Jump to content



Την γνωμη σας για την LG Flatron 24EB23PY!


Ioanna

Recommended Posts

Μετα από την απογοητευτικη μου εμπειρια με την προσφατα αγορασμενη οθονη Dell U2412M (κοκκινο pixel, αντικατασταση, ασπρο pixel, και γενικα μετρια ποιοτητα απεικονισης), σκεφτομαι σοβαρα να ζητησω τα χρηματα μου πισω και να προβω στην αγορα μιας οθονης LG Flatron 24EB23PY.

Την ξερετε? Ποια είναι η γνωμη σας για την συγκεκριμενη LG οθονη?

Δεν βρηκα καποιο review…

Αυτά που μου αρεσουν εμενα στην συγκεκριμενη LG οθονη είναι τα εξης:

- Διαθετει AH-IPS panel.

- Εχει και RGB color space

- Ερχεται με CERTIFIED FACTORY CALIBRATION

- Διαθετει αρκετες δυνατοτητες ρυθμισης

Παρακαλω, πειτε μου την ειλικρινη αποψη/εμπειρια σας. Ποσο καλο είναι το sRGB simulation της?

Να πω επισης ότι η αρχικη Dell ειχε αγοραστει γυρω στις 24/04/2013, ενώ η τελευταια (αντικαταστατρια) οθονη μου σταλθηκε γυρω στις 22/05/2013. Δικαιουμαι πιστευετε να ζητησω τα χρηματα μου πισω?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το σκέφτηκα όταν μου πρότεινες την 2412 ότι θα γινόμουν φιλαράκι με τον courrier στο πήγαινε έλα με τα καμμένα pixels γι' αυτό και δεν πήρα Dell.

LG όσες κι αν έχω αγοράσει για τη δουλειά ποτέ δεν είχαν ούτε ένα καμμένο ή προβληματικό.

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το έχω δει. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι για το 24αρι LG 24EA53VQ που μου φάνηκε εξαιρετικό. (αν εξαιρεσεις τη βάση που δεν κάνει tilt)

Το έβαλαν και πάλι σε προσφορά στο amazon και βγαίνει κάτω απο 150euro.

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00BSOT2LA/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE]LG 24EA53VQ 24 inch Widescreen LED IPS Monitor: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

To σωστο calibration στις οθόνες και κυρίως στους projectorες γίνεται στο χώρο του καθενός. Δε γινεται στο εργοστάσιο.

Προσωπικά επειδή έχω δώσει τρελλά χρήματα στο παρελθόν για monitors κατάλαβα (the hard way) ότι δεν αξίζει να δώσεις πάνω απο 150euro για 24αρι.

Καλές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το σκέφτηκα όταν μου πρότεινες την 2412 ότι θα γινόμουν φιλαράκι με τον courrier στο πήγαινε έλα με τα καμμένα pixels γι' αυτό και δεν πήρα Dell.

LG όσες κι αν έχω αγοράσει για τη δουλειά ποτέ δεν είχαν ούτε ένα καμμένο ή προβληματικό.

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το έχω δει. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι για το 24αρι LG 24EA53VQ που μου φάνηκε εξαιρετικό. (αν εξαιρεσεις τη βάση που δεν κάνει tilt)

Το έβαλαν και πάλι σε προσφορά στο amazon και βγαίνει κάτω απο 150euro.

LG 24EA53VQ 24 inch Widescreen LED IPS Monitor: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

To σωστο calibration στις οθόνες και κυρίως στους projectorες γίνεται στο χώρο του καθενός. Δε γινεται στο εργοστάσιο.

Προσωπικά επειδή έχω δώσει τρελλά χρήματα στο παρελθόν για monitors κατάλαβα (the hard way) ότι δεν αξίζει να δώσεις πάνω απο 150euro για 24αρι.

Καλές αγορές.

Οταν, εντελως καλοπροαιρετα και χωρις κανενα δολο ή κερδος, σου προτεινα την Dell U2412M, το εκανα ορμωμενη απο τις εκατονταδες χιλιαδες κατοχων παγκοσμιως που την εκθειαζουν, σαν all around monitor. Επισης, την προτεινα παρακινουμενη απο την εξαιρετικη Dell U2311H που ακομα εχω διπλα μου, πανω στο γραφειο. Κριμα που το quality control της Dell χαλασε τοσο πολυ ή, τελος παντων, κριμα για αυτην την ελαττωματικη παρτιδα! Ή για να ειμαι και εντελως ακριβοδικαιη: κριμα για αυτο που μου ετυχε εμενα.

Το σωστο calibration γινεται μεν στο χωρο του καθενος αλλα καλυτερα πιστευω ειναι να ερχεται καπως καλιμπραρισμενη απο το εργοστασιο, παρα καθολου.

Μιας και εχεις εμπειρια απο LG, ξερεις μηπως τι εγγυηση δινουν για καμμενα pixels? Μηδεν δινει και η LG και με on-site αντικατασταση?

Ευχαριστω.

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Μηπως εισαι λιγουλακι off topic? ;)

Επειγον ειναι διοτι επειγομαι να καταλαβω σημερα ΑΝ η LG αξιζει, ωστε να ετοιμαστω να διεκδικησω τα χρηματα μου πισω, αυριο πρωι-πρωι.

:)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Μηπως εισαι λιγουλακι off topic? ;)

Επειγον ειναι διοτι επειγομαι να καταλαβω σημερα ΑΝ η LG αξιζει, ωστε να ετοιμαστω να διεκδικησω τα χρηματα μου πισω, αυριο πρωι-πρωι.

Άσχετο το ένα με το άλλο. Διεκδίκησε τα χρήματά σου και παράλληλα ψάξε για άλλη. Δε θα τα πάρεις άμεσα, έτσι κι αλλιώς. Επείγον είναι ένα θέμα που καίγεσαι. Δε βλέπει το δίσκο, δεν κάνει boot και παραδίδω αύριο πτυχιακή, κλπ. Αν χαρακτηρίζεις επείγον θέματα που είναι απλά κουβεντούλα και γνώμες, όταν πραγματικά θα χρειαστείς επείγουσα βοήθεια, δε θα ασχοληθεί κανείς.

Link to comment
Share on other sites

[ΟFFTOPIC]

Άσχετο το ένα με το άλλο. Διεκδίκησε τα χρήματά σου και παράλληλα ψάξε για άλλη. Δε θα τα πάρεις άμεσα, έτσι κι αλλιώς. Επείγον είναι ένα θέμα που καίγεσαι. Δε βλέπει το δίσκο, δεν κάνει boot και παραδίδω αύριο πτυχιακή, κλπ. Αν χαρακτηρίζεις επείγον θέματα που είναι απλά κουβεντούλα και γνώμες, όταν πραγματικά θα χρειαστείς επείγουσα βοήθεια, δε θα ασχοληθεί κανείς.

Κανεις λαθος. ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ θα το αγορασω/παραγγειλω το καινουργιο monitor διοτι αν επιτυχω τελικα επιστροφη χρηματων θα εκκρεμει ενα πιστωτικο στο καταστημα για μενα, οποτε επειγομαι. Γιατι να μενουν εκκρεμοτητες?! Αμα μπορεις να κανεις κατι σημερα, μην το αφηνεις για αυριο.

Οσο για το ποιος θα ασχοληθει, εγω για ενα πραγμα ειμαι σιγουρη: δεν επιθυμω να ασχολειται μαζι μου καποιος ο οποιος δεν συνεισφερει απολυτως τιποτα στα θεματα μου! Οποιος το κανει δινει την εντυπωση οτι ψαχνεται για κουβεντουλα και παρλα ;) Εγω προσωπικα, και αγορα θα κανω, και φωτο θα ανεβασω και εντυπωσεις προσωπικες θα γραψω οταν και αν με το καλο παραλαβω τη νεα μου οθονη. Συμπερασματικα λοιπον, συνεισφερω στην κοινοτητα.

Αν θελεις να πεις εστω και κατι on topic, και αν βεβαια ξερεις, απαντησε στο αν η LG εγγυαται μηδεν pixel και αν σου φερνει την καινουργια στο σπιτι με courier οπως κανει η Dell.

σημειωση: πολυ περιεργο παντως που απο ενα αρκετα σαφες, ευγενικο και σε σωστα Ελληνικα διατυπωμενο μυνημα, εσενα σου "ξινισε" η λεξη "επειγον"...Χμμ....

[ΟFFTOPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ioanna η LG ναι δίνει zero dead pixel εγγύηση.

Το δε amazon είναι κορυφαίο σε υποστήριξη. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα σου στέλνουν άμεσα άλλη οθόνη πριν καν παραλάβουν την παλιά και σου επιτρέφουν και τα ταχυδρομικά όταν στείλεις την παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Ioanna η LG ναι δίνει zero dead pixel εγγύηση.

Το δε amazon είναι κορυφαίο σε υποστήριξη. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα σου στέλνουν άμεσα άλλη οθόνη πριν καν παραλάβουν την παλιά και σου επιτρέφουν και τα ταχυδρομικά όταν στείλεις την παλιά.

Νικολα, σε ευχαριστω πολυ! Να εισαι καλα, να χαιρεσαι τις συσκευες σου! Αντε, και ελπιζω κι εγω συντομα να εχω μια LG οθοναρα να χαιρομαι! Αν λοιπον καταφερω και επιτυχω επιστροφη χρηματων -αληθεια, κανεις δεν ειπε τη γνωμη του για αυτο- τοτε θα προτιμησω να ψωνισω και παλι απο το Ελληνικο καταστημα που αγορασα αρχικα την Dell οθονη. :)

Εχω δωσει καποια χρηματακια στο amazon προσφατα, ε, ας αφησουμε και κατι στην Ελληνικη αγορα :)

Να εισαι καλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Επειδη ανοιξα αυτο το θεμα, για την οθονη LG Flatron 24EB23PY, γραφω για να ενημερωσω το forum οτι, μεχρι τη στιγμη που γραφεται αυτο το μυνημα, η συγκεκριμενη οθονη δεν εισαγεται και δεν υποστηριζεται επισημα απο την LG Hellas. Στο skroutz φαινεται οτι διατειθεται/πωλειται απο γνωστο Ελληνικο καταστημα. Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχαμε (ο αδερφος μου) μαζι τους, του ειπαν οτι για την συγκεκριμενη οθονη δεν παρεχεται εγγυηση μηδεν pixels.

Μετα απο ολα αυτα, κλινω προς την Eizo Foris FS2333 23" την οποια προσβλεπω να εχω στην κατοχη μου μεταξυ 20 και 30 Ιουνιου 2013. Τα ξαναλεμε τοτε, σε αυτο το θεμα, με εντυπωσεις και σχολια.

Να ειστε καλα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας

Επανερχομαι και παλι σε αυτο το θεμα μου επειδη πλησιαζει ο καιρος που θα προβω στην αγορα καινουργιας οθονης.

Την οθονη LG Electronics 27EA63V-P 27¨ την ξερετε? Ποια ειναι η αποψη σας για αυτη? Αξιζει σαν αγορα?

Νομιζω οτι εδω φαινονται τα χαρακτηριστικα της οπου και αναφερεται οτι εχει AS-IPS panel. Is this good?

Να υπενθυμισω λιγο την χρηση για την οποια την χρειαζομαι: Office, browsing και ερασιτεχνικη επεξεργασια φωτογραφιας.

- Δεν βλεπω ταινιες ουτε και παιζω (και τοσο) παιχνιδια στο monitor. Διαθετω plasma TV για αυτα.

Παρακαλω, δωστε τα φωτα σας!

Θα το εκτιμουσα ΙΔΙΑΤΕΡΑ αν καποιος μου ελεγε ποιο panel φοραει αυτη η οθονη ωστε να το αναζητησω περαιτερω!!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=FYx1AFWqmEY]Nα και ενα ομορφο βιντεακι για αυτο το monitor[/ame]

Ευχαριστω.

υστερογραφο: ενα αρνητικο της συγκεκριμενης ειναι οτι δεν ρυθμιζεται καθ' υψος και οτι (ισως) δεν εχει και τοσο σταθερη βαση :( ΑΝ ομως ειναι ΔΥΝΑΤΗ στα χρωματα τοτε ενταξει, θα το καταπιω + θα προσπαθησω να το επιδιορθωσω μετα την αγορα. Αυτο που με ενδιαφερει ομως ειναι η ποιοτητα και η πιστοτητα χρωματος (στο sRGB). Btw, ΔΥΝΑΤΗ στα χρωματα εννοω κυριως: το ασπρο να φαινεται ΑΣΠΡΟ και το μαυρο να φαινεται ΜΑΥΡΟ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω feedback, φαινεται οτι επειδη ειναι καινουργια αυτη η οθονη δεν την ξερει ο κοσμος...

Μια ερωτηση ομως θελω να κανω και παρακαλω πολυ οποιον ξερει να απαντησει.

Η παραπανω οθονη εχει αναλυση 1920 Χ 1080 και aspect ratio 16:9, ολα αυτα στις 27"

Ρωτω: Ειναι ενταξει τα χαρακτηριστικα αυτα για office (word, excel, access), ειναι ξεκουραστη για browsing?

Δωστε καποιο feedback, ρε παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

27άρι με Full HD ανάλυση φαίνεται λίγο. Προσωπικά έχω κατασταλάξει εδώ και καιρό στις 24'. Παραδόξως οι 23' μου φαίνονται λίγες καθώς έχω άλλη οθόνη στο χώρο και όποτε την χρησιμοποιώ αισθάνομαι ότι κάτι με περιορίζει. Το 27άρι μου φαίνεται κομματάκι μεγάλο ειδικά αν το έχεις και σε απόσταση μισού μέτρου που το έχω εγώ. Απλά χάνεσαι σε τόσο μεγάλη οθόνη και είναι πιο δύσκολο να παρακολουθήσεις τι γίνεται. Καλά σε office/browsing θα είναι κομματάκι πιο άνετη αλλά σε gaming καταστάσεις που χρειάζεται να βλέπεις όλη την οθόνη θα χάσεις την μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις! :)

Πριν οτιδηποτε αλλο, να πω τη "στεναχωρια" μου, μετα απο σχεδον 2 μηνες αναζητησης αξιοπρεπους οθονης + μετα απο επιστροφη δυο Dell U2412M λογω καμμενων pixels αλλα κυριως λογω του ξεπλυμενου ασπρου και μαυρου τους:

- Ειναι κριμα (και απαραδεκτο) να μην μπορει ο αγοραστης να δοκιμασει μια οθονη στον χωρο του για λιγες μερες! Θα μπορουσαν να τον δεσμευουν εστω με ενα αυστηροτατο συμβολαιο αλλα να του δινουν αυτη τη δυνατοτητα! Διοτι αν δεν την δεις με τα ματια σου την οθονη............

Στο θεμα/προβληματισμο μου:

- Αυτη τη στιγμη ειμαι αναμμεσα σε δυο: την LG την 27αρα και HP ZR2440w

Ειπα και παραπανω, παιχνιδια δεν παιζω, ταινιες δεν βλεπω, στα monitors. Η τηλεοραση μου ειναι για αυτα.

To monitor θα χρησιμοποιειται για office, browsing και Photoshop (ερασιτεχνικα)

Κλινω προς την HP. Εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι η μονη οθονη που, σε αυτα τα χρηματα, θα μου δωσει την μεγαλυτερη χρωματικη πιστοτητα. Τι πιστευετε?

Για την LG δυο λογια... την σκεφτηκα επειδη ειναι καινουργιο μοντελο και φυσικα μεγαλυτερη. Ομως ΝΟΜΙΖΩ (= ΔΕΝ ΞΕΡΩ) οτι 27 ιντσες και 1920 Χ 1080 ειναι πολυ λιγο, δηλαδη η αναλυση πεφτει, δηλαδη τα χρωματα ΔΕΝ θα απεικονιζονται με την ιδια πιστοτητα οπως σε 27αρα υψηλοτερης αναλυσης ή και οπως θα φαινονται στην HP. Αυτα πιστευω. Δεν το ξερω ομως το θεμα. Εσεις τι λετε?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν μπορώ να φέρω άποψη για τη χρωματική πιστότητα, για τις χρήσεις και μόνο που θα κάνεις η ΗΡ με 16:10 θα σε βολέψει απίστευτα. Όπως και ο vagsk, και εγώ έχω καταλήξει στις 24" για ανάλυση 1920*1080 ή 1200, και σε 27" μόνο 2560*1440 και πάνω, όσες έχω δει με fullhd μου θυμίζουν τηλεόραση. Προσωπικά σκεφτόμουν να επενδύσω είτε σε 3*24" είτε σε 3*27" κορεάτικες, αλλά κλίνω στις 24άρες μόνο και μόνο για το 16:10.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν μπορώ να φέρω άποψη για τη χρωματική πιστότητα, για τις χρήσεις και μόνο που θα κάνεις η ΗΡ με 16:10 θα σε βολέψει απίστευτα. Όπως και ο vagsk, και εγώ έχω καταλήξει στις 24" για ανάλυση 1920*1080 ή 1200, και σε 27" μόνο 2560*1440 και πάνω, όσες έχω δει με fullhd μου θυμίζουν τηλεόραση. Προσωπικά σκεφτόμουν να επενδύσω είτε σε 3*24" είτε σε 3*27" κορεάτικες, αλλά κλίνω στις 24άρες μόνο και μόνο για το 16:10.

Μαλλον και 'γω προς την HP κλινω, φιλε μου! Ειναι δοκιμασμενη, ειναι τεσταρισμενη (tft central, prad.de), υπαρχουν και icc profiles να βαλω να δω. Ερχεται και "πληρης" στην συσκευασια της (HDMI + DVI + DisplayPort cables)! Και γενικα την αποκαλουν και "επαγγελματικη"...

Μια ερωτηση, btw: ποια συνδεση ειναι καλυτερη ? Η DVI, η HDMI ή η DisplayPort?

Link to comment
Share on other sites

ειχα 22 αρα 16/10 αρκετο καιρο πηρα μια 24 16/9 και δε ειδα καμμια διαφορα στο μεγεθος για αυτο τη πηγα πισω την αλλη μερα και κατεληξα σε 27αρα lg με ips panel

τωρα μπορω να πω............ πως ζουσα τοσο καιρο με την 22αρα !! ι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.