Jump to content



Την γνωμη σας για την LG Flatron 24EB23PY!


Ioanna

Recommended Posts

ειχα 22 αρα 16/10 αρκετο καιρο πηρα μια 24 16/9

Η διαγώνιος μιας οθόνης δεν ορίζει τον λόγο των πλευρών της. Αν η 22άρα σου βέβαια είχε 1920*1200 ανάλυση άλλο αυτό, αν και δε νομίζω ότι υπήρχαν πολλές τέτοιες.

Link to comment
Share on other sites

Η διαγώνιος μιας οθόνης δεν ορίζει τον λόγο των πλευρών της. Αν η 22άρα σου βέβαια είχε 1920*1200 ανάλυση άλλο αυτό, αν και δε νομίζω ότι υπήρχαν πολλές τέτοιες.

αδελφε καποιες 22αρες παλιες ερχοτανε με αναλυση 1680Χ1050 16/10 δηλαδη !! μετα κοπηκε αυτο και περασαμε σε εποχη 1920Χ1080 16/9 δηλαδη!!

και για πιο συγκεκριμενα μιλαω για την samsung την Τ 220

Link to comment
Share on other sites

ειχα 22 αρα 16/10 αρκετο καιρο πηρα μια 24 16/9 και δε ειδα καμμια διαφορα στο μεγεθος για αυτο τη πηγα πισω την αλλη μερα και κατεληξα σε 27αρα lg με ips panel

τωρα μπορω να πω............ πως ζουσα τοσο καιρο με την 22αρα !! ι

Εσυ dude εισαι gamer και καλα κανεις! Οι χρησεις μας ομως ειναι διαφορετικες. Εσενα, για παραδειγμα, πως σου φαινεται η οθονη σου οταν κανεις browsing? Οταν δουλευεις Office? Και κυριως οταν επεξεργαζεσαι τις φωτογραφιες που τραβας?

Θα ηταν εξαιρετικο παντως αν με καποιον τροπο μπορουσαμε να βρουμε ποιο panel φοραει η LG. Διοτι κοιταξτε τι συμβαινει! Ενω το επισημο site δειχνει οτι φοραει IPS-LED panel, στο prad.de φαινεται οτι φοραει AS-IPS panel ενω...και στο Αγγλικο αλλα και στο Γερμανικο amazon την δινουν οτι φοραει AH-IPS panel!! Που ΑΝ φοραει τετοιο panel τοτε ειναι απλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ οθοναρα!! (link απο Amazon δεν εβαλα επειδη το site τα βγαζει καπως περιεργα. Βαλτε ομως "LG 27EA63V-P" στην αναζητηση του Amazon, να το δειτε)

Αμα λοιπον ξερει καποιος ποιο panel φοραει, ας το πει παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

αδελφε καποιες 22αρες παλιες ερχοτανε με αναλυση 1680Χ1050 16/10 δηλαδη !! μετα κοπηκε αυτο και περασαμε σε εποχη 1920Χ1080 16/9 δηλαδη!!

και για πιο συγκεκριμενα μιλαω για την samsung την Τ 220

Έχεις δίκιο! Είχα ξεχάσει τελείως αυτή την ανάλυση, μιας κ εγώ απο 1280*1024 πήγα απευθείας σε fullhd. Το αστείο είναι ότι πριν ένα-δυό μήνες στη δουλεία είχα ξεθάψει μια τέτοια από τις αποθήκες

Όσο για το πάνελ, ένα email στην LG πιστεύω θα σε διαφωτήσειωπιο αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το πάνελ, ένα email στην LG πιστεύω θα σε διαφωτήσειωπιο αξιόπιστα.

Σοβαρα? Δηλαδη, αμα γραψω στην LG Αμερικης θα μου πουν το μοντελο panel για την συγκεκριμενη οθονη?!

ps: τελικα παιδια, dvi, hdmi ή displayport "συμφερει" καλυτερα ως συνδεση (με το PC)?

Link to comment
Share on other sites

Περναω από εδώ για τελευταια φορα, να κλεισω το θεμα μου, μιας και επιτελους κατασταλαξαμε με την οθονη.

Πριν λιγες μερες λοιπον εφτασε η καινουργια μου οθονη, Hewlett-Packard ZR2440w.

Στην Ελλαδα την πληρωσα 317€. Την ιδια ημερα η συγκεκριμενη οθονη ειχε:

Στο amazon.com : 379.51$ = 286,32€ + τελωνειο + μεταφορικα

Στο amazon.co.uk : 374.05 λιρες = 435,66 € + μεταφορικα

Στο amazon.de : 326,99 € + μεταφορικα

Στο amazon.fr : 377,77 € + μεταφορικα

Στο amazon.it : 345,51 + μεταφορικα, και

Στο amazon.es : 337,39 € + μεταφορικα

Οποτε, την αγορασα σε μια από τις καλυτερες τιμες τις αγορας! :)

Αμεσως μολις την παρελαβα ελεγξα ενδελεχως για ελαττωματικα pixels, κατι το οποιο με ειχε οδηγησει στην αλλαγη δυο Dell U2412M οθονων και τελικα σε επιστροφη των χρηματων μου. Ευχαριστω εδώ την Dell για το αψογο support της.

Δοξα τω Θεο (των κατασκευαστων και των εμπορων) η καινουργια μου οθονη δεν ειχε ουτε ένα ελαττωματικο pixel ή sub-pixel!! Ελπιζω και (προσ)ευχομαι να παραμεινει ετσι! Αφοτου μπηκα στο εργοστασιακο μενου ειδα ότι ειχε μηδεν back light hours, ότι είναι κατασκευασμενη την 10η εβδομαδα του 2013 ( δηλ. March 2013) και ότι φοραει το firmware LIMM02. Το panel της είναι το LGD-LM240WU8 αλλα δεν γνωριζω αν είναι συγκεκριμενα το -SLA1, όπως ελεγαν παλιοτερα, λογω του ότι είναι προσφατη κατασκευη.

Η πρωτη-πρωτη εντυπωση, με το που την εθεσα σε λειτουργια, και αφοτου κατεβασα το brightness στο 30, ηταν τα υπεροχα χρωματα της και ποσο πιο μεγαλη φαινεται διπλα στην άλλη μου οθονη! Της περασα και δυο icc profiles από το TFT Central, αλλα τελικα την γυρισα στο εργοστασιακο της profile. Όχι ότι τα custom δεν εδειχναν ομορφα, μια χαρα είναι και αυτά! Απλα εκεινα ηταν σε παλαιοτερη οθονη, με άλλο firmware και τελος παντων όχι στο δικο μου setup. Anyway εχω το DisplayProfile και τα αλλαζω οποτε θελησω. Ψαχνω τωρα να βρω και μια συσκευη να την καλιμπραρω, ελπιζω να τα καταφερω, αν και λιγο δυσκολο εδώ που βρισκομαι… Παντως και με το εργοστασιακο της, out of the box που λεμε, τα χρωματα είναι απιστευτα ωραια!

Εγω «ερχομαι» από την Dell U2311H. Αυτή είναι το μετρο συγκρισης μου. Ένα monitor με ομορφα χρωματα και εξαιρετικο μαυρο! Γυριζοντας τα και τα δυο στα εργοστασιακα τους profiles και ρυθμισεις (πλην του brightness) εκανα μερικες συγκρισεις με το ματι…

Υποκειμενικα λοιπον, εχω να πω ότι ενώ η Dell U2311H εχει σαφως καλυτερο μαυρο, η HP ZR2440w εχει πολύ καλυτερο ασπρο! Και μαυρο εχει παρα πολύ καλο, αν την κοιτας από μπροστα βεβαια, αλλα την…πισσα-κατραμι που εχει η Dell, ακομα και υπο γωνια(!), η HP δεν την εχει. Το ασπρο της όμως φεγγοβολαει!! Τα υπολοιπα χρωματα φαινονται ολοζωντανα και στις δυο! Νομιζω αλλωστε ότι αυτές οι δυο οθονες είναι από τις καλυτερες που εχουν κυκλοφορησει, σε αυτή την κατηγορια χρηματων…

Παρεπιπτοντως…επειδη περασαν προσφατα και δυο Dell U2412M από τα χερια μου, ένα εχω να πω: ΚΑΜΙΑ (μα ΚΑΜΙΑ) ΣΧΕΣΗ (με εκεινο το ξεπλυμα…)!

Τραβηξα μερικες φωτογραφιες, αλλα δυστυχως ειχα την παλια φωτογραφικη μου μηχανη στο auto. Παρτε μια ιδεα, αν θελετε:

Φωτο1, Φωτο2, Φωτο3, Φωτο4, Φωτο5

Τελος, λυπαμαι αλλα ουτε παιχνιδια δεν επαιξα ουτε ταινια δεν ειδα. Ειμαι ακομη στο στησιμο του PC μετα την απωλεια δεδομενων μου, οποτε… Προσωπικα όμως, δεν με ενδιαφερει, (μιας και εχω την Panasonic TX-P46G30E για ολα αυτα), διοτι τα monitors μου προοριζονται για χρηση γραφειου: Office, Adobe και browsing. Και σε αυτά η HP είναι ΑΨΟΓΗ!!! Με το σωστο μεγεθος fonts, με εξαιρετικα χρωματα, (σχεδον επαγγελματικη, λενε), και με εξαισια ποιοτητα κατασκευης!

Χαιρομαι που μετα από μια μικρη ταλαιπωρια κατεληξα τελικα σε αυτό το εξαιρετικο προϊον! Ειλικρινα μιλαω! Θα βρω οπωσδηποτε μια συσκευη να τις καλιμπραρω και τις δυο και τοτε πιστευω θα φανουν πολλα περισσοτερα!

Να ειστε καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.