Jump to content



Επαναφορά BIOS σε ATi HD4850 512MB


Dj_ALeX

Recommended Posts

Παιδιά μου έτυχε αναποδιά "φτου @@@@@" και υπέπεσα σε failed φλασάρισμα BIOS σε μια απο τις 2 4850 που έχω.

Χρησιμοποίησα το atiWinflash και την ώρα του φλασαρίσματος τα win πάγωσαν.

Ψάχνω τρόπο να κάνω rebuild την κάρτα με το original bios έχοντας το φυσικά σε back up απλα δεν βρίσκω διέξοδο. Μέσα απο τα win δεν γίνεται τπτ μάλλον θα θέλει μέσω DOS αλλά ΠΩΣ???

Η κάρτα είναι παλαιότερης γενιάς αλλά παρόλα αυτά λειτουργούσε άψογα και θέλω να επιστρέψει στην αρχική της κατάσταση.

Ευχαριστώ για όποιον βοηθήσει! :)

EDIT: Φλασάρισα μόλις την κάρτα με το original bios με το RBE αυτήν την φορά και το πήρε κανονικά. Έκανα restart και δεν έχω κάποιο θέμα. Τουλάχιστον έτσι δείχνει. Πάω για δοκιμή σε 3D.

EDIT2: Τελικά η κάρτα σώθηκε απο μόνη της εκτός και αν στο 1ο αποτυχημένο φλασάρισμα πολύ απλά δεν φλασαρίστικε ΚΑΝ ασχέτος αν τα Win πάγωσαν... Δεν ξέρω ακριβώς τι έγινε αυτό που ξέρω είναι οτι μάλλον στάθηκα τυχερός! Την δούλεψα και σε CF και δεν είχα κανένα πρόβλημα.. Τι να πώ... Συγνώμη :sorry: αν άνοιξα θέμα αλλά η καρδιά μου πήγε και γύρισε σε μια φάση.:-O

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έψαχνα να βρώ σωστό bios για την μια απο τις 2 διότι μου κρατάει τα 2D Clocks ψηλά χωρίς λόγο και έχω +10 βαθμους παραπάνω σε idle (αντί για 45, 55 βαθμους) + το τι καταναλώνει τσάμπα ρεύμα. Η ατυχία ήταν ότι τελικά δεν έκανε το συγκεκριμένο rom για την κάρτα για αυτό και σκάλωσε. Αλλά αφού δουλεύει κανονικά πάλι καλά να λές... Της ξανά έβαλα καλού κακού το default bios μέχρι να βρώ κανένα που να κάνει... Τα ρολόγια κανονικά για την 4850 σε idle και full load είναι 500core 750vram, ενώ αυτή είναι 500core και 993vram. Το παράξενο είναι οτι άλλαξα την τιμή με το RBE απο 993 σε 750 έσωσα το rom χωρίς να πειράξω κάτι άλλο, το φλάσαρα αλλά τπτ... Σκέφτομαι μήπως φταίει που είναι σε CF. Επίσης κάπου διάβασα ότι ο Catalyst 13.1 Legacy που χρησιμοποιώ στο συγκεκριμένο σύστημα έχει bug με τα 2D Clocks κάτι που δεν νομίζω να ισχύει διότι η άλλη μου κάρτα που έχει σωστό bios (500, 750) πέφτει στα 2D ρολόγια κανονικά μόλις βγαίνω απο κάποιο 3D application/Game.... Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πώς ακριβώς κάνεις το φλασάριμα απο DOS και πως να φτιάξω bootable disc κάτι που στα Win7 που έχω δεν μου δίνει την δυνατότητα να το κάνω... Υπάρχει κάποιος "User friendly" τρόπος να το κάνω αυτό ή κάποιο utility?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! :)

Τώρα κάτι άλλο. Μήπως έχεις στο μυαλό σου που μπορώ να βρώ κανά σωστό bios (500/750, με 1.046V) για να το φλασάρω σε αυτήν εδώ την καρτούλα.

Έχω ψάξει σε πολλά γνωστά sites αλλά δεν βρίσκω το κατάλληλο rom και θέλω οπωσδήποτε να διορθώσω τα 2D Clocks, είναι κρίμα να ζεσταίνεται τσάμπα η καρτούλα και να τρώει και ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Με το atiflash για να σώσεις το bios που έχεις στην κάρτα γράφεις

atiflash -s 0 default.rom οπου 0 αν είναι η πρωτη θύρα που έχεις την κάρτα και default ή όπως αλλιώς θες το όνομα που θα αποθηκευτεί.

Για να φλασαρεις ενα bios γραφεις

atiflash -p 0 4850.rom οπου 0 πάλι η θεση και 4850 το ονομα. Αντιστοιχα βάζεις .bin και οχι rom αν το χεις σε bin. Μπορεις να βάλεις και την παραμετρο -f μετα το -p για να κάνεις force το bios σε περιπτωση που είναι διαφορετικό το checksum και δεν το δεχεται, αλλά στις περισσότερες απο αυτές τις περιπτώσεις το bios δεν είναι καταλληλο για την κάρτα και δεν θα δουλεύει ή δεν θα ναι ολα οκ.

Για την περιπτωση που κάτι παει στραβά και μετα το ρεσταρτ έχεις μαύρη οθόνη, για να μην αλλάζεις κάρτες μπορείς να δημιουργήσεις ένα autoexec.txt αρχειο που μέσα θα γραψεις την εντολή να φλασαρει το original bios, πχ atiflash -p -f 0 original.rom και μετα το μετονομάζεις σε autoexec.bat . Προσεχε όχι σε autoexec.bat.txt επειδη τα win θα σου χουν κρυψει την κατάληξη. Αυτο το αρχειο το βάζει μετα το αποτυχημένο φλασαρισμα στο stickακι που bootαρεις (ή σε ένα άλλο bootable στικακι), και ξεκινας τον υπολογιστή . Αυτο μόνο του θα φλασαρει το original bios χωρις να βλέπεις τπτ εσύ στην οθόνη, και μετα αφου περάσει λίγη ώρα (οση ώρα κάνει δλδ για να flashαρει to bios) καντου restart και λογικά ολα θα ναι οκ.

Για το bios που λές εγω θα σου λεγα να μην δοκιμάσεις άλλα, γιατί κατα πάσα πιθανότητα δεν θα κάνουν, αλλα με το δικο σου άλλαξε το με το rbe (radeon bios editor) για να κάνεις τις αλλαγες που εσύ θες και όταν το σώσεις θα σου φτιάξει μόνο του το cheksum.

Για να το φτιάξεις εσύ θα χρειαστείς κάποιον Hex editor και γενικά θα ταλαιπωρηθείς μέχρι να καταλάβεις λίγο τι γίνεται.

Τι δικιά μου απο το 2009 που την πήρα, της εφτιαξα το bios όπως ήθελα και την έχω αφήσει στα ίδια απο τότε. Σου βάζω και ένα screenshot για να δεις. Τα 625 ειναι αυτα που bootαρει, τα 160 ειναι όταν είναι idle, τα 450 όταν βλέπω ταινιες/uvd και τα 760 για 3d.

rbeo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά εδώ τα είδες ?

500/750 @ 1.046V ψάχνεις ή έχες ? Από όσο είδα το 3ο, το 4ο και το 5ο είναι αυτό που λές

Τα έχω δεί αυτά. Δεν ξέρω αν κάνουν γιατί η κάρτα βλέπεις δεν είναι η reference. Επίσης είναι αυτή με τα 512MB.

Με το atiflash για να σώσεις το bios που έχεις στην κάρτα γράφεις

atiflash -s 0 default.rom οπου 0 αν είναι η πρωτη θύρα που έχεις την κάρτα και default ή όπως αλλιώς θες το όνομα που θα αποθηκευτεί.

Για να φλασαρεις ενα bios γραφεις

atiflash -p 0 4850.rom οπου 0 πάλι η θεση και 4850 το ονομα. Αντιστοιχα βάζεις .bin και οχι rom αν το χεις σε bin. Μπορεις να βάλεις και την παραμετρο -f μετα το -p για να κάνεις force το bios σε περιπτωση που είναι διαφορετικό το checksum και δεν το δεχεται, αλλά στις περισσότερες απο αυτές τις περιπτώσεις το bios δεν είναι καταλληλο για την κάρτα και δεν θα δουλεύει ή δεν θα ναι ολα οκ.

Για την περιπτωση που κάτι παει στραβά και μετα το ρεσταρτ έχεις μαύρη οθόνη, για να μην αλλάζεις κάρτες μπορείς να δημιουργήσεις ένα autoexec.txt αρχειο που μέσα θα γραψεις την εντολή να φλασαρει το original bios, πχ atiflash -p -f 0 original.rom και μετα το μετονομάζεις σε autoexec.bat . Προσεχε όχι σε autoexec.bat.txt επειδη τα win θα σου χουν κρυψει την κατάληξη. Αυτο το αρχειο το βάζει μετα το αποτυχημένο φλασαρισμα στο stickακι που bootαρεις (ή σε ένα άλλο bootable στικακι), και ξεκινας τον υπολογιστή . Αυτο μόνο του θα φλασαρει το original bios χωρις να βλέπεις τπτ εσύ στην οθόνη, και μετα αφου περάσει λίγη ώρα (οση ώρα κάνει δλδ για να flashαρει to bios) καντου restart και λογικά ολα θα ναι οκ.

Για το bios που λές εγω θα σου λεγα να μην δοκιμάσεις άλλα, γιατί κατα πάσα πιθανότητα δεν θα κάνουν, αλλα με το δικο σου άλλαξε το με το rbe (radeon bios editor) για να κάνεις τις αλλαγες που εσύ θες και όταν το σώσεις θα σου φτιάξει μόνο του το cheksum.

Για να το φτιάξεις εσύ θα χρειαστείς κάποιον Hex editor και γενικά θα ταλαιπωρηθείς μέχρι να καταλάβεις λίγο τι γίνεται.

Τι δικιά μου απο το 2009 που την πήρα, της εφτιαξα το bios όπως ήθελα και την έχω αφήσει στα ίδια απο τότε. Σου βάζω και ένα screenshot για να δεις. Τα 625 ειναι αυτα που bootαρει, τα 160 ειναι όταν είναι idle, τα 450 όταν βλέπω ταινιες/uvd και τα 760 για 3d.

rbeo.jpg

Να σε ρωτήσω. Εγώ γιατί όταν έκανα τις αλλαγές με το RBE έσωσα το rom και το φλάσαρα δεν μου έγινε τίποτα??

Το μόνο που διόρθωσα ήταν τα values(500/750 με 1,046V) για τα 2D Clocks τίποτα άλλο, και παρόλα αυτά αφου έσωσα το rom με ένα τυχαίο όνομα σαν .rom και το φλάσαρα δεν έγινε τίποτα διότι μέσα στο CCC αλλά και στο GPU-Z έδειχνε αντί για 500/750, 625/993... Στην άλλη κάρτα που έχω που είναι reference δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα.. Μήπως φταίει που είναι σε Crossfire οι κάρτες?

EDIT: Τώρα παρατήρησα ότι σε κάθε value έχει και αντίστοιχο Voltage απο κάτω. Εγώ τα άφηνα όλα στις (..) παραμόνο τα 2 που ήθελα τα έβαζα στο 1.046 λες να φταιει αυτό??

Μαμά πρέπει να είναι λογικά idle 1.046(500/750) και load 1.123(625/993)...

EDIT2: Να χρειαστώ hex editor?? Εξηγησέ το μου λίγο. BTW μέσα στο RBE ξέρω τι είναι τι...

EDIT3: Μόλις ξανά φλάσαρα την κάρτα με τα παραπάνω values για 2D και 3D με τα voltage ολα ρυθμισμένα σε κάθε state εκτός του boot που το άφησα στις (..) και ο CCC και το GPU-Z λένε πάλι τα δικά τους... Μήπως να μην έχω εγκατεστημένους τους drivers όταν "πειράζω" τις κάρτες?? Δεν ξέρω ειλικρινά τι παίζει εδώ, να μην ακούει παρόλο που το φλασάρω κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περάσει αρκετά χρόνια και δεν τα θυμάμαι με λεπτομέρειες αλλά γενικά κάντα όπως εγώ στη φώτο.

Στο clock info 00 ασε τα default ρολογια.

Στα clock info 01 και 02 βάλε τις τιμές που θες να χεις όταν είναι idle.

Στα clock info 04,05,06 βάλε τις τιμές που θες να χεις όταν βλέπεις βιντεο δλδ όταν χρησιμοποιει uvd η καρτα

Στα clock info 03,07,08,09 τις τιμές που θες για 3d.

Kαπου παντως κάνεις λάθος και δεν πιάνει. Βγάλε την μία κάρτα και δοκίμασε το.

Drivers και catalyst δεν έχουν σχέση.

111cji.jpg

Τον hex editor σου είπα ότι χρειαζεται για να φτιαξεις το checksum στο bios απο άλλες κάρτες. Δεν σου πα ότι πρέπει να το χρησιμοποιήσεις γιατι είναι δύσκολο. Πάρε μια φώτο για να δεις. Αν σε ενδιαφέρει ψάξτο στο ίντερνετ.

hexx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δεί αυτά. Δεν ξέρω αν κάνουν γιατί η κάρτα βλέπεις δεν είναι η reference. Επίσης είναι αυτή με τα 512MB.

Σου έγραψα αυτά γιατί το link που έδωσες για την κάρτα λίγο πιό πάνω είναι η 1GB DDR3 blue-pcb

Δεν πρόσεξα ότι είναι ο τίτλος διαφορετικός.

Κανονικά πειράζοντας το δικό σου με τα voltages και τα clocks που θές, θα πρεπε να λειτουργεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψα αυτά γιατί το link που έδωσες για την κάρτα λίγο πιό πάνω είναι η 1GB DDR3 blue-pcb

Δεν πρόσεξα ότι είναι ο τίτλος διαφορετικός.

Κανονικά πειράζοντας το δικό σου με τα voltages και τα clocks που θές, θα πρεπε να λειτουργεί σωστά.

Έλα ντε εδώ σε θέλω... Και τώρα που μιλάμε σκαλίζω να βρώ τι στο @@@@@ γίνεται και δεν ακουεί στο bios που της βάζω... παρόλο που φλασάρεται κανονικά μέσα απο τα Win με το Winflash. Σε κάτι reference κάρτες που το έχω κάνει ποτέ δεν είχα πρόβλημα (Με την διαφορά ότι τότε δεν τις είχα πάνω στο ίδιο σύστημα σε CF).. Καμιά ιδέα ρε παιδιά? Πάντως ευχαριστώ και τους 2 για την βοήθεια έως τώρα! :T:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί επιμένεις με το Winflash ? Σου είπανε ήδη 2 άτομα για το atiflash απο dos και είμαι σίγουρος ότι σε όποιο ψάξιμο θα έχεις κάνει θα έχεις βρεί τους περισσότερους να χρησιμοποιούν atiflash.

Επιπλέον, κατόπιν του φλασαρίσματος, τσεκάρεις την σωστή κάρτα με το gpu-z ?

Εφόσον έχεις 2 κάρτες μπές από dos, κάνε τις δοκιμές σου στη μία μόνο με τις εντολές που σου είπε παραπάνω ο eddie και άπαξ και λειτουργήσει όπως θές, κάνεις το ίδιο και στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Η μία η reference δλδ είναι κομπλέ. Την άλλη προσπαθώ να φτιάξω..

Παίζω με WinFlash διότι δεν έχω εύκαιρο stickaki για να κάνω bootable για DOS. :slap:

Αλλά δεν νομίζω να φταίει ο τρόπος φλασαρίσματος. Όταν κάνεις edit το bios με το RBE εκτός απο την καρτέλα "Clock settings" πρέπει να αλλάξω και τπτ άλλο?? Το ρωτάω γιατί τα στοιχεία στην πρώτη καρτέλα "Information" τα αφήνω όπως είναι...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις edit το bios με το RBE εκτός απο την καρτέλα "Clock settings" πρέπει να αλλάξω και τπτ άλλο?? Το ρωτάω γιατί τα στοιχεία στην πρώτη καρτέλα "Information" τα αφήνω όπως είναι...

Oχι ότι χρειαζεσαι μόνο άλλαξε.

Θα σου λεγα και γω μέσω command prompt, και να αφήσεις μόνο την κάρτα που θες να φλασαρεις και την άλλη να την βγαλεις

Link to comment
Share on other sites

Η μία η reference δλδ είναι κομπλέ. Την άλλη προσπαθώ να φτιάξω..

Παίζω με WinFlash διότι δεν έχω εύκαιρο stickaki για να κάνω bootable για DOS. :slap:

Αλλά δεν νομίζω να φταίει ο τρόπος φλασαρίσματος. Όταν κάνεις edit το bios με το RBE εκτός απο την καρτέλα "Clock settings" πρέπει να αλλάξω και τπτ άλλο?? Το ρωτάω γιατί τα στοιχεία στην πρώτη καρτέλα "Information" τα αφήνω όπως είναι...

Κι αν φταίει ?

Anyway, τσέκαρε αυτό :

SanDisk USB Stick 2.0 Cruzer Blade 4GB - Στικάκια USB - plaisio.gr

Πρόσφατα φλάσαρα την 3870 Sapphire blue-pcb από 770/1126 σε 860/1200

To μόνο που έκανα ήταν atiflash -p -f 0 bios.bin

Τώρα από αυτήν γράφω και όλα μια χαρά...

Kατόπιν δεν μου άρεσε το fan control και το άλλαξα και ξαναφλάσαρα με τον ίδιο τρόπο...

Aν δεν έχεις usb κάνε ένα bootable cd/dvd με το bios που θές...αν είναι επανεγγράψιμο ακόμη καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.