Jump to content



Πυκνωτής Capacitor


iosifp86

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα μου έφερε η πεθερά μου ένα πλυστικό μηχάνημα - της πλάκας θα έλεγα - το οποίο έχει χαλάσει.

Το άνοιξα και είδα ότι έχει σκάσει ένας πυκνωτής που έχει μέσα. Θέλω να τον αλλάξω μπας και δουλέψει το μηχάνημα.

Ο πυκνωτής πάνω γράφει ότι είναι 12.5 μF +-5%, 450V~50/60Hz και από κάτω γράφει 25/70/21.

Και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Πού μπορώ να βρω έναν ίδιο πυκνωτή;

Και μπορώ απλά να βγάλω τον χαλασμένο να βάλω τον καινούριο και να δουλέψει ή πρέπει να ξέρω κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Φανος στη σολωνος.παρε τον μαζι και δειξε του τον.

τον αντικαθιστας και εαν δουλεψει,τοτε εισαι οκ.

αν οχι τοτε συνεχιζεις να ψαχνει για το τι φταιει

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να καταλάβω αν παίζει ρόλο η πολικότητα και τι είδους πυκνωτής είναι; (εκκίνησης ή συνεχούς λειτουργίας)

Κανονικά πρέπει να είναι πυκνωτής για την εκκίνηση κινητήρα AC (εναλασσομένου ρευματος) αν συνδέεται σε κάποιο μοτέρ τότε είναι έτσι, και δεν υπάρχει πολικότητα.

Στην απίθανη περίπτωση να υπάρχει πολικότητα, και ο πυκνωτής να είναι ηλεκτρολυτικός τότε επάνω στο σώμα του πυκνωτή υπάρχει εμφανής διάκριση της πολικότητας που αυτός έχει (βλέπεις σύμβολα + - ). Αν είναι αυτή η περίπτωσή σου απλά αντικατέστησέ τον τηρώντας την ίδια πολικότητα με τον παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να είναι πυκνωτής για την εκκίνηση κινητήρα AC (εναλασσομένου ρευματος) αν συνδέεται σε κάποιο μοτέρ τότε είναι έτσι, και δεν υπάρχει πολικότητα.

Στην απίθανη περίπτωση να υπάρχει πολικότητα, και ο πυκνωτής να είναι ηλεκτρολυτικός τότε επάνω στο σώμα του πυκνωτή υπάρχει εμφανής διάκριση της πολικότητας που αυτός έχει (βλέπεις σύμβολα + - ). Αν είναι αυτή η περίπτωσή σου απλά αντικατέστησέ τον τηρώντας την ίδια πολικότητα με τον παλιό.

Ακριβώς έτσι έιναι. Συνδέεται σε ένα μοτέρ χωρίς να έχει σύμβολα πολικότητας. Άρα το βάζω όπως ναναι και βλέπω αν δουλεύει.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα δοκιμάσω και θα γράψω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.