Jump to content



Προβολέας με υψηλή φωτεινότητα σε HD / Full HD ?


adpanos

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
3d gaming σε projector έχει δοκιμάσει κανείς ?:dots: Λέει τίποτα.

Έχω δοκιμάσει να παίξω Crysis 2 και Call of Duty στον EPSON TW9000 αλλά και στη Samsung PS51D6900(plasma) και δυστυχώς δεν με βόλεψε καθόλου οπότε και σταμάτησα γρήγορα την προσπάθεια.Μήπως να ξαναπροσπαθήσω ?? :hmm:

Ίσως είναι απλά θέμα συνήθειας και θέλει το χρόνο του μέχρι να συνηθίσει το μάτι και να μπορείς να αποδόσεις καλά.Ίσως θέλει κάτι πιο απλό από fps για αρχή (πχ κάτι σε NFS ή PRO)

FYI και στον SONY VPL HW10 που είναι 2d και στο eyefinity με 3*Dell 2311, εγώ δεν μπορώ να συνηθίσω και πάντα καταλήγω στο desktop monitor της υπογραφής όταν θέλω να "πιάσω" απόδοση ( οπότε μπορεί να έχω εγώ κάποιο θέμα ή δεν προσπαθώ αρκετά)

ΥΓ. το πανί είναι 120''

Link to comment
Share on other sites

εκτός αυτού θα πέσει γρήγορα και η απόδοση της λάμπας του προτζέκτορα αν τον χρησιμοποιείς με τις ώρες για games.

Aλλωστε μόνο βράδυ θα παίζεις games? Μέρα δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον προτζέκτορα.

Link to comment
Share on other sites

εκτός αυτού θα πέσει γρήγορα και η απόδοση της λάμπας του προτζέκτορα αν τον χρησιμοποιείς με τις ώρες για games.

Aλλωστε μόνο βράδυ θα παίζεις games? Μέρα δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον προτζέκτορα.

Υπόγειο , ενιαίος χώρος χωρίς φωτισμό ....:hehe::hehe::hehe: και χωρίς κανέναν να ενοχλείται ...:hi:

Ξύλινο πάτωμα , ρεύμα μπόλικο, παλαιοί καναπέδες αναπαυστικότατοι, τραπεζάκι για το τασάκι και ψυγείο με μπύρες ...

........χαμηλή θερμοκρασία το καλοκαίρι...

Πόσο έχει μια λάμπα ?

Link to comment
Share on other sites

Στους νεους dlp δεν πέφτει τοσο πολύ η φωτεινότητα , σε βαθμο που να επηρρεάζει την θέαση , τουλάχιστον μεχρι τις 1000 ωρες.

Στις περιπου 1500 ωρες να υπολογίζετε αλλαγή , με κοστος 300€ στους benq (παιζει και λίγο χαμηλότερα).

ΥΓ.Αν εχεις προβολέα (εχω τον benq w6000) δεν υπάρχει κανενα λόγος να λυπάσαι τις ώρες του ...

Link to comment
Share on other sites

εκτός αυτού θα πέσει γρήγορα και η απόδοση της λάμπας του προτζέκτορα αν τον χρησιμοποιείς με τις ώρες για games.

Aλλωστε μόνο βράδυ θα παίζεις games? Μέρα δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον προτζέκτορα.

Εγώ μόνο για games τον έχω η ταινίες απλά είναι το extra

Link to comment
Share on other sites

Στους νεους dlp δεν πέφτει τοσο πολύ η φωτεινότητα , σε βαθμο που να επηρρεάζει την θέαση , τουλάχιστον μεχρι τις 1000 ωρες.

Στις περιπου 1500 ωρες να υπολογίζετε αλλαγή , με κοστος 300€ στους benq (παιζει και λίγο χαμηλότερα).

ΥΓ.Αν εχεις προβολέα (εχω τον benq w6000) δεν υπάρχει κανενα λόγος να λυπάσαι τις ώρες του ...

Ξεκινάει ήδη όμως με 500 ώρες μείον απ' τον προηγούμενο χρήστη που δεν είναι και λίγες.

Αν θέλει άλλες 500 ώρες για να αλλάξει λάμπα ώστε να μη βλέπει ξεπλυμένα χρώματα και το χρησιμοποιεί 5 ώρες τη μέρα για games σ' ένα 3μηνο θα πρέπει να σκάσει νέο 300αρι για λάμπα. Δεν είναι αμελητέο το ποσό. Εδώ ζορίστηκε να τα δώσει για την αγορά του προτζέκτορα. Δε θα του κακοφανεί να δώσει τα μισά για μια λάμπα σ' ένα 3μηνο?

Πάντως στον δικό μου benq W1060 η λάμπα κοστίζει λογικά (133euro). Δεν ξέρω γιατί στο W1070 την ακρίβυναν τόσο πολύ τη λάμπα.

Aν κι εγώ με τους ρυθμούς που την καίω για καμια ταινία το βράδυ πού και πού (100ώρες σ' ενα χρόνο), θα χρειαστώ μάλλον 10χρόνια για να φτάσω τις 1000 ώρες. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στο AVCLUB διάβασα σε κάποια ποστ πως η λάμπα του 1070 έχει πολύ πιο μεγάλο όριο χρόνου λειτουργίας ...

Δεν ξέρω βέβαια αν οι τιμές αυτές είναι πραγματικές .

Link to comment
Share on other sites

την ίδια διάρκεια λάμπας με τον δικό μου Benq 1060 έχει αλλα με διπλάσια τιμή ...

Βρήκαν τον κλασικό τρόπο να σου τα παίρνουν όπως με τους εκτυπωτές.

Φθηνό μηχάνημα με ακριβά αναλώσιμα... :whip:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να κανείς τόσες ώρες σε 3 μήνες. Γιατί πρώτον μπορείς μόνο το βράδυ κ τη θα γίνει κάθε βράδυ θα παίζεις ; :p δεν γίνεται. Εγώ σε 1.5 μήνα είμαι περίπου 100 ώρες. Κ εγώ αυτό που είχα διαβάσει είναι ότι διαρκή περισσότερες ώρες του 1070. Θα φανεί στο χειροκρότημα. Τώρα αν αλλάξουμε κ μια λαμπα σε 1.5-2 χρόνια δεν νομίζω ότι είναι κάτι τόσο σημαντικό. Το θέμα είναι ότι αυτά που σου προσφέρει με αυτά τα λεφτά o proj δεν συγκρίνεται με μια tv πχ

Link to comment
Share on other sites

μα ο άλλος σου λέει θα τον βάλει στο υπόγειο!

Φαντάσου να ξημεροβραδιάζεται ένας καμένος gamer 10ωρα την ημέρα στον προτζέκτορα.

Θα τον αγοράσει πόσες φορές με τις ακριβές λάμπες.

Ειπαμε καλoι οι προτζέκτορες αλλα έχουν και λειτουργικό κόστος, πράγμα που δεν έχουν τα monitors. Και είναι καλό να το ξέρει κανείς γιατί πολλοί δεν εχουν ιδέα πόσο κοστίζει μια λάμπα ουτε αποτελεί κριτήριο αγοράς.

Εγώ όταν αγόρσα τον δικό μου εψαχνα να δω πόσο κοστίζει η λάμπα και είναι απ' τους πιο οικονομικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει ήδη όμως με 500 ώρες μείον απ' τον προηγούμενο χρήστη που δεν είναι και λίγες.

Αν θέλει άλλες 500 ώρες για να αλλάξει λάμπα ώστε να μη βλέπει ξεπλυμένα χρώματα και το χρησιμοποιεί 5 ώρες τη μέρα για games σ' ένα 3μηνο θα πρέπει να σκάσει νέο 300αρι για λάμπα. Δεν είναι αμελητέο το ποσό. Εδώ ζορίστηκε να τα δώσει για την αγορά του προτζέκτορα. Δε θα του κακοφανεί να δώσει τα μισά για μια λάμπα σ' ένα 3μηνο?

Πάντως στον δικό μου benq W1060 η λάμπα κοστίζει λογικά (133euro). Δεν ξέρω γιατί στο W1070 την ακρίβυναν τόσο πολύ τη λάμπα.

Aν κι εγώ με τους ρυθμούς που την καίω για καμια ταινία το βράδυ πού και πού (100ώρες σ' ενα χρόνο), θα χρειαστώ μάλλον 10χρόνια για να φτάσω τις 1000 ώρες. :hehe:

Δεν θα ειναι τιποτα ξεπλυμενο στις 1000 ωρες.Εχει την δυνατοτητα ο 1070 να παιζει σχεδον αριστα και με 1500+ ωρες.

Μπορεί να ειναι και πιο φθηνη η λάμπα.Η benq εχει γενικα τις χαμηλότερες τιμές σε λαμπες.

Φυσικά αναφέρομαι σε αυθεντικες με housing και οχι generic lamps ...

Link to comment
Share on other sites

Για πολύωρη χρήση, περιμένετε μέχρι Σεπτέμβρη. Βγαίνει η "νέα" φουρνιά LED/LASER με 1080p και "αρκετά" λούμενς κοντά στο χιλιάρικο-1500ρι.

Αναφερεσαι στον optoma 91?Αποκλείεται να εχει τόσο ... 2000+ ... (οπως και καθε αλλος led 1080p.Δυσκολο απο τα δεκα χιλιαρικα να πανε στο χιλιαρικο τοσο γρηγορα.)Ασε που εχουν θεματα με φωτεινοτητα και πολλες ιντσες...

Link to comment
Share on other sites

γιατί να πάρει και το housing?

Βλέπω ότι με housing ειναι πανάκριβες (γύρω στα 370euro) ενώ σκέτη original λάμπα στα 180.

BENQ*W1070*projector lamps*-*QualityLamps

(ενδεικτικό το site. Αλλού μπορεί να είναι και φθηνότερα)

Όπως και να 'χει 180euro είναι σχετικά λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.