίζουν στους περισσότερους..

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τα readings είναι λάθος και υπάρχει θέμα με το σενσορα στο mobo?γενικά από ότι έχω δει και σε αλλά αλλοδαπά forums τα readings κάπου εκεί παίζουν στους περισσότερους..

οπως πολυ σωστα αναφερθηκε ο [MENTION=7477]adpanos[/MENTION] μετραει πολυ συγκεκριμενα πραγματα εκει το cpu 0 !!

προσωπικα δε με καλυπτει αυτη η μετρηση να βλεπω 16-18 βαθμους στη cpu με αερα μεσα στο κουτι ειδικα αυτο το καιρο με θερμοκρασια δωματιου κοντα 25-27 βαθμους σε idle θα καταργησουμε και τους νομους της φυσικης !!

ενω η αλλη μετρηση 35-38 ειναι πολυ πιο ρεαλιστικη και πιστευω οτι ειναι και πολυ πιο κοντα στη πραγματικοτητα!!

αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας που είναι στα cores δουλεύει σε ένα εύρος τιμών ... Αν πέσει η θερμοκρασία κάτω από την min τιμή που μπορεί να διαβάσει, σου δείχνει πολύ χαμηλές τιμές που δεν είναι ορθές ...

Επίσης ΔΕΝ είναι πραγματική θερμοκρασία (βαθμοί κελσίου) αλλά μια αναγωγή για να μπορεί να δουλέψει ο αισθητήρας που έχει πολύ συγκεκριμένο εύρος που παράγει μετρήσεις. Αρα το μόνο που σε ενδιαφέρει από τα cores είναι να μην δεις τιμή πάνω από 62c !!!!

Για μια ένδειξη της θερμοκρασίας σε C σε ότι αφορά το cpu κοιτάξτε το socket !

Συμφωνώ και επαυξάνω για τους 62c..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.